Рішення від 24.04.2025 по справі 140/14841/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2025 року ЛуцькСправа № 140/14841/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Шепелюка В.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо відмови у зарахуванні до загального страхового та пільгового стажу для призначення пенсії періоду роботи із 01 лютого 2018 року по 31 березня 2021 року у Відокремленому підрозділі «Шахта №9 «Нововолинська» Державного підприємства «Волиньвугілля» (далі - ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля»); зобов'язання зарахувати період роботи із 01 лютого 2018 року по 31 березня 2021 року у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» до загального страхового та пільгового стажу за Списком №1 для призначення пенсії відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та здійснити перерахунок пенсії з 20 листопада 2024 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 20 листопада 2024 року звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії за віком, однак листом від 05 грудня 2024 року відповідач повідомив про незарахування до страхового та пільгового стажу періоду роботи з 01 лютого 2018 року по березень 2021 року у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків.

Такі дії позивач вважає протиправними, адже за вказаний період роботодавцем ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку нараховувалися страхові внески, які страхувальник (роботодавець) сплачував за нього, а сам факт відсутності за даними системи індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) про сплату страхових внесків не може бути підставою для незарахування цього періоду до страхового стажу для обчислення та перерахунку пенсії. На думку позивача, несвоєчасне виконання страхувальником своїх обов'язків не може покладати на нього відповідальність та позбавляти права на належний розмір пенсії.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідач, отримавши ухвалу про відкриття провадження 26 грудня 2024 року (а.с.21), відзив на позов не подав.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за віком з 02 жовтня 2021 року, що не є спірним.

Листом від 05 грудня 2024 року №16102-15526/Ш-02/8-0300/24 на звернення позивача від 20 листопада 2024 року (вх. №15526/Ш-0300-24 від 20 листопада 2024 року) ГУ ПФУ у Волинській області повідомило, що розмір пенсії за віком обчислено з урахуванням вимог Закону України від 02 вересня 2008 року №345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці»; при обчисленні розміру пенсії визначено тривалість страхового стажу, що складає 54 роки 11 місяців 9 днів, з них: 23 роки 13 днів - пільгова робота з повним робочим днем під землею (коефіцієнт страхового стажу - 0,54917). Для визначення розміру пенсії враховано середньомісячний заробіток - 13961,26 грн, який взято за періоди роботи з 01 липня 2000 року по 31 жовтня 2010 року, з 01 січня 2011 року по 31 01 січня 2018 року та з 01 травня 2021 року по 29 лютого 2024 року з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 роки - 9118,81 грн (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 1,53104). При обчисленні коефіцієнта страхового стажу та середньомісячного заробітку визначення розміру пенсійної виплати, а також до пільгового стажу не враховано період роботи з 01 лютого 2018 року по березень 2021 року у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України. Зарахування згаданого періоду роботи можливе за умови повної сплати страхових внесків роботодавцем та їх відображення у системі персоніфікованого обліку (а.с.6).

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;

роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, кошти, сплачені за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частинами другою, третьою статті 24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Згідно із частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Системний аналіз вказаних вище правових норм дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового чи пільгового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки.

При вирішенні спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року (справа №208/6680/16-а), від 20 березня 2019 року (справа №688/947/17), від 30 вересня 2019 року (справа №316/1392/16-а), відповідно до яких, за загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі. Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи на такому підприємстві.

У розглядуваному випадку спір між сторонами виник з приводу зарахування позивачу до страхового та пільгового стажу періоду роботи з 01 лютого 2018 року по 31 березня 2021 року і, як наслідок, проведення перерахунку пенсії з урахуванням цього стажу.

Із відомостей трудової книжки серії НОМЕР_1 судом встановлено, що позивач з 18 листопада 1996 року працює електрослюсарем підземним ІІІ розряду у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» (наказ від 19 листопада 1996 року №407-к). З 01 травня 2021 року ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» реорганізована у Державне підприємство «Шахта №9 «Нововолинська» (а.с.8).

З індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (довідка форми ОК-5) (а.13-15) вбачається, що період роботи позивача з 01 лютого 2018 року по 31 березня 2021 року у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» (ідентифікаційний код 00176236) не зараховано до страхового стажу позивача.

Між тим у вказаних відомостях (довідка форми ОК-5) відображена інформація про нарахування Шевчуку А.О. ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» заробітної плати за вказаний період. Нарахування позивачу заробітної плати за період роботи лютий 2018 року - березень 2021 року підтверджується також довідкою ДП «Шахта №9 «Нововолинська» про доходи від 05 січня 2022 року №298 (а.с.9-10). Зі змісту цієї довідки слідує, що з нарахованої позивачу заробітної плати страхувальником (роботодавцем) нараховано та сплачено страхові внески (єдиний соціальний внесок) у розмірі, не менше мінімального страхового внеску.

В матеріалах справи також наявна копія довідки ДП «Шахта №9 «Нововолинська» від 19 серпня 2024 року №251 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, яка підтверджує пільговий характер роботи ОСОБА_1 за Списком №1 на посаді електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею, зокрема, за період з 18 листопада 1996 року по 19 серпня 2024 року, копії витягів з наказів про проведення атестації робочого місця від 28 травня 2015 року №131, від 27 травня 2020 року №128 (а.с.11-12). Відомості про атестацію наявні і в трудовій книжці НОМЕР_1 та є в матеріалах пенсійної справи, оскільки позивач не припиняв роботу після призначення пенсії.

Отже, позивач додатково набув страхового стажу після призначення йому пенсії, продовжуючи працювати.

Згідно з приписами частини третьої статті 24 Закону №1058-IV періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах.

На думку суду, оскільки наявними у справі письмовими доказами підтверджується, що на момент звернення ОСОБА_1 із заявою від 20 листопада 2024 року страхувальником нараховувалися і сплачені за позивача страхові внески за період роботи з 01 лютого 2018 року по 31 березня 2021 року, то у відповідача відсутні підстави не зараховувати до страхового та пільгового стажу позивача вказаний період роботи у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля».

Суд наголошує, що механізм державного соціального страхування передбачає державні гарантії реалізації застрахованими особами їхніх конституційних прав, а тому позивач не може бути позбавлений права на отримання соціальних гарантій через те, що орган, відповідальний за повноту та своєчасність сплати страхових внесків, своєчасно не вжив дієвих заходів, що призвело до порушення гарантованого державою права на отримання позивачем належної пенсії із солідарної системи з урахуванням страхового стажу.

За правилами частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 18 травня 2018 року №10-1 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 червня 2018 року за №714/32166, далі - Порядок №10-1).

Пунктом 6 Порядку №10-1 установлено, що особам, які після призначення (попереднього перерахунку) працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року №461, перерахунок проводиться відповідно до пунктів 3, 4 цього Порядку.

За заявами осіб, вказаних в абзаці першому цього пункту, та додатково наданою уточнюючою довідкою, виданою відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, з урахуванням результатів атестації робочих місць пенсія перераховується у строки, встановлені частиною четвертою статті 45 Закону. При перерахунку пенсії пільговий стаж обчислюється по лютий місяць включно.

З наведених положень слідує, що у випадку, коли особа після призначення пенсії продовжувала працювати, органи Пенсійного фонду кожних два роки після призначення (попереднього перерахунку) пенсії проводять перерахунок пенсії з урахуванням додатково набутого страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Позивач після призначення пенсії пропрацював понад 24 місяці, тож він набув право на перерахунок пенсії. Такий порядок перерахунку пенсії стосується й осіб, які працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1.

Таким чином, за встановлених у цій справі обставин є протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до страхового та пільгового стажу періоду роботу з 01 лютого 2018 року по 31 березня 2021 року.

Судом також враховано, що оскільки перерахунок пенсії ініційований позивачем, то у такому разі застосовуються положення частини четвертої статті 45 Закону №1058-IV в частині визначення строку проведення перерахунку пенсії (з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа).

Зважаючи на те, що позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії 20 листопада 2024 року, то такий перерахунок з урахуванням стажу з 01 лютого 2018 року по 31 березня 2021 року йому слід здійснити з 01 грудня 2024 року.

Отже, суд задовольняє позов частково.

Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 20 грудня 2024 року №1429688138, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.4, 18).

З огляду на задоволення позову частково на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у сумі 605,60 грн.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до страхового та пільгового стажу періоду роботи з 01 лютого 2018 року по 31 березня 2021 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 грудня 2024 року перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум), зарахувавши до страхового та пільгового стажу період роботи з 01 лютого 2018 року по 31 березня 2021 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 605,60 грн (шістсот п'ять грн 60 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В. Л. Шепелюк