Рішення від 18.04.2025 по справі 520/26205/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

18 квітня 2025 року справа №520/26205/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої Ольги Вікторівни, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1

до Територіального управління Служби судової охорони у Харківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Територіального управління Служби судової охорони у Харківській області (далі по тексту - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні до вислуги років в Службі судової охорони часу проходження мною служби на посадах: в Харківському приміському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Харківській області та Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції міста Харкова, що дає право на встановлення надбавки за стаж служби, надання додаткової оплачуваної відпустки та право на пенсійне забезпечення;

- зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до вислуги років у Службі судової охорони час проходження служби на посадах державної служби в Харківському приміському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Харківській області, з 25.05.2015 по 20.07.2017 та час проходження служби на посадах державної служби в Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції міста Харкова, з 01.08.2017 по 07.03.2023.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначила, що відповідач протиправно відмовив їй у зарахуванні до вислуги років у Службі судової охорони часу проходження служби на посадах: у Харківському приміському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Харківській області та Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції міста Харкова, що дає право на встановлення надбавки за стаж служби, надання додаткової оплачуваної відпустки та право на пенсійне забезпечення.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій Ользі Вікторівні.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 01.10.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Цією ж ухвалою відповідачу запропоновано у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову та надати суду докази надіслання (подання) копії відзиву іншим учасникам справи.

Відповідач 03.10.2024 через систему «Електронний суд» надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, а тому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. При цьому, відповідач зазначив, що у затвердженому Головою Служби судової охорони переліку посад, що включає лише керівні посади центрального органу управління Служби судової охорони, та є підставою для зарахування часу проходження служби на посадах державної служби в Харківському приміському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Харківській області та Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції (м. Харків), що дає право на встановлення надбавки за стаж служби, надання додаткової оплачуваної відпустки та право на пенсійне забезпечення, посади позивача - провідного спеціаліста фінансово-економічного відділу територіального управління Служби судової охорони у Харківській області, немає.

Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.

Позивач з 10.03.2023 по теперішній час перебуває на службі у Службі судової охорони на посаді провідного спеціаліста фінансово-економічного відділу територіального управління Служби судової охорони у Харківській області, має спеціальне звання старший лейтенант Служби судової охорони, що підтверджується службовим посвідченням Служби судової охорони серія НОМЕР_1 виданого 10.03.2023, витягом з наказу Служби судової охорони у Харківській області від 09.03.2023 №92 о/с.

Відповідно до довідки від 03.09.2024 №168 стаж служби позивача в Службі судової охорони для встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки та у календарному обчисленні, станом на 29.08.2024, складає 01 рік 05 місяців 23 дні.

Відповідно до записів трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 у період з 25.05.2015 по 20.07.2017 позивач проходила службу на посадах: головного спеціаліста-системотехніка відділу з призначення пенсій, головного спеціаліста відділу адміністрування і захисту інформаційно-аналітичних систем, головного спеціаліста відділу адміністрування, супроводження інформаційних систем, електронних реєстрів та захисту інформації в Харківському приміському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Харківській області; у період з 01.08.2017 по 07.03.2023 позивач проходила службу на посадах: головного спеціаліста відділу планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності, головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та звітності, головного спеціаліста сектору ресурсного забезпечення у Харківській області в Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції (м. Харків).

Позивач 30.08.2024 звернулася до відповідача з рапортом щодо зарахування до вислуги років в Службі судової охорони часу проходження державної служби на посадах в Харківському приміському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Харківській області та Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції міста Харкова, що дає право на встановлення надбавки за стаж служби та надання додаткової оплачуваної відпустки.

Відповідач листом від 02.09.2024 № 51.05-576 відмовив у зарахуванні до вислуги років вказаних періодів, з посиланням на те, що посаду провідного спеціаліста фінансово-економічного відділу територіального управління, на якій перебуває позивач, не занесено до затвердженого наказом Служби судової охорони від 24.10.2022 №454 Переліку посад співробітників Служби судової охорони середнього та вищого складу, на яких, у разі переходу на службу до Служби судової охорони, до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах, а саме: перший заступник Голови Служби судової охорони, заступники Голови Служби судової охорони, начальники управлінь, відділ, служб, секторів та їх заступники центрального органу управління Служби судової охорони, тому підстав для зарахування до вислуги років в Службі судової охорони часу роботи позивача в державних органах не має.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо незарахування спірних періодів роботи, позивач звернулася до суду з цією позовною заявою.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

За змістом частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої, шостої, сьомої статті 161 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" Служба судової охорони є державним органом у системі правосуддя для забезпечення охорони та підтримання громадського порядку в судах. Служба судової охорони підзвітна Вищій раді правосуддя та підконтрольна Державній судовій адміністрації України. Служба судової охорони складається з центрального органу управління та територіальних підрозділів Служби. Територіальні підрозділи Служби судової охорони утворюються як юридичні особи. Фінансування Служби судової охорони здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 04.04.2019 №1052/0/15-19 затверджено Положення про проходження служби співробітниками Служби судової охорони (далі - Положення).

Рішенням Вищої ради правосуддя від 18.11.2021 №2236/0/15-21 були внесені зміни до Положення, згідно з якими пункт 5 розділу І викладено в наступній редакції (чинній на час прийняття позивача на посаду провідного спеціаліста фінансово-економічного відділу територіального управління Служби судової охорони у Харківській області):

"Час проходження служби у Службі зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, стажу служби в поліції, інших правоохоронних органах.

Стаж служби у Службі дає право на встановлення співробітнику надбавки за стаж служби, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби у Службі (у календарному обчисленні) зараховуються періоди, визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей" від 17.07.1992 №393".

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон України №2262-ХІІ).

Відповідно до пункту "и" частини першої статті 17 Закону України №2262-ХІІ, особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "з" статті 12 цього Закону України №2262-ХІІ, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро України, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки України або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони.

Абзац 12 пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей" від 17.07.1992 №393 передбачає, що час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу або службу в органи Служби безпеки, Управління державної охорони, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію або Державну кримінально-виконавчу службу на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, що затверджуються відповідно Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Міністерством внутрішніх справ, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, Міністерством юстиції, Міністерством фінансів, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони.

Відповідно до абзацу дванадцятому пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 17.07.1992 №393, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах "б" -"д", "ж" і "з" статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються: час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки, Управління державної охорони, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, органи і підрозділи цивільного захисту, державну пожежну охорону, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки або Державну кримінально-виконавчу службу на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затвердженими відповідно Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, виконання кримінальних покарань, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, затвердженим Головою Служби судової охорони.

Відтак, особам, які мають право на призначення пенсії на підставі Закону України №2262-ХІІ, до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи у державних органах у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони, і, відповідно, до стажу служби у Службі судової охорони.

Стосовно тверджень відповідача про те, що позивач не обіймав посад за переліком, затвердженим наказом Служби судової охорони "Про затвердження Переліку посад співробітників Служби судової охорони середнього та вищого складу, на яких, у разі переходу на службу до Служби судової охорони, до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах" від 24.10.2022 №454, зі змінами внесеними наказом від 05.12.2022 №519, суд зазначає наступне.

Верховний Суд, вирішуючи спори щодо призначення пенсій та зарахування стажу для осіб, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», неодноразово зазначав про те, що цей Закон для окремих категорій осіб передбачає гарантії формування вислуги років, необхідної для призначення та нарахування пенсії. Реалізація зазначеної гарантії не повинна залежати від невиконання державними органами, покладених на них обов'язків, зокрема, щодо створення та затвердження списку посад. Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на встановлену державою гарантію для окремих категорій осіб як складової їхнього правового статусу, будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

Крім того, принцип юридичної визначеності, закріплений у Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності - в даному випадку відсутність визначеного переліку посад середнього і вищого складу Служби судової охорони для обрахунку стажу.

Якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, в даному випадку це надання для співробітників Служби судової охорони певних гарантій, а саме - реалізацію права на зарахування до вислуги років для призначення пенсії часу роботи в державних органах у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони за правилами, встановленими пунктом "и" частини першої статті 17 Закону України №2262-ХІІ, держава, в даному випадку в особі ТУССО, безпідставно, відступаючи від гарантованих позивачу прав та правомірних сподівань не зарахувала до стажу службу в державних органах особі, на яку поширюється дія Закону України №2262-ХІІ.

Такі висновки наведені Верховним Судом у постановах від 14.08.2019 у справі №1740/2508/18, від 20.09.2019 у справі №813/904/15, від 18.11.2019 №813/5876/15.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Статтею 164 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" встановлено спеціальні звання співробітників Служби судової охорони.

Зокрема, спеціальними званнями середнього складу є молодший лейтенант Служби судової охорони; лейтенант Служби судової охорони; старший лейтенант Служби судової охорони; капітан Служби судової охорони; майор Служби судової охорони; підполковник Служби судової охорони; полковник Служби судової охорони (пункт другий частина перша стаття 164 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").

У спірних правовідносинах, позивач має спеціальне звання старший лейтенант Служби судової охорони, що підтверджується службовим посвідченням Служби судової охорони серія НОМЕР_1 виданого 10.03.2023, довідкою 03.09.2024 №168, що додатково підтверджує факт перебування позивача на посаді у Службі судової охорони, у разі переходу на яку підлягає зарахуванню попередній період роботи у державних органах.

Відтак відповідач протиправно відмовив у зарахуванні до служби в Службі судової охорони спірних періодів роботи позивача.

Враховуючи встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовано спірні правовідносини, з метою належного, ефективного та достатнього захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у зарахуванні до стажу служби у Службі судової охорони часу проходження служби на посадах державної служби в Харківському приміському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Харківській області у період з 25.05.2015 по 20.07.2017 та час проходження служби на посадах державної служби в Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції міста Харкова, у період з 01.08.2017 по 07.03.2023. Зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до стажу служби у Службі судової охорони час проходження служби на посадах державної служби в Харківському приміському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Харківській області у період з 25.05.2015 по 20.07.2017 та час проходження служби на посадах державної служби в Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції міста Харкова, у період з 01.08.2017 по 07.03.2023.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд встановив, що за подання позовної заяви у цій справі позивач сплатила судовий збір у розмірі 968,96 грн, що підтверджується квитанцією, копія якої наявна у матеріалах справи.

Як вбачається з позовних вимог, предметом позову у даній справі є одна вимога немайнового характеру, відтак, ставка судового збору за подання даного позову становить - 1211,20 грн.

Водночас, суд звертає увагу на те, що у зв'язку з початком функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), а саме: «Електронний кабінет», «Електронний суд» та підсистеми відеоконференцзв'язку, статтю 4 Закону України «Про судовий збір» доповнено частиною третьою, згідно з якою при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Оскільки у цій справі позивач позовну заяву подав в електронній формі через підсистему «Електронний суд», розмір судового збору становить 968,96 грн (1211,20 грн. * 0,8).

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для стягнення судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача у розмірі 968,96 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) до Територіального управління Служби судової охорони у Харківській області (далі по тексту - відповідач, вулиця Широнінців, 14, місто Зміїв, 63404, код ЄДРПОУ: 43181818) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Територіального управління Служби судової охорони у Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до стажу служби у Службі судової охорони часу проходження служби на посадах державної служби в Харківському приміському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Харківській області у період з 25.05.2015 по 20.07.2017 та час проходження служби на посадах державної служби в Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції міста Харкова, у період з 01.08.2017 по 07.03.2023.

Зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби у Службі судової охорони час проходження служби на посадах державної служби в Харківському приміському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Харківській області у період з 25.05.2015 по 20.07.2017 та час проходження служби на посадах державної служби в Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції міста Харкова, у період з 01.08.2017 по 07.03.2023.

Стягнути з Територіального управління Служби судової охорони у Харківській області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по сплаті судового збору на користь ОСОБА_1 у розмірі 968, 96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп).

Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено 18.04.2025.

Суддя Ольга НІКОЛАЄВА