Справа № 202/898/25
(3/199/1923/25)
07.04.2025 м.Дніпро
Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська Корнєєва В.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого керівником структурного підрозділу ТОВ «НОРДГАЗ», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.161-1 КУпАП,-
14.03.2025 року до Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська з ДРУП№2 надішла адміністративна справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.161-1 КУпАП. Як вбачається з протоколу серії ВАД № 408558 від 11.01.2025 року, 11.01.2025 року о 13-48 год. на заправці «Востокгаз» за адресою: м.Дніпро, вул.Петра Бикова 6-а/1, здійснювалася роздрібна торгівля паливом без отримання документів дозвільного характеру, а також без сплати податків, керівником якого являється гр.-н ОСОБА_1 , чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.161-1 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, жодних заяв або доказів поважності неявки до суду не подавав. Відповідно до ч.1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. У рішенні Європейського Суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» наголошено на тому, що особа в розумні інтервали часу має вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їй судового провадження. Враховуючи обізнаність ОСОБА_1 про час та місце судового засідання, суддя вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків:
Згідно положень ст.7КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.9КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з положеннями ст.245КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Положеннями ст.280КУпАП регламентовано, що суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно статті 251КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
Відповідно до ч.1 ст. 161-1 КУпАП адміністративним правопорушенням є оптова або роздрібна торгівля пальним без державної реєстрації суб'єктом господарювання або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди). Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності.
По-перше, частина 1 статті 161-1 КУпАП є бланкетною нормою, тобто особою, яка склала адміпротокол, має бути зазначено яку саме норму Закону було порушено суб'єктом господарювання під час здійснення роздрібної торгівлі паливом 11.01.2025 року, натомість цієї інформації в протоколі не зазначено.
По-друге, як вбачається з адмінпротоколу, дії ОСОБА_1 , як керівника структурного підрозділу ТОВ «Нордгаз», кваліфіковані за ч.1ст.161-1 КУпАП, а саме: роздрібна торгівля паливом без отримання документів дозвільного характеру, а також без сплати податків. На підтвердження складу правопорушення особою, яка склала адміністративний протокол відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.161-1 КУпАП, надано :1) рапорт, з якого вбачається, що від ОСОБА_2 -працівника поліції на тел. 102 надійшло повідомлення 11.01.2025 року о 16-38 год., про те, що за адресою: м.Дніпро,вул..Петра Бикова 6-а/1 здійснюється реалізація пального без відповідних дозвільних документів, 2) роздруківку з монобанку про сплату 353грн. 11.01.2025 року о 13-48год.,3) касовий чек ТОВ « НОРДГАЗ» від 11.01.2025 року 13-48 про продажу 10л газу скрапленого за ціною 35,69грн за літр, а всього на загальну суму 353,90грн., в тому числі ПДВ 20% - 58,98грн., 4) копію ліцензії про право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) терміном дії з 15.10.2024 р. до 15.10.2029 року, виданої ГУ ДПС у Дніпропетровській області ,5) виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань,в якій зазначено, що товариство «НОРДГАЗ» здійснює вид економічної діяльності 47.30. - роздрібна торгівля пальним, 6) пояснення ОСОБА_1 від 11.01.2025 року про те, що він є директором структурного підрозділа АЗС « Востокгаз» ТОВ «НОРДГАЗ», яке розташоване за адресою: м.Дніпро, вул. П.Бикова 6а/1,7) фототаблицю з фіксацією заправочних колонок із зазначеннм на одній з них про отпуск газу 10л за ціною 35,69грн за літр, а всього на загальну суму 353,90грн.
Аналізуючи надані до суду документи, слід зазначити, що вищевказані документи не доводять наявність складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.161-1 КупАП, в діях ОСОБА_1 , а наявність ліцензії про право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) не виключає можливості одночасної наявності у ТОВ « НОРДГАЗ» також ліцензії, яка дає право на реалізацію пального.
Таким чином, поза розумним сумнівом, до суду не надано достатніх доказів того, що пальне реалізовувалося без документів дозвольного характеру. Такими доказами можуть бути: акт перевірки податковими органами або контрольно-ревізійною службою, висновок бухгалтерської експертизи, акт контрольної закупки, фото та відео фіксацію вчиненого правопорушення тощо, пояснення особи, що притягається про відсутність відповідної ліцензії, пояснення свідків тощо.
Суд не може прийняти як доказ на підтвердження роздрібної торгівлі паливом без отримання документів дозвільного характеру та без сплати податків фіскальний чек ТОВ « НОРДГАЗ» АГЗП від 11.01.2025 року 13-48 год. про покупку газу скрапленого, оскільки зазначений фіскальний чек натомість підтверджує, що операцію з продажу газу скрапленого було обліковано в бухгалтерському та податковому обліку ТОВ"НОРДГАЗ", і в свою чергу буде враховано під час обрахування необхідних для сплати податків.
За таких обставин факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.1 ст.161-1 КУпАП, на думку суду, є недоведеним належними та допустимими доказами, а ствердження поліцейського ОСОБА_3 про здійснення роздрібної торгівлі паливом без отримання документів дозвільного характеру, а також без сплати податків, є лише припущенням, оскільки не підтверджується доказами.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі вищевикладеного, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до висновку про недоведеність складу адміністративного правопорушення за ч.1 ст.161-1 КУпАП в діях ОСОБА_1 , а тому провадження у справі за даною статтею підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.161-1,247,280,283,284,294 КУпАП,
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.161-1 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Корнєєва В.В.