Рішення від 21.04.2025 по справі 640/12501/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2025 року Київ № 640/12501/22

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Фінансових Технологій» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування рішень, -

встановив:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс Фінансових Технологій» (даті також - ТОВ «АФТ», Товариство, позивач) до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі також - Комісія, відповідач) про визнання протиправними та скасування постанови №78-ІФДУ від 08.02.2022 року та розпорядження №41-ІФДУ від 08.02.2022 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.09.2022 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

На виконання положень Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» дана справа отримана Київським окружним адміністративним судом за належністю.

Ухвалою від 21.06.2023 адміністративну справу прийнято до провадження та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Свої вимоги позивач мотивує безпідставністю оскаржуваних рішень з огляду на відсутність правових підстав для їх прийняття. Крім того позивач наголошує на порушенні порядку прийняття таких рішень.

Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві наголошує, що оскаржувані рішення прийняті відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини, викладені у наданому суду відзиві.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 08.02.2022 № 78-ІФДУ у відношенні ТОВ «Альянс Фінансових Технологій» застосовано санкцію у вигляді зупинення на строк до 15.08.2022 дії ліцензій на провадження професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках - діяльності з торгівлі фінансовими інструментами, а саме: субброкерської діяльності № 420 від 01.07.2021, брокерської діяльності серії AB № 507075, виданої на підставі рішення Комісії від 10.12.2009 № 1135; на провадження професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках - діяльності з торгівлі фінансовими інструментами, а саме: дилерської діяльності серії AB № 507076, виданої на підставі рішення Комісії від 10.12.2009 № 1135; на провадження професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках - депозитарної діяльності, а саме: депозитарної діяльності депозитарної установи серії АЕ № 263417, виданої на підставі рішення Комісії від 01.10.2013 № 2179.

При цьому, у такій постанові у якості порушення визначено наступне:

- за результатами аналізу отриманої від позивача облікової політики Комісією встановлено, що облікова політика позивача в частині визначення справедливої вартості окремих фінансових активів не відповідає МСФЗ 13;

- облікова політика позивача не відповідає МСФЗ, Товариством не забезпечено ведення бухгалтерського обліку відповідно до облікової політики за МСФЗ;

- позивач не в повному обсязі надав Комісії інформацію на запит (вимогу) від 21.05.2021 № 16/03/10654.

Крім того, відповідач надав позивачу розпорядження №41-ІФДУ про усунення порушень законодавства на ринках капіталу та організованих товарних ринках.

Цим розпорядженням зобов'язано ТОВ «Альянс Фінансових Технологій» у термін до 01 серпня 2022 року усунути порушення законодавства шляхом:

- приведення облікової політики у відповідність до МСФЗ та забезпечення ведення бухгалтерського обліку відповідно до облікової політики за МСФЗ;

- подання в повному обсязі інформації на запит Комісії від 21.05.2021 № 16/03/10654, а саме: інформації станом на 31.03.2021 щодо:

- грошових коштів Товариства - вид грошового активу (готівкові кошти, кошти на поточному рахунку в банку, депозит до запитання в банку, строковий депозит в банку), суму та валюту відповідного грошового активу, назву та ідентифікаційного код юридичної особи банку, в якому розміщено грошові кошти Товариства, дату укладання депозитного договору, термін погашення депозиту, результати аналізу на наявність ознак зменшення корисності відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності;

- дебіторів Товариства - дату виникнення дебіторської заборгованості, термін погашення заборгованості, інформацію щодо пролонгованої (сума пролонгованої заборгованості, дати всіх пролонгацій та строк, на який вони здійснені) та простроченої дебіторської заборгованості (сума заборгованості, яка є простроченою, дату, починаючи з якої дана дебіторська заборгованість є простроченою), результати аналізу на наявність ознак зменшення корисності активу відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності. Також не зазначено, що пролонгована та/або прострочена дебіторська заборгованість відсутня;

- щодо корпоративних прав, що перебувають у власності Товариства, - назву та ідентифікаційний код юридичної особи, часткою в статутному капіталі якої володіє Товариство, розмір відповідної частки, якою володіє Товариство, номінальну та балансову вартість інвестиції, дату здійснення (визнання) інвестиції, результати аналізу на наявність ознак зменшення корисності активу відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності;

- щодо цінних паперів, власником яких є Товариство, - вид цінного паперу, назву та ідентифікаційний код юридичної особи емітента (векселедавця)/назву пайового інвестиційного фонду та реєстраційний код за Єдиним державним реєстром інститутів спільного інвестування/прізвище, ім'я, по-батькові фізичної особи векселедавця, номінальну та балансову вартість відповідної інвестиції, дату здійснення (визнання) інвестиції, результати аналізу на наявність ознак зменшення корисності активу відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності. Також щодо акцій, які знаходяться у власності Товариства станом на 31.03.2021, не надано інформацію щодо частки участі у статутному капіталі емітента, щодо інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду - щодо частки від загальної номінальної вартості зареєстрованого випуску інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду, якою володіє Товариство, та до 15 серпня 2022 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії та департамент аналізу фінансової звітності учасників ринків капіталу та пруденційного нагляду про виконання цього розпорядження з поданням звіту І документів, передбачених пунктом 8 розділу IV Порядку № 982.

Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Відповідно до абзацу третього пункту 16 глави 1 розділу II Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - депозитарної діяльності та клірингової діяльності, затверджених рішенням Комісії від 21.05.2013 № 862, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 06.06.2013 за № 897/23429 (далі - Ліцензійні умови № 862), депозитарна установа протягом строку провадження депозитарної діяльності зобов'язана дотримуватись вимог, зокрема, Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо особливостей ведення бухгалтерського обліку в частині застосування міжнародних стандартів, подання та оприлюднення фінансової звітності.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 2 розділу II Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з торгівлі цінними паперами, затверджених рішенням Комісії від 14.05.2013 № 819, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.06.2013 за № 857/23389 (далі - Ліцензійні умови № 819) ліцензіат при провадженні діяльності з торгівлі цінними паперами має відповідати вимогам, зокрема, Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо особливостей ведення бухгалтерського обліку в частині застосування міжнародних стандартів, подання та оприлюднення фінансової звітності.

Згідно з вимогами частини 2 статті 12-1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» фінансову звітність за Міжнародними стандартами фінансової звітності (далі - МСФЗ) складають підприємства, що становлять суспільний інтерес, публічні акціонерні товариства, суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, а також підприємства, які провадять господарську діяльність за видами, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, складають фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за міжнародними стандартами.

Кабміном відповідний перелік видів діяльності передбачено в Порядку подання фінансової звітності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 №419 (із змінами) (далі - Порядок № 419).

Пунктом 2 Порядку № 419, зокрема, передбачено складання фінансової звітності за міжнародними стандартами підприємствами що здійснюють допоміжну діяльність у сферах фінансових послуг і страхування (розділ 66 КВЕД ДК 009:2010).

ТОВ «АФТ» здійснює управління фінансовими ринками за КВЕД 66.11 та повинне складати фінансову звітність за МСФЗ.

Відповідно до частини 6 статті 12-1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підприємства, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за міжнародними стандартами, зобов'язані забезпечити ведення бухгалтерського обліку відповідно до облікової політики за міжнародними стандартами після подання першої фінансової звітності або консолідованої фінансової звітності за міжнародними стандартами, що визнається такою у порядку, визначеному міжнародними стандартами.

За результатами аналізу отриманої відповідачем від Товариства облікової політики встановлено таке.

У підпункті г) пункту 11 та пункті 43 зазначено, що окремі фінансові активи при первісному визнанні оцінюються за балансовою вартістю.

У пунктах 45, 54 та 57 зазначено, що окремі фінансові активи у подальшому оцінюються за балансовою вартістю.

Відповідно до Додатку А МСФЗ 1, Міжнародні стандарти фінансової звітності - це стандарти та тлумачення, видані Радою з Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (РМСБО). Вони охоплюють, зокрема, Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку (далі - МСБО).

Відповідно до вимог п. 5 МСБО 8 «Облікові політики, зміни в облікових оцінках та помилки», облікові політики - конкретні принципи, основи, домовленості, правила та практика, застосовані суб'єктом господарювання при складанні та поданні фінансової звітності.

Відповідно до п. 7 МСБО 8, якщо МСФЗ конкретно застосовується до операції, іншої події або умови, облікову політику чи облікові політики, застосовані до такої статті, слід визначити шляхом застосування МСФЗ.

Відповідно до вимог п. 5.1 МСФЗ 9 суб'єкт господарювання під час первісного визнання оцінює фінансовий актив за його справедливою вартістю плюс або мінус (у випадку фінансового активу, що не оцінюються за справедливою вартістю через прибуток або збиток) витрати на операцію, що можуть бути безпосередньо віднесені на придбання або випуск фінансового активу.

Відповідно до вимог п. 5.2 МСФЗ 9 після первісного визнання суб'єкт господарювання оцінює фінансовий актив:

(а) за амортизованою собівартістю;

(б) за справедливою вартістю через інший сукупний дохід;

(в) за справедливою вартістю через прибуток або збиток.

Таким чином, оскільки в обліковій політиці визначено, що окремі фінансові активи оцінюються не за справедливою (амортизованою вартістю), а за балансовою вартістю, має місце невідповідність облікової політики МСФЗ в частині оцінки фінансових активів.

Також, в обліковій політиці відсутня інформація щодо процедури визначення справедливої вартості фінансових активів (суттєві припущення, що стосуються майбутнього та інші основні джерела невизначеності оцінки на кінець звітного періоду, які становлять значний ризик спричинити суттєве коригування балансової вартості фінансових активів у наступному фінансовому році; методику (методики) оцінки вартості, вхідні дані тощо), як того вимагає п. 93 МСФЗ 13 та п. 133МСБО 1,

Таким чином, облікова політика Товариства в частині визначення справедливої вартості окремих фінансових активів не відповідає МСФЗ 13.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що облікова політика Товариства не відповідає МСФЗ, Товариством не забезпечено ведення бухгалтерського обліку відповідно до облікової політики за МСФЗ.

Таким чином, Товариством порушені вимоги абзацу 3 пункту 16 глави 1 розділу II Ліцензійних умов № 862 та вимоги абзацу 4 пункту 2 розділу II Ліцензійних умов № 819 в частині не дотримання вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо особливостей ведення бухгалтерського обліку в частині застосування міжнародних стандартів, подання та оприлюднення фінансової звітності.

Відповідно до пункту 8 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків», Комісія має право здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що здійснюється емітентами, суб'єктами системи накопичувального пенсійного забезпечення (крім вкладників та учасників) та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринках капіталу та організованих товарних ринках, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам.

Відповідно до пунктів 10 та 103 статті 8 та статті 9 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» уповноважені особи Комісії мають право вимагати надання пояснень (у письмовій та усній формі), документів, інформації від учасників фондового ринку.

Відповідно до абзацу 2 статті 9 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» уповноваженими особами Комісії, зокрема, є Голова та члени Комісії.

Листом від 21.05.2021 № 16/03/10654 Комісія надіслала Товариству запит (вимогу) щодо надання інформації (далі - Запит). Відповідно до Запиту Товариству необхідно було надати до Комісії: детальну інформацію щодо складу, структури та вартості всіх активів Товариства станом на 31.03.2021, вказавши при цьому вид активу (грошові кошти, основні засоби, нематеріальні активи, дебіторська заборгованість, фінансові інвестиції тощо), балансову вартість кожного з видів активів, а також загальну балансову вартість всіх активів Товариства.

Крім того, щодо грошових коштів Товариства, дебіторів Товариства, корпоративних прав, що перебувають у власності Товариства, та цінних паперів, власником яких є Товариство, станом на 31.03.2021 необхідно було вказати:

щодо грошових коштів Товариства - вид грошового активу (готівкові кошти, кошти на поточному рахунку в банку, депозит до запитання в банку, строковий депозит в банку), суму та валюту відповідного грошового активу, назву та ідентифікаційний код юридичної особи банку, в якому розміщено грошові кошти Товариства, дату укладання депозитного договору, термін погашення депозиту, результати аналізу на наявність ознак зменшення корисності активу відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності;

щодо дебіторів Товариства - найменування та ідентифікаційний код юридичної особи, прізвище, ім'я, по-батькові фізичної особи, суму дебіторської заборгованості, дату виникнення дебіторської заборгованості, термін погашення заборгованості, інформацію щодо пролонгованої (сума пролонгованої заборгованості, дати всіх пролонгацій та строк, на який вони здійснені) та простроченої дебіторської заборгованості (сума заборгованості, яка є простроченою, дату, починаючи з якої дана дебіторська заборгованість є простроченою), результати аналізу на наявність ознак зменшення корисності активу відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності. У разі відсутності пролонгованої та/або простроченої дебіторської заборгованості слід окремо про це зазначити;

щодо корпоративних прав, що перебувають у власності Товариства, - назву та ідентифікаційний код юридичної особи, часткою в статутному капіталі якої володіє Товариство, розмір відповідної частки, якою володіє Товариство, номінальну та балансову вартість інвестиції, дату здійснення (визнання) інвестиції, результати аналізу на наявність ознак зменшення корисності активу відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності;

щодо цінних паперів, власником яких є Товариство, - вид цінного паперу, назву та ідентифікаційний код юридичної особи емітента (векселедавця)/назву пайового інвестиційного фонду та реєстраційний код за Єдиним державним реєстром інститутів спільного інвестування/прізвище, ім'я, по-батькові фізичної особи векселедавця, номінальну та балансову вартість відповідної інвестиції, дату здійснення (визнання) інвестиції, результати аналізу на наявність ознак зменшення корисності активу відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності.

Щодо акцій, які знаходяться у власності Товариства, необхідно було вказати частку участі у статутному капіталі емітента, щодо інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду - частку від загальної номінальної вартості зареєстрованого випуску інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду, якою володіє Товариство.

У відповідь на Запит № 16/03/10654, Товариством надано наступну інформацію листом від 29.06.2021 № 290621 (далі - Лист) щодо активів Товариства станом на 31.03.2021:

інформацію щодо балансової вартості грошових коштів Товариства;

інформацію щодо дебіторів Товариства, а саме найменування та ідентифікаційний код юридичної особи, прізвище, ім'я по-батькові фізичної особи та суму дебіторської заборгованості.

Крім того, Товариство надало інформацію щодо цінних паперів, власником яких є Товариство станом на 01.06.2021, а саме інформацію про вид цінного паперу, назву та ідентифікаційний код юридичної особи емітента/назву пайового інвестиційного фонду та реєстраційний код за Єдиним державним реєстром інститутів спільного інвестування, номінальну вартість відповідної інвестиції, частку участі у статутному капіталі емітента.

При цьому, Товариством у Листі не надано інформацію станом на 31.03.2021 щодо:

грошових коштів Товариства - вид грошового активу (готівкові кошти, кошти на поточному рахунку в банку, депозит до запитання в банку, строковий депозит в банку), суму та валюту відповідного грошового активу, назву та ідентифікаційного код юридичної особи банку, в якому розміщено грошові кошти Товариства, дату укладання депозитного договору, термін погашення депозиту, результати аналізу на наявність ознак зменшення корисності відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності;

дебіторів Товариства - дату виникнення дебіторської заборгованості, термін погашення заборгованості, інформацію щодо пролонгованої (сума пролонгованої заборгованості, дати всіх пролонгацій та строк, на який вони здійснені) та простроченої дебіторської заборгованості (сума заборгованості, яка є простроченою, дату, починаючи з якої дана дебіторська заборгованість є простроченою), результати аналізу на наявність ознак зменшення корисності активу відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності. Також не зазначено, що пролонгована та/або прострочена дебіторська заборгованість відсутня;

щодо корпоративних прав, що перебувають у власності Товариства, - назву та ідентифікаційний код юридичної особи, часткою в статутному капіталі якої володіє Товариство, розмір відповідної частки, якою володіє Товариство, номінальну та балансову вартість інвестиції, дату здійснення (визнання) інвестиції, результати аналізу на наявність ознак зменшення корисності активу відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності;

щодо цінних паперів, власником яких є Товариство, - вид цінного паперу, назву та ідентифікаційний код юридичної особи емітента (векселедавця)/назву пайового інвестиційного фонду та реєстраційний код за Єдиним державним реєстром інститутів спільного інвестування/прізвище, ім'я, по-батькові фізичної особи векселедавця, номінальну та балансову вартість відповідної інвестиції, дату здійснення (визнання) інвестиції, результати аналізу на наявність ознак зменшення корисності активу відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності. Також щодо акцій, які знаходяться у власності Товариства станом на 31.03.2021, не надано інформацію щодо частки участі у статутному капіталі емітента, щодо інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду - щодо частки від загальної номінальної вартості зареєстрованого випуску інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду, якою володіє Товариство.

Водночас, у Листі відсутні письмові пояснення із зазначенням причин та підтверджуючих документів щодо неможливості надання Товариством відповідної інформації.

Таким чином, суд вбачає, що позивачем не в повному обсязі надано інформацію на запит (вимогу) Комісії.

У контексті доводів позивача, суд звертає увагу на те, що листом Комісії від 26.07.2021 № 16/02/16229 було надано відповідь на лист ТОВ «АФТ» від 29.06.2021 № 290621. Тобто, наведена ТОВ «АФТ» інформація у позовній заяві стосується листування з Комісією, а не виконання розпорядження про усунення порушення (від 08.02.2022 № 41-ІФДУ) та постанови про накладення санкції (від 08.02.2022 № 78-ІФДУ), які оскаржуються. Запит ТОВ «АФТ» не відноситься до предмету даного спору.

У той же час, Комісією у листі від 26.07.2021 № 16/02/16229 зазначено, зокрема, наступне: «...Відповідно до МСФЗ 13 «Оцінка справедливої вартості» справедлива вартість - це ціна, яка була б отримана за продаж актива у звичайній операції між учасниками ринку на дату оцінки.

Суб'єкти господарювання повинні визначати справедливу вартість фінансових активів на кожну звітну дату. При визначенні справедливої вартості необхідно використовувати всю доступну інформацію про відповідний фінансовий актив, максимізуючи використання доречних відкритих вхідних даних та мінімізуючи використання закритих вхідних. Вхідними даними, які використовуються при визначенні справедливої вартості, зокрема, є: ціни котирування, вхідні дані, підтверджені ринком, фінансова звітність, інформація регулятора.

При визначенні справедливої вартості інструментів капіталу суб'єкти господарювання також повинні враховувати інформацію про наявність рішень Комісії щодо зупинки обігу / зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку таких інструментів капіталу, тощо.

Оскільки наявність таких рішень свідчить про зменшення корисності інструментів капіталу, Товариство повинно було провести коригування їх справедливої вартості у бік зменшення...».

Тобто, Комісія, керуючись вимогами МСФЗ, у наведеному листі зазначила про необхідність ТОВ «АФТ» провести коригування справедливої вартості інструментів капіталу у бік зменшення на підставі наявності рішень Комісії щодо зупинки обігу / зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку таких інструментів капіталу тощо, які і є підставою для здійснення таких дій.

Відповідно до вимог пункту 5 розділу II Положення про порядок складання та подання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Комісії від 25.09.2021 № 1283, до складу квартальних даних торговця цінними паперами входить проміжна фінансова звітність.

Відповідно до вимог частини 1 статті 13 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», проміжна фінансова звітність складається за результатами першого кварталу, першого півріччя, дев'яти місяців.

Відповідно до вимог параграфу 16А МСБО 34 «Проміжна фінансова звітність», суб'єкт господарювання повинен розкривати у своїй проміжній фінансовій звітності інформацію про справедливу вартість фінансових інструментів, передбачену вимогами, зокрема, МСФЗ 13 «Оцінка справедливої вартості».

Зазначене свідчить про те, що суб'єкти господарювання повинні визначати справедливу вартість фінансових активів (як складової фінансових інструментів) на кожну звітну дату.

Крім того, відповідач у цьому листі вказує, що позивач зобов'язаний в облікової політиці детально описати механізм дооцінки та уцінки інструментів капіталу. При цьому, відповідач не встановив алгоритм та критерії зниження вартості інструментів капіталу в відповідності до своїх рішень, що веде до корупційних ризиків з боку відповідача.

Відповідно до вимог частини першої статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі також - Закон про бухгалтерський облік) облікова політика - сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для ведення бухгалтерського обліку, складання та подання фінансової звітності.

Відповідно до вимог абзацу другого частини п'ятої статті 8 Закону про бухгалтерський облік, підприємство, зокрема, самостійно визначає за погодженням з власником (власниками) або уповноваженим ним органом (посадовою особою) відповідно до установчих документів облікову політику підприємства.

Такти чином, відповідно до вищевказаного, не Комісія встановлює відповідні алгоритми та критерії, а товариство зобов'язано самостійно визначити облікову політику підприємства.

Відповідно до вимог частини 2 статті 12-1 Закону про бухгалтерський облік та вимог пункту 2 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 № 419 (зі змінами), ТОВ «АФТ» складає фінансову звітність за МСФЗ.

Відповідно до вимог частини 6 статті 12-1 Закону про бухгалтерський облік підприємства, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за міжнародними стандартами, зобов'язані забезпечити ведення бухгалтерського обліку відповідно до облікової політики за міжнародними стандартами після подання першої фінансової звітності або консолідованої фінансової звітності за міжнародними стандартами, що визнається такою у порядку, визначеному міжнародними стандартами.

Відповідно до вимог параграфу 5 МСБО 8 «Облікові політики, зміни в облікових оцінках та помилки», облікові політики - конкретні принципи, основи, домовленості, правила та практика, застосовані суб'єктом господарювання при складанні та поданні фінансової звітності.

Відповідно до вимог параграфу 15 МСБО 1 «Подання фінансової звітності», фінансова звітність має достовірно подавати фінансовий стан, фінансові результати діяльності та грошові потоки суб'єкта господарювання.

Відповідно до вимог параграфу 17 МСБО 1 «Подання фінансової звітності», за всіх обставин суб'єкт господарювання досягає достовірного подання шляхом відповідності застосовним МСФЗ. Достовірне подання вимагає від суб'єкта господарювання, зокрема:

а) обирати та застосовувати облікові політики відповідно до МСБО 8 "Облікові політики, зміни в облікових оцінках та помилки".

б) подавати інформацію (у тому числі облікові політики) так, щоб забезпечувати доречну, достовірну, зіставну та зрозумілу інформацію.

Відповідно до вимог параграфу 7 МСБО 8 «Облікові політики, зміни в облікових оцінках та помилки», якщо МСФЗ конкретно застосовується до операції, іншої події або умови, облікову політику чи облікові політики, застосовані до такої статті, слід визначити шляхом застосування МСФЗ.

Відповідно до вимог параграфу 10 МСБО 8 «Облікові політики, зміни в облікових оцінках та помилки», якщо немає МСФЗ, який конкретно застосовується до операції, іншої події або умови, управлінський персонал має застосовувати судження під час розробки та застосування облікової політики, щоб інформація була:

а) доречною для потреб користувачів з прийняття економічних рішень; та

б) достовірною.

Тобто, у зв'язку з тим, що Товариство складає фінансову звітність за МСФЗ, воно зобов'язано забезпечити ведення бухгалтерського обліку відповідно до облікової політики за МСФЗ, яка, у свою чергу, визначає відповідні критерії для досягнення зазначеної мети.

Щодо доводу позивача: «Твердження Відповідача (Комісії) (тільки на підставі аналізу наказу «про облікову політику»), що Позивач не забезпечив ведення бухгалтерського обліку відповідно до облікової політики за МСФЗ, є незаконним та підлягає скасуванню», суд зазначає таке.

Оскільки для ведення бухгалтерського обліку, складання та подання фінансової звітності суб'єктом господарювання застосовуються принципи, методи і процедури, наведені в обліковій політиці, то невідповідність такої облікової політики МСФЗ свідчить про те, що ТОВ «АФТ» не забезпечило ведення бухгалтерського обліку відповідно до облікової політики за МСФЗ.

Інформацію про те, що ТОВ «АФТ» не забезпечило ведення бухгалтерського обліку відповідно до облікової політики за МСФЗ, Комісією зазначено на підставі наданої ТОВ «АФТ» (лист від 28.09.2021 вх. № 24731) на запит (лист від 09.09.2021 № 16/01/19203) облікової політики (а не наказу про облікову політику, як про це зазначено у позові).

Наведене порушення стало підставою для складання постанови про порушення справи (від 14.12.2021 № 14/02/26647) підписання акту про та постанови про накладення санкції (від 08.02.2022 № 78-ІФДУ). У подальшому, акт про правопорушення на ринках капіталу та організованих товарних ринках від 29.12.2021 №781-ІФДУ та акт про правопорушення на ринках капіталу та організованих товарних ринках від 29.12.2021 №780-ІФДУ та постанови про порушення справи були об'єднані в одне провадження.

За наведеною постановою було винесено розпорядження про усунення порушення (від 08.02.2022 № 41-ІФДУ), яким зобов'язано ТОВ «АФТ», зокрема, привести облікову політику у відповідність до МСФЗ та забезпечити ведення бухгалтерського обліку відповідно до облікової політики за МСФЗ.

На виконання зазначеного розпорядження, ТОВ «АФТ» було надано звіт про виконання розпорядження (лист від 10.08.2022 № 100822, вх. № 11067 від 10.08.2022). У наведеному листі, Товариством зазначено, що: « 04.01.2022 р. згідно наказу по Товариству була прийнята облікова політика Товариства у новій редакції де передбачено ведення бухгалтерського обліку відповідно до облікової політики за МСФЗ», а саму облікову політику, яка б підтверджувала усунення порушення, ТОВ «АФТ» не подано.

Тобто, Товариство частково виконало розпорядження. Часткове виконання розпорядження - не є його виконанням в цілому. Виконання розпорядження передбачає в собі усунення порушення, зазначеного в розпорядженні (в повному обсязі) та повідомлення Комісії про його виконання, в терміни, визначені цим розпорядженням.

Відповідно до п. 8 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку у випадках і межах, встановлених законом має право: здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що здійснюється емітентами, суб'єктами системи накопичувального пенсійного забезпечення (крім вкладників та учасників) та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринках капіталу та організованих товарних ринках, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам.

Відповідно до п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку у випадках і межах, встановлених законом має право:

надсилати офіційним каналом зв'язку емітентам, суб'єктам системи накопичувального пенсійного забезпечення (крім вкладників та учасників) та особам, які провадять професійну діяльність на ринках капіталу та організованих товарних ринках, та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг та законодавства про акціонерні товариства, а також вимагати надання необхідних документів відповідно до законодавства.

Крім того, відповідно до ст. 9 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» уповноважені особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку мають право: вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень.

Тобто, Комісія наділена повноваженнями відповідно до Закону, де вона, на виконання своїх повноважень, має право вимагати надання необхідних документів відповідно до законодавства, без проведення перевірки.

А тому, протилежні доводи позивача суд визнає безпідставними.

Щодо доводу позивача стосовно того, що згідно Інструкції від 21.02.2018 №14, затвердженої Постановою Національного банку України, Стандарт є документом, який дає можливість самостійно обрати відповідну методику, по якій можливо оцінювати активи, що і здійснив відповідач, суд зазначає що відповідно до преамбули, зазначена Постанова Національного банку України стосується лише банків. В той же час ТОВ «АФТ» не має ліцензії на здійснення банківської діяльності.

У підпункті г) пункту 11 та пунктах 43, 45, 54 та 57 (на які ТОВ «АФТ» робить посилання у листі від 14.12.2021 № 14/02/26647) облікової політики Товариства зазначено, за якою вартістю оцінюються фінансові активи, проте, ці пункти не містять інформації щодо процедури визначення такої вартості.

Відповідно до вимог пункту 103 частини 3 статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків», Комісія, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює контроль за достовірністю, зрозумілістю, узгодженістю та повнотою фінансової звітності учасників фондового ринку, її відповідності, у тому числі за міжнародними стандартами фінансової звітності.

Відповідно до вимог параграфу 5.1 МСФЗ 9 суб'єкт господарювання під час первісного визнання оцінює фінансовий актив за його справедливою вартістю плюс або мінус (у випадку фінансового активу, що не оцінюються за справедливою вартістю через прибуток або збиток) витрати на операцію, що можуть бути безпосередньо віднесені на придбання або випуск фінансового активу.

Відповідно до вимог п. 5.2 МСФЗ 9 після первісного визнання суб'єкт господарювання оцінює фінансовий актив:

(а) за амортизованою собівартістю;

(б) за справедливою вартістю через інший сукупний дохід;

(в) за справедливою вартістю через прибуток або збиток.

Тобто, в МСФЗ не передбачено можливості оцінки фінансових активів за балансовою вартістю.

У свою чергу, балансова вартість - це вартість (сума, розмір) відповідного активу, який включається до звіту про фінансовий стан, а не метод його оцінки, який повинен бути визначений суб'єктом господарювання у своїй обліковій політиці відповідно до вимог МСФЗ.

Таким чином, оскільки в обліковій політиці ТОВ «АФТ» визначено, що окремі фінансові активи оцінюються не за справедливою або амортизованою вартістю, а за балансовою вартістю, має місце невідповідність облікової політики МСФЗ в частині оцінки фінансових активів.

У позовній заяві позивач вказує, що: «Позивач надав Відповідачу також інформацію, щодо дебіторської заборгованості у розрізі основних кредитів та дебіторів, та ствердження Відповідача, що не зазначено, що пролонгована та/або прострочена дебіторська заборгованість відсутня, є не зрозумілим, тим паче, що Відповідач щомісячно отримує повний опис заборгованості у рамках місячної звітності.

Також, твердження Відповідача, що Позивач не пояснив, чому він не надав усіх дебіторів та кредиторів, також не відповідає дійсності. У листі Позивач вказав, що в зв 'язку з більшою кількістю дебіторів та кредиторів, він готов надати усю інформацію (це є особистою інформацією) на запит Відповідача».

З цього приводу суд зазначає таке.

Листом від 21.05.2021 № 16/03/10654 Комісія надіслала Товариству запит (вимогу) щодо надання інформації. Відповідно до Запиту Товариству необхідно надати до Комісії детальну інформацію щодо складу, структури та вартості всіх активів Товариства станом на 31.03.2021, вказавши при цьому вид активу (грошові кошти, основні засоби, нематеріальні активи, дебіторська заборгованість, фінансові інвестиції тощо), зокрема:

щодо дебіторів Товариства - найменування та ідентифікаційний код юридичної особи, прізвище, ім'я, по-батькові фізичної особи, суму дебіторської заборгованості, дату виникнення дебіторської заборгованості, термін погашення заборгованості, інформацію щодо пролонгованої (сума пролонгованої заборгованості, дати всіх пролонгацій та строк, на який вони здійснені) та простроченої дебіторської заборгованості (сума заборгованості, яка є простроченою, дату, починаючи з якої дана дебіторська заборгованість є простроченою), результати аналізу на наявність ознак зменшення корисності активу відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності. У разі відсутності пролонгованої та/або простроченої дебіторської заборгованості слід окремо про це зазначити.

Товариство у листі від 29.06.2021 № 290621 не надано до Комісії інформацію, зокрема, щодо дебіторів Товариства, а саме: найменування та ідентифікаційний код юридичної особи, прізвище, ім'я по-батькові фізичної особи та суму дебіторської заборгованості.

При цьому, Товариством у такому листі не надано інформацію станом на 31.03.2021 щодо дати виникнення та терміну погашення дебіторської заборгованості, пролонгованої (сума пролонгованої заборгованості, дати всіх пролонгацій та строк, на який вони здійснені) та простроченої дебіторської заборгованості (сума заборгованості, яка є простроченою, дату, починаючи з якої дана дебіторська заборгованість є простроченою), результатів аналізу на наявність ознак зменшення корисності активу відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності. Також Товариством не зазначено, що пролонгована та/або прострочена дебіторська заборгованість відсутня.

Відповідно до виявлених порушень, Комісією порушено справу про правопорушення на ринках капіталу та організованих товарних ринках та за результатами її розгляду винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу та організованих товарних ринках від 08.02.2022 №78-ІФДУ та розпорядження про усунення порушень законодавства на ринках капіталу та організованих товарних ринках від 08.02.2022 № 41-ІФДУ.

Крім того, твердження Позивача щодо подання до Комісії повного опису заборгованості у рамках місячної звітності не відноситься до позовної заяви ТОВ «АФТ» про визнання протиправною та скасування Постанови та Розпорядження, оскільки у Розпорядженні та Постанові розглядається порушення вимог законодавства в частині не подання у повному обсязі інформації на Запит і не розглядається питання подання інформації у місячній звітності, яка подається до Комісії відповідно до Положення про порядок складання та подання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Комісії від 25.09.2012 № 1283, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.10.2012 за № 1737/22049 (далі - Положення № 1283).

Крім того, необхідно зазначити, що у складі місячних даних, що подаються до Комісії відповідно до Положення №1283, а саме у складі Довідки про вихідні дані для розрахунку показника розміру регулятивного капіталу (додаток 7 до Положення № 1283) подається загальна сума на звітну дату щодо наступної дебіторської заборгованості:

- простроченої понад 30 днів дебіторської заборгованості.

- довгострокової дебіторської заборгованості, в тому числі пролонгованої, термін сплати якої не настав.

- короткострокової дебіторської заборгованості, сумарний строк пролонгації якої перевищує 30 днів та термін сплати якої не настав.

Отже, інформація шо подається у складі місячних даних не містить тих даних, які необхідно було надати Товариству на Запит, а саме, не містить: найменування та ідентифікаційний код юридичної особи дебітора, прізвище, ім'я, по-батькові фізичної особи дебітора, суму дебіторської заборгованості, дату виникнення дебіторської заборгованості, термін погашення заборгованості, інформацію щодо пролонгованої (сума пролонгованої заборгованості, дати всіх пролонгацій та строк, на який вони здійснені) та простроченої дебіторської заборгованості (сума заборгованості, яка є простроченою, дату, починаючи з якої дана дебіторська заборгованість є простроченою), результати аналізу на наявність ознак зменшення корисності активу відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності.

Відповідно до Запиту, Товариству необхідно було надати до Комісії, зокрема, інформацію щодо цінних паперів, власником яких є Товариство, станом на 31.03.2021, а саме вид цінного паперу, назву та ідентифікаційний код юридичної особи емітента (векселедавця)/назву пайового інвестиційного фонду та реєстраційний код за Єдиним державним реєстром інститутів спільного інвестування/прізвище, ім'я, по-батькові фізичної особи векселедавця, номінальну та балансову вартість відповідної інвестиції, дату здійснення (визнання) інвестиції, результати аналізу на наявність ознак зменшення корисності активу відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності.

Товариство, Листом надало виписку про стан рахунку в цінних паперах станом на 01.06.2021.

При цьому, Товариством не подано до Комісії інформацію щодо цінних паперів, власником яких є Товариство, - вид цінного паперу, назву та ідентифікаційний код юридичної особи емітента (векселедавця)/назву пайового інвестиційного фонду та реєстраційний код за Єдиним державним реєстром інститутів спільного інвестування/прізвище, ім'я, по-батькові фізичної особи векселедавця, номінальну та балансову вартість відповідної інвестиції, дату здійснення (визнання) інвестиції, результати аналізу на наявність ознак зменшення корисності активу відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності.

Також, щодо акцій, які знаходяться у власності Товариства, станом на 31.03.2021, не надано до Комісії інформацію щодо частки участі у статутному капіталі емітента, щодо інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду - щодо частки від загальної номінальної вартості зареєстрованого випуску інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду, якою володіє Товариство.

Отже, інформація у Листі була подана станом на 01.06.2021, а не як передбачалось у Запиті - станом на 31.03.2021.

Щодо доводу позивача про те, що дія ліцензії може бути зупинена за відповідною постановою про накладення санкції при встановленні Комісією факту вчинення правопорушення, що визначене у статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків», отже, за нормою цього пункту Відповідач не має повноважень зупинити дію ліцензії за подання не в повному обсязі інформації до Комісії, суд зазначає таке.

Позивач посилається на пункт 7 частини першої статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» і вказує, що за нормою цього пункту, відповідач не має повноважень зупиняти дію ліцензії, що спростовується нижченаведеним.

Постановою про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу та організованих товарних ринках від 08.02.2022 року №78-ІФДУ у відношенні ТОВ «АФТ» застосовано санкцію у вигляді зупинення на строк до 15.08.2022 дій ліцензій за подання не в повному обсязі інформації до Комісії.

При цьому, даною постановою застосовано санкцію за декількома порушеннями, які були об'єднані в одній постанові, а саме:

- у відношенні ТОВ «АФТ» було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 29.12.2021 №780-ІФДУ, відповідно до якого встановлено:

Товариством порушені вимоги абзацу третього пункту 16 глави 1 розділу II Ліцензійних умов № 862 та вимоги абзацу четвертого пункту 2 розділу II Ліцензійних умов № 819 в частині не дотримання вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо особливостей ведення бухгалтерського обліку в частині застосування міжнародних стандартів, подання та оприлюднення фінансової звітності.

- у відношенні ТОВ «АФТ» було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 29.12.2021 №781-ІФДУ, відповідно до якого встановлено:

ТОВ «АФТ» не в повному обсязі надано інформацію на запит (вимогу) Комісії.

Як вже зазначалось, постановою від 08.02.2022 року про об'єднання справ про правопорушення на ринках капіталу та організованих товарних ринках в одне провадження, справи про правопорушення на ринках капіталу та організованих товарних ринках у відношенні ТОВ «АФТ» було об'єднано в одне провадження.

Відповідно до пункту 12 розділу І Правил №405, зокрема, у разі об'єднання справ про правопорушення, санкція застосовується в межах санкції або заходу впливу, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Відповідно до пункту 1 розділу IV Порядку №982, дія ліцензії може бути зупинена за відповідною постановою про накладення санкції при встановленні Комісією факту вчинення правопорушення, що визначене у статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків», за результатами провадження у справі про правопорушення на ринках капіталу та/або організованих товарних ринках, якщо таке порушення не було усунуте.

Оскільки таке порушення не було усунуте, уповноваженою особою Комісії, на підставі пункту 5 статті 8, пункту 7 частини 1, абзацу 84 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків», пункту 1 розділу IV Порядку №982, пункту 12 розділу І та пункту 1 розділу XV Правил №405 застосовано санкцію у вигляді зупинення дій ліцензій .

Відповідно до пункту 5 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право у разі порушення законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, у тому числі про систему накопичувального пенсійного забезпечення, виносити попередження, зупиняти або анулювати дію ліцензій, передбачених статтею 4 цього Закону.

Тому, зазначені вище доводи позивача суд оцінює критично.

Отже, виходячи з наведеного вище вбачається, що, доводи, викладені у позовній заяві є необґрунтованими та такими, що не спростовують факту вчинення позивачем правопорушення, наслідком чого стало прийняття оскаржуваних рішень.

У контексті зазначеного, суд враховує долучений позивачем до матеріалів справи висновок експерта від 20.04.2022 №1041/64401.

Водночас, враховуючи вимоги статті 108 КАС України (висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 90 цього Кодексу; відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивованим у судовому рішенні) та враховуючи наведені вище обставини справи та відповідні їм положення законодавства, суд критично оцінює наданий висновок, з огляду на наявні протиріччя між таким висновком та встановленими судом обставинами.

Беручи до уваги зазначене суд вважає, що відповідачем, за час розгляду справи, на виконання вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) було доведено правомірність прийнятих ним оскаржуваних рішень.

Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:

1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За наслідком здійснення аналізу оскаржуваних рішень на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки оскаржувані рішення відповідають наведеним у частині 2 статті 2 КАС України критеріям.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Фінансових Технологій» (код ЄДРПОУ 31595264; адреса: 91053, м. Луганськ, Городок Пархоменко, буд. 4, кв. 20) до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (код ЄДРПОУ 37956207; адреса: 01010, м. Київ, вул. Князів Острозьких, буд. 8) про визнання протиправними та скасування рішень - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Я.В. Горобцова

Горобцова Я.В.