Справа № 638/2720/25
Провадження № 3/638/1548/25
24 квітня 2025 року м. Харків
Суддя Дзержинського районного суду м. Харкова Заварза Тетяна Володимирівна, розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
07 лютого 2025 року офіцер ІНФОРМАЦІЯ_3 головний сержант ОСОБА_2 склав протокол ДНХІ-2 №630 про військове адміністративне правопорушення за ч. 3 статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 . Відповідно до вказаного протоколу 07.02.2025 приблизно об 19 год. 40 хв. на території тимчасового розташування військової частини, АДРЕСА_2 , сержант ОСОБА_1 , був виявлений офіцером ІНФОРМАЦІЯ_3 головним сержантом ОСОБА_2 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме стійкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови. Перебував на території тимчасового розташування військової частини в нетверезому стані в умовах військового стану, чим вчинив правопорушення передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, вважає, що відсутні підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Так, процедура направлення військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння та проведення огляду встановлена ст. 266-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення та Порядком направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2024 р. № 32 (далі - Порядок).
Відповідно до ч. 2 ст. 266-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
У матеріалах справи відсутні будь-які відомості щодо того, що головний сержант ОСОБА_2 є уповноваженою начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, особою на огляд військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Окрім того, відповідно до ст. 278 Кодексу України про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:
1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;
2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;
3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;
4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;
5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Закріплюючи процесуальні гарантії прав особи, що притягається до адміністративної відповідальності, у тому числі й на участь у розгляді її справи, положення КУпАП містять й певні застереження, націлені на забезпечення належної реалізації компетентними органами (особами) наданих їм повноважень, зокрема, передбачені щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише у випадку наявності даних, що підтверджують належне повідомлення такої особи про місце і час розгляду справи.
Обов'язок повідомити особу про місце і час розгляду справи не пізніше ніж за три дні до дати розгляду справи про адміністративне правопорушення вважається виконаним, якщо особа, яка притягується до відповідальності, знає (поінформована) про час та місце розгляду справи за три дні до дати розгляду справи. Обов'язок доказування цієї обставини несе уповноважена посадова особа.
Повідомлення має на меті забезпечення участі особи у розгляді уповноваженим державним органом справи про адміністративне правопорушення.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду, зокрема, від 21 березня 2019 року у справі №489/1004/17, від 30 січня 2020 року у справі №308/12552/16-а та у справі №482/9/17, від 6 лютого 2020 року у справі №205/7145/16-а, від 31 березня 2021 року у справі № 676/752/17.
Указом Президента України №64/2022від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України з 24.02.2024 в Україні введено воєнний стан. У подальшому строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України та такий воєнний стан діє і до теперішнього часу.
Відповідно до матеріалів справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 є військовослужбовцем та під час дії воєнного стану несе службу військовій частині НОМЕР_1 .
Суд з метою повідомлення військовослужбовця про час та місце розгляду справи направив повістку за місцем несення служби ОСОБА_1 : АДРЕСА_3 .
Повістка повернулася неврученою, у суду відсутня інша можливість повідомити ОСОБА_1 про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до п. 6 Порядку не можуть бути залучені як свідки особи, щодо неупередженості яких є сумніви. Суд не може встановити ці обставини без участі особи, відносно якої складено протокол. Водночас у суду відсутня можливість повідомити ОСОБА_1 про розгляд вказаної справи, особа, яка склала протокол не забезпечила участь ОСОБА_1 у судовому розгляді.
Суд також звертає увагу на те, що у графу «пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності» внесено комп'ютерний текст наступного змісту: «Я усвідомлюю, що своїми діями вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП. Свою вину визнаю у повному обсязі. Заяву щодо розгляду провадження без моєї участі додаю на 1 аркуші».
Суд зауважує, що вказаний текст внесено до протоколу на комп'ютері, а не написано власноруч ОСОБА_1 , окрім того, відповідно до результатів тесту ОСОБА_1 він перебував у стані алкогольного сп'яніння 2,8 проміле (стан сильного сп'яніння), тому суд не може вважати вище наведені пояснення такими, що відповідають дійсній волі ОСОБА_1 .
Пунктом 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин - відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням строків розгляду справи про адміністративне правопорушення, визначених ст. 277 КУпАП, неможливістю з незалежних від суду обставин повідомити ОСОБА_1 про місце, час та дату його розгляду, суддя вважає за можливе завершити розгляд справи.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин - відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Зважаючи на вище викладене, зокрема, на те, що суду не надані докази того, що огляд ОСОБА_1 було проведено посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 , за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Суддя Т. В. Заварза