Постанова від 24.04.2025 по справі 160/32457/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 160/32457/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року (суддя Юрков Е.О.) в адміністративній справі №160/32457/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2014,2015,2016 роки, збільшеного на коефіцієнти 1,17; 1,11; 1,11; 1,14, 1,197 та 1,0796 у проведенні розрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ від 09.07.2003 та відмову у застосуванні середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком тобто за 2020, 2021 та 2022 роки, про які зазначено в листі Головного Управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 09.08.2024 року № 49939-37024/Ф-01/8-0400/24- протиправними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити мені ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 16.06.2023 р. року із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2020, 2021 та 2022 роки.

В обґрунтування заявлених вимог посилався на те, що позивачу була нарахована пенсія відповідно до Закону №1058-VI, проте є її розміром значно меншим ніж має бути, оскільки розмір пенсії мав бути розрахований із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року позов задоволено.

Рішення суду мотивовано тим, що оскільки позивачу вперше призначено пенсію відповідно до Закону №1788-ХІІ, який передбачав інший порядок призначення та розрахунку пенсії, то переводячи позивача на пенсію за віком відповідно до Закону №1058, відповідач був зобов'язаний вчинити дії щодо нарахування та розрахунку такої пенсії вперше з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують

року призначення пенсії, тобто у даному випадку за 2020-2022 роки.

Не погодившись з рішенням суду першої відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову. Позиція відповідача фактично полягає в тому, що оскільки позивачу раніш вже була призначена пенсія за віком, хоча і на пільгових умовах, то пенсія за віком на загальних підставах не може бути призначена повторно із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2010-2022 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з таких підстав.

Встановлені судом першої інстанції обставини справи, які не заперечуються сторонами, свідчать про те, що позивач з 29.12.2014 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області та їй було призначено пенсію за вислугу років відповідно до пунктів “е» і “ж» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення».

16.06.2023 року ОСОБА_1 , було переведено з пенсії по вислузі років на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058.

15.08.2024 року позивач звернулась до відповідача із заявою роз'яснити порядок нарахування розміру пенсії та вказати який показник середньої заробітної плати за який період був взятий для обрахування пенсії.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Листом “Про розгляд звернення» від 09.09.2024 року № 49939-37024/Ф-01/8-0400/24 було повідомлено, що - “… Пенсію обчислено за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з 01.07.2000 по 30.11.2014. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після отримання становить - 1,99336. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197 та 1,0796 складає 15935,86 грн (3764,40 гой х 1.17 х ,11; 1,11; 1,14; 1,197 та 1,0796 = 7994,47 грн. х 1,99336). Загальний розмір Вашої пенсії за віком починаючи з 01.03.2024 складає 6758,1 грн., де: 6639,99 грн. - розмір пенсії за віком (15935,86 грн. х 0,41667); 118,14 грн. - доплата за 11 років понаднормового стажу (1074 грн. х 11%). Ваша пенсія розрахована згідно чинного законодавства та виплачується своєчасно та в повному обсязі».

Не погодившись із застосуванням показника середньої заробітної плати, при розрахунку пенсії за віком, позивач звернулась з позовом до суду.

За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч.2 ст.40 Закону №1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Отже, у випадку призначення пенсії на підставі Закону №1058-IV, при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Згідно із ч.3 ст.45 Закону №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

У постанові від 31.10.2018 р. у справі №876/5312/17 (провадження №11-731апп18) Великою Палатою Верховного Суду зазначено, що із аналізу зазначених норм встановлено, що ч.3 ст.45 Закону №1058 установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058.

У свою чергу, Законом №1058, в редакції як на час призначення позивачці пенсії вперше так і на теперішній час, не передбачено такого виду пенсії як пенсія за вислугу років.

Такий вид пенсії передбачений Законом України “Про пенсійне забезпечення» на підставі якого і було призначено пенсію позивачці у 2014 році.

Отже, колегія суддів зазначає, що у 2023 році позивачка, у зв'язку з досягненням пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону №1058, набула право не на переведення з одного виду пенсії на інший на підставі статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а на нове призначення пенсії за віком на загальних підставах із її новим обчисленням у відповідності до приписів статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки за таким призначенням вона звернулася вперше.

Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для визнання протиправними дій головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови позивачці в перерахунку пенсії за віком з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки.

Ураховуючи викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення, в частині задоволених позовних вимог, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим підстав для його скасування не існує.

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року в адміністративній справі №160/32457/24 - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повний текст постанови складено 24.04.2025

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк