Рішення від 21.04.2025 по справі 910/937/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21.04.2025Справа № 910/937/25

Господарський суд міста Києва у складі судді Чебикіної С.О., розглянувши матеріали позовної заяви Комунального підприємства "Адміністративно-технічне управління" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нордшип-Україна" про стягнення 47 988,00 грн., без виклику представників сторін,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача про стягнення 47 988,00 грн. витрат пов'язаних з проведенням демонтажу та подальшого зберігання малої архітектурної форми (вивіски) на підставі статей 525, 526 Цивільного кодексу України та статей 173-175, 193, 224, 225 Господарського кодексу України.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.02.2025 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Заперечень щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін від сторін у встановлений законом строк не надано.

Відповідач відзив на позов не подав, про розгляд справи судом повідомлений належним чином.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Департаментом містобудування Львівської міської ради було виявлено самовільне розміщення зовнішньої реклами по вулиці Панаса Саксаганського, 16 у місті Львові, у зв'язку з чим, Товариству з обмеженою відповідальністю "Нордшип-Україна" (відповідач) скеровано вимогу № 23/Р-3-974 від 09.04.2021 року, якою було запропоновано відповідачу добровільно усунути допущені порушення у зазначений термін та повідомити Комунальне підприємство "Адміністративно-технічне управління" (позивач) листом з долученням світлин місця після демонтажу.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Нордшип-Україна" вимог Департаменту містобудування Львівської міської ради про демонтаж не виконало.

Департамент містобудування Львівської міської видав наказ № 74 від 23.04.2021 року "Про демонтаж самовільно встановлених малих архітектурних форм (вивісок)", яким доручив Комунальному підприємству "Адміністративно-технічне управління" демонтувати самовільно встановлені вивіски Товариством з обмеженою відповідальністю "Нордшип-Україна" в примусовому порядку.

На підставі вищезазначеного наказу самовільно встановлені вивіски Товариством з обмеженою відповідальністю "Нордшип-Україна" були демонтовані позивачем із залученням підрядних організацій, що підтверджується актом проведення демонтажу спеціальних конструкцій № 7 від 27.07.2021 року та актом наданих послуг № 2707 від 27.07.2021 року.

Демонтаж самовільно встановлених рекламних конструкцій здійснювався Фізичною особою-підприємцем Флисом Т.І. на підставі Договору № 18/05/21 про надання послуг від 18.05.2021 року, укладеного між ним та Комунальним підприємством "Адміністративно-технічне управління".

Оплата наданих послуг по демонтажу самовільно встановлених конструкцій підтверджується рахунком на оплату № 2707 від 27.07.2021 року. Оплата позивачем витрат за демонтаж самовільно встановлених рекламних конструкцій зовнішньої реклами підряднику Фізичній особі-підприємцю Флису Т.І. підтверджується копіями виписок по рахунку від 10.08.2021 року.

Зберігання демонтованої малої архітектурної форми (вивісоки) Товариства з обмеженою відповідальністю "Нордшип-Україна" на складі Комунального підприємства "Адміністративно-технічне управління" підтверджується накладною № 28 від 02.06.2021 року.

З метою компенсації витрат Комунального підприємства "Адміністративно-технічне управління" за демонтаж та зберігання рекламних конструкцій, відповідачу, як власнику конструкцій, були скеровані листи-вимоги № 2410-10-4112 від 14.07.2021 року, № 2410-10-5639 від 09.09.2021 року, № 2410-10-722 від 27.02.2024 року, проте відповідач вказані вимоги не виконав у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість за демонтаж, транспортування та зберігання вивісок у загальному розмірі 47 988,00 грн.

У відповідності до вимог статті 16 Закону України "Про рекламу" розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та у порядку, встановленому цими органами на підставі Типових правил, що затверджені Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 24 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 2067 від 29.12.2003 року (Типові правила), виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов'язаних розташуванням рекламного засобу.

Відповідно до пунктів 1 та 4 статті 20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковими для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Відповідно до пункту 4.2.10 Правил розміщення зовнішньої реклами у місті Львові, затверджених рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 569 від 21.05.2010 року, підставою для розміщення конструкцій зовнішньої реклами є у встановленому порядку виданий дозвіл.

Пунктом 2.1 Правил розміщення зовнішньої реклами у м. Львові, затверджених рішенням Львівської міської ради № 569 від 21.05.2010 року передбачено, що самовільно встановлений рекламний засіб - рекламний засіб, розміщений без виданого у встановленому порядку дозволу або не демонтований власником після прийняття робочим органом рішення про відмову у продовженні дозволу або виконавчим комітетом рішення про його скасування у встановлений термін.

Відповідно до пункту 1.1 рішення Львівської міської ради № 332 від 17.05.2013 року примусовий демонтаж конструкції - це засіб для примусового усунення виявленого порушення вимог законодавства про рекламу (самовільного встановлення рекламного засобу), не усунутого суб'єктом господарювання у добровільному порядку.

Згідно пунктом 2.1 Правил розміщення зовнішньої реклами у місті Львові, затверджених рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 569 від 21.05.2010 року, робочий орган з регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами - орган, уповноважений Львівською міською радою виконувати покладені на нього функції, передбачені Правилами розміщення зовнішньої реклами у місті Львові, Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 2067 від 29.12.2003 року.

У межах своєї компетенції Робочий орган (Департамент містобудування Львівської міської) забезпечує контроль за виконанням вимог Закону України "Про рекламу", Типових Правил розміщення зовнішньої реклами, Правил розміщення зовнішньої реклами у м. Львові усіма особами незалежно від форм власності та відомчої належності. Робочий орган уповноважений у сфері реклами звертатися до юридичних і фізичних осіб з вимогами про усунення виявлених порушень у визначений у вимогах термін.

Згідно з частиною 1 статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до пункту 9.3 Правил розміщення зовнішньої реклами у місті Львові, затверджених рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 569 від 21.05.2010 року, у разі виявлення порушення вимог цих Правил робочий орган звертається до розповсюджувача зовнішньої реклами з вимогою про усунення порушень у вказаний у вимозі термін. Зазначений термін не може перевищувати 30 календарних днів. Вимоги робочого органу готуються оператором у письмовій формі та скеровуються рекомендованим листом розповсюджувачу зовнішньої реклами. Інформація про скеровані вимоги реєструється в інформаційній базі даних оператора.

Згідно пункту 8.1.1 наведених Правил, демонтажу підлягають самовільно встановлені рекламні засоби, власник яких не виконав вимогу про демонтаж.

За змістом пункту 8.3 зазначених Правил примусовий демонтаж рекламних засобів може проводитися власними силами оператора, робочого органу або на їх замовлення підрядною організацією.

Пунктом 8.4 Правил, передбачено, що про проведений примусовий демонтаж рекламного засобу складається і підписується працівниками оператора та іншими особами, що були присутні при його проведенні, акт примусового демонтажу рекламного засобу. До акта додається фотофіксація місця розташування рекламного засобу до і після демонтажу. Акт проведення примусового демонтажу складається у двох примірниках, один з яких залишається в оператора, другий передається власнику демонтованого рекламного засобу одразу після складання такого акта (у разі присутності власника). У разі відсутності власника рекламного засобу або його відмови від підписання акта примусового демонтажу, про що робиться відповідна відмітка в акті, другий примірник акта примусового демонтажу оператор у термін п'яти робочих днів надсилає поштою за місцезнаходженням власника рекомендованим листом (якщо встановлено його місцезнаходження).

Оскільки демонтаж не проведено відповідачем добровільно, то такий демонтаж здійснено в примусовому порядку.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що демонтаж самовільно встановлених рекламних конструкцій проведено у відповідності до встановлених вимог, акти демонтажу складено належним чином та направлено на адресу відповідача у встановленому порядку, зважаючи на його відсутність при демонтажі.

Облік та тимчасове зберігання демонтованих рекламних засобів здійснює у встановленому порядку оператор. Демонтований рекламний засіб зберігається у спеціально відведених для цього місцях (сховищах, складах тощо) (пункт 8.7 Правил).

Відповідно до пункту 13.4 Правил благоустрою міста Львова, затверджених ухвалою сесії Львівської міської ради № 376 від 21.04.2011 року витрати з проведення демонтажу самовільно встановлених рекламних конструкцій, їх транспортування та зберігання відшкодовують їх власники:

- за демонтаж та транспортування спеціальної конструкції - у розмірі фактичних витрат (пункт 13.4.1);

- за зберігання спеціальної конструкції - у розмірі одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за кожну добу зберігання" (пункт 13.4.1).

Відповідно до наданого позивачем розрахунку вартість за демонтаж, транспортування та зберігання рекламних конструкцій відповідача складає 47 988,00 грн.

Будь-яких доказів своєчасної оплати заявленої позивачем до стягнення заборгованості у загальному розмірі 47 988,00 грн. відповідачем суду не надано.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що права позивача, за захистом яких він звернувся до суду, порушено відповідачем, а тому позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 47 988,00 грн. витрат пов'язаних з проведенням демонтажу та подальшого зберігання малої архітектурної форми (вивіски) є обґрунтованими відповідно до пункту 13.4 Правил благоустрою міста Львова, затверджених ухвалою сесії Львівської міської ради № 376 від 21.04.2011 року та підлягають задоволенню за розрахунком позивача, який відповідає вимогам закону.

Судовий збір відповідно до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.

Керуючись статтями 86, 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Нордшип-Україна" (01033, місто Київ, вулиця Льва Толстого, будинок 33, офіс 75; ЄДРПОУ: 42877871) на користь Комунального підприємства "Адміністративно-технічне управління" (79005, місто Львів, площа Міцкевича, будинок 6/7; ЄДРПОУ: 13804591) 47 988 (сорок сім тисяч дев'ятсот вісімдесят вісім) грн. 00 коп. судового збору.

Після вступу рішення в законну силу видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 241 ГПК України та підлягає оскарженню в порядку та у строк, які визначені розділом IV ГПК України.

Суддя С.О. Чебикіна