м. Черкаси
22 квітня 2025 року Справа № 580/1292/24
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву військової частини НОМЕР_1 про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі №580/1292/24 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшла заява військової частини НОМЕР_1 про відстрочення виконання рішення суду, в якій заявник просить:
- відстрочити виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 у справі №580/1292/24 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії до надходження коштів для забезпечення виконання судових рішень.
Заява обґрунтована тим, що військова частина НОМЕР_1 здійснює операції за бюджетними коштами спрямованими на виконання бюджетних програм, передбачених відповідним бюджетом згідно Бюджетного кодексу України, не є розпорядником бюджетних коштів і має вид діяльності у сфері оборони, в зв'язку з цим отримує цільові призначення та відповідне фінансування за кошторисами Міністерства оборони України, що істотно ускладнює виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 у справі №580/1292/24.
Розглянувши зазначену заяву про відстрочення виконання рішення суду у справі, суд зазначає наступне.
За змістом статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Статтею 378 частиною 3 КАС України встановлено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відстрочення в розумінні зазначеної норми закону є відкладенням чи перенесенням дати виконання рішення на новий строк, який визначається адміністративним судом, та допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи. Підставою для відстрочення можуть бути конкретні існуючі, об'єктивні, виключні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у встановлений строк або фактично унеможливлюють таке.
При розгляді заяв щодо відстрочення виконання судового рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об'єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому. Наявність підстав для відтермінування має бути доведена боржником. Строки відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку для повного виконання рішення суду. Надання такого не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника, натомість повинне базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.
Статтею 378 частинами 4, 5 КАС України передбачено, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Таким чином, вирішуючи питання про відстрочення виконання судового рішення, суд зобов'язаний встановити та перевірити наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або обставин, що роблять його виконання неможливим, врахувати ступінь вини відповідача (у даному випадку - заявника), стихійне лихо, інші надзвичайні події.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 у справі №580/1292/24, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.07.2024, визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 15.06.2016 по 06.07.2016; зобов'язано військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 15.06.2016 по 06.07.2016 включно відповідно до Закону України від 3 липня 1991 року №1282-ХІІ “Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, з урахуванням раніше виплачених сум.
Вирішуючи питання про наявність підстав для відстрочення виконання судового рішення, суд зазначає, що заявник не надав належних і допустимих доказів, які підтверджує вжиття всіх можливих заходів для виконання судового рішення від 10.04.2024 у справі №580/1292/24, зокрема, відсутність бюджетних коштів у військової частини НОМЕР_1 протягом періоду з дати набрання законної сили судовим рішенням і до дати звернення із заявою про відстрочення виконання судового рішення, відмови розпорядників бюджетних коштів для виділення додаткових асигнувань для погашення заборгованості.
Отже, представник відповідача не навів обґрунтованих підстав, які об'єктивно унеможливлюють виконання судового рішення та як наслідок відстрочення його виконання.
Суд зазначає, відповідно до ч. 5 ст. 378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Таким чином відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення можливе не пізніше одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
За таких обставин, враховуючи, що рішення у справі ухвалено 10.04.2024, суд дійшов висновку, що заява військової частини НОМЕР_1 про відстрочення виконання рішення суду задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 9, 76, 77, 256, 293, 294, 295, 378 КАС України, суд -
У задоволенні заяви військової частини НОМЕР_1 про відстрочення виконання рішення суду - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, однак апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО