Справа № 199/7447/24
(2/199/538/25)
Іменем України
01 січня 2025 року Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська в складі
головуючого судді Богун О.О.,
при секретареві Дубовик А.П.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в залі суду в м. Дніпрі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради та ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до до Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради та ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 29 вересня 1999 року по теперішній час зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , разом з родиною: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Вказаний будинок не приватизований. Тобто, Позивач разом з родиною вважаються особами, які винаймають житло в територіальної громади (якщо будинок у комунальній власності) або держави (нерухомість, яка належить державним установам, відомствах, підприємствам). Таким чином, уповноваженим власником вказаного будинку є ОСОБА_2 , який є рідним батьком Позивача.
Окрім цього, Позивач проживає за вказаною адресою з громадянкою ОСОБА_5 , як одна сім'я без реєстрації шлюбу.
В квітні 2024 року, ОСОБА_2 повідомив Позивачу, що виписав його з вказаного будинку. 09 квітня 2024 року Позивач звернувся до Центру надання адміністративних послуг м. Дніпро для отримання довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб. Після отримання вказаної довідки, він дізнався, що його знято з реєстрації 09.01.2024 року.
В зв'язку з викладеним позивач просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 25 вересня 2024 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою від 28 жовтня 2024 року представнику позивача ОСОБА_1 - адвокату Ліфляничку С.І. було відмовлено в задоволенні заяви про забезпечення позову.
Ухвалою від 25 листопада 2024 року було продовжено строк розгляду справи.
01 січня 2025 року справу розглянуто по суті та ухвалено рішення.
Позивачу надіслано ухвалу про відкриття провадження по справі, іншим учасникам справи надіслано копії позовної заяви та додані до неї документи.
Відповідачу визначено строк на подання відзиву на позов у порядку, передбаченому ст. 178 ЦПК України, - 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Позивачеві роз'яснено право подати до суду відповідь на відзив у порядку, передбаченому ст. 179 ЦПК України, протягом 15 днів з дня отримання відзиву відповідача на позов.
Відповідачі правом на подання відзиву не скористались.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи, особи які беруть участь у справі, не викликались.
За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідно до технічного паспорту ОСОБА_2 є уповноваженим власником будинку АДРЕСА_1 .
Відповідач ОСОБА_2 звернувся з заявою про зняття позивача ОСОБА_1 із зареєстрованого місця проживання (перебування) за адресою - АДРЕСА_1 .
Відповідно до вказаної заяви, відповідачем було знято позивача з реєстрації у квартирі за адресою - АДРЕСА_2 .
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язав діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Частиною 1 ст.319 ЦК України передбачено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Частиною 2 ст.319 ЦК України визначено, що власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 256 затверджено «Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування)».
Частиною 4 Розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» визначено, що місце проживання (перебування) особи, зареєстроване до дня набрання чинності цим Законом, обліковується в реєстрі територіальної громади, знімається з реєстарції/скасовується у порядку, встановленому для зняття/скасування з реєстрації місця проживання, визначеного цим Законом.
Пунктом 2 ч.1 ст.18 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», визначено що зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) у разі звернення до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг за місцем задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано або задекларовано в житлі, що належить власнику на підставі права власності.
Згідно з пунктами 50, 61 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 265, підставою зняття особи із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) за заявою власника житла є подання останнім заяви установленої форми згідно з додатком 6, документа, що посвідчує особу (у разі особистого звернення) та документа, що підтверджує право власності на житло, в якому задекларовано/зареєстровано місце проживання (перебування) особи (осіб), що знімається.
Таким чином відповідно до Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 265, ОСОБА_2 , як уповноважений власник житла, звернувся з заявою про зняття ОСОБА_1 із зареєстрованого місця проживання за адресою - АДРЕСА_1 .
Згідно п. 69 «Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування)», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 265, посадова особа органу реєстрації або адміністратор центру надання адміністративних послуг перевіряє належність паспортного документа особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), про що зазначена посадова особа робить відповідний запис у заяві.
Посадова особа органу реєстрації у день звернення особи, її законного представника (представника) або в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту: приймає рішення про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання або про відмову у знятті із задекларованого/зареєстрованого місця проживання особи.
Датою зняття з реєстрації місця проживання осіб, які подавали документи через центр надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, є дата отримання органом реєстрації відповідних документів.
Таким чином отримавши заяву від ОСОБА_2 , Департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради вчинив дії щодо зняття позивача з зареєстрованого місця проживання у відповідності до вимог Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 265.
Згоди зареєстрованої особи на зняття з реєстрації за таких умов чинним законодавством не передбачено.
Такий висновок узгоджується із правовим висновком викладеним у постанові Верховного Суду від 08 травня 2024 року у справі № 127/21333/22.
За встановлених обставин, суд доходить висновку щодо безпідставності тверджень позивача про неправомірність дій Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради.
Суд приходить до висновку про необхідність відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради та ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
Таким чином, оскільки позовні вимоги задоволенню не підлягають, понесені останнім витрати з оплати судового збору, відповідно до вимог ст.141 ЦПК України, покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 13, 19, 81, 82, 141, 263, 264, 265 ЦПК України, суд,-
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради та ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.О.Богун
01.01.2025