Рішення від 22.04.2025 по справі 140/3216/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2025 року ЛуцькСправа № 140/3216/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, позивач) звернулося в суд з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - Відділ, відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця Відділу Трофимюка П. В. (далі - державний виконавець) у виконавчому провадженні №68916739 від 17.03.2025 про накладення штрафу в розмірі 10200,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваною постановою державного виконавця від 17.03.2025 у виконавчому провадженні №68916739 за невиконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 у справі №140/5959/21 накладено на боржника ГУ ПФУ у Волинській області штраф в розмірі 10200,00грн.

Позивач не погоджується з вказаною постановою та зазначає, що рішення суду від 12.08.2021 у справі №140/5959/21 після набрання ним законної сили ГУ ПФУ у Волинській області виконало в добровільному порядку та стягувачу ОСОБА_1 проведено нарахування підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 01.12.2020 по 13.09.2021 в сумі 39976,35 грн; для погашення заборгованості рішення суду 20.09.2021 внесене до підсистеми Єдиного реєстру рішень, виконання яких гарантується державою, про що письмово було інформовано державного виконавця. Крім того, на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.11.2023 у справі №140/5959/21 ОСОБА_1 здійснено перерахунок вказаного підвищення до пенсії у розмірі, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, про що також було повідомлено державного виконавця. У свою чергу, державним виконавцем при винесенні спірної постанови про накладення штрафу не дотримано вимоги Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII (далі Закон №1404-VIII) в частині перевірки виконання рішення суду, а тому були відсутні правові підстави для винесення постанови.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 02.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за цим позовом, залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін з урахуванням §2 глави 11 розділу ІІ КАС України, призначено у справі судове засідання на 11:00 15.04.2025.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 10.04.2025 представник відповідача Трофимюк П.В. позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваної постанови. В обґрунтування цієї позиції вказав, що постановою державного виконавця від 05.05.2022 відкрите виконавче провадження №68916739 з примусового виконання виконавчого листа №2254/2022, виданого 09.02.2022 Волинським окружним адміністративним судом у справі №140/5959/21. В подальшому, постановою державного виконавця від 21.02.2024 за невиконання рішення суду на боржника ГУ ПФУ у Волинській області накладено штраф в розмірі 5100,00 грн (з таких підстав - перерахунок та виплату підвищення до пенсії боржником не проведено в розмірі двох мінімальних заробітних плат згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік, як зазначено в рішенні суду). Вказану постанову про накладення штрафу ГУ ПФУ у Волинській області оскаржило в судовому порядку та рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі 140/2592/24 у задоволенні позову відмолено повністю. В подальшому, листами від 22.08.2024 № 0300-0307-5/49937, від 07.11.2024 №0300-0307-5/65911, від 11.02.2025 №0300-0307-5/9439 ГУ ПФУ у Волинській області, у відповідь на вимоги державного виконавця від 15.08.2024, від 29.10.2024 та від 03.02.2025, надало інформацію з підтверджуючими документами про стан виконання рішення суду у справі №140/5959/21. Поряд з тим, станом на 17.03 2025 боржник так і не виконав рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 у справі №140/5959/21, оскільки нарахування підвищення до пенсії ОСОБА_1 здійснені хоча і з розрахункової величини мінімальної заробітної плати, однак не згідно із: статтею 8 Закону України від 14.11.2019 №294-ІХ «Про державний бюджет України на 2020 рік» (з врахуванням змін, передбачених Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 25.08.2020 №822- IX), яким установлено у 2020 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 4723 гривні, з 1 вересня - 5000 гривень (за період з 01.12.2020 по 31.12.2020); статтею 8 Закону України від 15.12.2020 №1082-ІХ «Про державний бюджет України на 2021 рік», яким установлено у 2021 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: у місячному розмірі: з 1 січня - 6000 гривень, з 1 грудня - 6500 гривень; статтею 8 Закону України від 02.12.2021 №1928-ІХ «Про державний бюджет України на 2022 рік», яким установлено у 2022 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: у місячному розмірі: з 1 січня - 6500 гривень з 1 жовтня - 6700 гривень; статтею Закону України від 03.11.2022 №2710-ІХ «Про державний бюджет України на 2023 рік», яким установлено у 2023 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі - 6700 гривень. З урахуванням цього державним виконавцем 17.03.2025 було винесено постанову про накладення на боржника штрафу у подвійному розмірі.

У письмових поясненнях третя особа ОСОБА_1 просила у задоволенні позову відмовити повністю, посилаючись на те, що постанова державного виконавця від 17.03.2025 у виконавчому провадженні №68916739 про накладення штрафу є правомірною, оскільки боржник ГУ ПФУ у Волинській області умисно не виконує рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 у справі №140/5959/21 в частині правильності нарахування та виплати підвищення до пенсії за період з 01.12.2020 по 31.12.2023 (нарахування підвищення за вказаний період здійснено виходячи з розрахункової величини - мінімальна заробітна плата, однак не згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).

У зв'язку з неприбуттям учасників справи у судове засідання 15.04.2025 розгляд справи було відкладено на 11:00 22.04.2025.

У судове засідання 22.04.2025 учасники справи не прибули, своїх представників не направили, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи.

З урахуванням приписів частини третьої статті 268 КАС України, та враховуючи норму частини четвертої статті 229 КАС України, судовий розгляд справи проведено в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 у справі №140/5959/21 визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01.12.2020 нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік). Рішення суду набрало законної сили 14.09.2021.

09.02.2022 для примусового виконання вказаного судового рішення в зобов'язальній частині Волинський окружний адміністративний суд видав стягувачу ОСОБА_1 виконавчий лист №2254/2022 (а.с.43).

За заявою стягувача ОСОБА_1 постановою державного виконавця від 05.05.2022 відкрито виконавче провадження №68916739 з примусового виконання виконавчого листа №2254/2022, одночасно боржнику встановлено строк для виконання рішення суду - 10 робочих днів (а.с. 45).

Листом від 07.07.2022 №0300-0306-8/24002 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило державного виконавця, що ОСОБА_1 проведено нарахування підвищення до пенсії з 01.12.2020 в добровільному порядку до відкриття виконавчого провадження; сума нарахувань за період з 01.12.2020 по 13.09.2021 становить 39976,35 грн; виплата коштів буде проведена в порядку черговості після виділення коштів з Державного бюджету України на цю мету. ГУ ПФУ у Волинській області у зв'язку із фактичним виконанням рішення суду просило закінчити виконавче провадження (а.с.10).

У листі від 28.02.2023 №0300-0306-5/8751 ГУ ПФУ у Волинській області інформувало, що з 01.03.2023 виплата доплати ОСОБА_1 здійснюється згідно з рішенням суду у справі №140/5959/21 щомісячно разом з основною пенсією; заборгованість за період з 01.12.2020 по 28.02.2023 становить 108712,62 грн, яка буде погашатися у межах бюджетних призначень (а.с.46).

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.11.2023 у справі №140/5959/21 заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду та про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задоволено частково: зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області подати до суду першої інстанції на протязі 30 днів з моменту набрання законної сили цією постановою звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 у справі №140/5959/21.

З наявного у матеріалах справи рішення ГУ ПФУ у Волинській області від 21.02.2024 №907600151396 (а.с.19-22) слідує, що у доповнення до звіту на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі №140/5959/21 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та їй встановлено підвищення до пенсії, передбачене статтею 39 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі двох мінімальних заробітних плат (9446,00 грн) за період з 01.12.2020 по 31.12.2023, тобто з розрахункової величини - мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2020; сума нарахувань за вказаний період становить 295993,92 грн (а.с.26).

Постановою державного виконавця від 21.02.2024 у ВП №68916739 за невиконання рішення суду на підставі статей 63, 75 Закону №1404-VIII на боржника ГУ ПФУ у Волинській області накладено штраф в розмірі 5100,00 грн (а.с.49). Як зазначено у постанові, з матеріалів виконавчого провадження, а також проведеною перевіркою встановлено, що перерахунок та виплату підвищення до пенсії боржником не проведено в розмірі двох мінімальних заробітних плат згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік, як зазначено в рішенні суду.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі №140/2592/24 (яке в апеляційному порядку не було оскаржено) відмовлено в задоволенні позову ГУ ПФУ у Волинській області до Відділу, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про скасування постанови державного виконавця від 21.02.2024 у виконавчому провадженні №68916739 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн. Суд дійшов висновку про те, що постановою про накладення штрафу від 21.02.2024 ВП № 68916739 боржника ГУ ПФУ у Волинській області правомірно притягнуто до відповідальності за невиконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 у справі № 140/5959/21 без поважних причин.

У відповідь на вимогу державного виконавця (а.с. 54) ГУ ПФУ у Волинській області листом від 22.08.2024 №0300-0307-5/49937 повідомило, що з 01.12.2020 ОСОБА_1 проведено нарахування підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановлених на 1 січня календарного року, до фактичної зміни нормативно-правових актів, а саме: з 01.01.2020 - 9446,00 грн, а з 01.01.2024 - 3200,00 грн (а.с. 55-56).

Судом також встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 08.01.2025 у справі №140/14567/24, яке набрало законної сили 21.01.2025, позов ОСОБА_1 до Відділу, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору (боржник) ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задоволено повністю: визнано протиправною бездіяльність Відділу при примусовому виконанні виконавчого листа №2254/2022 про зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2020 нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі визначеному статтею 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно з Законом про Державний бюджет на відповідний рік); зобов'язано Відділ провести виконавчі дії у виконавчому провадженні №68916739 в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження». При цьому, вказаним судовим рішенням встановлено, що ГУ ПФУ у Волинській області так і не виконало рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 №140/5959/21, оскільки такі нарахування здійснені хоча і з розрахункової величини - мінімальної заробітної плати, однак не згідно із статтею 8 Закону України від 14.11.2019 №294-ІХ «Про державний бюджет України на 2020 рік» (з врахуванням змін, передбачених Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 25.08.2020 №822-IX), статтею 8 Закону України від 15.12.2020 №1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік», статтею 8 Закону України від 02.12.2021 №1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік», статтею Закону України від 03.11.2022 №2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік», тому суд у вказаній справі дійшов висновку про протиправну бездіяльність Відділу при примусовому виконанні виконавчого листа №2254/2022 про зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2020 нарахування та виплату підвищення до пенсії, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно з Законом про Державний бюджет на відповідний рік).

03.02.2025 державний виконавець направив ГУ ПФУ у Волинській області вимогу №1012, в якій просив надати інформацію з підтверджуючими документами про стан виконання рішення суду від 12.08.2021 у справі №140/5959/21 з наданням нового розрахунку пенсії ОСОБА_1 та заборгованих їй пенсійних виплат за виконавчим листом №2254/2022, з урахуванням рішення Волинського окружного адміністративного суду у справі №140/14567/24 (а.с. 13-14, 71-72).

Листом від 11.02.2025 №0300-0307-5/9439 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило державного виконавця, що на виконання постанови про накладання штрафу від 21.02.2024 у лютому 2024 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , для обчислення розміру підвищення з 01.01.2020 застосовано мінімальну заробітну плату в розмірі 4723,00 грн, що передбачено статтею 8 Закону України від 14.11.2019 №294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік»; з 01.01.2024 перераховано пенсію із застосуванням норми абзацу четвертого статті 8 Закону України від 09.11.2023 №3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік», яким визначено розмір мінімальної заробітної плати, яка застосовується як розрахункова величина для обчислення виплат за рішенням суду, на рівні 1600,00 грн; з 01.01.2025 відповідно до статті 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» доплату за проживання на забрудненій території ОСОБА_1 встановлено у розмірі 2361,00 грн; сума нарахувань за період з 01.12.2020 по 31.12.2023 становить 295993,92 грн (а.с. 15-16, 73-74).

Постановою державного виконавця від 17.03.2025 у виконавчому провадженні №68916739 про накладення штрафу, за невиконання рішення суду у справі №140/5959/21, накладено на боржника ГУ ПФУ у Волинській області штраф в розмірі 10200,00 грн. При цьому, у вказаній постанові зазначено, що станом на 17.03.2025 ГУ ПФУ у Волинській області так і не виконало рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 №140/5959/21, оскільки нарахування підвищення до пенсії ОСОБА_1 здійснені хоча і з розрахункової величини мінімальної заробітної плати, однак не згідно із: статтею 8 Закону України від 14.11.2019 №294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (з врахуванням змін, передбачених Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 25.08.2020 №822- IX), яким установлено у 2020 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 4723 гривні, з 1 вересня - 5000 гривень (за період з 01.12.2020 по 31.12.2020); статтею 8 Закону України від 15.12.2020 №1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік», яким установлено у 2021 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 6000 гривень, з 1 грудня - 6500 гривень; статтею 8 Закону України від 02.12.2021 №1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік», яким установлено у 2022 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 6500 гривень з 1 жовтня - 6700 гривень; статтею Закону України від 03.11.2022 №2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік», яким установлено у 2023 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі - 6700 гривень (а.с. 76).

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За правилами частин першої - третьої статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно із частинами першою, другою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Суд також наголошує, що обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Пунктом 2 частини першої статті 2 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: обов'язковості виконання рішень.

Як установлено пунктом 1 частини першої статті 3 Закону №1404-VIII, відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

За правилами частини першої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Пунктом 1 частини другої статті 18 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавець зобов'язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

За приписами пунктів 1, 16 частини третьої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Згідно із частинами п'ятою, шостою статті 26 Закону №1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).

Відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Частиною першою статті 75 Закону №1404-VIII визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Згідно із частиною другою статті 75 Закону №1404-VIII у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

З аналізу наведених норм слідує, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання. Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і направлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.

Як встановлено вище, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 у справі №140/5959/21, яке набрало законної сили, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01.12.2020 нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік).

В подальшому, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.11.2023 у справі №140/5959/21 заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду та про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задоволено частково: зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області подати до суду першої інстанції на протязі 30 днів з моменту набрання законної сили цією постановою звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 у справі №140/5959/21. При цьому, судом апеляційної інстанції зазначено, що рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 підлягає до виконання боржником у точній відповідності до його резолютивної частини (що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік)) та констатовано неналежне виконання ГУ ПФУ у Волинській області рішення суду першої інстанції у справі №140/5959/21.

Також постановою державного виконавця від 21.02.2024 у ВП №68916739 за невиконання рішення суду на підставі статей 63, 75 Закону №1404-VIII на боржника ГУ ПФУ у Волинській області накладено штраф в розмірі 5100,00 грн (а.с.49). Як зазначено у постанові, з матеріалів виконавчого провадження, а також проведеною перевіркою встановлено, що перерахунок та виплату підвищення до пенсії боржником не проведено в розмірі двох мінімальних заробітних плат згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік, як зазначено в рішенні суду.

Так, згідно з рішенням від 21.02.2024 №907600151396 ГУ ПФУ у Волинській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 та їй встановлено підвищення до пенсії, передбачене статтею 39 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі двох мінімальних заробітних плат, що становить 9446,00 грн (4723,00 грн х2) за період з 01.12.2020 по 31.12.2023, сума нарахувань за вказаний період становить 295993,92 грн.

Отже, з вказаного рішення вбачається, що ОСОБА_1 за період з 01.12.2020 по 31.12.2023 нараховано доплату до пенсії у розмірі двох мінімальних заробітних плат станом на 01.01.2020 в сумі 9446,00 грн щомісячно та розмір вказаної доплати у такий період був незмінним.

Також рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 08.01.2025 у справі №140/14567/24, яке набрало законної сили 21.01.2025, встановлено, що ГУ ПФУ у Волинській області так і не виконало рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 №140/5959/21, оскільки такі нарахування здійснені хоча і з розрахункової величини - мінімальної заробітної плати, однак не згідно із статтею 8 Закону України від 14.11.2019 №294-ІХ «Про державний бюджет України на 2020 рік» (з врахуванням змін, передбачених Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 25.08.2020 №822-IX), статтею 8 Закону України від 15.12.2020 №1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік», статтею 8 Закону України від 02.12.2021 №1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік», статтею Закону України від 03.11.2022 №2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік», тому суд у вказаній справі дійшов висновку про протиправну бездіяльність Відділу при примусовому виконанні виконавчого листа №2254/2022 про зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2020 нарахування та виплату підвищення до пенсії, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно з Законом про Державний бюджет на відповідний рік).

З урахуванням вище наведеного державним виконавцем було надіслано вимогу від 03.02.2025 № 1012, у відповідь на яку ГУ ПФУ у Волинській області листом від 11.02.2025 №0300-0307-5/9439 повідомило, зокрема, про те, що на виконання постанови про накладання штрафу від 21.02.2024 у лютому 2024 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та для обчислення розміру підвищення з 01.01.2020 по 31.12.2023 застосовано мінімальну заробітну плату в розмірі 4723,00 грн, що передбачено статтею 8 Закону України від 14.11.2019 №294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік».

Суд наголошує, що зміна (підвищення) розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік, є підставою для зміни (збільшення) розміру підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, відповідно до статті 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В той же час, матеріали виконавчого провадження не містять доказів, які б свідчили про нарахування і виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії у період з 01.01.2020 по 31.12.2023 у належному розмірі, тобто з урахуванням мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік з урахуванням її подальшої зміни.

Наведене вище у сукупності свідчить про те, що ГУ ПФУ у Волинській області так і не виконало рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 №140/5959/21 у повному обсязі, оскільки такі нарахування за період з 01.01.2020 по 31.12.2023 здійснені хоча і з розрахункової величини - мінімальної заробітної плати, однак не згідно із:

статтею 8 Закону України від 14.11.2019 №294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (з врахуванням змін, передбачених Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 25.08.2020 №822-IX), яким установлено у 2020 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 4723 гривні, з 1 вересня - 5000 гривень (за період з 01.12.2020 по 31.12.2020);

статтею 8 Закону України від 15.12.2020 №1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік», яким установлено у 2021 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: у місячному розмірі: з 1 січня - 6000 гривень, з 1 грудня - 6500 гривень;

статтею 8 Закону України від 02.12.2021 №1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік», яким установлено у 2022 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: у місячному розмірі: з 1 січня - 6500 гривень з 1 жовтня - 6700 гривень;

статтею Закону України від 03.11.2022 №2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік», яким установлено у 2023 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі - 6700 гривень.

Стосовно наявності правових підстав та дотримання процедури винесення оскаржуваної постанови про накладення штрафу від 17.03.2025 №68916739 суд зазначає про таке.

Суд бере до уваги, що оскаржуваною постановою про накладення штрафу від 17.03.2025 №68916739 на відповідача накладено штраф в розмірі 10200,00грн, тобто штраф за повторне невиконання рішення боржником без поважних причин у подвійному розмірі (частина друга статті 75 Закону №1404-VIII).

При цьому, 21.02.2024 державний виконавець попередньо виніс постанову ВП №68916739 про накладення штрафу, відповідно до якої за невиконання рішення суду від 12.08.2021 у справі №140/5959/21 (встановлено, що перерахунок та виплату підвищення до пенсії боржником не проведено в розмірі двох мінімальних заробітних плат згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік, як зазначено в рішенні суду) на боржника ГУ ПФУ у Волинській області накладено штраф у розмірі 5100,00грн відповідно до частини першої статті 75 Закону №1404-VIII та рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі №140/2592/24 (яке в апеляційному порядку не було оскаржено) в задоволенні позовних вимог ГУ ПФУ у Волинській області про скасування вказаної постанови було відмовлено.

Суд також враховує, що за приписами пункту 1 частини третьої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право (а не обов'язок) проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону. При цьому, за змістом частини другої статті 75 Закону №1404-VIII умовою накладення на боржника штрафу у подвійному розмірі є повторне невиконання рішення боржником без поважних причин.

На думку суду, оскільки порушення у вигляді невиконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 у справі №140/5959/21 (щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 у період з 01.01.2020 по 31.12.2023 підвищення до пенсії у належному розмірі, тобто з урахуванням мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік з урахуванням її подальшої зміни) підтверджено в ході розгляду даної справи, поважних причин такого невиконання рішення суду боржником ГУ ПФУ у Волинській області не наведено та судом не встановлено, та враховуючи, що постановою державного виконавця від 21.02.2024 ВП №68916739 уже було накладено на боржника штраф у розмірі 5100,00 грн за невиконання рішення суду від 12.08.2021 у справі №140/5959/21, тому суд дійшов висновку про те, що у державного виконавця були фактичні та правові підстави для прийняття оскаржуваної постанови.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що постановою про накладення штрафу від 17.03.2025 №68916739 боржника ГУ ПФУ у Волинській області правомірно притягнуто до відповідальності за повторне невиконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 у справі №140/5959/21 без поважних причин, вказану постанову винесено за наявності фактичних та правових підстав, а також з дотриманням встановленого порядку, оскаржувана у цій справі постанова є правомірною та такою, що прийнята відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв'язку із чим у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною та скасування зазначеної постанови з підстав, викладених у позовній заяві, належить відмовити.

Керуючись статтями 229, 243 - 246, 268, 287 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 6, код ЄДРПОУ 13358826).

Відповідач: Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (43001, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Володимирська, будинок 1).

Третя особа: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Суддя О. О. Андрусенко