Ухвала від 03.04.2025 по справі 755/3968/25

Справа №:755/3968/25

Провадження №: 1-кс/755/850/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" квітня 2025 р. слідча суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , за участю сторін кримінального провадження:

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника (у режимі відеоконференції) ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого в ОВС 2 відділу слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , погоджене прокурором прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Генічеськ Генічеського району Херсонської області, громадянина України, (паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 12.02.1998 Сімферопольським РВ ГУ МВС України в АР Криму, РНОКПП НОМЕР_2 ), останнє відоме місце реєстрації та проживання за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024011000000218 від 24.09.2024, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИЛА:

слідчий в ОВС 2 відділу СУ ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 за погодженням прокурора прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_3 , звернувся до слідчої судді з клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваного ОСОБА_6 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024011000000218 від 24.09.2024, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Клопотання обґрунтовано тим, що СУ ІНФОРМАЦІЯ_3 за процесуального керівництва прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024011000000218, відомості про яке внесені 24.09.2024 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Досудовим розслідування встановлено, у період лютого - березня 2014 року, Російська Федерація (далі - РФ), використовуючи загострення політико-соціальної напруженості в Україні як привід для вторгнення на її суверенну територію, в порушення міжнародно-правових норм, у т.ч. Договору про дружбу, співпрацю та партнерство між Україною та РФ, Конституції України, із застосуванням кадрових військових підрозділів своїх збройних сил, а також підконтрольних уряду РФ проросійських політичних та інших організацій та об'єднань, вчинила захоплення адміністративних будівель органів державної влади України в Автономній Республіці Крим, блокування українських військових частин, а також організацію і проведення незаконного «референдуму щодо самовизначення Криму» на території АР Крим, із заздалегідь відомим та підконтрольним РФ результатом, який в подальшому став формальною підставою для прийняття незаконного рішення про включення до складу РФ території АР Крим і міста Севастополя на правах суб'єктів федерації.

Таким чином, з 20.02.2014 РФ, як держава-агресор, здійснила окупацію території України - Кримського півострова із застосуванням збройних сил, військових підрозділів та парамілітарних утворень.

З метою реалізації політики окупації та остаточного приєднання тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополь до складу РФ, а також придушення спротиву проукраїнського населення Криму, вищим керівництвом РФ було прийнято низку «законів та підзаконних нормативних актів», якими незаконно створено так звані судові, правоохоронні органи та органи влади і місцевого самоврядування Республіки Крим.

24 лютого 2022 року, у зв'язку з відкритим військовим вторгненням РФ в Україну, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Президент України видав Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про введення воєнного стану в Україні» №2002-ІХ від 24.02.2022 року та строк дії якого продовжувався відповідними Указами Президента до теперішнього часу.

Згідно наказу від 01.06.2013 № 292 підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , колишнього головного фахівця відділу організації реагування на надзвичайні ситуації та координації дій управління оперативного реагування Головного територіального управління МНС в Автономній Республіці Крим, який прибув з Міністерства надзвичайних ситуацій України для подальшого проходження служби відповідно до Указу Президента України від 16 січня 2013 року № 20/2013 «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» та пунктів 32, 33, 33 Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту ЗАРАХОВАНО в кадри Державної служби України з надзвичайних ситуацій та за його згодою ПРИЗНАЧЕНО - начальником аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України в Автономній Республіці Крим.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 № 20/2013 (який втратив чинність на підставі Указу Президента № 419/2019 від 20.06.2019) - Державна служба з надзвичайних ситуацій України (далі - ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності. ДСНС у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства оборони України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра, щорічним посиланням Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, а також цим положенням.

Так, ОСОБА_6 вступаючи на службу цивільного захисту, у відповідності до ст. 108 Кодексу цивільного захисту України, урочисто присягнув завжди залишатися відданим Українському народу, неухильно дотримуватись Конституції та законів України, бути чесним, сумлінним і дисциплінованим.

Разом з цим, під час окупації РФ Автономної Республіки Крим, громадянин України ОСОБА_6 , будучи особою начальницького складу служби цивільного захисту, а саме начальником аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС в Автономній Республіці Крим, та маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для усвідомлення фактів активної підривної діяльності РФ проти України, шляхом окупації території України в АР Крим, з власної ініціативи, добровільно вирішив перейти на бік ворога в період збройного конфлікту та надати допомогу РФ в проведенні підривної діяльності на шкоду суверенітетові, територіальної цілісності, недоторканості та державній безпеці України, тобто вчинити державну зраду.

З вказаною метою діючий представник органу виконавчої влади України ОСОБА_6 особисто взяв участь в утворенні та функціонуванні на території Автономної Республіки Крим системи незаконних органів окупаційної виконавчої влади РФ.

Зокрема, реалізовуючи свій злочинний умисел на вчинення державної зради, ОСОБА_6 , діючи добровільно та умисно в інтересах РФ на шкоду суверенітетові та територіальній цілісності України, з березня 2014 року, перебуваючи в приміщенні Головного управління ДСНС в Автономній Республіці Крим, по вул. Кечкеметська, 103, в м. Сімферополь, АР Крим, використовуючи матеріально-технічну базу вказаного управління, власні теоретичні знання і практичні навички, почав здійснювати функції представника окупаційних органів РФ з вироблення та реалізації державної політики РФ на окупованій території, нормативно-правового регулювання, а також з нагляду та контролю в галузі цивільної оборони, захисту населення та територій від надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру, а після створення та початку діяльності на окупованій території України органу виконавчої влади РФ з цивільного захисту - т.зв. «Головного управління МНС Росії по Республіці Крим» (мовою оригіналу: «Главного управления МЧС России по Республике Крым»), не пізніше 03.07.2014 (більш точну дату встановити не виявилось за можливим) обійняв посаду т.зв. «заступника начальника Головного управління (по державній протипожежній службі) МНС Росії по Республіці Крим» (мовою оригіналу: «заместителя начальника Главного управления (по государственной противопожарной службе) МЧС России по Республики Крым»), чим підтвердив особисту згоду виконувати функції представника виконавчої влади країни, яка окупувала територію АР Крим як частину території суверенної України, з метою мати можливість продовжити надавати допомогу РФ у проведенні підривної діяльності проти України та забезпечити подальшу окупацію території АР Крим.

Продовжуючи свої дії, направлені на проведення підривної діяльності проти України, ОСОБА_6 продовжив свою роботу в незаконно створених органах влади на тимчасово окупованій території України АР Крим, а саме: у період 2014-2020 роки обіймав посаду т.зв. «заступника начальника Головного управління МНС Росії по Республіці Крим» (мовою оригіналу: «заместителя начальника Главного управления МЧС России по Республики Крым»); у період 2020-2021 роки обіймав посаду помічника т.зв. «міністра МНС Республіки Крим» (мовою оригіналу: «помощника министра МЧС Республики Крым») та у період 2021-2024 роки обіймав посаду т.зв. «радника Голови Державної Ради Республіки Крим Секретаріату Голови Державної Ради Республіки Крим та його заступників Апарату Державної Ради Республіки Крим» (мовою оригіналу: «советник Председателя Государственного Совета Республики Крым Секретариата Председателя Государственного Совета Республики Крым и его заместителей Аппарата Государственного Совета Республики Крым».

ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України - державна зрада, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності, недоторканості та державній безпеці України, а саме: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, надання іноземній державі та її представникам допомоги у проведенні підривної діяльності проти України.

Крім цього, під час досудового розслідування встановлено, що громадянин України ОСОБА_6 , усвідомлюючи, що 24.02.2022 РФ здійснила збройну агресію та військове вторгнення в Україну, перебуваючи на посадах окупаційної влади РФ на тимчасово окупованій території України - Автономній Республіці Крим, не відмовляючись від злочинного умислу спрямованого на реалізацію окупаційної політики РФ, основною метою якої є завдання шкоди інтересам України та її територіальній цілісності, недопущення повернення Конституційно визначених територій України, з власної ініціативи, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, проте не пізніше 26.08.2024 добровільно вирішив зайняти посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим (далі - ТОТУ АР Крим), у тому числі в окупаційній адміністрації держави агресора.

Реалізовуючи свій злочинний умисел на добровільне зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, ОСОБА_6 , у невстановлених досудовим розслідуванням час, однак не пізніше 26.08.2024, усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, всупереч врегульованим чинним законодавством України суспільним відносинам у сфері національної безпеки України, перебуваючи на ТОТУ АР Крим - в м. Сімферополь, працевлаштувався до незаконно створеного окупаційною владою РФ органу, що знаходиться за адресою: АР Крим, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 103, на посаду т.зв. «заступника міністра надзвичайних ситуацій Республіки Крим» (мовою оригіналу - «заместителя министра чрезвычайных ситуаций Республики Крым»), пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.

26.08.2024 ОСОБА_6 , добровільно, на підставі власного волевиявлення, розпорядженням т.зв. «Голови Ради міністрів Республіки Крим» (мовою оригіналу - «Председателя Совета министров Республики Крым») № 235-рп від 26.08.2024, призначений на посаду т.зв. «заступника міністра надзвичайних ситуацій Республіки Крим» (мовою оригіналу - «заместителя министра чрезвычайных ситуаций Республики Крым»).

В подальшому, ОСОБА_6 продовжуючи свою протиправну діяльність, направлену на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на ТОТУ АР Крим, не пізніше 27.08.2024, добровільно, на підставі власного волевиявлення, указом т.зв. «Глави Республіки Крим» (мовою оригіналу - «Главы Республики Крым») № 228-У від 27.08.2024, призначений на посаду т.зв. «тимчасово виконуючого обов'язки міністра надзвичайних ситуацій Республіки Крим» (мовою оригіналу - «временно исполняющего обязанности министра чрезвычайных ситуаций Республики Крым»).

Після чого, ОСОБА_6 , усвідомлюючи свою протиправну діяльність та не відмовляючись від неї, з метою доведення свого злочинного умислу до кінця, не пізніше 24.09.2024, добровільно, на підставі власного волевиявлення, указом т.зв. «Глави Республіки Крим» (мовою оригіналу - «Главы Республики Крым») № 290-У від 24.09.2024, був призначений на посаду т.зв. «міністра надзвичайних ситуацій Республіки Крим» (мовою оригіналу - «министра чрезвычайных ситуаций Республики Крым»), чим виконав всі необхідні дії, направленні на доведення свого злочинного умислу до кінця.

Перебуваючи на вищевказаній посаді до теперішнього часу громадянин України ОСОБА_6 здійснює свою протиправну діяльність, шляхом виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на ТОТУ АР Крим.

Тобто, з наведеного слідує, що ОСОБА_6 добровільно прийняв на себе обов'язки, пов'язані з діяльністю незаконних органів влади на ТОТУ АР Крим, всупереч законодавству України, та на нього було покладено ряд функцій по реалізації політики незаконно створених на ТОТУ АР Крим органів влади, що спрямована на виконання спеціальних функцій та завдань т.зв. «органів виконавчої влади» (мовою оригіналу - «органов исполнительной власти»).

В свою чергу, діяльність ОСОБА_6 на посаді т.зв. «міністра надзвичайних ситуацій Республіки Крим», в контексті реалізації наданих йому повноважень, активно висвітлювалася в соціальних мережах, зокрема на інформаційних ресурсах т.зв. «Республіки Крим» (мовою оригіналу - «Республики Крым»). В силу наявної освіти та життєвого досвіду ОСОБА_6 достеменно розуміє протиправність своїх дій, однак здійснює сприяння реалізації політики окупаційної влади РФ на ТОТУ АР Крим, що свідчить про наявність прямого умислу та добровільності дій.

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - колабораційна діяльність, тобто у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави агресора.

29.01.2025 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Згідно зі ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому ст. ст. 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

31.01.2025 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» (№ 24 (7949) від 31.01.2025) та 31.01.2025 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, було опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також на виконання вимог ст. 135 КПК України у зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України в АР Крим, повістки на 04.02.2025, 05.02.2025 та 06.02.2025 про виклик його до слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) ІНФОРМАЦІЯ_3 для вручення письмового повідомлення про підозру та проведення за його участі інших слідчих (процесуальних) дій.

31.01.2025 повідомлення про підозру та повістки про виклики ОСОБА_6 до слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) ІНФОРМАЦІЯ_3 на 04.02.2025, 05.02.2025 та 06.02.2025 в період часу з 09 год. 00 хв. по 18 год. 00 хв. з метою вручення письмового повідомлення про підозру та проведення інших слідчих (процесуальних) дій, надіслано останньому на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка встановлена як засіб зв'язку, що має приналежність до громадянина України ОСОБА_6 , а також за допомогою програм-месенджерів: «WhatsApp» та «Viber», які зареєстровані на абонентський номер телефону НОМЕР_3 , яким користується ОСОБА_6 , при цьому повідомлення з прикріпленим повним текстом повідомлення про підозру та повістками про його виклик було доставлено, відкрито й переглянуто останнім, про що свідчить наявність двох «галочок» у нижньому правому куті біля кожного з надісланих фотозображень у програмі «WhatsApp» та отримання відповіді на повідомлення від ОСОБА_6 (мовою оригіналу: «Обязательно заеду и не один! После полной победы России!! Слава России!!! Вот вы там клоуны (смайлик у вигляді сміху) Хоть ответьте что нибудь, чисто по ржать»).

Однак, останній на виклики не з'явився та не повідомив про причини свого неприбуття, жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надав. У зв'язкуіз викладеним, у органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що останній переховується від органу досудового розслідування та суду.

Повідомлення про підозру ОСОБА_6 особисто не вручено, проте вжито заходи для вручення у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.

Одночасно з цим, 31.01.2025 повідомлення про підозру ОСОБА_7 вручено його захиснику у вказаному кримінальному провадженні - адвокату ОСОБА_4 .

Відповідно до відомостей з Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, щодо перетину державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями України, у період з 01.01.2019 по 28.11.2024 відомостей стосовно ОСОБА_6 в базі даних не виявлено.

29.01.2025 матеріали досудових розслідувань у кримінальних провадженнях за № 22025011000000020 від 16.01.2025 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України та № 22024011000000218 від 24.09.2024 за ознаками злочину, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України, об'єднанні в одне провадження в Єдиному реєстрі досудових розслідувань під № 22024011000000218.

07.02.2025 ОСОБА_6 оголошено у розшук. Здійснення розшукових заходів доручено співробітникам 2 відділу УЗНД ІНФОРМАЦІЯ_3.

Викладені обставини та повідомлена ОСОБА_6 підозра підтверджується сукупністю доказів, отриманих в ході здійснення досудового розслідування даного кримінального провадження, у тому числі: відповіддю 2 відділу УЗНД ІНФОРМАЦІЯ_3 від 17.10.2024 вх. № 14/96-3599 на доручення слідчого; протоколами огляду від 07.10.2024, 15.01.2025, 24.01.2025, 22.10.2024, повідомленням ОСОБА_6 про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 5 ст. 111-1 КК України та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

Крім доказів, які свідчать про обґрунтованість повідомленої підозри, в ході досудового розслідування отримано фактичні дані, які вказують на наявність ризиків, передбачених п. 1 та п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Згідно із вказаними доказами, зокрема отриманими відомостями від ДПС України та оперативного підрозділу, а також іншими відповідями на запити, направленими в порядку ст. 93 КПК України, встановлено існування ризиків, передбачених п. 1 та п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, оскільки останній, переховуючись від органів досудового розслідування та/або суду на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим та перебуваючи на зазначеній території, в тому числі під час та після деокупації ТОТ України - АР Крим, має можливість вчинити інші кримінальні правопорушення та продовжити вчиняти кримінальні правопорушення у яких підозрюється.

У випадку обрання до ОСОБА_6 запобіжного заходу, не пов'язаного із триманням під вартою шляхом застосування більш м'якого запобіжного заходу, не забезпечить виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, та запобіганню вищевказаних ризиків.

У судовому засіданні прокурор заявлене клопотання підтримав у повному обсязі. Просив задовольнити, враховуючи те, що підозрюваному ОСОБА_6 інкримінуються кримінальні правопорушення, які за ступенем тяжкості відносяться до особливо тяжких та тяжких злочинів, за які законом передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від дванадцяти до п'ятнадцяти років з конфіскацією майна та позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна, наразі переховується від органів досудового розслідування, та вказав на наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України.

Захисник ОСОБА_4 у судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання.

Підозрюваний ОСОБА_6 у судове засідання не з'явився. Викликався шляхом публікації судової повістки у загальнодержавному засобі масової інформації - газеті «Урядовий кур'єр» від 28.03.2025 № 65 (7990), на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора 17.03.2025, додатково опубліковано повідомлення на сайті Дніпровського районного суду м. Києва.

Відтак, згідно положень ч. 8 ст. 135 КПК України, підозрюваний ОСОБА_6 вважається особою, яка належним чином повідомлена про виклик.

За таких обставин, слідча суддя, заслухавши думки сторін кримінального провадження, дослідивши надані матеріали, дійшла такого висновку.

Слідчою суддею встановлено, що постановою Генерального прокурора ОСОБА_3 від 29.01.2025 про об'єднання матеріалів досудових розслідувань, у кримінальному провадженні, підслідність кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111, ч. 5 ст. 111-1 КК України, у кримінальному провадженні № 22024011000000218 від 24.09.2024 визначено за СУ ІНФОРМАЦІЯ_3.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 184 КПК України, клопотання слідчого, прокурора про застосування запобіжного заходу подається до місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, а в кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - до Вищого антикорупційного суду, і повинно містити: 1) короткий виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, в якому підозрюється або обвинувачується особа; 2) правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати, обвинувачувати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на матеріали, що підтверджують ці обставини; 4) посилання на один або кілька ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу; 5) виклад обставин, на підставі яких слідчий, прокурор дійшов висновку про наявність одного або кількох ризиків, зазначених у його клопотанні, і посилання на матеріали, що підтверджують ці обставини; 6) обґрунтування неможливості запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні, шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів; 7) обґрунтування необхідності покладення на підозрюваного, обвинуваченого конкретних обов'язків, передбачених частиною п'ятою статті 194 цього Кодексу.

Як вбачається з долученої до матеріалів клопотання виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, слідче управління ІНФОРМАЦІЯ_3 знаходиться за адресою: вул. Юрія Поправки, 14 А, м. Київ. Відтак, клопотання подано за правилами підсудності.

Відповідно до ч. 1 ст. 42 КПК України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

У випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини, захисника (захисників) копія повістки про її виклик надсилається захиснику (захисникам).

31.01.2025 року складено та погоджено повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111, ч. 5 ст. 111-1 КК України. Як вбачається з долучених до клопотання матеріалів кримінального провадження, слідчим вживались заходи для вручення у спосіб, передбачений КПК України вказаної вище підозри. Захиснику ОСОБА_4 вручено повідомлення про підозру.

Разом з тим, органом досудового розслідування у загальнодержавному засобі масової інформації - газеті «Урядовий кур'єр» 31.01.2025 № 24 (7949), розміщено повідомлення про підозру та повістку про виклик ОСОБА_6 04.02.2025, 05.02.2025 та 06.02.2025 до СУ ІНФОРМАЦІЯ_3 у кримінальному провадженні для повідомлення про підозру та проведення за його участю необхідних слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні, роз'яснено наслідки неприбуття.

Аналогічно повістки про виклик ОСОБА_6 розміщено на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора від 31.01.2025 про прибуття до СУ ІНФОРМАЦІЯ_3 для повідомлення про підозру та проведення необхідних слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні.

Окрім цього, з метою належного повідомлення про виклик на 04.02.2025, 05.02.2025 та 06.02.2025 до СУ ІНФОРМАЦІЯ_3 для участі у слідчих та процесуальних діях підозрюваного ОСОБА_6 , за допомогою електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також програм-месенджерів «WatsApp» та «Viber», які зареєстровані на абонентський номер телефону НОМЕР_3 , яким користується ОСОБА_6 , надіслано фотозображення повісток та повідомлення про підозру, повідомлення з прикріпленим повним текстом повідомлення про підозру та повістками про його виклик було доставлено, відкрито й переглянуто останнім, про що свідчить наявність двох «галочок» у нижньому правому куті біля кожного з надісланих фотозображень у програмі «WhatsApp» та отримання відповіді на повідомлення від ОСОБА_6 (мовою оригіналу: «Обязательно заеду и не один! После полной победы России!! Слава России!!! Вот вы там клоуны (смайлик у вигляді сміху) Хоть ответьте что нибудь, чисто по ржать»).

Відповідно до постанови Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 04.11.2021, справа № 326/1385/18, направлення повідомлення про підозру та повісток підозрюваному, який перебуває на тимчасово окупованій території України, за допомогою месенджера «Viber» на номер телефону, яким користувався підозрюваний, та підтвердження того, що він переглянув ці повідомлення, відповідає положенням КПК та є додатковим заходом до основних способів інформування підозрюваного, передбачених КПК, як-то вручення повідомлення про підозру та повісток захиснику підозрюваного та вжиття заходів до їх вручення самому підозрюваному.

Відтак, органом досудового розслідування вжито усіх можливих заходів для вручення у спосіб, передбачений КПК України, повідомлення про підозру ОСОБА_6 та виклику його для проведення слідчих та процесуальних дій.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Згідно ч. 2 ст. 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення, що у даному випадку стороною обвинувачення дотримано, оскільки наявні, на цей час докази у провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного з цим злочином, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання істинних завдань КПК України визначених ст. 2.

Дослідивши матеріали клопотання в межах своєї компетенції, слідча суддя у висновках, які зробив орган досудового розслідування щодо ОСОБА_6 чогось очевидно необґрунтованого чи недопустимого не встановила.

Більш того, якщо виходити з поняття «обґрунтована підозра», приведеного в п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», то обґрунтована підозра означає, що існують факти і інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.

При цьому слідча суддя нагадує, що обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування, що не виключає можливості обрання підозрюваному запобіжного заходу.

Такий висновок цілком узгоджується із правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського суду з прав людини. Так, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994 суд зазначив, що «факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».

Враховуючи наведене, на думку слідчої судді, встановлена наявність обґрунтованої підозри у тому, що ОСОБА_6 вчинив кримінальні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 111, ч.5 ст. 111-1 КК України, наявними у справі доказами, зокрема: повідомленням про вчинене кримінальне правопорушення 2 відділу УЗНД ІНФОРМАЦІЯ_3 вх. № 14/94-297 від 24.09.2024; рапортом, щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 14/94-24 від 16.01.2025; відповіддю 2 відділу УЗНД ІНФОРМАЦІЯ_3 від 17.10.2024 вх. № 14/96-3599 на доручення слідчого; протоколами огляду від 07.10.2024, 15.01.2025, 24.01.2025, 22.10.2024; висновком експерта № 638/1 від 05.11.2024; листом з Департаменту персоналу ДСНС України № 282-23020/281-1 від 08.10.2024; витягом із наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 292 від 01.06.2013; витягом із наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 201 від 06.05.2014; листом з Національного університету цивільного захисту України № 88 01-607/88 08-01 від 07.02.2025; протоколами огляду від 31.01.2025 та 01.02.2025; відповіддю 2 відділу УЗНД ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21.02.2025 № 76/5/177-329 на доручення слідчого; листом з Офісу Президента України № 48-01/1646 від 04.10.2024; листом з Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України № 19-82650/18/24 від 28.11.2024; повідомленням ОСОБА_6 про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 5 ст. 111-1 КК України та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

Разом з тим, слідча суддя вважає доведеним наявність ризиків, передбачених п. 1 та п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, оскільки ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, які відповідно до ст. 12 КК України є особливо тяжкими та тяжкими злочинами та за які передбачено покарання покарання у вигляді позбавлення волі на строк від дванадцяти до п'ятнадцяти років з конфіскацією майна та позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна; на виклики слідчого, прокурора та суду не з'являється та наразі переховується від органів досудового розслідування; та може вчинити інше кримінальне правопорушення.

Зважаючи на викладене, слідча суддя приходить до висновку про наявність правових підстав, з якими закон пов'язує можливість вирішення питання про обрання особі запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України.

Окрім цього, суд звертає увагу на положення ч. 6 ст. 176 КПК України, під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-6, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України таким запобіжним заходом є тримання під вартою.

У разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається. (ч. 4 ст. 197 КПК України)

Відповідно до абзацу 2 ч. 4 ст. 183 КПК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.

Враховуючи наведене, слідча суддя дійшла висновку про необхідність задоволення клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваного ОСОБА_6 в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України.

Керуючись ст. 131, 132, 176 -178, 183, 186, 193, 194, 197, 395 КПК України слідча суддя,

ПОСТАНОВИЛА:

клопотання слідчого в ОВС 2 відділу слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , погоджене прокурором прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.

Обрати підозрюваному ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України.

Після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя за участю підозрюваного розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідча суддя: ОСОБА_1