Справа № 420/12943/24
24 квітня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
І. Зміст позовних вимог.
До суду з позовом звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач ГУ ПФУ в Одеській області), у якому, просить:
- визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а саме Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення перерахунку пенсії, починаючи з 01.09.2019 і дотепер, на підставі довідки Головного управління Національної поліції у м. Києві від 21.06.2023 за вих. № 3598/125/05/62-2023 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій станом на серпень 2019 року, з урахуванням надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 45 %, премії в розмірі 116,971 %, і невиплати ОСОБА_1 різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за період з 01.09.2019 і дотепер.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити певні дії, а саме здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 01.09.2019 і дотепер, на підставі довідки Головного управління Національної поліції у м. Києві від 21.06.2023 за вих. №3598/125/05/62-2023 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій станом на серпень 2019 року, з урахуванням надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 45 %, премії в розмірі 116,971 %, і виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за період з 01.09.2019 і дотепер.
ІІ. Позиція сторін.
На обґрунтування вказаних вимог позивач зазначає, що пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ). На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.02.2023 р. по справі № 420/799/23 Головним управління Національної поліції у м. Києві складено довідку №3598/125/05/62-2023 від 21.06.2023 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на серпень 2019 року відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 №988, надіславши її до ГУ ПФУ в Одеській області для перерахунку основного розміру пенсії позивача. Водночас, пенсійний орган без належних на те правових підстав відмовив у проведенні перерахунку пенсії, чим порушив право позивача на належне соціальне забезпечення.
24.05.2024 року відповідач надав до суду відзив на позов, яким заперечує проти його задоволення, вказуючи, що після визнання протиправними та скасування пункту 3 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, а отже довідка Головного управління Національної поліції у м. Києві від 21.06.2023 за вих. № 3598/125/05/62-2023,, надана Головному управлінню з порушенням вимог Порядку, тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданою довідкою про розмір грошового забезпечення. Відповідач також вважає, що позивачем пропущений строк звернення до суду, оскільки позивач звернувся до суду в 2024 році, а позовні вимоги стосуються перерахунку, починаючи з 01.09.2019 р.
24.05.2024 року відповідач надав до суду лист за вих. № 1500-0902-7/72675 про неможливість надати пенсійну справу позивача у зв'язку з її знаходженням на зберіганні на межами Одеської області під час воєнного стану.
23.05.2024 р. позивачем надана відповідь на відзив, в якій вказує, що про порушення своїх прав він дізнався 01.12.2023 р. з листа пенсійного органу, а звернувшись до суду 23.04.2023 р. не пропустив строк, встановлений ст. 122 КАС України. Щодо підстав відмови відповідача у перерахунку пенсії, то позивач вказує, що відповідач відмовив йому з тих підстав, які вже були досліджені судом у рішенні по справі № 420/799/23, яке набрало законної сили, а тому відповідно до ст. 78 КАС України не доказуються при розгляді іншої справи.
III. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 30.04.2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. Цією ухвалою зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області разом з відзивом на позов надати суду належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача, зокрема: рішення/протокол про призначення пенсії, рішення/протоколи про перерахунок пенсії, за спірний період, та документи, які слугували такому перерахунку (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, тощо);докази вчинення або невчинення оскаржуваних дій з їх нормативно-правовим обґрунтуванням.
Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів Національної поліції України та з 2016 року отримує пенсію згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII.
21.06.2023 року Головним управління Національної поліції у м. Києві видано ОСОБА_1 довідку № 3598/125/05/62-2023 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії про те, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.02.2023 р. по справі № 420/799/23 розмір посадового окладу, окладу за військовий (спеціальним) званням відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами чинними на серпень 2019 року за посадою старший інспектор управління Корпусу оперативно-раптової дії ГУНП у м. Києві становить: посадовий оклад, оклад за військове (спеціальним) званням майор поліції, , надбавка за стаж роботи (35%), надбавка за специфічні умови проходження служби (45%) та премія (116,971%). (а.с.30)
01.12.2023 року ГУ ПФУ в Одеській області листом № 39789-32668/Б-02/8-1500/23 на заяву ОСОБА_1 про перерахунок його пенсії повідомило, що відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, Порядку № 45 ГУ ПФУ в Одеській області не отримувало відповідних повідомлень про підстави для проведення перерахунку пенсій, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку на підставі довідки №3598/125/05/62-2023 від 21.06.2023 р. про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на серпень 2019 року. (а.с.3 32-33)
Вважаючи вказані дії ГУ ПФУ в Одеській області протиправними, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
V. Норми права, які застосував суд.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закону України “Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року №580-VIII ( далі - Закон №580-VIII), який передбачає, зокрема, пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». ( стаття 102 цього Закону).
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2262-XII), який передбачає, зокрема,
- пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України ( частина 3 статті 43 Закону № 2262-XII).
- у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. ( частина 18 статті 43 Закону № 2262-XII).
- перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. ( частина 3 статті 51 Закону № 2262-XII).
- якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.( частина 2 статті 63 Закону № 2262-XII).
- усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина 4 статті 63 Закону № 2262-XII).
11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" ( далі Постанова КМ України № 988), пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до статті 94 Закону України “Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських наказом МВС України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання ( далі Порядок № 260), яким установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8 Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку № 260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку № 260).
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 № 393", яка набрала чинності 20 лютого 2008 року, (далі - Порядок № 45), яким визначено, що
- пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262- XII, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України ( пункт 1 Порядку № 45, в редакції Постанови КМ № 103 від 21.02.2018).
- Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи) ( абзац перший пункту 2 Порядку № 45 в редакції Постанови КМ № 784 від 21.08.2019)
- Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ( абзац другий пункту 2 Порядку № 45 в редакції Постанови КМ № 103 від 21.02.2018);
- на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України ( абзац перший пункту 3 Порядку № 45 в редакції Постанови КМ № 103 від 21.02.2018);
- довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (п. 3 в редакції Постанови КМ №1372 від 23.12.2009 року).
- перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. ( пункт 4 Порядку № 45 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 847 від 28.10.2015);
- під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. ( абзац 1 пункту 5 Порядку № 45).
VI. Оцінка суду.
З огляду на вищевказані приписи чинного законодавства, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-XII видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби.
Органи Пенсійного фонду наділені повноваженнями щодо проведення перерахунку раніше призначених пенсій, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.
Водночас вищеописані норми права свідчать про те, що до моменту отримання належної довідки від державного органу, з якого особа була звільнена зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком, у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Спірність питання у даній справі полягає у правомірності відмови відповідача у перерахунку пенсії на підставі довідки, виданої державним органом, з якого позивач був звільнений із служби, про розмір грошового забезпечення для здійснення обчислення та перерахунку пенсії за нормами, чинними станом на серпень 2019 року .
На обґрунтування правомірності вказаних дій відповідач покликається на те, що довідка № №3598/125/05/62-2023 від 21.06.2023 р. про грошове забезпечення складена з порушенням вимог Порядку № 45, оскільки повідомлень про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не отримувало.
Суд не погоджується з вказаною позицією відповідача з огляду на те, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ. Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, від 15.07.2020 у справі №520/3360/19 та від 03.09.2020 у справі 553/3619/16-а.
Як встановлено судом та не заперечується відповідачем, у даному випадку підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначеної пенсії позивача, є довідка ГУ НП у м. Києві № 3598/125/05/62-2023 від 21.06.2023 про розмір грошового забезпечення станом на серпень 2019 року, що враховується для перерахунку пенсії позивача, видана на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.02.2023 р. по справі № 420/799/23.
Відповідно до наявної у справі копії рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.04.2023 р. по справі № 420/799/23 Головне управління Національної поліції у м. Києві зобов'язано підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення за серпень 2019 року із зазначенням надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 45 % та премії в розмірі 116,971 % за посадою старшого інспектора Корпусу оперативно-раптової дії Головного управління Національної поліції у м. Києві в спеціальному званні «майор поліції», а також відомостей про інші розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку з 01.09.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Даний висновок суду по справі № 420/799/23 вмотивований тим, що « … підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій поліцейських, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у пункті 5 Прядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, для перерахунку пенсії не враховуються. Суд встановив, що відповідно до листа Національної поліції від 26.07.2019 року керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано дозвіл установлювати та виплачувати поліцейським надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в залежності від посад. Як стверджує позивач, фактично виплату надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським розпочато з серпня 2019 року. Згідно отриманої інформації щодо грошового забезпечення по посаді старшого інспектора управління Корпусу оперативно-раптової дії Головного управління Національної поліції у м. Києві в серпні 2019 року надбавка за специфічні умови проходження служби становила 45 %, а щомісячна премія в середньому становила 140,068 % = (142,042 + 156,002 + 116,971 +122,936 + 162,388): 5. Відповідно до грошового атестату ОСОБА_1 його посадовий оклад перед звільненням на місяць становив - 2700,00 грн., оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби 35 % - 1645,00 грн., премія 36 % - 2284,20 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби - 0 грн. З урахуванням зазначеного, в даному випадку, з 01.09.2019 року ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, розрахованої виходячи з розміру надбавки за специфічні умови проходження служби - 45 % та щомісячної премії 116,971 %, які були визначені в серпні 2019 року по посаді старшого інспектора управління Корпусу оперативно-раптової дії Головного управління Національної поліції у м. Києві, виходячи з наданої відповідачем інформації, зазначеної у відповіді позивачу щодо грошового забезпечення, а саме визначеного тотожного посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби» ( а.с. 9-22).
За положеннями частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Підсумовуючи вищенаведене, суд вважає, що отримавши довідку ГУ НП у м. Києві від 21.06.2023 за вих. №3598/125/05/62-2023 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій станом на серпень 2019 року складену на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.04.2023 р. у справі№ 420/799/23, відповідач не мав правових підстав для відмови позивачу у такому перерахунку.
З огляду на встановлені обставини та враховуючи норми діючого законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення ОСОБА_1 з 01.09.2019 перерахунку пенсії на підставі довідки Головного управління Національної поліції у м. Києві від 21.06.2023 за вих. № 3598/125/05/62-2023 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 з 01.09.2019 р. перерахунок пенсії на підставі довідки Головного управління Національної поліції у м. Києві від 21.06.2023 за вих. №3598/125/05/62-2023 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, та виплату перерахованої пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
З огляду на вказаний висновок суду позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Одеській області та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії « ….. з урахуванням надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 45 %, премії в розмірі 116,971 %., і невиплати ОСОБА_1 різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за період з 01.09.2019 і дотепер» не підлягають задоволенню, оскільки вказані питання не були предметом оскаржуваної відмови відповідача. Крім того, відповідачем не здійснено перерахунок пенсії на підставі спірної довідки, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача будуть порушені в майбутньому.
Суд зазначає, що обов'язковою умовою для визнання протиправним рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень є наявність факту порушення останнім прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів особи, яка звернулася за їх судовим захистом. Відсутність порушеного права (свободи, охоронюваного законом інтересу) чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в задоволенні позову. .
Щодо позиції відповідача про необхідність залишення заявленого позову без розгляду у зв'язку пропуском позивачем строку звернення до суду, то суд зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Оскільки про відмову в перерахунку пенсії з 01.09.2023 р. на підставі довідки Головного управління Національної поліції у м. Києві від 21.06.2023 за вих. № 3598/125/05/62-2023 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, позивач дізнався з листа ГУ ПФУ в Одеській області датованого 01.12.2023 р., а до суду з даним позовом позивач звернувся у квітні 2024 року, то позивачем дотримано строки звернення до суду, а тому відсутні підстави для залишення заявленого позову без розгляду.
У контексті оцінки інших доводів сторін звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та " Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
VII. Висновок суду.
Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
VIII. Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Як встановлено судом, позивач відповідно до пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України « Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, оскільки є інвалідом ІІ групи, що підтверджується посвідченням ( а.с. 34).
З огляду на викладене, відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ: 20987385) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення ОСОБА_1 з 01.09.2019 перерахунку пенсії на підставі довідки Головного управління Національної поліції у м. Києві від 21.06.2023 за вих. № 3598/125/05/62-2023 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 з 01.09.2019 р. перерахунок пенсії на підставі довідки Головного управління Національної поліції у м. Києві від 21.06.2023 за вих. №3598/125/05/62-2023 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, та виплату перерахованої пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Дубровна