Справа № 420/4712/24
22 квітня 2025 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого - судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача надати звіт (ст.382 КАС України) про виконання судового рішення у справі №420/4712/24 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління СБУ в Одеській області (вул..Єврейська,43, м.Одеса, 65045) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2024 року по справі №420/4712/24 зобов'язано житлову комісію УСБУ в Одеській області (вул..Єврейська,43, м.Одеса, 65045, код ЄДРПОУ 20001645) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 08.12.2023 року та прийняти мотивоване рішення відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 09.09.2015 №728, з урахуванням висновків суду.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16 липня 2024 р. рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2024 року по справі № 420/4712/24, - залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2024 року та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16 липня 2024 року у справі №420/4712/24 змінено, виклавши їх мотивувальну частину відповідно до мотивів, наведених у цій постанові Верховного Суду. В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2024 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16 липня 2024 року залишити без змін.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2024 року заяву Управління СБУ в Одеській області про роз'яснення рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/4712/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління СБУ в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишено без задоволення.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача надати звіт (ст.382 КАС України) про виконання судового рішення у справі №420/4712/24 за позовом ОСОБА_1 до Управління СБУ в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
10.04.2025 року до суду надійшла заява позивача в порядку ст.382 КАС України, в якій позивач поросить: встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/4712/24 за позовом ОСОБА_1 до УСБУ в Одеській області. Зобов'язати Службу Безпеки України подати у десятиденний строк звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/4712/24, у повному обсязі.
В обґрунтування зазначеної заяви зазначено, що рішення суду по справі №420/4712/24 набрало законної сили 16 липня 2024 року. Однак, відповідач проігнорував діюче законодавство України, рішення суду, і не виконує рішення по справі №420/4712/24, в зв'язку з чим виникла потреба у даному зверненні до суду.
Розглянувши заяву про встановлення судового контролю, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується клопотання позивача, суд дійшов наступних висновків.
Положення ст.382 КАС України не передбачають строку та порядку вирішення судом питань, визначених цією нормою.
Статтею 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд зазначає, що положення ч.1 ст.382 КАС України кореспондують з положеннями ч.6 ст.246 КАС України, згідно з якими у резолютивній частині рішення суду першої інстанції зазначається встановлений судом порядок та строк виконання рішення, встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіту про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
Тобто, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої інстанції може під час прийняття рішення у справі.
Такий контроль здійснюється судом першої інстанції шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду першої, апеляційної чи касаційної інстанцій, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту із накладенням штрафу.
При цьому, судовий контроль по даній справі при винесенні рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2024 року не встановлювався.
Суд зазначає, що інститут судового контролю за виконанням судового рішення спрямований на забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві. Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За приписами ч.ч.1,2 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ч.4 ст.372 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Наведене свідчить про існування у позивача можливості отримати реальне виконання судового рішення у межах процедури виконавчого провадження, у тому числі шляхом застосування державним виконавцем примусових заходів, визначених Законом України «Про виконавче провадження».
Суд зазначає, що 12.12.2024 року до суду надійшла постанова Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 27.11.2024 року про закінчення виконавчого провадження в якій зазначено насткпне:
«На адресу відділу надійшла заява Управління Служби безпеки України в Одеській області від 10.10.2024 вих. № 65/25/4578 про закінчення виконавчого провадження та додатки до неї.
Згідно вищезгаданої заяви та додатків до неї, а саме витягу з протоколу № 4 засідання житлово-побутової комісії Управління Служби безпеки України в Одеській області від 09.08.2024 та листа адресованого на ім'я ОСОБА_1 , на виконання рішення суду у справі №420/4712/24 на засіданні житлово-побутової комісії Управління Служби безпеки України в Одеській області, яке відбулось 09.08.2024 була розглянута заява ОСОБА_1 від 08.12.2023 та прийнято відповідне рішення. Про результати розгляду зазначеної заяви ОСОБА_1 був поінформований листом від 13.08.2024».
З огляду на викладене рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2024 року по справі №420/4712/24 є виконаним в порядку примусового виконання рішень суду.
Позивач не надав доказів оскарження зазначеної постанови.
Слід зауважити, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суду є правом, а не обов'язком суду.
Аналогічна правова позиція підтверджується практикою Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, що викладена у додатковій постанові від 31 липня 2018 року у справі №235/7638/16-а та в ухвалах від 10 грудня 2018 року у справі №807/2358/15, від 17 жовтня 2019 року у справі №826/12592/14.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні заяви представника позивача в порядку ст. 382 КАС України по справі №420/4712/24.
Керуючись ст.ст.241,243,248,256,293,294,295, ст.370, ч.1 ст.382 КАС України, суд,-
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача надати звіт (ст.382 КАС України) про виконання судового рішення у справі №420/4712/24 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління СБУ в Одеській області (вул..Єврейська,43, м.Одеса, 65045) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції в порядку ст.295 КАС України.
Суддя К.С. Єфіменко