10 квітня 2025 рокуСправа №640/4857/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
08 лютого 2022 року ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, в якій просить суд:
визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації щодо витребування у ОСОБА_1 довідки про доходи ОСОБА_2 (колишньої дружини ОСОБА_3 ) за період з 01 липня 2017 року по 30 червня 2020 року, а також інформації (задекларування) паспортних даних та реєстраційного номеру облікової картки платника податків ОСОБА_4 , для вирішення питання призначення ОСОБА_1 субсидії;
зобов'язати Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації вирішити питання щодо призначення ОСОБА_1 житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за наявними (поданими) документами.
В обґрунтування позову позивач зазначила, що вона в період з 2015 року по вересень 2021 року отримувала житлову субсидію по відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
28 жовтня 2021 року ОСОБА_1 звернулася з заявою до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації з заявою, в якій просила призначити їй житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за наявними (поданими) документами.
Листом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації №37/02-15090 від 23.11.2021 року позивачеві повідомлено, що відповідно до пункту 24 Положення про порядок призначення житлових субсидій (в редакції на теперішній час), житлова субсидія, також, розраховується на всіх членів домогосподарства, що зареєстровані в житловому приміщенні і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства.
Оскільки ОСОБА_1 вчасно не надала дані щодо членів сім'ї зі складу домогосподарства, а саме: не задекларувала дружину свого брата, вказане вплинуло на встановлення права на житлову субсидію та визначення її розміру з травня 2018 року, у зв'язку з чим позивачеві було запропоновано надати довідку про доходи для можливості перерахунку раніше призначеної субсидії та повернення до державного бюджету надміру отриманої субсидії, оскільки відповідно до пункту 94 Положення, у разі необхідності проведення перерахунку житлових субсидій за минулі періоди строк, за який здійснюється такий перерахунок, не обмежується.
Додатково повідомлено, що для вирішення питання щодо призначення субсидії на домогосподарство в законний спосіб та на користь ОСОБА_1 , до наданого пакету документів необхідно додати довідку про доходи ОСОБА_2 (колишньої дружини ОСОБА_3 ) за період: з 01 липня 2017 року по 30 червня 2020 року.
У разі неможливості надати зазначену довідку, Управління самостійно зробить запит на отримання інформації, для цього позивачеві необхідно задекларувати паспортні дані та реєстраційний номер облікової картки платника податків ОСОБА_2
ОСОБА_1 вважає протиправними дії Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації щодо витребування від неї довідки про доходи ОСОБА_2 (колишньої дружини ОСОБА_3 ) за період з 01 липня 2017 року по 30 червня 2020 року, а також інформації (задекларування) паспортних даних та реєстраційного номеру облікової картки платника податків ОСОБА_4 , для вирішення питання призначення ОСОБА_1 субсидії, оскільки її брат ОСОБА_3 протягом останні 8 років не проживає зі своєю дружиною, а 18.09.2021 року шлюб між ними розірвано, відтак позивач позбавлена можливості виконати вимоги щодо надання інформації про паспортні дані та РНОКПП ОСОБА_2 , у зв'язку з чим звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.02.2022 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №640/4857/22 без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі (письмове провадження).
08 вересня 2022 року на адресу суду від представника Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації надійшов відзив на позовну заяву вх.№79660/22, в якому представник відповідача не визнає в повному обсязі позовні вимоги з наступних підстав.
Відповідно до пункту 24 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Відповідно до пункту 78 Положення після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді.
Відповідно до пункту 90 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо: зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) Членів домогосподарств; зміни соціального статусу членів домогосподарства; зміни у складі сім'ї члена домогосподарства.
Відповідно до пункту 94 Положення у разі необхідності проведення перерахунку житлових субсидій за минулі періоди строк, за який здійснюється такий перерахунок, не обмежується.
Відповідно до пункту 119 Положення за рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли:
домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг); громадянин не виконує зобов'язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;
у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
Представник відповідача зазначив, що зважаючи на пункт 78 Положення Пуль Ірині Фрідріхівні, починаючи з 2015 року, було призначено субсидію, яка автоматично продовжувалась на наступний період.
Всупереч вимогам пункту 90 Положення ОСОБА_1 не повідомила Управління про зміни в складі сім'ї члена домогосподарства - свого брата на протязі 30 календарних днів. Зазначене приховування факту одруження члена домогосподарства призвело до неможливості встановлення наявності/відсутності права на призначення субсидії та здійснення розрахунку суми субсидії з урахуванням доходів дружини члена домогосподарств.
Законодавець зобов'язав отримувача субсидії надавати інформацію до Управління, яка дозволяє визначити наявність права на отримання субсидії та суму субсидії.
Крім того, ОСОБА_1 жодним чином не заперечила факт приховування доходів члена домогосподарства.
Відповідно до листа Дніпровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві №2795/21.4-87 від 31.08.2022 ОСОБА_3 та ОСОБА_2 одружені з 2004 року.
Крім того, незважаючи на наявність факту приховування доходів члена домогосподарства, який не заперечує позивач, ОСОБА_1 й надалі не надає інформацію про доходи дружини брата, ідентифікаційний номер, що позбавляє Управління провести відповідну перевірку правомірності отримання суми субсидії.
Відтак, керуючись приписами пункту 119 Положення, субсидію було припинено за рішенням Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації.
З урахування викладеного, представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 вересня 2022 року уточнену позовну заяву ОСОБА_1 (вх.№03-14/72928/21 від 25.08.2022 року) повернуто без розгляду.
На виконання положень пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України №2825-ІХ супровідним листом №5834/25 від 28 січня 2025 року адміністративну справу скеровано для розгляду до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року, адміністративну справу №640/4857/22 передано на розгляд судді Олійнику В.М.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2025 року прийнято до провадження справу №640/4857/22 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії та визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
05 лютого 2025 року на адресу суду через систему «Електронний суд» від представника Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації надійшов відзив на позовну заяву вх.№5951/25, в якому представник відповідача з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві, не погоджується та вважає їх необґрунтованими з наступних підстав.
Відповідно до пункту 6 пункту 14 Положення житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або не сплачує суми до повернення, визначені відповідним структурним підрозділом з питань соціального захисту населення.
Відповідно до пункту 124 Положення у випадках, зазначених в абзацах четвертому, п'ятому пункту 119 цього Положення, житлову субсидію після подання нових заяви та декларації може бути призначено лише на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон.
Відповідно до пункту 125 Положення у випадках, зазначених в абзацах четвертому, п'ятому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.
Відповідно до пункту 125-1 Положення кошти надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертаються громадянами на не бюджетні рахунки структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, відкриті в Казначействі. Протягом 10 робочих днів з дати надходження коштів на небюджетний рахунок структурний підрозділ з питань соціального захисту населення проводить такі платежі: повернуті кошти, перерахування (виплату) яких проводив структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, перераховуються: на відповідний бюджетний рахунок такого структурного підрозділу з питань соціального захисту населення - для відновлення касових видатків у межах бюджетного року; в дохід державного бюджету - у разі повернення коштів, виплачених у минулих бюджетних періодах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2018 року №841 внесено зміни в пункті 24 Положення щодо врахування доходів всіх членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства при призначенні субсидії.
Відповідно до пункту 35 Положення - для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб враховується за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
З урахуванням внесених змін, Управління вимагало від отримувача житлової субсидії інформацію про доходи члена сім'ї домогосподарства, починаючи з 01 липня 2017 року по 30 червня 2020 року.
З урахування викладеного, представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Щодо стягнення витрат на правничу допомогу, представник відповідача зазначив, що позивачем надано до позовної заяви копії договорів №К-12б1 від 27.12.2021 про надання юридичних послуг та №К-1398 від 27.01.2022, який укладено між товариством з обмеженою відповідальністю «Юридична служба консуль» (код ЄДРПОУ 44580388) та ОСОБА_3 , який не є стороною по справі.
Крім того, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом ЄДРПОУ 44580388 з 30.11.2021 року, зареєстроване товариство з обмеженою відповідальністю «Лайтнінг Лемп», основний код діяльності - оптова торгівля меблями, килимами й освітлювальними приладами.
З урахуванням викладеного, представник відповідача просив відмовити в задоволенні клопотання про стягнення витрат на правову допомогу в розмірі 21830,00 грн.
Щодо найменування відповідача, суд зазначає наступне.
У відповідності до частин 1, 3 статті 90 Цивільного кодексу України юридична особи повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму та назву. Найменування юридичної особи вказується в її установчих документах і вноситься до єдиного державного реєстру.
Вимоги до написання найменування юридичної особи затвердженні наказом Міністерства юстиції України № 368/5 від 05.03.2012 (з відповідними змінами).
Відповідно до статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: 1) найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності); 2) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (ідентифікаційний код); 3) організаційно-правова форма; 3-1) вид релігійної організації; 3-2) віросповідна приналежність релігійної організації тощо.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - виписка) - документ в електронній або у випадках, передбачених цим Законом, у паперовій формі, який формується за результатами проведення реєстраційних дій і містить відомості про юридичну особу або її відокремлений підрозділ, фізичну особу - підприємця (у тому числі про взяття на облік в органах державної статистики та податкових органах, видачу ліцензії та документів дозвільного характеру) або громадське формування, що не має статусу юридичної особи, а також про проведену реєстраційну дію.
У пункті 12 постанови Верховного Суду від 06.10.2022 року в справі №910/18692/21 зазначено, що сама лише зміна найменування юридичної особи, її місцезнаходження не означають її реорганізації, якщо при цьому не змінюється організаційно-правова форма даної особи.
З урахування викладеного, суд враховує, що змінилася назва (найменування) відповідача з Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації на Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, при цьому код ЄДРПОУ 37397200 не змінився.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 - позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 проживає з рідним братом - ОСОБА_3 , що підтверджується витягом з Реєстру територіальної громади м.Києва від 04.02.2022 року за адресою: АДРЕСА_2 .
Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 2015 року по вересень 2021 року отримувала призначену житлову субсидію по відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
28 жовтня 2021 року ОСОБА_1 звернулася з заявою до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, в якій просила призначити їй житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за наявними (поданими) документами.
Листом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації №37/02-15090 від 23.11.2021 року позивачеві повідомлено, що відповідно до пункту 24 Положення про порядок призначення житлових субсидій (в редакції на той час), житлова субсидія, також, розраховується на всіх членів домогосподарства, що зареєстровані в житловому приміщенні і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства.
Оскільки ОСОБА_1 вчасно не надала дані щодо членів сім'ї зі складу домогосподарства, а саме: не задекларувала дружину свого брата, вказане вплинуло на встановлення права на житлову субсидію та визначення її розміру з травня 2018 року, у зв'язку з чим позивачеві було запропоновано надати довідку про доходи для можливості перерахунку раніше призначеної субсидії та повернення до державного бюджету надміру отриманої субсидії, оскільки відповідно до пункту 94 Положення, у разі необхідності проведення перерахунку житлових субсидій за минулі періоди строк, за який здійснюється такий перерахунок, не обмежується.
Додатково повідомлено, що для вирішення питання щодо призначення субсидії на домогосподарство в законний спосіб та на користь ОСОБА_1 , до наданого пакету документів необхідно додати довідку про доходи ОСОБА_2 (колишньої дружини ОСОБА_3 ) за період: з 01 липня 2017 року по 30 червня 2020 року.
У разі неможливості надати зазначену довідку, Управління самостійно зробить запит на отримання інформації, для цього позивачеві необхідно задекларувати паспортні дані та реєстраційний номер облікової картки платника податків ОСОБА_2 .
30 грудня 2021 року ОСОБА_1 повторно звернулася до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації з заявою, в якій просила призначити їй житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за наявними (поданими) документами.
Листом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації №37/02-268 від 12.01.2022 року позивачеві повідомлено, що позивачем не надано жодної інформації щодо сімейного стану.
В травні 2021 року до Управління надійшла інформація про наявність по домогосподарству заборгованості перед ТОВ «Євро-Реконструкція» в сумі 764,0 грн., про що позивача проінформовано листом від 01.06.2021 № 37/02-6360, на який ОСОБА_1 не відреагувала вчасно.
ОСОБА_1 звернулась до Управління з новою заявою та декларацією лише в жовтні 2021 року, одразу після того як брат - ОСОБА_3 офіційно розлучився.
Оскільки позивач вчасно не надала дані щодо членів сім'ї зі складу домогосподарства, а саме - не задекларувала дружину брата, зазначене вплинуло на встановлення права на житлову субсидію та визначення її розміру з травня 2018 року.
Додатково повідомлено, що єдине звернення щодо призначення житлової субсидії на домогосподарство надійшло до Управління в вересні 2015 року.
У листопаді 2016 року ОСОБА_1 повідомила про смерть ОСОБА_5 і субсидія була перерахована на дві особи автоматично.
Однак, протягом всього періоду отримання субсидії, яка подовжувалася автоматично, від ОСОБА_1 жодних звернень чи повідомлень до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації не надходило.
ОСОБА_1 вважає протиправними дії Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації щодо витребування від неї довідки про доходи ОСОБА_2 (колишньої дружини ОСОБА_3 ) за період з 01 липня 2017 року по 30 червня 2020 року, а також інформації (задекларування) паспортних даних та реєстраційного номеру облікової картки платника податків ОСОБА_4 , для вирішення питання призначення ОСОБА_1 субсидії, оскільки її брат ОСОБА_3 протягом останніх 8 років не проживає зі своєю дружиною, а 18.09.2021 року шлюб між ними розірвано, відтак позивач позбавлена можливості виконати вимоги щодо надання інформації про паспортні дані та РНОКПП ОСОБА_2 , у зв'язку з чим звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з цим позовом.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій у спірний період були врегульовані «Положенням про порядок призначення житлових субсидій», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року №329.
Згідно з пунктом 3 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія. Отримання житлових субсидій не пов'язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
Згідно з пунктом 5 Положення №848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 року №1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії».
Згідно з пунктом 9 Положення №848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Згідно з пунктом 43 Положення №848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання), в тому числі, копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності).
Згідно з підпунктом 5 пункту 14 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв'язку з тим, що управитель, об'єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ "Ощадбанк" (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі). Відповідна норма не застосовується під час призначення субсидії громадянам на наступний період у разі, коли Мінсоцполітики не забезпечено фінансування житлових субсидій таким громадянам у грошовій формі. У разі коли, за даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, виконавцем послуги з постачання та розподілу природного газу всупереч рішенням зазначеної Комісії щодо заборони під час здійснення комерційних розрахунків за використаний побутовими споживачами природний газ приводити об'єми такого газу у відповідність із стандартними умовами відповідні нарахування проведено, заборгованість за таким виконавцем не враховується.
Згідно з пунктом 15 Положення №848 за наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпункті 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і підпункті 7 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
На підставі пункту 56 Положення №848 структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням, пунктом 51 цього Положення, відомості можуть надаватись структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації тощо.
Судом встановлено, що 28 жовтня 2021 року ОСОБА_1 звернулася з заявою до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, в якій просила призначити їй житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за наявними (поданими) документами.
Листом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації №37/02-15090 від 23.11.2021 року позивачеві повідомлено, що відповідно до пункту 24 Положення про порядок призначення житлових субсидій (в редакції на той час), житлова субсидія, також, розраховується на всіх членів домогосподарства, що зареєстровані в житловому приміщенні і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства.
Оскільки ОСОБА_1 вчасно не надала дані щодо членів сім'ї зі складу домогосподарства, а саме: не задекларувала дружину свого брата, вказане вплинуло на встановлення права на житлову субсидію та визначення її розміру з травня 2018 року, у зв'язку з чим позивачеві було запропоновано надати довідку про доходи для можливості перерахунку раніше призначеної субсидії та повернення до державного бюджету надміру отриманої субсидії, оскільки відповідно до пункту 94 Положення, у разі необхідності проведення перерахунку житлових субсидій за минулі періоди строк, за який здійснюється такий перерахунок, не обмежується.
Додатково повідомлено, що для вирішення питання щодо призначення субсидії на домогосподарство в законний спосіб та на користь ОСОБА_1 , до наданого пакету документів необхідно додати довідку про доходи ОСОБА_2 (колишньої дружини ОСОБА_3 ) за період: з 01 липня 2017 року по 30 червня 2020 року.
У разі неможливості надати зазначену довідку, Управління самостійно зробить запит на отримання інформації, для цього позивачеві необхідно задекларувати паспортні дані та реєстраційний номер облікової картки платника податків ОСОБА_2 .
30 грудня 2021 року ОСОБА_1 повторно звернулася з заявою до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, в якій просила призначити їй житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за наявними (поданими) документами.
Листом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації №37/02-268 від 12.01.2022 року позивачеві повідомлено, що позивачем не надано жодної інформації щодо сімейного стану.
В травні 2021 року до Управління надійшла інформація про наявність по домогосподарству заборгованості перед ТОВ «Євро-Реконструкція» в сумі 764,0 грн., про що проінформовано листом від 01.06.2021 № 37/02-6360, на який ОСОБА_1 не відреагувала вчасно.
Оскільки позивач вчасно не надала дані щодо членів сім'ї зі складу домогосподарства, а саме - не задекларувала дружину брата, зазначене вплинуло на встановлення права на житлову субсидію та визначення її розміру з травня 2018 року.
Додатково повідомлено, що єдине звернення щодо призначення житлової субсидії на домогосподарство надійшло до Управління в вересні 2015 року.
У листопаді 2016 року ОСОБА_1 повідомила про смерть ОСОБА_5 і субсидія була перерахована на дві особи автоматично.
Відповідно до пункту 24 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Відповідно до пункту 78 Положення після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді.
Відповідно до пункту 90 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо: зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) Членів домогосподарств; зміни соціального статусу членів домогосподарства; зміни у складі сім'ї члена домогосподарства.
Відповідно до пункту 94 Положення у разі необхідності проведення перерахунку житлових субсидій за минулі періоди строк, за який здійснюється такий перерахунок, не обмежується.
Відповідно до пункту 119 Положення за рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли:
домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг); громадянин не виконує зобов'язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;
у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом З0 календарних днів з дня їх виникнення.
Відповідно до пункту 124 Положення у випадках, зазначених в абзацах четвертому, п'ятому пункту 119 цього Положення, житлову субсидію після подання нових заяви та декларації може бути призначено лише на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон.
Відповідно до пункту 125 Положення у випадках зазначених в абзацах четвертому, п'ятому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.
Відповідно до пункту 125-1 Положення кошти надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертаються громадянами на не бюджетні рахунки структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, відкриті в Казначействі. Протягом 10 робочих днів з дати надходження коштів на небюджетний рахунок структурний підрозділ з питань соціального захисту населення проводить такі платежі: повернуті кошти, перерахування (виплату) яких проводив структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, перераховуються: на відповідний бюджетний рахунок такого структурного підрозділу з питань соціального захисту населення - для відновлення касових видатків у межах бюджетного року; в дохід державного бюджету - у разі повернення коштів, виплачених у минулих бюджетних періодах.
Дослідивши письмові докази та доводи сторін, судом вбачається, що ОСОБА_1 всупереч вимогам пункту 90 Положення не повідомила Управління про зміни в складі сім'ї члена домогосподарства - свого брата на протязі 30 календарних днів.
Зазначене приховування факту одруження члена домогосподарства призвело до неможливості встановлення наявності/відсутності права на призначення субсидії та здійснення розрахунку суми субсидії з урахуванням доходів дружини члена домогосподарства.
У подальшому, рішенням Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації відповідно до приписів пункту 119 Положення, субсидію ОСОБА_6 було припинено.
Суд враховує, що факт спільного проживання ОСОБА_1 з рідним братом ОСОБА_3 не заперечується позивачем.
Крім того, протягом всього періоду отримання субсидії, яка подовжувалася автоматично, від ОСОБА_1 жодних звернень чи повідомлень до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації не надходило.
З урахуванням викладеного, суд погоджується з доводами представника відповідача та зазначає, що для вирішення питання щодо призначення субсидії на домогосподарство в законний спосіб на користь ОСОБА_1 , їй необхідно до заяви про призначення житлової субсидії та наданого пакету документів додати довідку про доходи ОСОБА_2 (колишньої дружини ОСОБА_3 ) за період: з 01 липня 2017 року по 30 червня 2020 року або надати відповідні дані паспорту та РНОКПП ОСОБА_2 .
Суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (Заява №63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для відмови в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .
Щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до адміністративного суду із позовною заявою сплачено суму судового збору у розмірі 992,40 грн., що документально підтверджується платіжною інструкцією АТ "Укрпошта" №1071604287 від 05.02.2022 року.
З урахуванням відмови в задоволенні адміністративного позову, розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М. Олійник