Тарутинський районний суд Одеської області
Справа № 514/280/25
Провадження по справі № 3/514/167/25
17 квітня 2025 року с-ще Бессарабське
Тарутинський районний суд Одеської області
у складі головуючого судді - Кирилюк І.М.,
розглянувши матеріали протоколу, які надійшли з відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_3 про притягнення до відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця с. Озерний Вожегодського району Вологодської області, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово не працюючого, до адміністративної відповідальності не притягувався
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 204-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КУпАП),
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №331616 від 26.02.2025 р., складеним старшим інспектором прикордонної служби відділення моніторингу обстановки впс " ІНФОРМАЦІЯ_2 " ОСОБА_2 26.02.2025 о 12 год 30 хв на напрямку н.п. Ярославове (Україна) -Твардиця (РМ) на відстані 1000 м від лінії державного кордону в районі прикордонного знаку №0732 було виявлено громадянина України ОСОБА_1 , який в порушення вимог ст. 9 Закону України від 4 листопада 1991 року № 1777-XII «Про державний кордон України» здійснив спробу незаконного перетину державного кордону України поза встановленими пунктами пропуску в пішому порядку. Своїми діями ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення відповідність за яке передбачена ст. 204-1 ч. 1 КУпАП.
У судовому засіданні 17.03.2025 року взяли участі ОСОБА_1 та свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що дійсно в один із днів, коли він пас вівець на околиці села Весела Долина (Буджацька селищна рада Болградського району Одеської області) його зупинили працівники поліції і, оскільки у нього не було із собою документів, спочатку подзвонили господарю вівець, після чого забрали його до с-ща Бессарабське до ТЦК та СП. Після цього він опинився у лікарні через погіршення стану здоров'я (страждає на алкогольну залежність). Із лікарні його забрала ОСОБА_4 .
У той день, коли був у ТЦК та СП він підписував якісь документи, але які - не знає. Жодних спроб незаконного перетину кордону він не вчиняв. Просив суд не притягувати його до відповідальності.
У судовому засіданні були заслухані свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , у яких ОСОБА_1 працює два роки, пасе вівець. Свідки підтвердили, що 26 лютого 2025 року, коли пастух ОСОБА_1 пас їх вівець на околиці села Весела Долина Болградського району Одеської області його забрала поліція. Десь о 10 год 30 хв поліція їм подзвонила і повідомила щоб вони забрали вівець, оскільки вони забирають пастуха. Жодних прикордонників у цей день свідки не бачили. На наступний день, коли додзвонились до ОСОБА_1 , вони дізнались, що він перебуває у Бессарабській лікарні. Він повідомив їм, що стало погано у ТЦК та СП. Лікарі його відпустили і ОСОБА_4 27 лютого 2025 року забрала його з лікарні.
Також на підтвердження наведених у поясненнях обставин ОСОБА_1 надав суду результат ЕКГ датований 27.02.2025 року, копії протоколу про адміністративне правопорушення № 335, складеного 26 лютого 2025 року об 11 год 40 хв. начальником відділення обліку мобілізаційної роботи відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5 , а також попередження про дотримання військового обов'язку, одержане ОСОБА_1 26 лютого 2025 року о 14 год 00 хв.
Вислухавши ОСОБА_1 , свідків та дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення суд дійшов до таких висновків.
Статтею 204-1 КУпА встановлено, що перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади є адміністративним правопорушенням.
Об'єктом адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони державного кордону.
Державний кордон України - є лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, які визначають межі території України - суші, вод, надр, повітряного простору (ст.1 Закону України від 4 листопада 1991 року № 1777-XII «Про державний кордон України» (у чинній редакції - далі Закон № 1777-XII).
Режим державного кордону - це порядок перетинання державного кордону України плавання і перебування суден та кораблів у територіальному морі та внутрішніх водах України, заходження у внутрішні води і порти України та перебування в них, утримання державного кордону України, провадження різних робіт, промислової та іншої діяльності на державному кордоні України (ст. 8 Закону № 1777-XII).
Перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством (ст. 9 Закону№1777-XII).
У прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, встановлюється прикордонний режим, який відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України, зокрема, регламентує правила в'їзду, перебування, проживання, пересування громадян України та інших осіб (частина 1 статті 23 Закону №1777-XII).
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів від 27 липня 1998 року № 1147 «Про прикордонний режим» (у чинній редакції, далі - Постанова №1147) прикордонний режим встановлюється, зокрема в межах прикордонної смуги (завширшки 5 км вздовж державного кордону на його сухопутних ділянках і вздовж берегів прикордонних річок, озер та інших водойм прикордонну, але не менше від ширини смуги місцевості, що розташована в межах від лінії державного кордону до лінії прикордонних інженерних споруд) та прикордонних районах (визначаються, як правило, у межах території району, міста, селища та села, прилеглої до державного кордону або до узбережжя моря, що охороняється органами Державної прикордонної служби, а також у межах територіального моря, внутрішніх вод, частини вод прикордонних річок, озер та інших водойм і розташованих у цих водах островів).
Цією ж постановою затверджене Положення про прикордонний режим (далі - Положення), який визначає порядок в'їзду, перебування, проживання, пересування громадян України та інших осіб у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі.
Згідно з встановленим Положенням порядком громадяни України, іноземці та особи без громадянства в'їжджають, перебувають, проживають, проваджують роботи і пропускаються у прикордонну смугу з дозволу відповідного органу Державної прикордонної служби, який безпосередньо виконує завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону у визначеній зоні відповідальності, за наявності документів, що посвідчують їх особу. У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом воєнного стану громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років також зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі) (п.7 Положення).
Громадяни України, іноземці та особи без громадянства в'їжджають у контрольований прикордонний район, перебувають, проживають або пересуваються в його межах на підставі документів, що посвідчують їх особу. У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом воєнного стану громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років також зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі) ( п.8 Положення).
Окрім цього з метою виявлення порушень законодавства з прикордонних питань, виконання завдань, пов'язаних з боротьбою з організованою злочинністю та незаконною міграцією у межах прикордонної смуги і контрольованого прикордонного району, уповноважені особи Державної прикордонної служби та органів Національної поліції, а також члени громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону мають право відповідно до Законів України "Про Державну прикордонну службу України" та "Про дорожній рух" у разі потреби зупиняти та оглядати транспортні засоби (п.11 Положення).
Наведені норми чинного законодавства не забороняють громадянам України перебувати у контрольованих прикордонних районах або прикордонних смугах, за умови дотримання встановленого законом порядку перебування. Недотримання такого порядку особами, може свідчити про наявність в їх діях об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ст. 202 КУпАП, а саме порушення прикордонного режиму.
Саме по собі перебування у контрольованому прикордонному районі без вчинення активних дій, спрямованих на перетин кордону, не можуть кваліфікуватися як спроба перетину державного кордону.
Протоколом про адміністративне правопорушення встановлено, що ОСОБА_1 (який є мешканцем с. Червоне Болградського району Одеської області) було виявлено 26.02.2025 року о 12 год 30 хв на напрямку Ярославове (Україна) - Твардиця (РМ), на відстані 1000 м від державного кордону.
До протоколу додані: копія паспорту ОСОБА_1 , рапорти інспектора прикордонного наряду та старшого зміни прикордонного наряду на ім'я начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б). та письмові пояснення ОСОБА_1 написані від першої особи про те, що він мав намір незаконно перетнув державний кордон, щоб потрапити до Румунії для працевлаштування, свою вину визнає.
Надаючи правову оцінку доказам у цій справі суд виходить з такого.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як зазначено у протоколі, ОСОБА_1 здійснив спробу перетину державного кордону. Разом з цим матеріали справи не містять схеми на якій зафіксовані умовні позначки місця вчинення правопорушення (територія відноситься до прикордонної смуги чи контрольованого прикордонного району), маршрут руху порушника до лінії державного кордону, фото чи відео фіксації факту вчинення правопорушення чи інших будь-яких доказів.
Рапорти уповноважених осіб прикордонної служби про адміністративне правопорушення не є достатнім та переконливим доказом винності особи без інших доказів, а такі у матеріалах, які надійшли до суду, відсутні.
Як зазначив ОСОБА_1 , він пояснень не писав, але підписував те, що йому казали.
Українську мову він не вивчав і нею не володіє, тому написати власноруч пояснення українською мовою він не зміг би.
Ураховуючи наведені пояснення, а також показання свідків, надані ОСОБА_1 докази на підтвердження того, що 26 лютого 2025 року він перебував в ІНФОРМАЦІЯ_6 в с-щі Бессарабське, після чого до 27.06.2025 року - у Бессарабській лікарні, суд дійшов висновку, що матеріали протоколу не містять жодних доказів на підтвердження події адміністративного правопорушення, у вчиненні якого його звинувачують уповноважені працівники ДПСУ.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Ураховуючи наведене, суд дійшов висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ст. 204-1 ч.1 КУпАП, тому провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Керуючись п.1 ч.1 ст.247, 283- 285 КУпАП, суд -
Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 204-1 ч. 1 КУпАП закрити провадженням на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Одеського апеляційного суду.
Суддя І.М. Кирилюк