Справа № 646/1875/25
№ провадження 3/646/820/2025
18.04.2025 м. Харків
Суддя Червонозаводського районного суду м. Харкова Блага І.С., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, командира відділення військової частини НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 912111, складений 03.03.2025 року о 09 годині 50 хвилин інспектором ВРПП Куп'янського РВП ГУНП в Харківській області старшим сержантом поліції Попадюком В.О.
У протоколі зазначено, що 03.03.2025 року о 09 годині 26 хвилин, ОСОБА_1 керував автомобілем «TOYOTA Haice», державний номер НОМЕР_2 на автодорозі Чугуїв -Мілове на 68 км +400 метрів, з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, почервоніння очей. Від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора та проведення огляду у закладі охорони здоров'я відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
До протоколу додано наступні матеріали:
- компакт-диск, на якому міститься файл з відеозаписом;
-довідку, згідно з якою за даними облікових даних інформаційної підсистеми ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП не притягувався;
-акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів у зв'язку з виявленими ознаками: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, почервоніння очей, з відміткою про те, що огляд не проводився у зв'язку з відмовою;
-направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, оформлене 03.03.2025 року інспектором ВРПП Куп'янського РВП ГУНП в Харківській області старшим сержантом поліції Попадюком В.О. про направлення водія ОСОБА_1 до КНП ХОР «Куп'янське ТМО» Харківської області у зв'язку з наявними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, почервоніння очей;
-копія посвідчення водія ОСОБА_1 ;
-копія технічного паспорту автомобіля «TOYOTA Haice», державний номер НОМЕР_2 ;
-копія військового квитка серії НОМЕР_3 виданого на ім'я ОСОБА_1 .
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, причина не явки суду не відома.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КпАП України, справа про адміністративне правопорушення може бути розглянута у відсутність правопорушника, якщо він був своєчасно повідомлений про день та час розгляду справи.
Враховуючи, що ОСОБА_1 належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності особи, що притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Так, під час дослідження змісту на компакт-диску, що доданий до протоколу, встановлено, що диск містить чотири файли з відеозаписом, на якому зафіксовано події, які мали місце 03.03.2025 року за участі ОСОБА_1 та поліцейських. Після зупинки о 09:26 год. транспортного засобу, особа, яка здійснила зупинку транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 , попросив водія надати військовий квиток та документ, який підтверджує право керування транспортними засобами. З відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 був у військовій формі, а автомобіль мав притаманний військовій техніці колір. ОСОБА_1 на вимогу особи надав військовий квиток, водійське посвідчення та документи на транспортний засіб.
Проте, відеозапис не містить будь-яких даних, які б дозволяли ідентифікувати технічний засіб, за допомогою якого здійснювалася відеофіксація події, (номер нагрудної камери поліцейського, ідентифікатори посадової особи, яка здійснила копіювання файлу на компакт-диск з відповідного пристрою відозапису, тощо).
З вказаного відеозапису неможливо однозначно з'ясувати місце події.
З урахуванням вищевказаних обставин цей доказ є недопустимим.
При цьому, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 912111 зазначено, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем, водієм військової частини НОМЕР_1 .
Тобто поліцейським було достовірно відомо, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем.
Разом з тим, матеріали справи не містять підтвердження тієї обставини, що поліцейські з'ясовували, чи виконує ОСОБА_1 на момент зупинення транспортного засобу обов'язки військової служби.
Від з'ясування цієї обставини залежить порядок проведення огляду особи на стан сп'яніння.
Відповідно до довідки наданої командиром військової частини НОМЕР_1 № 25/402 від 20.03.2025, ОСОБА_1 03 березня 2025 року виконував бойове завдання по транспортуванню особового складу до позиції на першому рубежі оборони ТГр « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в першому ешелоні НОМЕР_4 відповідно до бойового наказу командира військової частини НОМЕР_1 .
Вказані обставини також підтверджуються витягом із журналу бойових дій військової частини НОМЕР_1 інв. № 11/ДСК від 01.01.2025 року.
З огляду на те, що на час зупинки транспортного засобу ОСОБА_1 виконував обов'язки військової служби, його огляд повинен проводитися за правилами ст. 266-1 КУпАП.
Так, вказаною правовою нормою визначено, що військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп'яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Проте, поліцейські не викликали співробітників Військової служби правопорядку для проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 , як це передбачено ст. 266-1 КУпАП.
Отже, огляд військовослужбовця ОСОБА_1 , проведений з порушенням вимог ст. 266-1 КУпАП, є недійсним.
Таким чином, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження наявності у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП відсутність складу адміністративного правопорушення є обставиною, що виключає провадження у справі про адміністративне правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1, 2, 130, 247, 283-285 КУпАП, суддя,-
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом 10 діб з дня її винесення.
Суддя І.С. Блага