Рішення від 21.04.2025 по справі 160/4609/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2025 рокуСправа №160/4609/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сліпець Н.Є.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

12.02.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови мені листом від 17.09.2024 року № 0400- 010318-8/187625 у призначенні та виплати мені одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України та скасувати рішення відповідача від 17.09.2024 про відмову у призначенні та виплати мені одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути мою заяву про призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України від 22.08.2024 року № 34301. та призначити та виплатити мені одноразову грошову допомогу відповідно до Закону України "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури. Вважає, що оскільки підприємство, на якому позивач працює з 31.03.2018, відноситься до об'єктів критичної інфраструктури, а трудове каліцтво з ним сталося 23.12.2023, що пов'язане з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій, то він має право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, шкоду працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України" від 20.03.2023 №2980-ІХ. Позивач вважає, що дії відповідача щодо відмови у здійсненні нарахування та виплатити грошової допомоги, є протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим вимушений звернутись до суду з цим позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами з 05.03.2025, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

17.02.2025 відповідач через підсистему "Електронний суд" подав до суду відзив на позовну заяву в якому з позовом не погоджується та вважає його безпідставним, просив суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування зазначив, що однією з підстав для визначення права на призначення одноразової грошової допомоги є інформація, зазначена в акті за формою Н-1, яка підтверджує дотримання умов, визначених Законом № 2980. Оскільки до заяви Позивача від 22.08.2024 додано акт за формою Н-1, який не підтверджує обставини ушкодження здоров'я під час виконання посадових обов'язків в зв'язку з пораненям, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, зокрема, основною причиною нещасного випадку визначено незадовільний технічний стан виробничого об'єкта, відсутні підстави для призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до Закону № 2980. Отже, призначити Позивачу одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок агресії РФ проти України не має законних підстав.

Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Згідно із ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 13.07.2012 року ОСОБА_1 був прийнятий на посаду начальника варти 84 ППЧ 22 державного пожежно-рятувального загону ГТУ МНС України у Донецькій області.

15.02.2013 року Головне територіальне управління МНС України у Донецькій області реорганізовано в Головне управління ДСНС України у Донецькій області.

24.12.2015 року Державною службою України з надзвичайних ситуацій видано посвідчення серії НОМЕР_1 на імя позивача та він набув право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій.

31.03.2018 року у зв'язку з реформуванням 84 професійної пожежної частини в 84 державну пожежно-рятувальну частину 22 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області, позивача було переведено на посаду пожежного-рятувальника.

23 грудня 2023 року із ОСОБА_1 трапився нещасний випадок під час ліквідації пожежі одноповерхового житлового будинку, яка виникла через ворожий артилерійській обстріл за адресою АДРЕСА_1 .

З 23.12.2023 року по 30.05.2024 рік позивач перебував на лікарняному.

30.05.2024 року позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності безстроково, що підтверджується копією довідки серії 12 ААА № 092446.

22.08.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 17.09.2024 року № 0400-010318-8/187625 відмовило позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок агресії РФ проти України, зазначивши, що до заяви від 22.08.2024 додано акт за формою Н-1, який не підтверджує обставини ушкодження здоров'я під час виконання посадових обов'язків в зв'язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, зокрема, основною причиною нещасного випадку визначено незадовільний технічний стан виробничого об'єкта, відсутні підстави для призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до Закону No 2980.

Вирішуючи спір по суті заявлених вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України" №2980-IX від 20.03.2023 (далі - Закон №2980-IX) спрямований на підтримку деяких категорій осіб, які стали особами з інвалідністю у зв'язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, а у разі загибелі (смерті) зазначених осіб - на підтримку членів їхніх сімей.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №2980-IX, право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю мають особи з числа працівників об'єктів критичної інфраструктури, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, які стали особами з інвалідністю у зв'язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам.

Статтею 2 Закону №2980-IX встановлено, розмір одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю.

Одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю, на яку має право особа згідно із цим Законом, встановлюється у таких розмірах:

1) особам з інвалідністю I групи - 800 тисяч гривень;

2) особам з інвалідністю II групи - 500 тисяч гривень;

3) особам з інвалідністю III групи - 200 тисяч гривень;

4) у разі загибелі (смерті) - 1 мільйон гривень.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону № 2980-IX, одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю призначається і виплачується за рішенням органу, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Визначений Кабінетом Міністрів України орган безоплатно в порядку електронної взаємодії отримує необхідну інформацію від державних органів, які є власниками (розпорядниками, держателями, володільцями, адміністраторами тощо) інформаційних (автоматизованих), інформаційно-комунікаційних, комунікаційних і довідкових систем, реєстрів та банків даних, у тому числі з Єдиного державного демографічного реєстру, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру судових рішень, Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім'ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів тощо, про осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги.

Порядок отримання інформації з реєстрів та інформаційних баз даних визначається розпорядником персональних даних, що містяться у відповідних реєстрах або базах даних.

Частинами 3-8 статті 3 Закону Закону №2980-IX передбачено, що причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються згідно із законодавством.

Якщо особа одночасно має право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбаченої цим Законом, та одноразової грошової допомоги, одноразової страхової виплати або одноразової компенсації за шкоду життю та здоров'ю, встановлених іншими нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється виключно в порядку та розмірах, визначених цим Законом.

Особи, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок у частині прийняття адміністративних актів має відповідати положенням Закону України "Про адміністративну процедуру".

Одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю виплачується за рахунок коштів державного бюджету.

Відшкодування витрат державного бюджету на виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю здійснюється за рахунок стягнення цієї суми з держави-агресора відповідно до принципів і норм міжнародного права.

Статтею 4 Закону № 2980-IX передбачено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю особі, а у разі її загибелі (смерті) - членам її сім'ї, не здійснюються:

1) якщо загибель (смерть), поранення, каліцтво, контузія, захворювання, які призвели до інвалідності, є наслідком: вчинення особою кримінального або адміністративного правопорушення; алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення до самогубства, встановленого судом);

2) у разі подання завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю.

Одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю не призначається особі, яка умисно позбавила життя чи вчинила замах на особу (осіб), яка (які) має (мають) відповідно до цього Закону право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або притягалася до адміністративної чи кримінальної відповідальності за вчинення правопорушення щодо загиблої (померлої) особи за рішенням суду, яке набрало законної сили.

У призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги може бути відмовлено або її виплата припинена чи призупинена особі, щодо якої рішенням суду, яке набрало законної сили, встановлено факт ухиляння від виконання обов'язку щодо утримання загиблої (померлої) особи за її життя.

27.12.2023 Кабінет Міністрів України постановою №1396 затвердив Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України (далі - Порядок №1396), який визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України (далі - одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю), передбаченої Законом України "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України" (далі - Закон).

Відповідно до 10 Порядку №1396, призначення і виплата одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю здійснюється на підставі таких документів та відомостей:

заяви кожної особи, яка має право на отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, або законного представника про призначення одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю (за малолітніх або неповнолітніх осіб заяву подає один із батьків, опікун, піклувальник або інший законний представник, за недієздатну особу або особу, цивільна дієздатність якої обмежена, - опікун або піклувальник відповідно);

копії особистого розпорядження (у разі наявності), засвідченої командиром/керівником підрозділу/керівником органу, в якому особа, зазначена в частині першій статті 1 Закону, служила/працювала, або нотаріусом;

копії паспорта громадянина України/тимчасового посвідчення громадянина України (для громадян України)/копії паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або іншого документа, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України, крім довідки про звернення за захистом в Україні (для іноземців та осіб без громадянства), відомості про унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);

копії документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до закону);

акта (копію нотаріально засвідченого акта) розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, що стався (сталося/сталася) згідно з додатком 11 до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 337 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 34, ст. 1217), або акта (копію нотаріально засвідченого акта) спеціального розслідування нещасного випадку, що стався, за формою Н-1 згідно з додатком 11-1 до зазначеного Порядку (у разі їх наявності);

реквізитів рахунка в установі банку, відкритого на ім'я отримувача, а в разі виплати на користь малолітньої та/або неповнолітньої дитини - відкритого на ім'я одного з батьків, опікуна, піклувальника або іншого законного представника;

копії свідоцтва про шлюб або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу - для дружини/чоловіка загиблого (померлого);

копії рішення суду, яке набрало законної сили, що підтверджує факт проживання однією сім'єю, але не перебування у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, - для жінки/чоловіка загиблого (померлого);

копії свідоцтва про народження або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження отримувача - для дітей загиблого (померлого);

копії свідоцтва про народження або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження отримувача - для внуків загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);

копії свідоцтва про народження або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження отримувача - для батьків загиблого (померлого);

довідки про навчання (для повнолітніх дітей, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти (в тому числі в період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів та вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним рівнем освіти та продовженням навчання за іншим, за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), до закінчення цих закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років);

копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (для осіб з інвалідністю);

копії рішення суду про обмеження цивільної дієздатності отримувача або визнання недієздатним отримувача (для осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, та недієздатних осіб);

копії рішення суду або органу опіки та піклування про призначення отримувачу опікуна або піклувальника (для опікунів та піклувальників);

копії свідоцтва про смерть (для членів сім'ї загиблого (померлого);

довідки судово-медичної експертизи про причину смерті;

засвідченої копії рішення суду, що набрало законної сили, або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування отримувача на утриманні загиблого (померлого) (для членів сім'ї загиблого (померлого), що перебували на його утриманні).

Заява із сканованими копіями необхідних документів може бути подана в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Заява подається отримувачем особисто або його законним представником.

Заяви, подані отримувачами до різних уповноважених органів, передаються разом з документами, передбаченими цим пунктом, уповноваженому органу, яким розглядалася (розглядається) заява, подана першою.

Уповноважений орган безоплатно в порядку електронної взаємодії (за наявності технічної можливості) отримує необхідну інформацію про отримувачів від державних органів, які є власниками (розпорядниками, держателями, володільцями, адміністраторами тощо) інформаційних (автоматизованих), інформаційно-комунікаційних, комунікаційних і довідкових систем, реєстрів і банків даних, зокрема з Єдиного державного демографічного реєстру, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру судових рішень, Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім'ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.

Порядок отримання інформації з реєстрів та інформаційних баз даних, зокрема через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством, її структура і формат визначаються власником (розпорядником, держателем, володільцем, адміністратором тощо) персональних даних, що містяться у відповідних реєстрах чи базах даних.

За наявності електронної інформаційної взаємодії між Пенсійним фондом України та державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами або організаціями, у володінні яких перебуває інформація, необхідна для призначення одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, така інформація особами, які мають право на її виплату, не надається.

У разі відмови від отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю подається заява, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально в установленому законодавством порядку.

Згідно з п. 11 Порядку №1396, після отримання заяви з документами працівник уповноваженого органу здійснює заходи з ідентифікації отримувача шляхом отримання з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 10 цього Порядку, перевіряє зміст і належне оформлення документів, відповідність викладених у них відомостей про отримувача, сканує документи, які надано в оригіналі, та повертає їх отримувачу.

Для підтвердження факту віднесення об'єкта інфраструктури, на якому служить/працює (служила/працювала) особа, зазначена у частині першій статті 1 Закону, до об'єкта критичної інфраструктури працівник уповноваженого органу надсилає до уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури на письмовий запит уповноваженого органу надається протягом 10 робочих днів з дати його надходження.

Відомості про об'єкти критичної інфраструктури з Реєстру об'єктів критичної інфраструктури містять інформацію з обмеженим доступом, захист якої забезпечується відповідно до вимог законодавства.

Для підтвердження наявності особистого розпорядження уповноважений орган надсилає до органу, в якому служить/працює (служила/працювала) особа, зазначена у частині першій статті 1 Закону, письмовий запит щодо надання інформації про наявність особистого розпорядження, оригінал якого зберігається в особовій справі.

Заява приймається уповноваженим органом за наявності документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку.

Згідно з п.13 Порядку № 1396, заява розглядається уповноваженим органом протягом 10 робочих днів з дати її подання з усіма необхідними документами.

У разі подання письмового запиту до уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури України датою початку розгляду заяви вважається дата отримання відповіді від уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури України.

У разі відсутності необхідних документів для призначення одноразової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбачених пунктом 10 цього Порядку, уповноважений орган приймає рішення про залишення заяви без розгляду та протягом трьох робочих днів з дня отримання заяви, а в разі особистого звернення із заявою негайно (за можливості) вручає під розписку таке повідомлення особі, яка подала заяву, безпосередньо в уповноваженому органі.

Як вбачається з матеріалів справи, 23 грудня 2023 року о 10 год.57 хв. до пункту зв'язку 61 ДПРЧ 22 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Донецькій області надійшло повідомлення про пожежу, яка сталась в результаті ворожого обстрілу з боку російських регулярних військ, за адресою: вул. Є.Седнєва, будинок 23, місто Торецьк, Бахмутського району, Донецької області.

Для ліквідації пожежі та проведення аварійно-рятувальних робіт за вищевказаною адресою, було направлено два відділення та керівний склад на оперативно-службовому транспортному засобі.

По прибуттю на місце події, об 11 год. 03 хв., керівник гасіння пожежі (далі - КГП) полковник служби цивільного захисту Стор'єв О.В., провів розвідку пожежі та враховуючи оперативну обстановку, надав наступні завдання.

Капітану служби цивільного захисту М'яснянкіну О.О. відключити подачу електроенергії на житловий будинок та провести попереднє оперативне розгортання сил і засобів.

Для порятунку людей, які можливо знаходяться в будинку. підполковнику служби цивільного захисту Коржову І.Г. очолити ланку газодимозахисників (далі --ГДЗС) у складі: підполковника служби цивільного захисту Семикіна І.В., майстер-сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_2 .

Після чого КГП полковник служби цивільного захисту ОСОБА_3 надав завдання сформувати дві оперативні дільниці.

Першу оперативну дільницю очолив старший лейтенант служби цивільного захисту ОСОБА_4 у складі: сержанта, служби цивільного захисту ОСОБА_5 , сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_6 , які виконували оперативне завдання - гасіння покрівлі житлового будинку з фронту, над входом до будинку до повної ліквідації пожежі.

Друга оперативна дільниця на чолі капітана служби цивільного захисту ОСОБА_7 у складі: головного майстер-сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_8 , сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_9 , працівника ОСОБА_1 виконували два оперативних завдання. Спочатку гасіння пожежі покрівлі з правої сторони будинку до її повної ліквідації. Після чого отримали завдання перекинути сили та засоби, до тильної частини будівлі та продовжити дії за призначенням.

Вищезазначеним начальникам оперативних дільниць КГП полковником служби цивільного захисту ОСОБА_3 було поставлено задачі: перед виконанням кожного оперативного завдання на гасіння пожежі покрівлі житлового будинку. особисто проводити попередній огляд горищного перекриття на відсутність провисань та ознак горіння конструктивних елементів, в зонах виконання завдань з призначенням підпорядкованим особовим складом; визначення безпечних рубежів для розташування позицій стольників.

Перед виконанням оперативного завдання з тильної частини будинку начальником другої оперативної дільниці капітаном служби цивільного захисту ОСОБА_7 було проведено огляд перекриття горища, встановлено відсутність в зоні виконання дій за призначенням ознак горіння, провисань конструктивних елементів, визначено рубіж для виконання дій за призначенням: близько 3 м від краю перекриття горища, стоячи на балках перекриття, про що він доповів КГП полковнику служби цивільного захисту ОСОБА_3 , та отримав дозвіл на гасіння пожежі з тильної сторони будинку.

Після чого, капітан служби цивільного захисту ОСОБА_7 надав відповідні завдання підпорядкованому особовому складу.

Згідно табелю оперативного розрахунку, пожежним № 1 був працівник ОСОБА_10 , який виконував функцію ствольника, старший пожежний-рятувальник ОСОБА_11 був пожежним № 2 та працював підствольником.

По вже встановленій до тильної сторони будинку висувній драбині, пожежний-рятувальник ОСОБА_12 піднявся на горищне перекриття, прийняв рукавну лінію зі стволом "В". Слідом на горищне перекриття піднявся сержант служби цивільного захисту - ОСОБА_11 . Оглянувши перекриття горища, ствольники зайняли визначену капітаном служби цивільного захисту ОСОБА_7 позицію, на безпечній відстані від осередку пожежі, приблизно в метрі один від одного та приступили до пожежогасіння залишків дерев'яної покрівлі. Ствольник ОСОБА_1 тримав ствол "В", підствольник ОСОБА_11 утримував рукавну лінію.

О 12 год. 40 хв. сталося раптове руйнування частини горищного перекриття без ознак горіння та провисання, в зоні виконання гасіння пожежі пожежним-рятувальником ОСОБА_1 , внаслідок чого він провалився вниз.

Сержант служби цивільного захисту ОСОБА_11 залишаючись на горищному перекритті, голосно сповістив капітана служби цивільного захисту ОСОБА_13 про випадок з ОСОБА_1 , той в свою чергу доповів про нещасний випадок КГП полковнику служби цивільного захисту ОСОБА_3 .

Пожежний-рятувальник ОСОБА_1 , після падіння відчув біль в лівому плечі, самостійно піднявся і на виході з будинку зустрів підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_14 , який поспішав йому на допомогу.

Здійснивши опитування та візуальний огляд потерпілого, підполковник служби цивільного захисту ОСОБА_14 доповів КГП полковнику служби цивільного захисту ОСОБА_3 , який прийняв рішення транспортувати ОСОБА_1 на оперативному автомобілі до медичного закладу.

23.12.2023 року о 13 год. 40 хв. потерпілого ОСОБА_1 , було доставлено у травматологічне відділення КІШ "БЛІЛ КМР" м. Костянтинівка, де згідно з медичним заключенням № 4850, лікарем травмпункту була надана первинна медична допомога. Проведено обстеження на стан алкогольного сп'яніння за допомогою алкотестера "Алкофор-307" (результат 0.0) та о 13 год. 50 хв. здійснено відбір біологічного середовища на лабораторне дослідження. Встановлено діагноз: пошкодження обертальної манжети лівого плеча внаслідок травми на виробництві. Направлено на амбулаторне лікування.

Отримані висновки: Відповідно до висновку ЛКК №1/3875-608 від 26.12.2023 р. виданим КПП "КЛІЛ КМР" м. Костянтинівка, ОСОБА_1 , діагноз: S46.0 - травма обертальної манжети лівого плеча внаслідок травми на виробництві 23.12.2023 року. Травма відноситься до легкого ступеню тяжкості травми на виробництві.

Таким чином, нещасний випадок з ОСОБА_1 стався 23.12.2023 під час виконання ним посадових обов'язків згідно з внутрішнім трудовим розпорядком, працюючи на посаді пожежного-рятувальника. Вказаний нещасний випадок стався при гасінні пожежі, яка виникла в результаті ворожого обстрілу з боку російських регулярних військ, у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій на території Донецької області, про що складено акт від 23.12.2023 спеціального розслідування нещасного випадку за формою Н-1/П, копія якого міститься в матеріалах справи.

Саме внаслідок нещасного випадку, який мав місце 23.12.2023 позивачу було встановлено 30.05.2024 ІII групу інвалідності, що підтверджується Випискою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією Серія 12 ААА № 092446 від 30.05.2024 року.

За таких обставин, суд доходить висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у призначені та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України", у зв'язку з чим порушені права позивача підлягають відновленню шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу відповідно до Закону України "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України".

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд доходить висновку, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не було доведено в судовому порядку належними та допустимими доказами правомірність не нарахування та виплати позивачу одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Враховуючи, що позивач, відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішувалось.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у призначені та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України №2980-IX від 20.03.2023 «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу відповідно до Закону України №2980-IX від 20.03.2023 «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України».

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Є. Сліпець