Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про поновлення строку звернення до суду
22 квітня 2025 року Справа №640/8724/22
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні клопотання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про розгляд справи №640/8724/22 в порядку загального позовного провадження, -
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19, ЄДРПОУ 39369133) звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сучасні енергетичні рішення" (01013, м. Київ, вул. Деревообробна, буд. 7, ЄДРПОУ 40032347), в якому просить суд стягнути з ТОВ "Сучасні енергетичні рішення" 170 000 (сто сімдесят тисяч) грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до суду заявила клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
При вирішенні клопотання суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до ч. 5 ст. 12 КАС України умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Відповідно до положень п. 20 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно з ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
За приписами ч.ч. 2, 3 ст. 12 цього Кодексу спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до ч. 4 ст. 12 КАС України виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах:
1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує: для юридичних осіб - п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; для фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців - вісімдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";
6) щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу.
Отже, дана адміністративна справа про стягнення 170000 грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 “Адміністративні штрафи та інші санкції») не належить до справ, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження, а тому така справа є справою незначної складності і має розглядатись за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне залишити без задоволення клопотання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Позивачем в позовній заяві зазначено клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду.
В обґрунтування вказаного клопотання зазначено, що НКРЕКП має своє розташування у м. Київ, та під час воєнного стану частина працівників НКРЕКП вступила до лав територіальної оборони, частина задіяна у інших видах протидії збройній агресії проти України, частина працівників НКРЕКП було евакуйовано з мінімальним комплектом речей до безпечних місць, у зв'язку з їх проживанням безпосередньо у місцях проведення активних бойових дій у Київській області. Зазначено, що м. Київ піддається ракетним обстрілам жилих районів та цивільної інфраструктури, що ставило під загрозу життя та здоров'я працівників та робило неможливим представлення працівниками інтересів НКРЕКП у судах України. Також, вказано, що НКРЕКП з об'єктивних причин не могла належним чином забезпечити представництво своїх інтересів у даній справі, зокрема, шляхом подання адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Частиною 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
З метою запобігання обмеження прав позивача на доступ до правосуддя, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про поновлення строку звернення до адміністративного суду та поновити строк звернення до суду з даною позовною заявою.
Керуючись ст.ст. 12, 80, 243, 248, 256, 257, 262 КАС України, суд,-
Залишити без задоволення клопотання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про розгляд справи №640/8724/22 в порядку загального позовного провадження.
Клопотання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сучасні енергетичні рішення" про стягнення штрафу - задовольнити.
Поновити Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг строк на звернення до суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сучасні енергетичні рішення" про стягнення штрафу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя А.С. Зеленов