Рішення від 24.04.2025 по справі 560/3387/25

Справа № 560/3387/25

РІШЕННЯ

іменем України

24 квітня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши адміністративну справу за позовом Комунального некомерційного підприємства "Летичівська багатопрофільна лікарня" Летичівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне некомерційне підприємство "Летичівська багатопрофільна лікарня" Летичівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, в які просить:

- визнати протиправними та скасувати висновки Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області за результатами проведеної ревізії КНП "Летичівська багатопрофільна лікарня" про порушення пп. 11,12 постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 410 "Про договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій", Порядків реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 15.02.2021 № 133, та від 29.12.2021 № 1440, ст. 629 ЦК України та ч.1 ст. 193 ГК України, при виконанні Договору №2822-Е421-Р000 від 30.04.2021 та № 0701-Е122-Р000 від 05.02.2022, викладені в розділі 1 акту ревізії № 22-04-08/27 від 25.12.2024 року;

- визнати протиправною та скасувати вимогу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, в частині "Забезпечити відшкодування Лікарнею Національній службі здоров'я України надміру отриманих коштів в загальній сумі 2483379,66 грн. в тому числі за договором: №2822-Е421-Р000 від 30.04.2021 - 1918623,66 грн., та № 0701-Е122-Р000 від 05.02.2022- 564756,00 грн." викладеній у пункті 2 листа № 132204-14/262-2025 від 28.01.2025 року.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства "Летичівська багатопрофільна лікарня" Летичівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області за період з 01.01.2021 року по 30.09.2024 року, за результатами якої складено акт від 25.12.2024 №22-04- 08/27. 28.01.2025 року Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області сформовано лист про вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства №132204-14/262-2025. Порушення зазначені в акті від 25.12.2024 №22-04-08/27 Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, на підставі якого сформована лист - вимога від 28.01.2025 №132204-14/262-2025 позивачем було визнано частково, та усунуто порушення встановлені пунктами 1,3,4,5,6,7,8 вимоги. Одннак, порушення зазначені в акті від 25.12.2024 №22-04-08/27 Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, на підставі якого сформована лист - вимога від 28.01.2025 №132204-14/262-2025, зокрема пункт 2 "Забезпечити відшкодування Лікарнею Національній службі здоров'я України надміру отриманих коштів в загальній сумі 2483379,66 грн." на переконання позивача визначенні відповідачем не правомірно, а вимогу такою що не відповідає нормам матеріального права, та є протиправною. Вказує, що твердження відповідача, щодо невідповідності умовам закупівлі медичних послуг виходить за межі повноважень Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, оскільки повноваження щодо визначення відповідності умовам закупівлі медичних послуг належить НСЗУ, а відтак викладені в акті ревізії твердження, які становлять підставу для винесення вимоги, та сама вимога, щодо усунення порушення в частині п. 2 "Забезпечити відшкодування Лікарнею Національній службі здоров'я України надміру отриманих коштів в загальній сумі 2483379,66 грн". на переконання позивача є протиправними.

Також представник позивача наголошує, що неспівмірним з виявленим порушенням з урахуванням відсутності збитків, нанесених державі, є вимога щодо відшкодування надміру отриманих коштів, тому що ні оскаржувана вимога органу державного фінансового контролю, ні акт ревізії, не містять посилання на відповідну методику такого відшкодування. Фінансові порушення визначені відповідачем не в установленому законодавством порядку, а на власний розсуд, та не підтверджені належними фінансовими документами. Неспівмірність визначеного органом державного фінансового контролю у вимозі способу усунення порушення із самим порушенням та неконкретизованість вимоги позбавлять можливості виконати її в належний спосіб.

Ухвалою суду від 06 березня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що відповідно до п.8.2.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу Держаудитслужби на III квартал 2024 року Управлінням проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності у позивача. За результатами ревізії складено Акт ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства "Летичівська багатопрофільна лікарня" Летичівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області за період з 01.01.2021 року по 30.09.2024 року від 25.12.2025 №22-04-08/27. Ревізією повноти виконання позивачем договорів, укладених з НСЗУ, встановлено випадки отримання коштів за період невідповідності вимогам, зазначеним в Специфікаціях на загальну суму 2 483 379,66 грн, в тому числі: за договором №2822-Е421-Р000 від 30.04.2021 - 1 918 623,66 грн та за договором №0701- Е122-Р000 від 05.02.2022 - 564 756,00 грн. Вказує, що оскільки до електронної системи охорони здоров'я не внесено інформації про суб'єкта господарювання, якого передбачається залучити до надання медичних послуг та внесено неправдиві дані щодо наявності томографа, у періоді з квітня по грудень 2021 позивач не відповідав умовам закупівлі медичних послуг за пакетом №5 "Медична допомога при гострому мозковому інсульті в стаціонарних умовах". Оскільки до електронної системи охорони здоров'я не внесено інформації про суб'єкта господарювання, якого передбачається залучити до надання медичних послуг, у періоді з квітня по грудень 2021 позивач не відповідав умовам закупівлі медичних послуг за пакетом №7 "Медична допомога при пологах" в частині проведення лабораторних досліджень, внаслідок чого медичні послуги надавались в обсягах, що не відповідають визначеним в Специфікації медичних послуг, передбачених Додатком №7 до договору №2822-Е421-Р000. Вказує, що оскільки до електронної системи охорони здоров'я не внесено інформації про суб'єкта господарювання, якого передбачається залучити до надання медичних послуг та внесено неправдиві дані щодо наявності томографа, у періоді з квітня по грудень 2021 позивач не відповідав умовам закупівлі медичних послуг за пакетом №5 "Медична допомога при гострому мозковому інсульті в стаціонарних умовах".

Оскільки позивачем інформація щодо залучення до надання медичних послуг підрядників не була внесена, а інформація щодо наявності томографа не була уточнена, НСЗУ не могло встановити невідповідності умовам, зазначеним в оголошенні, або наявності в пропозиції недостовірної чи неповної інформації при тому, що надавач послуги у пропозиціях підтвердив, що подав інформацію, зазначена у Заяві та доданих до неї документах, а також інформацію, внесену до Системи, повну та достовірну; підтвердив, що у разі зміни інформації, зазначеної у заяві та(або)доданих до неї документах, зобов'язаний внести зміни до системи протягом 1 робочого дня з дня настання таких змін та зазначив про усвідомлення, що законодавством України передбачена відповідальність за подання недостовірної інформації органам державної влади. Наголошує, що договори з підрядниками позивачем були укладені вже після укладення з НСЗУ договорів №№2822-Е421-Р000 та №0701-Е122-Р000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій. Відтак, помилковим є твердження позивача, що на стадії подання пропозицій по зазначеним вище пакетам НСЗУ могло виявити недостовірність або неповну інформацію.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив.

Комунальне некомерційне підприємство "Летичівська багатопрофільна лікарня" є юридичною особою, яке зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом ЄДРПОУ 02004367, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Між НСЗУ (Замовник) та КНП "Летичівська багатопрофільна лікарня" (Надавач) укладено Договори № 2822-Е421-Р000 від 30.04.2021 року та № 0701-Е122-Р000 від 05.02.2022 року про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, за яким Надавач зобов'язується у 2021, 2022 році надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а Замовник оплачувати такі послуги відповідно до встановленого тарифу та коригувальних коефіцієнтів. Перелік відповідних медичних послуг та спеціальні умови їх надання визначаються у додатках до цього договору.

Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства "Летичівська багатопрофільна лікарня" Летичівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області за період з 01.01.2021 року по 30.09.2024 року, за результатами якої складено акт від 25.12.2024 №22-04-08/27.

Ревізією повноти виконання КНП "Летичівська багатопрофільна лікарня" умов договорів за послуги з надання медичної допомоги населенню за договорами:

- № 2822-Е421-Р000 від 30.04.2021, пакет № 5 "Медична допомога при гострому мозковому інсульті в стаціонарних умовах" встановлено, що в порушення пунктів 11,12 Порядку №410, підпунктів 4,15,17 пункту 19 договору №2822-Е421-Р000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, пункту 10 Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у ІІ-ГУ кварталах 2021 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2021 №133 (далі - Порядок №133), статті 629 Цивільного кодексу України, частини першої статті 193 Господарського кодексу України, а також внаслідок невідповідності позивача визначеним умовам закупівлі медичних послуг (пункт 8.1. в частині вимог до організації надання послуги, вимог до переліку обладнання та Специфікації медичних послуг (пункт 8.2. щодо можливості проведення інструментальних досліджень) Додатку №5 до договору №2822-Е421-Р000 (на 2021), об'єктом контролю надміру отримано від НСЗУ коштів державного бюджету в загальній сумі 1 087 613,66 грн.;

- № 2822-Е421-Р000 від 30.04.2021, пакет № 7 "Медична допомога при пологах" встановлено, що в порушення пункту 11 Порядку №410, підпунктів 4,15,17 пункту 19 договору №2822-Е421-Р000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, статті 629 Цивільного кодексу України, частини першої статті 193 Господарського кодексу України, а також внаслідок невідповідності КНП "Летичівська багатопрофільна лікарня" визначеним умовам закупівлі медичних послуг (пункт 8.1. в частині вимог до організації надання послуги та Специфікації медичних послуг (пункт 8.2. щодо можливості проведення інструментальних досліджень) Додатку №7 до договору №2822-Е421-Р000 (на 2021) по пакету №7 "Медична допомога при пологах" позивачем надміру отримано від НСЗУ коштів державного бюджету в загальній сумі 828 275,00 грн.;

- № 2822-Е421-Р000 від 30.04.2021, пакет № 13 "Колоноскопія" встановлено, що в порушення пункту 11 Порядку №410, підпунктів 4,15,17 пункту 19 договору №2822- Е421-Р000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, підпункту 2 пункту 6 Спеціальних умов надання медичних послуг додатку №13 до договору, статті 629 Цивільного кодексу України, частини першої статті 193 Господарського кодексу України, а також внаслідок невідповідності КНП "Летичівська багатопрофільна лікарня" визначеним умовам закупівлі медичних послуг (пункт 8.1. в частині вимог до організації надання послуги підпункт 2 Додатку №13 до договору №2822-Е421-Р000 (на 2021) позивачем надміру отримано від НСЗУ коштів державного бюджету в загальній сумі 2 735,00 грн.;

- № 0701-Е122-Р000 від 05.02.2022, пакети № 11 "Гістероскопія", № 12 "Езофагогагастродуоленоскопія", № 13 "Колоноскопія" № 14 "Цистоскопія" та № 15 "Бронхоскопія" встановлено, що в порушення пункту 11 Порядку №410, підпунктів 4,15,17 пункту 19 договору №0701-Е122-Р000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, статті 629 Цивільного кодексу України, частини першої статті 193 Господарського кодексу України, а також внаслідок невідповідності позивача умовам закупівлі медичних послуг (пункт 8.1) в частині вимог до організації надання послуг (підпункт 2) Додатків №11, 12, 13, 14, 15 до договору №0701-Е122- Р000 (на 2022) ним надміру отримано від НСЗУ коштів державного бюджету в загальній сумі 564 756,00 грн.

Ревізією повноти виконання позивачем договорів, укладених з НСЗУ, встановлено випадки отримання коштів за період невідповідності вимогам, зазначеним в Специфікаціях на загальну суму 2 483 379,66 грн, в тому числі: за договором №2822-Е421-Р000 від 30.04.2021 - 1 918 623,66 грн та за договором №0701- Е122-Р000 від 05.02.2022 - 564 756,00 грн.

06.01.2025 року КНП "Летичівська багатопрофільна лікарня" подано заперечення вих. № 19 на Акт від 25.12.2024 №22-04-08/27.

31.01.2025 року КНП "Летичівська багатопрофільна лікарня" отримано відповідь від Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, про направлення висновків на заперечення № 132204-14/228- 2025 від 24.01.2025 року, заперечення не враховані.

28.01.2025 року Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області сформовано лист про вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства №132204-14/262-2025:

1. Опрацювати матеріали ревізії, розглянути питання про притягнення до встановленої законом відповідальності працівників Лікарні, які допустили зазначені порушення.

2. Забезпечити відшкодування Лікарнею Національній службі здоров'я України надміру отриманих коштів в загальній сумі 2483379,66 грн.

3. Забезпечити відшкодування на користь місцевого бюджету коштів в сумі 648106,75 грн. за оренду нерухомого майна.

4. Забезпечити відшкодування незаконних видатків зайво нарахованих та виплачених підвищень до посадових окладів, додаткових виплат та премій.

5. Провести коригування надміру нарахованого ЄСВ на суму 58966,06 грн.

6. Забезпечити відшкодування на користь Підприємства шкоди (збитків) в сумі 97175,20 грн., внаслідок несплати орендарями вартості спожитих комунальних послуг

7. Забезпечити відшкодування на користь КНП "Летичівська багатопрофільна лікарня" шкоди в сумі 11592,72 грн., внаслідок надання послуг з медичного огляду кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів на безоплатній основі.

8. Провести звірку взаєморозрахунків з ТОВ "Медичний центр "М.Т.К." та відобразити суму заборгованості по бухгалтерському обліку та звітності.

25.02.2025 року КНП "Летичівська багатопрофільна лікарня" через канцелярію Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області подано відповідь на вимогу про інформування щодо виконання вимог та усунення порушень.

Порушення зазначені в акті від 25.12.2024 №22-04-08/27 Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, на підставі якого сформована лист - вимога від 28.01.2025 №132204-14/262-2025 позивачем визнано частково, та усунуто порушення встановлені пунктами 1,3,4,5,6,7,8 вимоги, що не заперечується сторонами.

Позивач вважає, що порушення зазначені в акті від 25.12.2024 №22-04-08/27 Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, на підставі якого сформована лист - вимога від 28.01.2025 №132204-14/262-2025, зокрема пункт 2 "Забезпечити відшкодування Лікарнею Національній службі здоров'я України надміру отриманих коштів в загальній сумі 2483379,66 грн." визначенні відповідачем не правомірно, а вимогу такою що не відповідає нормам матеріального права, та є протиправною, відтак звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 43 від 03.02.2016 року затверджено Положенням про Державну аудиторську службу України (далі Положення). Положенням визначено, що Державна аудиторська служба України (далі Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Відповідно до пп. 3 п. 4 Положення Держаудитслужба реалізує державний фінансовий контроль через здійснення державного фінансового аудиту, перевірки закупівель, інспектування (ревізії) та моніторингу закупівель.

Водночас згідно з пунктом 7 Положення Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

Правові та організаційні засади здійснення фінансового контролю в Україні визначаються Законом України від 26.01.1993 № 2939-XII "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (далі Закон № 2939-XII).

Статтею 2 цього Закону передбачено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, в тому числі суб'єктах господарювання, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належить суб'єктам господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону № 2939-XII контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі", проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Порядок та підстави проведення органом державного фінансового контролю перевірок закупівель встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою КМУ від 01.08.2013 № 631 затверджено Порядок проведення перевірок закупівель Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами (далі Порядок № 631).

За змістом положень пункту 2 вказаного Порядку перевіркою закупівель є перевірка, яка проводиться за наявності підстав, передбачених цим Порядком, щодо замовника за його місцезнаходженням чи за місцем розташування об'єкта його права власності.

Пунктом 4 Порядку № 631 передбачено, що перевірки закупівель проводяться за письмовим рішенням керівника органу державного фінансового контролю або його заступника за наявності однієї з таких підстав:

1) виникнення обґрунтованої потреби в документальній і фактичній перевірці питань, які не можуть бути перевірені під час моніторингу процедури закупівлі, а саме:

- укладення договору (договорів) без застосування відкритих торгів/спрощених закупівель відповідно до вимог законодавства;

- стану виконання умов договору, внесення змін до нього, зокрема вимог щодо якості, кількості (обсягів) предмета закупівлі, ціни договору;

1-1) виникнення обґрунтованої потреби в документальній і фактичній перевірці встановлених таких фактів:

- поділу предмета закупівлі на частини з метою уникнення проведення відкритих торгів/спрощених закупівель у визначеному законодавством порядку;

- придбання товару за укладеним договором (договорами) без дотримання встановлених законодавством вимог щодо локалізації його виробництва;

- придбання товарів без використання електронного каталогу та/або укладення договорів, якими передбачено оплату товарів без використання електронного каталогу, у разі, коли його застосування є обов'язковим відповідно до вимог законодавства;

2) наявність доручення або рішення Кабінету Міністрів України, Мінфіну щодо проведення перевірки закупівель;

3) виявлення органом державного фінансового контролю вищого рівня під час перевірки (в порядку здійснення контролю за достовірністю висновків органу державного фінансового контролю нижчого рівня) актів перевірки закупівель/висновків про результати моніторингу процедури закупівлі невідповідності їх змісту вимогам законодавства. Перевірка закупівель може бути ініційована органом державного фінансового контролю вищого рівня, якщо розпочато дисциплінарне провадження стосовно посадових або службових осіб органу державного фінансового контролю нижчого рівня, які проводили перевірку закупівель, моніторинг процедури закупівлі або у разі повідомлення їм про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Відповідно до пунктів 7, 10, 12 Порядку № 631 повідомлення про проведення перевірки закупівель та зустрічної звірки не надсилається замовнику.

Для проведення перевірки закупівель орган державного фінансового контролю оформляє на кожну посадову особу органу державного фінансового контролю та залученого кваліфікованого фахівця направлення у двох примірниках установленого Мінфіном зразка, яке підписує керівник органу державного фінансового контролю або його заступник.

Перед початком перевірки закупівель посадові особи органу державного фінансового контролю та залучені кваліфіковані фахівці повинні видати керівникові замовника чи його заступникові направлення під розписку на примірнику органу державного фінансового контролю. Якщо керівник замовника чи його заступник відмовляється ставити підпис, про це зазначається у вступній частині акта перевірки.

Згідно з нормами пунктів 26, 27 Порядку № 631 результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки. Акт перевірки закупівель підписує керівник замовника, голова тендерного комітету чи уповноважена особа (особи), головний бухгалтер замовника, а у разі їх відсутності інші уповноважені на виконання їх функцій особи та посадова особа органу державного фінансового контролю.

В силу положень п. 28 Порядку № 631 результати перевірки закупівель, проведеної органом державного фінансового контролю, можуть бути оскаржені замовником, щодо якого проведено перевірку, в передбаченому законом порядку.

Судом встановлено, що відповідно до п. 8.2.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу Держаудитслужби на III квартал 2024 року Управлінням проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності у Комунального некомерційного підприємства "Летичівська багатопрофільна лікарня" Летичівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.

За результатами ревізії складено Акт ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства "Летичівська багатопрофільна лікарня" Летичівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області за період з 01.01.2021 року по 30.09.2024 року від 25.12.2025 №22-04-08/27.

Ревізією повноти виконання позивачем договорів, укладених з НСЗУ, встановлено випадки отримання коштів за період невідповідності вимогам, зазначеним в Специфікаціях на загальну суму 2 483 379,66 грн, в тому числі: за договором №2822-Е421-Р000 від 30.04.2021 - 1 918 623,66 грн та за договором №0701- Е122-Р000 від 05.02.2022 - 564 756,00 грн.

Щодо виявленого перевіркою порушення, то суд зазначає таке.

Відповідно до акту ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства "Летичівська багатопрофільна лікарня" Летичівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області за період з 01.01.2021 року по 30.09.2024 року від 25.12.2025 №22-04-08/27 встановлено, що ревізією повноти виконання КНП "Летичівська багатопрофільна лікарня" умов договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, зокрема пакету № 5 "Медична допомога при гострому мозковому інсульті в стаціонарних умовах" , № 7 "Медична допомога при пологах", № 13 "Колоноскопія" за договором № 2822-Е421-Р000 від 30.04.20221 (термін дії з 01.04.2021 по 31.12.2021) та № 11 "Гістероскопія", 12 "Езофагогагастродуоденоскопія", 13 "Колоноскопія", 14 "Цистоскопія", та 15 "Бронхоскопія" за договором № 0701-Е122-Р000 від 05.02.2022 (термін дії з 01.01.2022 по 31.12.2022) укладеними з Національною службою здоров'я України (НСЗУ) встановлено факти залучення підприємством до виконання умов договорів підрядників, а саме: по пакету медичних послуг "Медична допомога при гострому мозковому інсульті" ТОВ "Проміь Надії Плюс" - для надання послуг з проведення комп'ютерної томографії за пакетами медичних послуг "Медична допомога при пологах", "Гістероскопія", "Езофагогагастродуоденоскопія", "Колоноскопія", "Цистоскопія", "Бронхоскопія" - КНП "Хмельницький обласний патологоанатомічний центр" - для проведення гістологічного дослідження операційного та боіпсійного матеріалу І-ГУ категорій складності та інтраопераційне експрес дослідження операційного матеріалу, інформація про яких не відображена в електронній системі охорони здоров'я та в договорах між НСЗУ та ЗОЗ в розділі 1.2 Спеціальних умов надання медичних послуг.

На підставі такого твердження відповідач вбачає порушення п. 11,12 постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 410 "Про договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій", Порядків реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 15.02.2021 № 133, та від 29.12.2021 № 1440, ст. 629 ЦК України та ч.1 ст. 193 ГК України, внаслідок невідповідності Лікарні визначеним умовам закупівлі медичних послуг, Лікарнею надміру отримано від НСЗУ коштів державного бюджету в загальній сумі 2483379,66 грн., чим завдано матеріальної шкоди (втрат) державному бюджету на зазначену суму.

В оскаржувану вимогу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області за №132204-14/262-2025 включено: “Забезпечити відшкодування Лікарнею Національній службі здоров'я України надміру отриманих коштів в загальній сумі 2483379,66 грн.».

Таким чином, надаючи оцінку правомірності вказаної вимоги відповідача в межах підстав позову, суд виходить з наступного.

Закон України від 25.12.2015 № 922-VIII "Про публічні закупівлі" (далі Закон № 922-VIII) визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.

Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

За змістом положень ст. 1 Закону № 922-VIII:

6) договір про закупівлю господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару;

11) замовники суб'єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону;

21) послуги будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, найм (оренда), лізинг, а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт, поточний ремонт з розробленням проектної документації;

22) предмет закупівлі товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі);

25) публічна закупівля (далі закупівля) придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом;

36) Уповноважений орган центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері публічних закупівель.

Статтею 3 Закону № 922-VIII визначається сфера застосування цього Закону та при цьому передбачено, що дія Закону не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є, зокрема:

- послуги за договорами про медичне обслуговування населення, що надаються відповідно до закону (п. 18 ч. 1 ст. 3).

Звідси випливає, що нормативні вимоги про здійснення суб'єктами, які мають статус замовника в розумінні Закону № 922-VIII, публічної закупівлі у встановленому цим Законом порядку (зокрема із застосуванням такої конкурентної процедури як відкриті торги) не поширюються на закупівлю цими суб'єктами послуг за договорами про медичне обслуговування населення, що надаються відповідно до закону.

Відповідно, на такі закупівлі також не поширюються особливості здійснення публічних закупівель товарів (робіт, послуг) на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, установлені пунктом 3-7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 922-VIII та визначені Кабінетом Міністрів України у Постанові № 1178.

Судом встановлено, що між НСЗУ (Замовник) та КНП "Летичівська багатопрофільна лікарня" (Надавач) укладено Договори № 2822-Е421-Р000 від 30.04.2021 року та № 0701-Е122-Р000 від 05.02.2022 року про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, за яким Надавач зобов'язується у 2021, 2022 році надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а Замовник оплачувати такі послуги відповідно до встановленого тарифу та коригувальних коефіцієнтів. Перелік відповідних медичних послуг та спеціальні умови їх надання визначаються у додатках до цього договору.

Відповідно до проведеної ревізії, відповідачем встановлено, та не заперечується позивачем, що 30.04.2021 року, КНП "Летичівська багатопрофільна лікарня" була законтрактована по пакету № 5 "Медична допомога при гострому мозковому інсульті в стаціонарних умовах". Відповідно до умов закупівлі медичних послуг, визначених п. 8.1. Спеціальних умов надання медичних послуг додатків № 5 договорів на 2021 рік встановлено, що відповідно до вимог організації надання послуги (підпункт 4) передбачено: забезпечення цілодобового доступу до нейровізуалізації за місцем надання медичних послуг.

Вимогами до переліку обладнання (п.1) за місцем надання медичних послуг передбачено наявність спірального комп'ютерного тамографа (СКТ) зі шприц- інжектором для проведення ангіографії та/або мігнітно-резонансний томограф (МРТ) з режимами визначення геморагії (Т2*СКЕ/8^і) безконтрастною ангіографією та (ТоР), які працюють в цілодобовому режимі.

Водночас, як встановлено ревізією, та не заперечується позивачем, до надання послуг з комп'ютерної томографії було залучено підрядника, на підставі договору № 12 від 23.06.2021 року укладений з ТОВ "Промінь Надії Плюс", предметом якого є надання останнім послуг з проведення комп'ютерної томографії (ДК 021:2015- 85150000-5 Послуги діагностичної візуалізації).

Відповідно до проведеної ревізії відповідачем встановлено, та не заперечується позивачем, що 30.04.2021 року, КНП "Летичівська багатопрофільна лікарня" була законтрактована по пакету № 7 "Медична допомога при пологах", по пакету № 13 "Колоноскопія"

Пунктом.8.2 Спеціальних умов надання медичних послуг додатків № 7 договорів на 2021 рік встановлено, що Специфікацією медичних послуг, які надаються згідно з цим договором (підпункт 10) передбачено проведення лабораторних досліджень у цілодобовому режимі, зокрема : біохімічний аналіз крові (загальний білок, альфа- амілаза, аспартатамінотрансфераза (АсАТ0, аланін амінотрансфераза (АлАЛ), лактатдегідрогеназа, білірубін і його фракції (загальний, прямий, непрямий), креатинін, сечовина, сечова кислота, хлор, калій, магній, натрій та коагуляційний гемостаз (тромбінований час, активований частковий (праціальний) тромбопластиновий час (АЧТЧ, АПТЧ), міжнародне нормалізоване відношення (МНВ), фібриноген, продукти деградації фібриногено фібрину).

Водночас, як встановлено ревізією, та не заперечується позивачем, до надання медичних послуг залучено підрядника на підставі договорів № 8 від 24.05.2021 року № 13 від 25.06.2021 року укладеного з КНП "Хмельницький обласний патологоанатомічний центр". Предметом договору є проведення гістологічного дослідження операційного та біопсійного матеріалу І-ГУ категорій складності та інтераопераційне експрес дослідження операційного матеріалу.

Відповідно до проведеної ревізії, відповідачем встановлено, та не заперечується позивачем, що 05.02.2022 року, КНП "Летичівська багатопрофільна лікарня" була законтрактована по пакетам № 11 "Гістероскопія", № 12 "Езофагогагастробуоденоскопія" № 13 "Колоноскопія", № 14 "Цистоскопія", №15 "Бронхоскопія".

Аналогічно, ревізією встановлено, що умовам закупівлі медичних послуг, визначених в пункті 8.1 Спеціальних умов надання медичних послуг додатків № 11,12,13,14,15 до договору № 0701-Е122-Р000 від 05.02.2022 встановлено, що відповідно до вимог організації надання послуги (підпункт 2,3) передбачено забезпечення "організації забору гістологічного дослідження у закладі або на умовах підряду".

Встановлено ревізією, та не заперечується позивачем, що до виконання умов Договору був залучений підрядник КНП "Хмельницький обласний патологоанатомічний центр", згідно договорів про надання медичних послуг від 08.02.2022 № 6/22, 21.03.2022 № 13/22, 01.06.2022 №18/1/22 та від 28.12.2022 №1/23. Предметом договору є проведення гістологічного дослідження операційного та біопсійного матеріалу І-ГУ категорій складності.

Беручи до уваги те, що КНП "Летичівська багатопрофільна лікарня" не має на балансі Лікарні КТ та/або МРТ, а також не проводить біохімічне дослідження лактатдегідрогеназу і магній та фібриноген (коагуляційний гемостаз) та гістологічне дослідження операційного та біопсійного матеріалу І-ГУ категорій складності, то суд зазначає, що у разі не зазначення у своїй заяві інформації про підрядників, або некоректного (не повного) заповнення полів заяви, не відповідала би умовам закупівлі, та з огляду на положення пункту 20 Порядку № 410 не була би законтрактована за пакетами медичних гарантій з боку НСЗУ.

Між, позивачем (надавач) та Національною службою здоров'я України (замовник) (далі - НСЗУ) укладено договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.

Відповідно до статті 3 Закону України від 19.11.1992 № 2801-ХІІ "Основи законодавства України про охорону здоров'я" заклад охорони здоров'я юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників і фахівців з реабілітації

Медичне обслуговування діяльність закладів охорони здоров'я, реабілітаційних закладів, відділень, підрозділів та фізичних осіб - підприємців, які зареєстровані та одержали відповідну ліцензію у встановленому законом порядку, у сфері охорони здоров'я, що не обов'язково обмежується медичною допомогою та/або реабілітаційною допомогою, але безпосередньо пов'язана з їх наданн

Статтею 18 Закон № 2801-ХІІ встановлено, що медична допомога надається безоплатно за рахунок бюджетних коштів у закладах охорони здоров'я та фізичними особами-підприємцями, які зареєстровані та одержали в установленому законом порядку ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, з якими головними розпорядниками бюджетних коштів укладені договори про медичне обслуговування населення. Вимоги до надавача послуг з медичного обслуговування населення, з яким головними розпорядниками бюджетних коштів укладаються договори про медичне обслуговування населення, порядок укладання таких договорів та типова форма договору затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 1 Закону України від 19.10.2017 № 2168^111 "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" визначено, що програма державних гарантій медичного обслуговування населення (програма медичних гарантій) програма, що визначає перелік та обсяг медичних послуг, медичних виробів та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв'язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв'язку з вагітністю та пологами.

Надавачі медичних послуг заклади охорони здоров'я всіх форм власності та фізичні особи-підприємці, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та уклали договір про медичне обслуговування населення з Уповноваженим органом

Уповноважений орган центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.

Національна служба здоров'я України (Уповноважений орган), (далі - НСЗУ) є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, та відповідно до "Положення про Національну службу здоров'я України" (далі - Положення) затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 1101 від 27.12.2017 року, НСЗУ відповідно до покладених на неї завдань, серед іншого (в редакції Положення, що діяла на момент укладення Договорів між Лікарнею та НСЗУ):

- укладає, змінює та припиняє договори про медичне обслуговування населення та договори про реімбурсацію (підпункт 4 пункту 4 Положення);

- здійснює заходи, що забезпечують цільове та ефективне використання коштів за програмою медичних гарантій, у тому числі заходи з перевірки дотримання надавачами медичних послуг вимог, установлених порядком використання коштів програми медичних гарантій і договорами про медичне обслуговування населення, та моніторинг виконання договорів про реімбурсацію аптечними закладами (підпункт 5 пункту 4 Положення);

- забезпечує функціонування електронної системи охорони здоров'я визначає напрями її розвитку, проводить верифікацію даних у системі, затверджує технічні вимоги до електронних медичних інформаційних систем(підпункт 7 пункту 4 Положення)

- забезпечує ведення реєстрів, що входять до складу електронної системи охорони здоров'я, інших державних електронних баз та реєстрів, інших інформаційних систем у сфері, що належить до її компетенції (підпункт 8 пункту 4 Положення).

- аналізує звітність надавачів медичних послуг щодо переліку та обсягу наданих медичних послуг за договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій (підпункт 13 пункту 4 Положення) .

Водночас Положення в редакції, яке діє на час проведення ревізії, НСЗУ відповідно до покладених на неї завдань, серед іншого:

- укладає, змінює та припиняє договори про медичне обслуговування населення та договори про реімбурсацію (підпункт 4 пункту 4 Положення);

- здійснює заходи, що забезпечують цільове та ефективне використання коштів за програмою медичних гарантій (підпункт 5 пункту 4 Положення);

- проводить моніторинг виконання умов договорів про медичне обслуговування населення та про реімбурсацію у порядку, встановленому законодавством (підпункт 5-1 пункту 4 Положення);

- забезпечує функціонування електронної системи охорони здоров'я (далі - система), визначає напрями її розвитку, проводить верифікацію даних у системі, затверджує технічні вимоги до електронних медичних інформаційних систем (підпункт 7 пункту 4 Положення);

- забезпечує ведення реєстрів, що входять до складу електронної системи охорони здоров'я, інших державних електронних баз та реєстрів, інших інформаційних систем у сфері, що належить до її компетенції (підпункт 8 пункту 4 Положення);

- аналізує звітність надавачів медичних послуг щодо переліку та обсягу наданих медичних послуг за договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій (підпункт 13 пункту 4 Положення).

Держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій (ч. 1 ст. 3 Закону № 2168-УІІІ).

Згідно з ч. 3 ст. 4 цього ж Закону програмою медичних гарантій визначаються перелік та обсяг медичних послуг, лікарських засобів та медичних виробів, оплата яких гарантується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Як унормовано статтею 8 Закону № 2168-УІІІ, договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій укладається між закладом охорони здоров'я, реабілітаційним закладом незалежно від форми власності чи фізичною особою-підприємцем, яка у встановленому законом порядку одержала ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та/або має право на надання реабілітаційної допомоги згідно із законодавством та Уповноваженим органом.

Договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій укладається у письмовій (електронній) формі.

Договір про медичне обслуговування населення є договором на користь третіх осіб пацієнтів у частині надання їм медичних послуг, медичних виробів та лікарських засобів надавачами медичних послуг.

Істотними умовами договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій є: перелік та обсяг надання пацієнтам медичних послуг, медичних виробів та лікарських засобів за програмою медичних гарантій; умови, порядок та строки оплати тарифу; фактична адреса надання медичних послуг; права та обов'язки сторін; строк дії договору; звітність надавачів медичних послуг; відповідальність сторін.

Договір про медичне обслуговування населення підлягає опублікуванню на офіційному веб-сайті Уповноваженого органу протягом п'яти днів з моменту його укладення.

Типова форма договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, порядок його укладення, зміни та припинення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

"Порядок укладення, зміни та припинення договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій", а також типову форму договору затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 року № 410 (далі Порядок № 410).

Згідно з пунктами 10, 13 Порядку № 410 НСЗУ розміщує на офіційному веб-сайті оголошення, в якому зазначаються: 1) умови закупівлі за договором та специфікації і у разі потреби юридична адреса, за якою повинні надаватися медичні послуги; 2) інформація, що повинна бути зазначена у заяві про укладення договору (далі - заява) та внесена до системи, перелік та форма документів, які повинні бути додані до заяви, зокрема ті, що передбачені пунктом 14 цього Порядку (далі пропозиція); 3) строк і спосіб подання пропозицій та строк їх розгляду НСЗУ; 4) залучення інших суб'єктів господарювання до надання частини медичних послуг за договором.

Суб'єкт господарювання, який бажає укласти договір з НСЗУ на визначених в оголошенні умовах, подає до НСЗУ пропозицію та інформацію, визначену в пункті 11 цього Порядку (з урахуванням її оновлення відповідно до пункту 12 Порядку № 410).

Згідно із пунктом 20 Порядку № 410 у разі невідповідності умовам, зазначеним в оголошенні, або наявності в пропозиції недостовірної чи неповної інформації НСЗУ протягом трьох робочих днів від дати встановлення такої невідповідності або виявлення недостовірної чи неповної інформації надсилає відповідному суб'єкту господарювання повідомлення про необхідність виправлення помилки або подання необхідної інформації та документів (повідомлення про виправлення помилок).

Суб'єкт господарювання повинен усунути недоліки та подати необхідну інформацію і документи до граничного строку подання пропозицій, визначеного в оголошенні.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що саме НСЗУ, як розпорядник коштів цільової програми, укладає з відповідним суб'єктами господарювання договори на медичне обслуговування населення з урахуванням норм чинного законодавства, зокрема і Порядку № 410, в тому числі вирішує питання щодо відповідності умовам закупівлі медичних послуг. При цьому контроль за виконанням умов договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій покладено на НСЗУ з огляду на повноваження, якими законодавець наділив цю службу згідно з Законом України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" та Порядку № 410 та Положення № 1101.

Відтак, суд погоджується із твердженням позивача, що невідповідність умовам закупівлі медичних послуг - виходить за межі повноважень Управління Західного офісу Держаудит служби в Хмельницькій області, оскільки повноваження щодо визначення відповідності умовам закупівлі медичних послуг належить НСЗУ, а відтак викладені в акті ревізії твердження, які становлять підставу для винесення вимоги, та сама вимога, щодо усунення порушення в частині п. 2 "Забезпечити відшкодування Лікарнею Національній службі здоров'я України надміру отриманих коштів в загальній сумі 2483379,66 грн". на переконання суду є протиправними.

Також суд звертає увагу на відсутність доказів того, що Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області під час проведення ревізії надавало будь які запити до НСЗУ, щодо надання інформації про відповідність КНП "Летичівська багатопрофільна лікарня" умовам закупівлі, не витрибовувало копії заявок про укладення договорів з НСЗУ по законтрактованим пакетам.

Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області не врахувало, що відповідно до Положення № 1101 від 27.12.2017 саме НСЗУ укладає, змінює та припиняє договори про медичне обслуговування населення, проводить моніторинг виконання умов договорів, забезпечує функціонування електронної системи охорони здоров'я, аналізує звітність надавачів медичних послуг.

Отже, у разі невідповідності умовам закупівлі КНП "Летичівська багатопрофільна лікарня" не могла бути законтрактована, оскільки перед підписанням Договору проходить перевірку відповідності таким умовам з боку НСЗУ.

Суд приймає до уваги твердження позивача, що причини, по яким у Договорах № 2822-Е421-Р000 від 30.04.2021 року та № 0701-Е122- Р000 від 05.02.2022 року не відображаються інформація про підрядників могли бути позивачу невідомі, оскільки Договір який надсилається на підписання надавачу медичних послуг формується НСЗУ та приходить у форматі, який не підлягає коригуванню з накладеним цифровим підписом уповноваженої особи зі сторони Замовника, тобто НСЗУ, внести зміни у Договір зі сторони надавача послуг технічно не можливо.

Таким чином, підсумовуючи вище викладене, Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області на підставі акту ревізії, та листа не в межах та спосіб наданих повноважень вимагає у позивача п. 2 "Забезпечити відшкодування Лікарнею Національній службі здоров'я України надміру отриманих коштів в загальній сумі 2483379,66 грн. в тому числі за договором: № 2822-Е421-Р000 від 30.04.2021 - 1918623,66 грн., та № 0701-Е122-Р000 від 05.02.2022- 564756,00 грн. через невідповідність визначеним умовам закупівлі медичних послуг".

І оскільки вимога є незаконною по суті зафіксованого у ній порушення, що дає самостійні підстави для задоволення адміністративного позову, суд не вдається до оцінки інших доводів позивача на підтримку заявлених позовних вимог, зокрема щодо неправомірності та неможливості фактичного виконання визначеного відповідачем способу усунення встановленого порушення.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В силу приписів ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За змістом пункту 29 рішення ЄСПЛ у справі "Ruiz Torija v. Spain" від 9 грудня 1994 року статтю 6 пункт 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін.

Обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення (пункт 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень).

Перевіривши обґрунтованість ключових доводів учасників справи, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та дій і докази, надані позивачем та відповідачем, суд приходить до переконання, що адміністративний позов Комунального некомерційного підприємства "Летичівська багатопрофільна лікарня" Летичівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області належить задоволити.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправними та скасувати висновки Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області за результатами проведеної ревізії КНП "Летичівська багатопрофільна лікарня" про порушення пп. 11,12 постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 410 "Про договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій", Порядків реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 15.02.2021 № 133, та від 29.12.2021 № 1440, ст. 629 ЦК України та ч.1 ст. 193 ГК України, при виконанні Договору №2822-Е421-Р000 від 30.04.2021 та № 0701-Е122-Р000 від 05.02.2022, викладені в розділі 1 акту ревізії № 22-04-08/27 від 25.12.2024 року.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області, в частині "Забезпечити відшкодування Лікарнею Національній службі здоров'я України надміру отриманих коштів в загальній сумі 2483379,66 грн. в тому числі за договором: №2822-Е421-Р000 від 30.04.2021 - 1918623,66 грн., та № 0701-Е122-Р000 від 05.02.2022- 564756,00 грн." викладеній у пункті 2 листа № 132204-14/262-2025 від 28.01.2025 року.

Стягнути на користь Комунального некомерційного підприємства "Летичівська багатопрофільна лікарня" Летичівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 6056 (шість тисяч п'ятдесят шість) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Комунальне некомерційне підприємство "Летичівська багатопрофільна лікарня" Летичівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області (вул. Савіцького Юрія, 36, с-ще. Летичів, Хмельницький р-н., Хмельницька обл., 31500 , код ЄДРПОУ - 02004367)

Відповідач:Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області (пров. 2-й Кам'янецький, 19/1, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 40479801)

Головуючий суддя П.І. Салюк