Справа № 286/1400/25
21.04.2025 м. Овруч
Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Кулініч Я.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
17.04.2025 ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , звернувся до суду із позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Житомирській області, що знаходиться за адресою: м. Житомир, вул. Старий Бульвар, буд. 5/37, в якій просить поновити йому строк для звернення до суду у зв'язку з його пропуском з поважної причини. Скасувати постанову серії БАД № 558538 від 30 жовтня 2023 року по справі про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.126, ч.1 ст.126, ч.5 ст.121 та ст. 125 КУпАП відносно нього та справу закрити за відсутністю події та складу правопорушення.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 122 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 ст.286 КАС України визначено, що позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови).
Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Аналіз наведених норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що законодавець передбачив, що в разі, якщо особа не знала про допущене порушення, але з певної дати повинна була про нього дізнатись, перебіг строку обчислюється саме з моменту, коли особа повинна була дізнатись про відповідне порушення її прав. При цьому, поважними причинами пропуску строку звернення до адміністративного суду є наявність обставин, які створили об'єктивні перешкоди для звернення особи з позовом і подолання яких для цієї особи було неможливим або ускладненим.
Суд зауважує, що при вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду необхідно чітко диференціювати поняття дізнався та повинен був дізнатись.
Так, під поняттям дізнався необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів.
Поняття повинен був дізнатися необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені (постанова Верховного Суду від 21.02.2020 у справі №340/1019/19).
Отже, за правилами статті 123 КАС України суд зобов'язаний перевірити дотримання позивачем строків звернення до суду, які передбачені статтею 286 КАС України.
Як встановлено, оскаржувана постанова датована 30.10.2023, а позивач звернувся до суду з даною позовною заявою лише 17.04.2025.
Частиною 6 статті 161 КАС України встановлено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Питання поважності причин пропуску строку звернення до суду є оціночним та залежить від доказів, якими підтверджуються обставини та підстави такого пропуску.
Поважними причинами слід розуміти лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулася із адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Причина пропуску строку звернення до суду може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 22.06.2021 року у справі №120/5780/20-а.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач 14.04.2025 дізнався, що його банківська картка заблокована. При зверненні до банку, йому повідомили, що на його кошти був накладений арешт на підставі постанови Овруцького відділу ДВС. При зверненні до Овруцького відділу ДВС, він дізнався, що на нього була складена постанова про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.126, ч.1 ст.126, ч.5 ст.121 та ст. 125 КУпАП та накладено стягнення у розмірі 3400 грн. (постанова серії БАД № 558538 від 30.10.2023). Про дану постанову він взагалі не знав, оскільки в день її складання йому її не вручали, розписуватись не пропонували, тому просить поновити йому строк для звернення до суду у зв'язку з його пропуском з поважної причини.
З долученої до матеріалів позову копії постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД № 558538 від 30.10.2023, складеної відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.126, ч.1 ст.126, ч.5 ст.121 та ст. 125 КУпАП видно, що від отримання вказаної постанови він відмовився. Також до матеріалів позову долучена копія постанови судді Овруцького районного суду Житомирської області від 22.02.2024, з якої видно, що відносно ОСОБА_1 провадження в справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП закрито за відсутністю в його діях складу даного адміністративного правопорушення. В постанові судді зазначено, що під час розгляду справи досліджувалась як доказ, зокрема, і постанова серії БАД № 558538 від 30.10.2023, яка на даний час оскаржується позивачем. Під час розгляду справи в судовому засіданні були присутні ОСОБА_1 та його представник адвокат Левківський С.В., отже, позивач був обізнаним щодо складання відносно нього оскаржуваної постанови. Відтак, зазначення позивача в позовній заяві, що про складання оскаржуваної постанови він взагалі не знав, а дізнався лише 15.04.2025 при зверненні до Овруцького відділу ДВС із заявою про надання йому копії вказаної постанови, суд не може вважати поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Згідно з частиною 1 статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
З огляду на вищевикладене, оскільки позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. 123,160, 161 КАС України, її слід залишити без руху, запропонувавши позивачу протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали усунути вищенаведені недоліки.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення зазначених недоліків, позовна заява буде повернута позивачу.
Керуючись ст.123, 160,161, 169,248,256 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - залишити без руху і надати позивачу строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання ним ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Я. В. Кулініч