Постанова від 24.04.2025 по справі 160/24503/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 160/24503/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Шальєвої В.А.

суддів: Іванова С.М., Чередниченка В.Є.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2024 року (суддя Серьогіна О.В.) в справі № 160/24503/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:

визнання протиправними дій щодо призначення, а не переведення на пенсію в разі втрати годувальника з 01 липня 2023 року, скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про призначення пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України №2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.07.2023 року, яке зазначено в протоколі за пенсійною справою - 0403032538 (МВС) від 16.07.2024 року ОСОБА_2 ;

визнання протиправними дії щодо відмови провести з 01.07.2023 року нарахування та виплату пенсії в разі втрати годувальника, розраховану відповідно до статті 36 Закону України від 09.04.1992 року №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" № 33/24/С-10662 від 28.08.2023 року, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в разі втрати годувальника в сумі 2 000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та індексації пенсії в разі втрати годувальника відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»;

зобов'язання здійснити з 01.07.2023 року переведення (перехід) з пенсії за віком, яку вона отримувала до 30.06.2023 року відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та провести з 01.07.2023 року нарахування та виплату пенсію в разі втрати годувальника, розраховану відповідно до статті 36 Закону України від 09.04.1992 року №2262 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі довідки № 33/24/С-10662 від 28.08.2023 року, наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області», з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в разі втрати годувальника в сумі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та індексації пенсії в разі втрати годувальника відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2024 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в здійсненні з 01.07.2023 року нарахування та невиплати ОСОБА_1 доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити з 01.07.2023 року ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Апелянт зазначає, що до пенсії позивача з 01 липня 2023 року було встановлено доплату в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови № 713.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.04.2024 у справі № 160/3844/24 та ухвали Третього апеляційного адміністративного суду від 12.06.2024 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.07.2023 в розмірі 30% від грошового забезпечення 38029,51 грн, яке зазначено у довідці від 28.08.2023 за № 33/24/С-10662, наданій Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області». Доплата до пенсії на виконання рішення суду за період з 01.07.2023 по 31.07.2024 становить 89937,99 грн. Оскільки розмір пенсії на виконання рішення обчислено з грошового забезпечення, визначеного станом на листопад 2019 року, а не на 01 березня 2018 року, як визначено постановою № 713, для встановлення до розміру пенсії з 01 липня 2021 року щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн підстави відсутні.

Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить до висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 30.01.2006 року по 31.07.2023 року отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З 01.07.2023 року ОСОБА_1 отримує пенсію в разі втрати годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , призначену на умовах Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262 - XII.

З 01.07.2023 року позивачу встановлено доплату в сумі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.04.2024 року у справі №160/3844/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.07.2023 року ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 33/24/С-10662 від 28.08.2023 року у розмірі відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання зазначеного рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2023 року на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 33/24/С-10662 від 28.08.2023 року.

Позивачу після перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 15.04.2024 року у справі №160/3844/24 виплата пенсії здійснюється без урахування доплати в сумі 2000,00 грн.

Крім того, відповідач не нараховує та не виплачує індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

08.08.2024 року позивач звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просила нарахувати та виплатити позивачу додаткову щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000,00 грн. та індексацію відповідно до постанови №168.

Листом від 05.09.2024 року № 49421-35127/К-01/8-0400/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило про те, що оскільки розмір пенсії позивача обчислено на виконання рішення суду з грошового забезпечення, визначеного станом на листопад 2019 року, а не на 01 березня 2018 року, як визначено Постановою № 713, тому підстави для встановлення до розміру пенсії позивача щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн. відсутні. Щодо індексації пенсії зазначено, що оскільки пенсію в разі втрати годувальника позивачу призначено після 31 грудня 2022 року, для проведення індексації пенсії відповідно до постанови № 168 підстави відсутні.

Оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем з 01.07.2023 року на виконання рішення суду від 15.04.2024 року у справі №160/3844/24 з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.

Щодо вимог позивача в частині нарахування і виплати індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», суд першої інстанції вказав, що право на індексацію пенсії з 01.03.2023 року відповідно до постанови №168 мають військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), та члени їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно.

Тобто якщо особа набула право на пенсію по Закону №2262-ХІІ до 31 грудня 2022 року (не має значення призначено такій особі пенсію по Закону №2262-ХІІ чи переведено на таку пенсію), то вона має право на індексацію пенсії відповідно до постанови №168.

Оскільки право на пенсію в разі втрати годувальника по Закону №2262-ХІІ позивач набула після 31 грудня 2022 року, для проведення індексації пенсії відповідно до постанови №168 підстави відсутні. Відтак позовні вимоги в частині нарахування і виплати індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» задоволенню не підлягають.

Також суд першої інстанції вважав, що позовні вимоги позивача щодо протиправності призначення їх пенсії по втраті годувальника, а не переведення її на таку пенсію задоволенню не підлягають, оскільки право на вибір пенсії передбачено ст. 10 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка свідчить, що особі, яка має право на різні види пенсій (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначають один з цих видів пенсій за її вибором.

Більше того, позивачу було призначено пенсію по втраті годувальника, а не переведено її на таку пенсію, право позивача на отримання доплати в сум 2000 грн. та індексації відповідно до постанови №168 не порушуються, оскільки відповідачем відмовлено у здійсненні такої доплати та індексації зовсім з інших причин.

Крім того, зазначення в резолютивній частині даного рішення про довідку Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" № 33/24/С-10662 від 28.08.2023 року не є належним способом захисту, оскільки перерахунок та виплата пенсії на підставі вказаної довідки не був предметом розгляду в даній справі.

Відповідачем рішення суду оскаржене в частині задоволених позовних вимог.

Здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд визнає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що слугував підставою для задоволення частини позовних вимог.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 30 січня 2006 року по 31 липня 2023 року отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З 01 липня 2023 року ОСОБА_1 отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З 01 липня 2023 року позивачу встановлено доплату в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2024 року у справі №160/3844/24 зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 липня 2023 року ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 33/24/С-10662 від 28 серпня 2023 року у розмірі відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання судового рішення у справі № 160/3844/24 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 липня 2023 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 33/24/С-10662 від 28 серпня 2023 року, проте після перерахунку пенсії виплата пенсії здійснюється без урахування доплати в сумі 2000,00 грн.

Спірним від час апеляційного перегляду справи є питання права позивача на отримання встановленої постановою Уряду доплати до пенсії в розмірі 2000 грн.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII передбачено, що призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України 14 липня 2021 року ухвалив постанову № 713, пунктом 1 якої установив з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн., щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року, установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713, свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

За обставинами цієї справи позивачу, яка з 01 липня 2023 року отримує пенсію за Законом № 2262-ХІІ, припинено виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн після перерахунку пенсії на виконання судового рішення про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року.

За позицією апелянта оскільки розмір пенсії на виконання судового рішення обчислено з грошового забезпечення, визначеного станом на листопад 2019 року, а не на 01 березня 2018 року, як визначено постановою № 713, для встановлення до розміру пенсії з 01 липня 2021 року щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн підстави відсутні.

Проте така позиція не може бути визнана обґрунтованою.

Як вказано вище, перерахунок пенсії позивача зумовлений набранням законної сили рішенням у справі № 160/3844/24, яким зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити з перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, виходячи з грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 19 листопада 2019 року, зазначеного у довідці від 23 серпня 2023 року №33/24/С-10662, яка видана Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області».

Відтак, перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, а проведений відповідачем у 2024 році перерахунок пенсії позивачу на підставі рішення суду здійснений з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, а тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови № 713.

Вказаний висновок відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду від 08 листопада 2022 року у справі №420/2473/22.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.

Доводи апелянта спростовані приведеними висновками суду.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Оскільки предметом позову в цій справі є дії (рішення) суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, тобто ця справа є справою незначної складності у розумінні п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2024 року в справі № 160/24503/24 залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2024 року в справі № 160/24503/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати ухвалення 24 квітня 2025 року та відповідно п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Повне судове рішення складено 24 квітня 2025 року.

Суддя-доповідач В.А. Шальєва

суддя С.М. Іванов

суддя В.Є. Чередниченко