Справа № 203/1718/25
Провадження № 1-кс/0203/1148/2025
20 березня 2025 року слідчий суддя Кіровського районного суду міста Дніпропетровська - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпрі скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого Третього слідчого відділу (з дислокацією у місті Дніпрі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, щодо невнесення відомостей за заявою про кримінальне правопорушення від 06.03.2025 року,
встановив:
13.03.2025 року до Кіровського районного суду м. Дніпропетровська звернувся ОСОБА_3 (далі - скаржник, заявник) на бездіяльність слідчого Третього слідчого відділу (з дислокацією у місті Дніпрі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, щодо невнесення відомостей за заявою про кримінальне правопорушення від 06.03.2025 року, в якій скаржник просить суд:
- зобов'язати начальника Третього слідчого відділу (з дислокацією у місті Дніпрі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, ОСОБА_4 невідкладно внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань на підставі заяви ОСОБА_3 від 06.03.2025 року про вчинення злочину уповноваженою особою - заступником керівника Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_5 , передбаченого ч. 3 ст. 382 КК України, та розпочати за цією заявою досудове розслідування у формі досудового слідства.
В обґрунтування вимог скарги заявник зазначив, що уповноважена особа - заступник Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_5 , грубо порушуючи норми КПК України, не виконав ухвалу слідчого судді Кіровського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 від 05.12.2024 року та не розглянув протягом 115 днів його повторну скаргу від 17.11.2024 року на недотримання розумних строків процесуальним керівником ОСОБА_6 у кримінальному провадженні №62022170030000155 від 08.04.2022 року.
З огляду на це, 06.03.2025 року заявник звернувся до начальника Третього слідчого відділу (з дислокацією у місті Дніпрі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, ОСОБА_4 із заявою про внесення відомостей про кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 382 КК України. Проте пройшло 6 (шість) днів, а заявник не отримав відповіді. Це заявник розцінив як відмову. Тому заявник звернувся до суду із скаргою на бездіяльність слідчого.
Відповідно до протоколу автоматичного визначення слідчого судді від 13.03.2025 року, судову справу №203/1718/25, провадження №1-кс/0203/1148/2025, було розподілено слідчому судді ОСОБА_1 , яка передана канцелярією суду - 17.03.2025 року.
Ухвалою слідчого судді від 17.03.2025 року було відкрито провадження у справі за скаргою та призначено розгляд скарги у відкритому судовому засіданні.
У судове засідання, призначене на 20.03.2025 року, учасники кримінального провадження не з'явились, були повідомлені про час, дату та місце розгляду скарги належним чином.
Скаржник подав до суду разом із скаргою письмову заяву про розгляд скарги за його відсутності.
Слідчий у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, хоча повідомлявся про дату, час та місце проведення судового засідання належним чином.
Слідчий суддя, враховуючи положення ст. ст. 138, 306, ч. 4 ст. 107 КПК України, розглянув скаргу за відсутності учасників кримінального провадження та без фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів.
Слідчий суддя, вивчивши матеріали скарги, проаналізувавши норми КПК України, дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що 06.03.2025 року заявник склав на адресу начальника Третього слідчого відділу (з дислокацією у місті Дніпрі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, ОСОБА_4 заяву про вчинений злочин прокурором, в якій просив, зокрема, невідкладно внести відомості про вчинення злочину, які мають ознаки складу злочину, передбаченого ч. 3 ст. 382 КК України, до ЄРДР на підставі заяви ОСОБА_3 про вчинення злочину заступником керівника Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_5 та розпочати за заявою досудове розслідування у формі досудового слідства.
Суд зазначає, що згідно з пунктами 5, 18 частини 1 статті 3 КПК України, досудове розслідування - стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності; слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Відповідно до положень пункту 1 частини 1 статті 303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені, в тому числі бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Відповідно до частин 1, 5 статті 214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Відомості, які підлягають внесенню до ЄРДР та їх перелік, визначені частиною 5 статті 214 КПК України, відповідно до положень якої, до ЄРДР підлягають внесенню:
1) дата надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення;
2) прізвище, ім'я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника;
3) інше джерело, з якого виявлені обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення;
4) короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела;
5) попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
6) прізвище, ім'я, по батькові та посада службової особи, яка внесла відомості до реєстру, а також слідчого, прокурора, який вніс відомості до реєстру та/або розпочав досудове розслідування;
7) інші обставини, передбачені положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань.
У Єдиному реєстрі досудових розслідувань автоматично фіксується дата внесення інформації та присвоюється номер кримінального провадження.
Відповідно до пункту 1 розділу 2 Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого Наказом Генерального прокурора України 30.06.2020 року № 298, до Реєстру вносяться відомості, зокрема, про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела.
При цьому, виходячи зі змісту статті 214 КПК України, повноваженням щодо оцінки відомостей, наведених у заяві чи повідомлених потерпілим, чи виявлених з іншого джерела, як таких, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення наділені слідчий, прокурор.
Відповідно до частини 4 статті 214 КПК України, слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Аналіз викладених вище положень КПК України вказує, що предметом судового контролю слідчого судді може бути лише бездіяльність слідчого чи прокурора щодо невнесення відомостей до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, тобто саме заява чи повідомлення про кримінальне правопорушення є передумовою для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та для початку досудового розслідування в кримінальному провадженні, та вказана заява чи повідомлення повинна містити достатні дані про наявність ознак кримінально-караного діяння.
Підставою початку досудового розслідування є не будь-які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, короткий виклад яких разом із прізвищем, ім'ям, по батькові (найменуванням) потерпілого або заявника, серед іншого, вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Слідчий, прокурор після прийняття та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення з огляду на їх зміст має перевірити достатність даних, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, за наслідками чого приймає рішення про початок досудового розслідування шляхом внесення відповідних відомостей до ЄРДР.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові ККС ВС у справі №556/450/18 (провадження №51-4229км20) від 30.09.2021 року.
Суд, вирішуючи по суті скаргу заявника, бере до уваги те, що скаржник не надав суду доказів надіслання (подання) заяви про вчинений злочин прокурором від 06.03.2025 року на адресу Третього слідчого відділу (з дислокацією у місті Дніпрі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві. При цьому скаржник не надав суду і доказів отримання Третім слідчим відділом (з дислокацією у місті Дніпрі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, заяви про вчинений злочин прокурором від 06.03.2025 року.
Згідно з положеннями статті 307 КПК України, за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами цього Кодексу. Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про: скасування рішення слідчого чи прокурора; зобов'язання припинити дію; зобов'язання вчинити певну дію; відмову у задоволенні скарги.
Аналіз викладеного вище та встановлених обставин скарги вказує, що у слідчого судді відсутні правові підстави для задоволення скарги ОСОБА_3 . Оскільки на момент розгляду скарги у суду відсутні відомості щодо отримання Третім слідчим відділом (з дислокацією у місті Дніпрі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, заяви скаржника про вчинений злочин прокурором від 06.03.2025 року та відсутні відомості щодо реєстрації та прийняття такої заяви. Заявник, своєю чергою, не надав суду відповідних доказів, хоча у скарзі вказав, що він звернувся до начальника Третього слідчого відділу (з дислокацією у місті Дніпрі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, із заявою про злочин. Це, відповідно, унеможливлює на момент судового розгляду скарги надання судом оцінки діям чи бездіяльності слідчого щодо розгляду заяви заявника про вчинений злочин прокурором та внесення відомостей з цього приводу до ЄРДР.
Тому слідчий суддя дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволенні скарги ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого.
Керуючись ст. ст. 214, 303-306, 307, 369, 371, 372 КПК України, слідчий суддя,
ухвалив:
У задоволенні скарги ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого Третього слідчого відділу (з дислокацією у місті Дніпрі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, щодо невнесення відомостей за заявою про кримінальне правопорушення від 06.03.2025 року - відмовити.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її постановлення та набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Слідчий суддя ОСОБА_1