Справа № 354/617/25
Провадження № 2-а/354/11/25
22 квітня 2025 року м. Яремче
Суддя Яремчанського міського суду Івано-Франківської області Ковалюк О.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (вул. Федора Ернста, буд. № 3, м. Київ, 03048) про визнання протиправними та скасування постанов про адміністративне правопорушення,
18.04.2025 до Яремчанського міського суду Івано-Франківської області надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання протиправними та скасування постанов про адміністративне правопорушення і закриття справ про адміністративне правопорушення, а саме: серії 5АВ № 09009651 від 20.01.2025, серії 5АВ № 09009652 від 20.01.2025, серії 5АВ № 09009637 від 20.01.2025, серії 5АВ № 09009650 від 20.01.2025.
Дослідивши позовну заяву вважаю, що даний адміністративний позов необхідно передати на розгляд іншого суду з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України, за предметною підсудністю вищевказаний позов належить до юрисдикції місцевих загальних судів як адміністративних судів.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Підсудність за вибором позивача (альтернативна підсудність) - це такий вид підсудності, за умовами якої позивачеві надається право за своїм вибором пред'явити позов в один з декількох визначених у законі судів.
Тобто, законодавець передбачив можливу альтернативну підсудність розгляду окремих категорій справ і наділив правом вибору звернення до суду виключно позивача.
В позовній заяві місцезнаходження відповідача позивач вказує:вул. Федора Ернста, буд. № 3, м. Київ, 03048; своє місце проживання зазначає: АДРЕСА_2 .
Однак, згідно відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру № 1306258 від 18.04.2025 року вбачається, що місце проживання ОСОБА_1 зареєстроване за адресою: АДРЕСА_3 , дата реєстрації 11.04.2025.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
У позовній заяві позивач не обґрунтовував підсудність даної справи Яремчанському міському суду Івано-Франківської області, а матеріали позовної заяви не містять доказів реєстрації місця проживання (перебування, знаходження) позивача у м. Яремче Івано-Франківської області, місцезнаходження відповідача є м. Київ, вул. Федора Ернста, буд. № 3, 03048, а тому підстав для розгляду цієї справи Яремчанським міським судом Івано-Франківської області не встановлено.
За таких обставин, суддя дійшла висновку, що даний позов є непідсудним Яремчанському міському суду Івано-Франківської області, а справа підлягає передачі за підсудністю до належного суду - Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області, тобто за місцем реєстрації позивача.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Недотримання правил юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Згідно з нормами Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини» інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 20, 26, 29, 30, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання протиправними та скасування постанов про адміністративне правопорушення, передати за підсудністю до Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: Оксана КОВАЛЮК