Постанова від 22.04.2025 по справі 620/5972/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/5972/24 Суддя (судді) першої інстанції: Падій В.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2025 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Єгорової Н.М.,

суддів - Сорочка Є.О., Чаку Є.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 червня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2024 року позивач - ОСОБА_1 звернулася до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області, яким просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 19 жовтня 2023 року № 60/25-01-24-10 про анулювання ОСОБА_1 реєстрації, як платника єдиного податку з 30 червня 2023 року;

- зобов'язати відповідача поновити ОСОБА_1 реєстрацію, як платника єдиного податку третьої групи з 30 червня 2023 року та включити позивача до реєстру платників єдиного податку з 30 червня 2023 року.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 червня 2024 року позов задоволено повністю.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та постановити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи.

Відповідач зазначає, що позивач не відмовлялась від застосування спрощеної системи оподаткування в зв'язку з переходом на сплату інших податків та зборів з 01 липня 2023 року.

Відповідач вважає, що рішення від 19 жовтня 2023 року № 60/25-01-24-10 про анулювання ОСОБА_1 реєстрації, як платника єдиного податку з 30 червня 2023 року прийнято на підстави та в строки, передбачені чинним законодавством.

У межах встановленого судом строку відзиву на апеляційну скаргу не надійшло.

Відповідно до частини першої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області. Позивач зареєстрована платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 5 %, що підтверджується рішенням Головного управління ДПС у Чернігівській області № 60/25-01-24-10 (а. с. 15).

Так, після виявлення помилок в раніше поданих деклараціях за 2022 рік, ОСОБА_1 подані уточнена податкова декларація платника єдиного податку фізичної особи - підприємця № 28597 від 17 травня 2023 року про зменшення суми єдиного податку на 11 413,88 грн, яка підлягала перерахуванню в бюджет за 9 місяців 2022 року (р.18 звітності) та уточнена податкова декларація платника єдиного податку фізичної особи - підприємця № 28596 від 17 травня 2023 року про зменшення суми єдиного податку на 14 281,04 грн, яка підлягала перерахуванню в бюджет за 2022 рік (р.18 звітності).

Також, 17 травня 2023 року через електронний кабінет платника податків позивач подала відповідачу заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань на повернення коштів з рахунку податку на доходи фізичних осіб по результатам річного декларування (код класифікації доходів бюджету 11010500 ) на бюджетний рахунок зі сплати єдиного податку з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18050400 ) на загальну суму 17 833,10 грн, а саме, заяви:

- про повернення з рахунку податку на доходи фізичних осіб по результатам річного декларування (код класифікації доходів бюджету 11010500 ) на бюджетний рахунок зі сплати єдиного податку з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18050400 ) грошових коштів у сумі 9 637,10 грн, реєстраційний номер 15319315 від 17 травня 2023 року;

- про повернення з рахунку податку на доходи фізичних осіб по результатам річного декларування (код класифікації доходів бюджету 11010500 ) на бюджетний рахунок зі сплати єдиного податку з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18050400 ) грошових коштів у сумі 1 776 грн, реєстраційний номер 15319806 від 17 травня 2023 року;

- про повернення з рахунку податку на доходи фізичних осіб по результатам річного декларування (код класифікації доходів бюджету 11010500 ) на бюджетний рахунок зі сплати єдиного податку з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18050400 ) грошових коштів у сумі 2 870 грн, реєстраційний номер 15318379 від 17 травня 2023 року;

- про повернення з рахунку податку на доходи фізичних осіб по результатам річного декларування (код класифікації доходів бюджету 11010500 ) на бюджетний рахунок зі сплати єдиного податку з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18050400 ) грошових коштів у сумі 3 550 грн, реєстраційний номер 15315668 від 17 травня 2023 року.

26 травня 2023 року відповідач частково провів повернення грошових коштів з рахунку податку на доходи фізичних осіб по результатам річного декларування (код класифікації доходів бюджету 11010500 ) на бюджетний рахунок зі сплати єдиного податку з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18050400 ), а саме, за заявами ОСОБА_1 : грошових коштів у сумі 1 776 грн (платіжне доручення № 114967183 від 24 травня 2023 року); у сумі 2 870 грн (платіжне доручення № 114966960 від 24 травня 2023 року); у сумі 3 550 грн (платіжне доручення № 114965512 від 24 травня 2023 року).

Сума у розмірі 9 637,10 грн, за заявою ОСОБА_1 про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (реєстраційний номер 15319315) від 17 травня 2023 року, відповідачем на бюджетний рахунок зі сплати єдиного податку з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18050400 ) була повернута позивачу 27 лютого 2024 року.

Старшим державним інспектором Чернігівського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС в Чернігівській області у приміщенні Головного управління ДПС в Чернігівській області на підставі підпункту 20.1.4. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України 27 червня 2023 року проведено перевірку з питань порушень платником єдиного податку фізичною особою - підприємцем вимог, встановлених Податковим кодексом України. Перевіркою встановлено, що платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 5 відсотків порушено умови перебування на спрощеній системи оподаткування, а саме, наявний податковий борг на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів, зокрема, станом на: 01 січня 2023 року - 25 694,14 грн; 01 лютого 2023 року - 25 694,14 грн; 01 березня 2023 року - 43 507,68 грн; 01 квітня 2023 року - 43 507,68 грн; 01 травня 2023 року - 40 807,68 грн; 01 червня 2023 року - 9 604,94 грн, про що складено акт від 27 червня 2023 року № 6290/Ж5/25-01-24-10 (а. с. 14).

На підставі Акту перевірки Головним управлінням ДПС в Чернігівській області прийнято рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку третьої групи позивача від 19 жовтня 2023 року № 60/25-01-24-10, в якому зазначено, що платником єдиного податку ОСОБА_1 порушено вимоги статті 291 Податкового кодексу України щодо перебування на спрощеній системі оподаткування та вимоги підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Податкового кодексу України, а саме: у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів та становить: на 01 січня 2023 року - 25 694,14 грн; на 01 лютого 2023 року - 25 694,14 грн; на 01 березня 2023 року - 43 507,68 грн; на 01 квітня 2023 року - 43 507,68 грн; на 01 травня 2023 року - 40 807,68 грн; на 01 червня 2023 року - 9 604,94 грн (а. с. 15).

Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням позивач 28 листопада 2023 року звернулася зі скаргою до Державної податкової служби України.

Рішенням Державної податкової служби України від 01 лютого 2024 року скарга на рішення відповідача залишена без задоволення з підстав, що заява ОСОБА_1 від 17 травня 2023 року, за реєстраційним номером 15319315, залишена без виконання, тому що кошти у сумі 9 637,10 грн до бюджету не надходили.

Не погоджуючись з рішенням про анулювання свідоцтва платника єдиного податку, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції прийшов до висновку, що рішення Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 19 жовтня 2023 року № 60/25-01-24-10 про анулювання ОСОБА_1 реєстрації, як платника єдиного податку з 30 червня 2023 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

За визначенням, що міститься підпункті14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу (далі - ПК України) податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

На виконання підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пункту 38.1. статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно із абзацами першим-другим пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.

За визначенням, що міститься у підпункті 75.1.1. пункту 75.1. статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Відповідно до пунктів 76.1.-76.2. статті 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

На виконання пункту 86.2 статті 86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

За визначенням, що міститься у пункті 291.2 статті 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Пункт 291.3 ст.291 ПК України встановлює, що юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Відповідно до абзацу другого пункту 294.1. та пункту 294.2. статті 294 ПК України податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал. Податковий (звітний) період починається з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем останнього місяця податкового (звітного) періоду.

Керуючись підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 ПК України платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у тому числі, у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів.

Згідно із підпунктом 299.10.3 пункту 299.10 статті 299 ПК України реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 цього Кодексу.

Відповідно до пунктів 299.1. та 299.11. статті 299 ПК України реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

У разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі Акту перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб'єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.

Так, дійсно, контролюючий орган приймає рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку першої-третьої групи у разі встановлення під час проведення перевірки факту наявності у такого платника податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів, що повинно бути зафіксовано у відповідному акті перевірки.

При цьому реєстрація платника єдиного податку анулюється з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення.

Як встановлено вище, оскаржуване рішення прийнято у зв'язку тим, що у позивача наявний податковий борг на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів та становить на 01 січня 2023 року - 25 694,14 грн; на 01 лютого 2023 року - 25 694,14 грн; на 01 березня 2023 року - 43 507,68 грн; на 01 квітня 2023 року - 43 507,68 грн; на 01 травня 2023 року - 40 807,68 грн; на 01 червня 2023 року - 9 604,94 грн (а.с.15).

В той же час, як встановлено вище та не заперечується відповідачем, позивачем, за наслідком самостійного виявлення помилок у раніше поданих деклараціях, подані уточнена податкова декларація платника єдиного податку фізичної особи - підприємця № 28597 від 17 травня 2023 року про зменшення суми єдиного податку на 11 413,88 грн, яка підлягала перерахуванню в бюджет за 9 місяців 2022 року (р.18 звітності) та уточнена податкова декларація платника єдиного податку фізичної особи - підприємця № 28596 від 17 травня 2023 року про зменшення суми єдиного податку на 14 281,04 грн, яка підлягала перерахуванню в бюджет за 2022 рік (р.18 звітності).

17 травня 2023 року через електронний кабінет платника податків позивач подала відповідачу заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань на повернення коштів з рахунку податку на доходи фізичних осіб по результатам річного декларування (код класифікації доходів бюджету 11010500 ) на бюджетний рахунок зі сплати єдиного податку з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18050400 ) на загальну суму 17 833,10 грн, які були в подальшому повернуті ОСОБА_1 .

Отже, така підстава оскаржуваного рішення, як наявність податкового боргу за позивачем, спростована встановленими обставинами.

Як наслідок, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що рішення Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 19 жовтня 2023 року № 60/25-01-24-10 про анулювання ОСОБА_1 реєстрації, як платника єдиного податку з 30 червня 2023 року не відповідає приписам частини другої статті 2 КАС України, є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог в частині поновлення реєстрації позивача, як платника єдиного податку третьої групи з дати анулювання реєстрації з 30 червня 2023 року, слід зазначити наступне.

За приписами пункту 19-3.1 статті 19-3 ПК України до функцій державних податкових інспекцій належать: здійснення сервісного обслуговування платників податків; здійснення реєстрації та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб, реєстрів, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконання інших функцій сервісного обслуговування платників податків, визначених законом.

Відповідно до пунктів 299.1. та 299.13. статті 299 ПК України реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

З метою постійного забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб інформацією центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, щоденно оприлюднює для безоплатного та вільного доступу на єдиному державному реєстраційному веб-порталі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та власному офіційному веб-сайті такі дані з реєстру платників єдиного податку, у тому числі і дату виключення особи з реєстру платників єдиного податку.

Проаналізувавши вказані норми, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що з метою ефективного відновлення порушеного права позивача необхідно зобов'язати відповідача поновити ОСОБА_1 у Реєстрі платників єдиного податку з 30 червня 2023 року.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені в апеляційній скарзі доводи позицію суду першої інстанції не спростовують.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Приписи статті 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Чернігівській області залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 червня 2024 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення, є остаточною та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя Н.М. Єгорова

Судді Є.О. Сорочко

Є.В. Чаку