Постанова від 22.04.2025 по справі 420/33784/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/33784/24

Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К.С.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі: головуючої судді - Шевчук О.А.,

суддів: Бойка А.В., Федусика А.Г.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У жовтні 2024 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення від 16.08.2024 р. №155350019585 про відмову у призначені грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви від 08.08.2024 р. №4794 ОСОБА_1 , прийняте Відділом перерахунків пенсій №2 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФ України в Кіровоградській області;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити та виплатити ОСОБА_1 передбачену пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення;

- стягнути з відповідачів на користь позивача витрати по сплаті судового збору.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за результатами розгляду заяви відповідачем відмовлено у призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач вважає рішення про відмову протиправним, у зв'язку з чим звернулась з даним позовом до суду.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2024 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення від 16.08.2024 р. №155350019585 про відмову у призначенні грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви від 08.08.2024 р. №4794 ОСОБА_1 , прийняте Відділом перерахунків пенсій №2 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФ України в Кіровоградській області. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити та виплатити ОСОБА_1 передбачену пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1211,20 грн.

Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач надав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та винести нове рішення, яким відмовити позивачу у повному обсязі.

Доводами апеляційної скарги зазначено, що у періоди з 01.06.1986 по 15.03.1987, з 30.03.1987 по 11.07.1989 та з 01.03.1991 по 30.04.1992 позивач працював на посаді артиста оркестру, яка не передбачена Переліком № 909. Відтак, зазначені періоди не були враховані до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугу років. Апелянт зазначає, що посада, на якій працював позивач у спірні періоди не належить до переліку посад, передбачених у розділі І Переліку №909, а також враховуючи відсутність у позивача 35 років стажу роботи на посадах, передбачених Переліком № 909, згідно пп. 7 п. 1 Прикінцевих положень Закону № 1058 позивач не має права на виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій. Вказує, що суд першої інстанції при вирішенні справи вийшов за межі завдань адміністративного судочинства, а саме втрутився в дискреційні повноваження Головного управління, зобов'язавши Головне управління призначити та виплатити ОСОБА_2 передбачену пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Апелянт зазначає, що судом першої інстанції, під час винесення рішення, було проігноровано п. 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058.

Вказує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не приймало рішення по суті заяви позивача про призначення грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відтак відповідальним за опрацювання заяви позивача та прийняття відповідного рішення є, в даному випадку, визначений у встановленому порядку територіальний орган Пенсійного фонду Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області і саме його рішення скасовано в судовому порядку, відтак на останнього має бути покладено й обов'язок відновлення порушених прав позивача.

Зазначає, що судом першої інстанції було стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1211,20 грн, що також суперечить нормам чинного законодавства з наступних підстав.

07 лютого 2025 року до суду від представника позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому представник просить залишити без змін рішення суду першої інстанції, а апеляційну скаргу без задоволення.

Відповідно до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорії незначної складності.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; 3) подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області і отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 09.05.2024.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою щодо виплати грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу XV “Прикінцеві положення» Закону України “Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування».

До заяви додатково додані сканкопії документів:

паспорта громадянина України;

довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру;

довідки від 01.04.2024 № 235, яка видана Одеською національною музичною академією про період навчання;

довідки від 28.03.2024 № 36, яка видана комунальною установою “Одеський академічний театр музичної комедії ім. М. Водяного», про період роботи з 20.07.1982 по 16.06.1983 та з 01.08.1985 по 01.06.1986 (працював на посаді артиста оркестру);

довідки від 28.03.2024 № 37, яка видана комунальною установою “Одеський академічний театр музичної комедії ім. М. Водяного», про перейменування установи;

- довідки від 26.04.2024 № 127, яка видана комунальною установою “Одеська обласна філармонія імені Давида Ойстраха», про період роботи з 01.16.1986 по 15.03.1987 (працював на посаді артиста симфонічного оркестру);

- довідки від 09.05.2024 № 01-04/301, яка видана Одеським національним академічним театром опери та балету, про період роботи з 01.05.1992 по 18.07.1998, з 15.08.1998 по 14.07.1999, з 21.07.1999 по 20.10.2016 та з 21.10.2016 по 09.05.2024 (працював на посаді артиста оркестру).

Відповідно до пункту 4.2. Порядку №22-1, розгляд документів, наданих для призначення позивачу грошової допомоги провадився за принципом “екстериторіальності» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

За наслідками розгляду заяви гр. ОСОБА_1 від 08.08.2024, а також доданих до заяви документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийнято рішення від 16.08.2024 № 155350019585 про відмову у призначенні допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви від 08.08.2024 №4794 ОСОБА_1 .

В рішенні зазначено, що згідно з пунктом 7-1 розділу ХV “Прикінцеві положення» Закону визначено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів “е»-“ж» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Згідно пункту 4 статті 114 Закону право на пенсію за вислугу років мають артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів за наявності стажу творчої діяльності від 20 до 35 років за переліком та у порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з Порядком обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплату, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191, до страхового стажу зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної або комунальної власності на посадах, передбачених, зокрема, Переліком посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на вислугу років незалежно від віку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 № 583 “Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення» (далі - Перелік № 583).

Підпунктом “а» пункту 4 Переліку № 583 передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають, зокрема, артисти оркестру, які грають на духових інструментах в театрах опери і балету, музичних театрах. Переліком № 583 не передбачені посади артиста оркестру, які грають на духових інструментах в інших театрально-концерних чи видовищних закладів, підприємств чи колективів.

Вказано, що враховуючи положення вищезазначених нормативно-правових актів, періоди роботи згідно довідки від 26.04.2024 № 160 на посаді артиста симфонічного оркестру, у Одеській обласній філармонії імені Давида Ойстраха не зараховується до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до ч. 4 ст. 114 Закону № 1058, а відтак і до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги згідно з п. 7-1 розділу XV Закону.

Разом з тим зазначено, що згідно довідки від 09.05.2024 № 01-04/301, яка видана Одеським національним академічним театром опери та балету та довідки від 28.03.2024 № 36, яка видана Одеським академічним театром музичної комедії ім. М. Водяного, що визначають право на виплату грошової допомоги, можливо зарахувати періоди стажу: з 20.08.1982 по 31.08.1982, з 01.05.1992 по 04.10.1993, з 12.10.1993 по 18.07.1998, з 15.08.1998 по 14.07.1999, з 21.07.1999 по 02.10.2003, з 04.11.2003 по 01.12.2003, з 09.12.2003 по 07.11.2004, з 16.11.2004 по 21.12.2004, з 01.01.2005 по 08.08.2006, з 30.08.2006 по 26.11.2007 та з 01.12.2007 по 30.04.2024, що становить 31 рік 6 місяців 15 днів.

Оскільки страховий стаж на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів “е»-“ж» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення» складає 31 рік 6 місяців 15 днів, що є менше ніж передбачено пунктом 7-1 розділу ХV “Прикінцеві положення» Закону, в призначенні грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій, гр. ОСОБА_1 , відмовлено (а.с. 10).

Вважаючи вищезазначене рішення протиправним, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що при призначенні пенсії за віком з 09.05.2024 позивач мав право на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. 7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскаржуваним рішенням Відділом перерахунків пенсій №2 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФ України в Кіровоградській області від 16.08.2024 р. №155350019585 протиправно відмовлено позивачу у призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Також, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області і отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 09.05.2024, саме до повноважень ГУ ПФУ в Одеській області відноситься здійснення призначення та виплата ОСОБА_1 передбачену пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пункт 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 23.11.2011 № 1191 затвердив Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, який визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 1191).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1191 до страхового стажу, який визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е», пункту «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909.

Пунктом 5 вказаного Порядку визначено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01.10.2011 призначається пенсія за віком відповідно до Закону № 1058-IV та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статті 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

Колегія суддів зазначає, що схожі правовідносини вже розглядалися Верховним Судом.

Так, у постанові від 15.06.2022 у справі № 200/854/19-а Верховний Суд виснував:

«норму пункту 7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV слід тлумачити таким чином, що для отримання визначеної пунктом 7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV грошової допомоги при виході на пенсію по Закону №1058-IV особа має дотриматись таких вимог:

- станом день досягнення пенсійного віку працювати в установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;

- пенсія має призначатися особі вперше (тобто особи, які отримували пенсію раніше і з будь-яких причин перестали отримувати її, право на зазначену грошову допомогу втратили);

- станом на день звернення за призначенням пенсії особа повинна мати страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років, у редакції Закону № 1058 станом на час виникнення спірних правовідносин) на зазначених вище посадах.».

У постанові від 22.02.2024 у справі № 260/323/20, правовідносини у якій є подібними, Верховний Суд зазначив, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на визначених законодавством посадах, досягненням пенсійного віку, працюючи на цих роботах, а також неотриманням такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» будь-якого іншого виду пенсії.

Аналогічних правових висновків дотримався Верховний Суд і у постанові від 21.02.2024 у справі № 580/2737/23.

Відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2024 року або після цієї дати - не менше 30 років.

Не заперечуючи досягнення позивачем на час звернення із заявою про призначення пенсії за віком пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та виходу на пенсію за віком саме з посади в закладах та установах державної та комунальної форми власності, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е» ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", неотримання позивачем іншої пенсії, відповідач вказує на те, що позивач не має спеціального стажу 35 років (наявний становить 31 рік 6 місяців 15 днів).

Водночас, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не зараховано періоди роботи згідно довідки від 26.04.2024 № 160 на посаді артиста симфонічного оркестру, у Одеській обласній філармонії імені Давида Ойстраха до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до ч. 4 ст. 114 Закону № 1058, а відтак і до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги згідно з п. 7-1 розділу ХV Закону.

Крім того з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 25.09.2024 року № 26561-25264/В-02/8-1500/24 вбачається, що рішенням від 02.09.2024 (на заміну рішення від 16.08.2024 №155350019585) ОСОБА_1 відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до Закону у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу (наявний спеціальний стаж складає 31 рік 6 місяців).

Вказано, що до спеціального стажу не зараховані періоди роботи з 01.03.1991 по 30.04.1992 на посаді артиста оркестру в Одеському муніципальному шоу-театрі «Рішельє», з 01.06.1986 по 15.03.1987 та з 30.03.1987 по 28.02.1991 на посаді артиста симфонічного оркестру в Одеській обласній філармонії імені Давида Ойстраха, оскільки посади артистів оркестру, які грають на духових інструментах в інших театрально-концертних чи видовищних закладах, підприємствах чи колективах не передбачені Переліком № 583. Отже, для зарахування періодів роботи з 01.06.1986 по 15.03.1987 та з 30.03.1987 пп 11.07.1989 підстави відсутні, оскільки у вказані періоди позивач не був штатним працівником.

Додатково повідомлено, що згідно акту перевірки від 17.09.2024 № 1500-1002-1/8388 до стажу, що дає право на виплату грошової допомоги можливо зарахувати період роботи з 12.07.1989 по 28.02.1991. При зарахуванні до спеціального стажу періоду роботи з 12.07.1989 по 28.02.1991 право на призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Закону відсутнє (а.с. 9).

З цього приводу колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до статті 20 Закону України "Про театри і театральну справу", до професійних творчих працівників театру належать художній та артистичний персонал театру. Трудові відносини з професійними, творчими працівниками, художнім та артистичним персоналом державних та комунальних театрів оформлюються шляхом укладання контрактів. Керівник державного чи комунального театру може залучати артистичний та художній персонал понад штатну чисельність на підставі цивільно-правового договору в порядку, визначеному законом. Формування кадрового складу художнього та артистичного персоналу державних та комунальних театрів здійснюється на конкурсній основі в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв.

Перелік професійних творчих працівників театрів і перелік посад (спеціальностей) працівників інших специфічних театральних професій затверджуються Кабінетом Міністрів України на підставі пропозицій центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв.

Постановою КМУ №583 від 12.10.1992 затверджено Перелік посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку, в пункті 4 якого зазначено, що до творчих працівників (крім перелічених у пунктах 1-3 цього Переліку) театрів опери і балету, музичних театрів відносяться: а) артисти драми, артисти оркестру, які грають на духових інструментах, за наявності стажу творчої роботи на сцені на посадах, зазначених у цьому підпункті, не менше 25 років.

Згідно статті 21 Закону України "Про театри і театральну справу", правовий і соціальний захист професійних творчих працівників театрів забезпечується державою та засновниками театрів відповідно до законодавства. Держава встановлює для професійних творчих працівників театрів пенсії за вислугу років відповідно до переліку посад, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Переліком посад професійних творчих працівників театрів та посад (спеціальностей) працівників інших специфічних театральних професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2006 року № 208, визначено посади професійних творчих працівників театрів, зокрема, артистичний персонал: артисти всіх спеціальностей; артисти-стажисти: провідні майстри сцени, вищої, першої, другої категорії; артисти допоміжного складу.

Відповідно до пунктів 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Судами встановлено, що періоди роботи позивача з 01.03.1991 по 30.04.1992 на посаді артиста оркестру в Одеському муніципальному шоу-театрі «Рішельє», з 01.06.1986 по 15.03.1987 та з 30.03.1987 по 28.02.1991 на посаді артиста симфонічного оркестру в Одеській обласній філармонії імені Давида Ойстраха підтверджено записами трудової книжки позивача НОМЕР_1 від 04.08.1982 року.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вказане в сукупності свідчить про те, що при призначенні пенсії за віком з 09.05.2024 позивач мав право на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. 7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, вірним є висновок суду першої інстанції оскаржуваним рішенням Відділу перерахунків пенсій №2 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФ України в Кіровоградській області від 16.08.2024 р. №155350019585 протиправно відмовлено позивачу у призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Також, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що, оскільки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області і отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 09.05.2024, саме до повноважень ГУ ПФУ в Одеській області відноситься здійснення призначення та виплата ОСОБА_1 передбачену пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта про порушення судом першої інстанції Порядку №22-1, а саме пунктів 4.2, 4.10 щодо того, що рішення по суті заяви позивача про призначення грошової допомоги приймало Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області і саме його рішення скасовано в судовому порядку а тому на думку апелянта на останнього має бути покладено й обов'язок відновлення порушених прав позивача, з огляду на наступне

Колегія суддів зазначає, що в цій справі спірні взаємовідносини виникли стосовно призначення та виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, оскільки при призначенні пенсії за віком така грошова допомога не була виплачена, у зв'язку з чим позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою від 08.08.2024 року.

При цьому, постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі-Порядок № 22-1) а стаття 44 Закону № 1058 регулює порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, що є відмінним від предмету позову у цій справі.

Таким чином, суд першої інстанції зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач перебуває на обліку і отримує пенсію за віком, призначити та виплатити ОСОБА_1 , передбачену пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, жодних порушень законодавства не вчинив.

Що стосується доводів апелянта про безпідставне стягнення з відповідача на користь позивача судового збору, колегія суддів зазначає.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За таких обставин, оскільки колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість задоволення позовних вимог, вірним є висновок суду першої інстанції про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1211,20 грн.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції і зводяться до переоцінки встановлених судом обставин справи.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що рішення Одеського окружного адміністративного суду ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до ч.1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2024 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуюча суддя: О.А. Шевчук

Суддя: А.В. Бойко

Суддя: А.Г. Федусик