Ухвала від 22.04.2025 по справі 160/8867/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

22 квітня 2025 рокуСправа №160/8867/25

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Царікова Олена Василівна, розглянувши клопотання представника відповідача про залучення третьої особи в адміністративній справі №160/8867/25 за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

26.03.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо здійснення з 01.01.2025 року виплати ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) пенсії в обмеженому розмірі без урахування фактичних нарахованої суми підвищення (щомісячної індексації) основного її розміру за 2024 рік, установленого Постановою Кабінетом Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2024 році», із застосуванням понижуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, відповідно до положень ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» та Постанови Кабінетом Міністрів України від 03.01.2025 №1«Про визначення порядку виплати пенсії деяким категоріям осіб у 2025 року у період воєнного стану»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області код ЄДРПОУ 21910427 (вул. Набережна Перемоги, 26 м. Дніпро, 49094) 01.01.2025 року фактично нараховану ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) нараховану пенсію без будь-яких обмежень її загальної суми максимальним розміром, враховуючи рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.11.2023 року у справі №160/15142/22, від 09.11.2023 у справі №160/19839/23 без застосування положень ст. 46 Закону України «Про державний бюджет у країни на 2025 рік» та понижуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, визначених відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року «Про визначення порядку виплати пенсії деяким категоріям осіб у 2025 року у період воєнного стану» із збереженням підвищень (щомісячної індексації) основного розміру пенсії за 2024 рік, установленої згідно з постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2024 році», з урахуванням раніше виплачених коштів;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області код ЄДРПОУ 21910427 (вул. Набережна Перемоги, 26 м. Дніпро, 49094) з 01.01.2025 виплати ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) пенсії в обмеженому розмірі без урахування сум підвищення (щомісячної індексації ) основного її розміру за 2025 рік, установленої Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 та від 25.02.2025 №209 із застосуванням понижуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, відповідно до положень ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» та Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсії деяким категоріям осіб у 2025 року у період воєнного стану»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області код ЄДРПОУ 21910427 (вул. Набережна Перемоги, 26 м. Дніпро, 49094) виплачувати з 01.03.2025 року ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 (Адреса : АДРЕСА_2 ) фактично нараховану пенсію без будь-яких обмежень її загальної суми максимальним розміром, враховуючи рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.11.2023 року у справі № 160/15142/22, від 09.11.2023 у справі №160/19839/23 без застосування положень ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» та понижуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, визначених відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року «Про визначення порядку виплати пенсії деяким категоріям осіб у 2025 року у період воєнного стану» із збереженням підвищень (щомісячної індексації) основного розміру пенсії за 2024-2025 роки, установлених згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразлив верст населення у 2024 році», від 25.02.2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2025 році», з урахуванням раніше виплачених коштів;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області код ЄДРПОУ 21910427 (Адреса : вул. Набережна Перемоги, 26 м. Дніпро, 49094) провести ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку порушенням строків їх виплат на суму невиплаченої пенсії та всіх доплат за весь час затримки виплати за період з 01.01.2025 року по день фактичної виплати пенсії.

31.03.2025 ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

15.04.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від представника відповідача надійшло клопотання про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.

В обґрунтування клопотання представником відповідача зазначено, що відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423, Мінсоцполітики є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики, зокрема, у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, надання соціальних послуг та проведення соціальної роботи, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки (державна допомога, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що проводяться за рахунок державного бюджету, соціальні послуги), державне регулювання та нагляд за дотриманням норм Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі.

З урахуванням статей 10 та 22 Бюджетного кодексу України, додатка № 3 до Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік», відомчої класифікації видатків та кредитування державного бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11, головним розпорядником бюджетної програми за КПКВК 2506080 “Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.

Згідно з частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Відповідно до пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Згідно з частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Відповідно до пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Таким чином, у разі винесення рішення про задоволення позовних вимог, його реальне виконання залежатиме від дій Мінсоцполітики, як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення, та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 “Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду».

Крім того, розробником проекту постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» є Мінсоцполітики.

Згідно із Пояснювальною запискою до проекту зазначеної постанови метою прийняття акту є забезпечення реалізації норм Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік», спрямованих на оптимізацію видатків на виплату пенсій, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Проект постанови № 1 розроблений Мінсоцполітики відповідно до статті 46 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» з урахуванням складної макрофінансової ситуації, яка є наслідком збройної агресії Російської Федерації проти України, пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.

Отже, на думку представника відповідача, рішення у цій справі впливатиме на інтереси Мінсоцполітики, а не залучення Мінсоцполітики до участі у справі позбавить його можливості реалізувати права учасника справи.

Вирішуючи заявлене клопотання, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Згідно ч. 4 ст. 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Як вже зазначено судом, ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з наступними позовними вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо здійснення з 01.01.2025 року виплати ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) пенсії в обмеженому розмірі без урахування фактичних нарахованої суми підвищення (щомісячної індексації) основного її розміру за 2024 рік, установленого Постановою Кабінетом Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2024 році», із застосуванням понижуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, відповідно до положень ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» та Постанови Кабінетом Міністрів України від 03.01.2025 №1«Про визначення порядку виплати пенсії деяким категоріям осіб у 2025 року у період воєнного стану»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області код ЄДРПОУ 21910427 (вул. Набережна Перемоги, 26 м. Дніпро, 49094) 01.01.2025 року фактично нараховану ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) нараховану пенсію без будь-яких обмежень її загальної суми максимальним розміром, враховуючи рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.11.2023 року у справі №160/15142/22, від 09.11.2023 у справі №160/19839/23 без застосування положень ст. 46 Закону України «Про державний бюджет у країни на 2025 рік» та понижуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, визначених відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року «Про визначення порядку виплати пенсії деяким категоріям осіб у 2025 року у період воєнного стану» із збереженням підвищень (щомісячної індексації) основного розміру пенсії за 2024 рік, установленої згідно з постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2024 році», з урахуванням раніше виплачених коштів;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області код ЄДРПОУ 21910427 (вул. Набережна Перемоги, 26 м. Дніпро, 49094) з 01.01.2025 виплати ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) пенсії в обмеженому розмірі без урахування сум підвищення (щомісячної індексації ) основного її розміру за 2025 рік, установленої Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 та від 25.02.2025 №209 із застосуванням понижуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, відповідно до положень ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» та Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсії деяким категоріям осіб у 2025 року у період воєнного стану»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області код ЄДРПОУ 21910427 (вул. Набережна Перемоги, 26 м. Дніпро, 49094) виплачувати з 01.03.2025 року ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 (Адреса : АДРЕСА_2 ) фактично нараховану пенсію без будь-яких обмежень її загальної суми максимальним розміром, враховуючи рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.11.2023 року у справі № 160/15142/22, від 09.11.2023 у справі №160/19839/23 без застосування положень ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» та понижуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, визначених відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року «Про визначення порядку виплати пенсії деяким категоріям осіб у 2025 року у період воєнного стану» із збереженням підвищень (щомісячної індексації) основного розміру пенсії за 2024-2025 роки, установлених згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразлив верст населення у 2024 році», від 25.02.2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2025 році», з урахуванням раніше виплачених коштів;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області код ЄДРПОУ 21910427 (Адреса : вул. Набережна Перемоги, 26 м. Дніпро, 49094) провести ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку порушенням строків їх виплат на суму невиплаченої пенсії та всіх доплат за весь час затримки виплати за період з 01.01.2025 року по день фактичної виплати пенсії.

Представником відповідача не наведено доводів про те, на які права чи обов'язки Міністерства соціальної політики України може вплинути рішення суду в даній справі.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог предмету спору на стороні відповідача Міністерства соціальної політики України.

Керуючись статтями 49, 173, 180, 181, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі №160/8867/25 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Міністерства соціальної політики України (ЄДРПОУ 37567866), відмовити повністю.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і не може бути оскаржена окремо. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Повний текст ухвали складений 22.04.2025.

Суддя О.В. Царікова