Постанова від 22.04.2025 по справі 420/26585/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/26585/23

Категорія 111030000Головуючий у суді І інстанції: Самойлюк Г.П. час і місце ухвалення: письмове провадження, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача - Семенюка Г.В.,

суддів - Федусика А.Г., Шляхтицького О.І.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2024 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Судноплавна компанія "Укрферрі" до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

встановиВ:

Позивач, звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, мотивуючи його тим, що ГУ ДПС в Одеській області проведена камеральна перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до такої податкової накладної ТОВ «СУДНОПЛАВНА КОМПАНІЯ «УКРФЕРРІ», якою встановлено порушення вимог передбачених п.201.10 ст.201 Кодексу, а саме: порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої складено Акт від 11.08.2023 № 21873/15-32-04-06/20957025. Враховуючи вищевикладене, відповідно до п. 120.1 ст. 120 Кодексу, ГУ ДПС в Одеській області винесено ППР №22735/15-32-04-06 від 08.09.2023, згідно з яким застосовано фінансову санкцію (штраф) у розмірі 112 758,55 гривень відповідно до п.120.1 ст.120 Кодексу за порушення п.201.10ст.201 Кодексу та п.89,п.90 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу. Позивач вважає податкове повідомлення-рішення №22735/15-32-04-06 від 08.09.2023 року необґрунтованим, прийнятим з порушенням чинного законодавства України та таким, що підлягає скасуванню, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2024 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №22735/15-32-04-06 від 08.09.2023 року.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що задовольняючи позов, суд першої інстанції не врахував, що порушення платником, податку граничних строків реєстрації ПН/РК в ЄРПН, які припадають на період до дати набрання чинності Закону № 2876-ІХ (тобто застосовується до ПН/РК з датою складання не пізніше 15 січня 2023 року включно), тягне за собою накладання на такого платника податку штрафу у розмірах, встановлених п. 1201.1 ст. 1201 ПКУ. На підставі вищевикладеного вважаємо, що Податкове повідомлення-рішення №22735/15-32-04-06 від 08.09.2023 прийнято законно та обґрунтовано.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Судноплавна компанія "Укрферрі" було надано відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено, що доводи, викладені в апеляційній скарзі є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2024 року винесено законно та обґрунтовано, а тому підстави для його скасування відсутні. Крім того, позивач вказує, що наявні у матеріалах справи докази повною мірою підтверджують той факт, що, здійснивши позапланову перевірку, результати якої були оформлені Актом про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до такої податкової накладної від 11.08.2023 р. № 21873/15-32-04-06/20957025, а також наклавши на позивача штраф в сумі 112 758,55 грн. згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, Відповідач повторно притягнув ТОВ «УКРФЕРРІ» до відповідальності за одне і те саме порушення (а саме порушення платником податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних), двічі застосувавши до нього фінансові санкції у вигляді штрафу, передбаченого п. 1201.1 ст. 1201 Податкового кодексу України.

На підставі ст. 311 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю Судноплавна компанія "Укрферрі" зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний код 20957025, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75 Кодексу у порядку, визначеному пунктом 76.2 статті 76 Кодексу, Головним управлінням ДПС в Одеській області проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю Судноплавна компанія "Укрферрі" щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами перевірки складено Акт про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до такої податкової накладної від 11.08.2023 № 21873/15-32-04-06/20957025.

Як вбачається з преамбули вказаного Акту, відповідачем проведена перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на березень, квітень, червень 2018 р., червень, серпень 2019 р.

Відповідно зазначеного Акту перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до акту перевірки від 11.08.2023 р., а також розрахунку штрафу за порушення терміну реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) до податкового повідомлення-рішення № 22735/15-32-04-06 від 08.09.2023 р., штрафні санкції нараховані позивачу за порушення граничних термінів реєстрації розрахунків коригування № 331063 від 31.03.2018 р., № 331064 від 31.03.2018 р., № 426028 від 26.04.2018 р., № 630069 від 30.06.2018 р., № 630111 від 30.06.2019 р« № 630112 від 30.06.2019 р« № 630113 від 30.06.2019 р., № 831075 від 31.08.2019 р., загальна сума ПДВ за якими складала 225 517,07 грн.

На підставі зазначеного Акту до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 112 758,55 грн. за порушення визначених ст. 201 Податкового кодексу України граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на березень, квітень, червень 2018 р., червень, серпень 2019 р.

23.08.2023 року ТОВ «УКРФЕРРІ» подано заперечення до акту перевірки.

Відповідно до вказаних заперечень позивачем зазначено, що актом № 2574/15-32-0709/20957025 від 03.12.2020 р. про результати позапланової виїзної документальної перевірки Товариства обмеженою відповідальністю «Судноплавна компанія «УКРФЕРРІ» з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2017 р. по 30.09.2020 р. та Актом про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до такої податкової накладної ТОВ «Судноплавна компанія «УКРФЕРРІ» (код ЄДРПОУ 20957025) від 11.08.2023 р. № 21873/15-32-04-06/20957025, відповідачем в межах зазначених перевірок перевірялось дотримання ТОВ «УКРФЕРРІ» податкового законодавства в частині складання та реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування за аналогічний податковий період - з 01.10.2017 р. по 30.09.2020 р. - згідно Акту перевірки від 03.12.2020 р. № 2574/15-32-0709/20957025, та за березень, квітень, червень 2018 р., червень, серпень 2019 р. - згідно Акту від 11.08.2023 р. № 21873/15- 32-04-06/20957025.

11.01.2021 року позивачем зареєстровані розрахунки коригування, по яких було складено акт перевірки №21873/15-32-04-06/20957025 від 11.08.2023р., а саме: №331063 від 31.03.2018 року до податкової накладної №331063 від 31.03.2018 року, №331064 від 31.03.2018 року до податкової накладної №331064 від 31.03.2018 року, №426028 від 26.04.2018 року до податкової накладної №426028 від 26.04.2018 року, №630069 від 30.06.2018 року до податкової накладної №630069 від 30.06.2018 року, №630111 від 30.06.2019 року до податкової накладної №630111 від 30.06.2019 року, №630112 від 30.06.2019 року до податкової накладної №630112 від 30.06.2019 року, №630113 від 30.06.2019 року до податкової накладної №630113 від 30.06.2019 року, №831075 від 31.08.2019 року до податкової накладної №831075 від 31.08.2019 року.

12.01.2021 року позивачем зареєстровані податкові накладні №330021 від 30.08.2018 року, №330022 від 30.03.2018 року, №425048 від 25.04.2018 року, №629001 від 29.06.2019 року, №629001 від 29.06.2018 року; №629002 від 29.06.2019 року, №629003 від 29.06.2019 року, № 830039 від 30.08.2019 року.

На підставі акту перевірки № 2574/15-32-0709/20957025 від 03.12.2020 р. винесено податкове повідомлення-рішення № 0042890709 від 24.12.2020 р. на суму 225517,07 грн.

На виконання податкового повідомлення-рішення № 0042890709 від 24.12.2020 р. позивачем сплачено штраф у розмірі 225517,07 грн., що підтверджується платіжним дорученням №1549 від 11.01.2021 р.

Таким чином, як зазначено позивачем, податкове повідомлення-рішення № 0042890709 від 24.12.2020 р. було виконано в повному обсязі, а отже ТОВ «УКРФЕРРІ» було притягнуто до відповідальності за порушення платником податку граничних строків реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

08.09.2023 року ГУ ДПС в Одеській області винесено ППР №22735/15-32-04-06, яким до позивача застосовано фінансову санкцію (штраф) у розмірі 112 758,55 гривень відповідно до п.120.1 ст.120 Кодексу за порушення п. 201.10 ст.201 Кодексу та п. 89, п.90 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу.

Позивач вважає податкове повідомлення-рішення №22735/15-32-04-06 від 08.09.2023 року необґрунтованим, прийнятим з порушенням чинного законодавства України та таким, що підлягає скасуванню, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що пунктами 112.3 та 112.4 статті 112 ПК України встановлено, що особа не може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення інакше, як на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, а також особа не може бути притягнута двічі до відповідальності одного виду за вчинення одного і того самого податкового правопорушення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач, приймаючи податкове повідомлення-рішення №22735/15-32-04-06 від 08.09.2023 року діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, визначені чинним законодавство, у зв'язку з чим вказане рішення, є протиправним та підлягає скасуванню.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду погоджується з означеними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані положеннями Податкового кодексу України (далі - ПК України).

Пунктом 61.1 ст. 61 ПК України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

За визначенням пп.14.1.60 ст.14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України визначено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

Для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

Для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця,- до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а»-«г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість,на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Отже, на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у строк встановлений податковим законодавством, а саме для податкових накладних складених з 1 по15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця,- до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Із системного аналізу зазначеної норми ПК України вбачається, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України.

З податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 0042890709 від 24.12.2020 р. та податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 22735/15-32-04-06 від 08.09.2023 р., а також розрахунками штрафних санкцій до них підтверджують, що позивач вже був притягнутий до відповідальності за порушення граничного строку, передбаченого ст. 201 ПКУ, для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН одних і тих самих розрахунків коригування, зареєстрованих з порушенням терміну, встановленого чинним податковим законодавством, а отже за скоєння одного і того самого порушення законодавства, яке полягало у недотриманні граничних строків реєстрації розрахунків коригування у ЄДР; до позивача застосовані одні й ті самі штрафні санкції, передбачені ст. 120-1 ПКУ України в одному й тому саме розмірі, а саме штраф в розмірі 50% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких розрахунках коригування.

Платіжним дорученням № 1549 від 11.01.2021 р. підтверджується сплата до державного бюджету штрафних санкцій за податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДПС в Одеській області № 0042890709 від 24.12.2020 р., що свідчить про понесення ТОВ «УКРФЕРРІ» відповідальності за скоєння порушення податкового законодавства на день повторного притягнення до відповідальності за те саме порушення.

Таким чином, відповідач двічі притягнув позивача до відповідальності одного й того ж виду за скоєння одного й того самого порушення податкового законодавства, а саме: до передбаченої п. 1201.1 ст. 1201 ПКУ відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 50% суми податку на додану вартість, зазначеної в розрахунках коригування, що склало 112 758,55 грн., за порушення визначене ст. 201 ПКУ граничного строку для реєстрації одних і тих самих розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Статтею 61 Конституції України визначено, що ніхто не може бути двічі притягнутий до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

Пунктами 112.3 та 112.4 статті 112 ПК України встановлено, що особа не може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення інакше, як на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, а також особа не може бути притягнута двічі до відповідальності одного виду за вчинення одного і того самого податкового правопорушення.

Згідно з ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідач, приймаючи податкове повідомлення-рішення №22735/15-32-04-06 від 08.09.2023 року діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, визначені чинним законодавство, у зв'язку з чим вказане рішення, є протиправним та підлягає скасуванню.

Доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області, - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2024 року по справі № 420/26585/23, - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Суддя-доповідач Г.В. Семенюк

Судді А.Г. Федусик О.І. Шляхтицький