Справа № 540/3163/20
17 квітня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши матеріали звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Херсонській області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, у якому просив:
- визнати неправомірною відмову ГУПФУ в Херсонській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.08.2020 № 6/2/341 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 та виплатити повний розмір відповідним чином перерахованої пенсії з 01.04.2019 з врахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати ГУПФУ в Херсонській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, з урахуванням всіх основних та додаткових видів грошового забезпечення, що вказані в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.08.2020 № 6/2/341 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, а саме: посадового окладу; окладу за військовим званням; надбавки за вислугу років в розмірі 40% від посадового окладу та окладу за військовим званням; надбавки за особливості проходження воїнської служби в розмірі 65% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 35% посадового окладу, та виплатити ОСОБА_1 , починаючи з 01.04.2019, повний розмір пенсії, перерахованої згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.08.2020 № 6/2/341 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, компенсувати недоотриманий з 01.04.2019 внаслідок неналежної виплати пенсії дохід, вжити заходи судового контролю.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2021 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано неправомірною відмову ГУПФУ в Херсонській області у проведенні перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.08.2020 № 6/2/341 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 .
Зобов'язано ГУПФУ в Херсонській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням всіх основних та додаткових видів грошового забезпечення, що вказані в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.08.2020 № 6/2/341 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, з урахуванням виплачених сум пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання цього рішення ГУПФУ в Херсонській області здійснило перерахунок пенсії позивачу та нарахувало різницю в сумі 80132,60 грн за період із 01.04.2019 по 31.05.2021, яка позивачу не виплачена, але обліковується в органах Пенсійного фонду.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2021 року частково задоволено заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління ПФУ в Херсонській області.
Встановлено відповідачу 60-ти денний строк для подання звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20 в частині виплати позивачу 80132 грн 60 коп. перерахованої пенсії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області в Херсонській області разом із звітом про виконання судового рішення подати докази на підтвердження виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20.
06.12.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду із заявою (вх.№26528/23) в порядку ст. 382 КАС України, в якій просив зобов'язати подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення по справі № 540/3163/20, за наслідками розгляду звіту про виконання рішення накласти на керівника Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області в Херсонській області штраф у сумі від 20 до 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвалою суду від 19.01.2022 було вирішено розглянути заяву ОСОБА_1 , подану в порядку ст. 382 КАС України, при надходженні звіту Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області в Херсонській області.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 з 5:30 год 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан.
Згідно з розпорядженням Верховного Суду №11/0/9-22 від 18.03.2022, відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, змінено територіальну підсудність судових справ Херсонського окружного адміністративного суду та визначено її Одеському окружному адміністративному суду.
10.04.2023 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про вжиття заходів судового контролю, в якій заявник просить суд накласти на керівника Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області в Херсонській області штраф у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, стягнувши половину суми цього штрафу на користь ОСОБА_1 , іншу половину до Державного бюджету України. При цьому заявник зазначає, що його заява від 06.12.2021 розглянута не була та відповідачем досі не подано звіт.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 20.04.2023 року ОСОБА_1 прийнято звіт Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області в Херсонській області від 31 січня 2022 року № 2100-0901-7/5822 про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 в адміністративній справі №540/3163/20.
У задоволенні заяви ОСОБА_1 від 18.08.2021 про визнання протиправними дій та бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду та порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду - відмовлено.
У задоволенні заяви ОСОБА_1 від 06.12.2021 про встановлення заходів судового контролю за виконанням судового рішення у справі №540/3163/20 - відмовлено.
У задоволенні заяви ОСОБА_1 від 10.04.2023 про вжиття заходів судового контролю - відмовлено.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2023 року скасовано ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2023 року в частині прийняття звіту Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області в Херсонській області від 31 січня 2022 року № 2100-0901-7/5822 про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 в адміністративній справі № 540/3163/20.
Ухвалено нове рішення, яким встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області в Херсонській області новий строк для надання звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року по справі № 540/3163/20.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати у 30 денний строк до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року по справі № 540/3163/20, яке набрало законної сили, з урахуванням мотивувальної частини цієї постанови.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області 28.06.2023 подано до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року по справі №540/3163/20.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03 липня 2023 року зазначений звіт повернуто без розгляду.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області з урахуванням мотивувальної частини постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 29.05.2023 повторно подано звіт від 27.06.2023 №2100-0901-7/19212 про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року по справі № 540/3163/20 в частині щодо виплати позивачу заборгованості в сумі 80132,60 грн.
Ухвалою суду від 26.07.2023 відмовлено у прийнятті звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20.
Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк для подачі звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом 60 днів з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.
21.09.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області подано звіт від 19.09.2023 №2100-0901-8/30136 про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року по справі № 540/3163/20 в частині щодо виплати позивачу заборгованості в сумі 80132,60 грн.
Ухвалою суду від 26.09.2023 відмовлено у прийнятті звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20, встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк для подачі звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом 60 днів з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.
28.11.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області подано звіт від 21.11.2023 №2100-0901-8/38555 про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року по справі № 540/3163/20 в частині щодо виплати позивачу заборгованості в сумі 80132,60 грн.
Ухвалою суду від 29.11.2023 відмовлено у прийнятті звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 21.11.2023 № 2100-0901-8/38555 у справі №540/3163/20, встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк для подачі звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі № 540/3163/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом 60 днів з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.
22.01.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області подано звіт від 18.01.2024 №2100-0901-7/2788 про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року по справі № 540/3163/20 в частині щодо виплати позивачу заборгованості в сумі 80132,60 грн.
Ухвалою суду від 26.01.2024 відмовлено у прийнятті звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 18.01.2024 № 2100-0901-7/2788 у справі №540/3163/20.
Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк для подачі звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом 60 днів з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.
26.03.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області подано звіт від 21.03.2024 № 2100-0901-7/12921 про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року по справі № 540/3163/20.
Ухвалою суду від 29.03.2024 відмовлено у прийнятті звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 № 2100-0901-7/12921 у справі №540/3163/20.
Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк для подачі звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом 60 днів з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області разом із звітом надати до суду визначені пунктами 3, 4 частини першої статті 4 Закону України «Про виконавче провадження» та актуальні на час подання звіту відомості щодо керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, а саме: прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові, його адресу місця проживання чи перебування, дату народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті).
27.05.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області подано звіт про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року по справі № 540/3163/20.
Ухвалою суду від 31.05.2024 відмовлено у прийнятті звіту від 27.05.2024 про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду у справі №540/3163/20.
Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк для подачі звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом 60 днів з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.
Повторно зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області разом із звітом надати до суду визначені пунктами 3, 4 частини першої статті 4 Закону України «Про виконавче провадження» та актуальні на час подання звіту відомості щодо керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, а саме: прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові, його адресу місця проживання чи перебування, дату народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті).
26.07.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області подано звіт про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року по справі № 540/3163/20.
Ухвалою суду від 29.07.2024 відмовлено у прийнятті звіту від 26.07.2024 про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду у справі №540/3163/20.
Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк для подачі звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом 90 днів з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.
24.10.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області подано звіт про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року по справі № 540/3163/20.
Ухвалою суду від 25.10.2024 відмовлено у прийнятті звіту від 24.10.2024 про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду у справі №540/3163/20.
Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк для подачі звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом 90 днів з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.
17.01.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області подано звіт про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року по справі № 540/3163/20.
Ухвалою суду від 23.01.2025 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 17.01.2025 про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду у справі №540/3163/20.
Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк для подачі звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20 та зобов'язанл Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали про встановлення нового строку для подання звіту.
15.04.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області подано звіт про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року по справі № 540/3163/20.
Так, відповідач з посиланням на положення Бюджетного кодексу України, Законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», постанов Кабінету Міністрів від 11.05.2017 №312 «Деякі питання казначейського обслуговування коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування», від 16.12.2020р. №1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги», постанови правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 №21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.01.2022 за №53/37389 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1) та Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 зазначає, що з 01.04.2021 змінився порядок розподілу та фінансування пенсій, дана функція на сьогодні належить Пенсійному фонду України, а Головне управління є лише одержувачем бюджетних коштів на виплату пенсій, в тому числі і на виконання рішень судів. Бюджет Пенсійного фонду України затверджується Кабінетом Міністрів України, для чого кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
У структурі доходів бюджету Пенсійного фонду до складу коштів Державного бюджету України входять асигнування державного бюджету у плановому періоді, зокрема, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом №4901 плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм.
Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
Інші нормативно - правові акти не регламентують погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду за рахунок коштів Державного бюджету.
Бюджетом Пенсійного фонду України на 2022 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.10.2022 № 1167, на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду було затверджено 360 млн. грн. Пенсійним фондом України 19.10.2022 було затверджено План доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області на 2022 рік (зміни внесені 23.12.2022). Планом доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області (зі змінами з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 02.12.2022 №1347) на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду затверджено кошти в сумі 5445000,00 грн. Фактично за рахунок коштів Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду у 2022 році виплачено коштів на суму 5444967,01 грн. Зазначені кошти використано - виплачено заборгованості за судовими рішеннями, які набрали законної сили до 09.07.2020 включно. Крім того підприємству поштового зв'язку за надані послуги сплачено поштовий збір на суму 22,78 грн. Отже всі кошти які виділені на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду були виплачені в рамках коштів, виділених Державним бюджетом на зазначені цілі.
До затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2023 рік Головному управлінню Пенсійного фонду України у Херсонській області було доведено Тимчасовий розпис доходів і видатків на І-ІІ квартал 2023 року, в якому кошти на погашенням заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду не виділено.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 № 631 затверджено Бюджет Пенсійного фонду України на 2023 рік. Згідно із п. 5 Розділу VII Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 (зі змінами), Пенсійним фондом України 29 червня 2023 року затверджено План доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області на 2023 рік. Планом доходів і видатків Головного управління на 2023 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду затверджено кошти в сумі 5536400,00 грн. Фактично за рахунок коштів Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду у 2023 році профінансовано коштів на суму 5536384,37 грн відповідно до реєстру, складеному Головним управлінням в рамках виділених Пенсійним фондом коштів на цю мету, з урахуванням черговості набрання рішень суду після 09.07.2020 року. Вищевказані кошти у липні 2023 використано Головним управлінням на погашення заборгованості за судовими рішеннями, які набрали законної сили до 15.09.2020 включно.
Бюджетом Пенсійного фонду України на 2024 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2024 № 1156 було передбачено видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду в сумі 500,0 млн грн.
Згідно із п. 5 Розділу VII Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 (зі змінами), Пенсійним фондом України 18 жовтня 2024 року затверджено План доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області на 2024 рік .
Планом доходів і видатків Головного управління на 2024 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду затверджено кошти в сумі 4861400 грн.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області у 2024 році використано всі наявні кошти на цю мету та здійснено погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за судовими рішеннями які набрали законної сили до 19.11.2020.
Наказом Пенсійного фонду України від 30.12.2024 №172 «Про тимчасовий розпис
доходів і видатків Пенсійного фонду України на І квартал 2025 року» затверджено Тимчасовий розпис доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на І квартал 2025 року.
В Тимчасовому розписі доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду
України в Херсонській області на І квартал 2025 року виділення коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду не передбачено.
Виплата коштів, нарахованих на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі № 540/3163/20 може бути здійснена виключно в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат та з урахуванням дати набрання рішення законної сили відповідно до абзацу 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку.
З метою виконання рішення суду в повному обсязі листами від 07.06.2023 №2100-0307-5/16729, від 14.06.2023 № 2100-0404-5/28295, від 22.08.2023 № 2100-0307-5/26718, від 06.11.2023 № 2100-0307-5/36382, від 14.12.2023 № 2100-0307-5/41990, від 29.02.2024 № 2100-0307-5/9340, від 16.04.2024 №2100-0307-5/17749, від 02.07.2024 №2100-0307-5/29158, від 27.09.2024 № 2100-0207-5/40468, від 24.12.2024 № 2100-0207-5/51884, від 13.01.2025 № 2100-0207-5/1249 Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зверталось до Пенсійного фонду України щодо вирішення питання виплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат на виконання рішення суду.
За результатами розгляду вищевказаних листів-клопотань Пенсійний фонд України
надавав відповіді листами від 27.06.2023 № 2800-040204-9/35479, від 01.09.2023 № 2800-040204-9/49201, від 17.11.2023 за № 2800-040204-9/65105, від 12.01.2024 № 2800-040203-9/2136, від 03.06.2024 № 2800-030203-9/33643, від 01.08.2024 № 2800-030203-9/46812, від 18.10.2024 № 2800-030203-9/63345.
З метою належного виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 по справі №540/3163/20 Головне управління листом від 17.03.2025 №
2100-0207-5/10047 в черговий раз звернулось до Пенсійного Фонду України з клопотанням позачергової виплати заборгованості за рішенням суду ОСОБА_1 .
На вищевказаний лист Пенсійний фонд України листом від 02.04.2025 № 2800-030203-9/21928 повідомив, що фінансування пенсій, призначених за нормами Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Одним із принципів бюджетної системи України, що визначений Бюджетним кодексом України, є його збалансованість, виходячи з якого повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період.
Рішення суду по справі № 540/3163/20 та відповідна заборгованість в розмірі 80132,60 грн обліковується в реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою за №418039.
Формування вказаного реєстру проходить централізовано з урахуванням дати набрання рішенням законної сили.
З наведеного відповідач висновує, що ним виконано рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі № 540/3163/20 у повному обсязі.
Перевіривши звіт, суд приходить до таких висновків.
Спір в даній справі розглянутий і вирішений судом шляхом ухвалення судового рішення, яке набрало законної сили.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 № 4094-IX, який набрав чинності 19.12.2024, змінений механізм судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, у тому числі КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1-382-3 та статтю 382 викладено в новій редакції.
Пунктом 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 21.11.2024 № 4094-IX установлено, що справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
Таким чином, поданий відповідачем звіт розглядається за правилами статей 381-1, 382, 382-1-382-3 КАС України у редакції згідно Закону України від 21.11.2024 № 4094-IX.
Відповідно із статтею 381-1 КАС України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Частиною другою статті 382 КАС України установлено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно із частиною першою статті 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частин першої, другої, третьої, п'ятої, одинадцятої статті 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними. Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Аналізуючи приписи наведених норм, суд приходить до висновку, що обов'язковою умовою для не прийняття звіту є: або відсутність обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання судового рішення; або заходи, які вживаються відповідачем, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Натомість виконання судового рішення не в повному обсязі не є підставою для відмови у прийнятті звіту, якщо відповідачем - суб'єктом владних повноважень доведено, що існують обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, а ним, в свою чергу, ужито всіх належних від нього заходів для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Як встановлено судом, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, однак не виплачено заборгованість, яка виникла у зв'язку з перерахунком.
Отже, рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі № 540/3163/20 відповідачем у повному обсязі не виконано.
У вимірі обставин цієї справи суд відмічає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області в Херсонській області не є розпорядником бюджетних коштів та що виплата коштів, нарахованих на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі № 540/3163/20 може бути здійснена виключно в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат та з урахуванням дати набрання рішення законної сили.
Відповідачем надано достатньо доказів, які свідчать про те, що протягом часу з набрання законної сили рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі № 540/3163/20 та до подання звіту вказане рішення не було виконано унаслідок обставин, які не залежали від відповідача. У тому числі, у Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області були відсутні в належному обсязі затверджені бюджетні призначення для здійснення відповідних виплат, однак відповідач вчиняв активні дії на виконання рішення, а саме здійснив перерахунок пенсії, визначив суму заборгованості, звертався за її фінансуванням до Пенсійного фонду України, зокрема й листами від 07.06.2023 №2100-0307-5/16729, від 14.06.2023 №2100-0404-5/28295, від 22.08.2023 № 2100-0307-5/26718, від 06.11.2023 № 2100-0307-5/36382, від 14.12.2023 № 2100-0307-5/41990, від 29.02.2024 № 2100-0307-5/9340, від 16.04.2024 № 2100-0307-5/17749, від 02.07.2024 № 2100-0307-5/29158, від 27.09.2024 № 2100-0207-5/40468, від 24.12.2024 № 2100-0207-5/51884, від 13.01.2025 № 2100-0207-5/1249 та від 17.03.2025 № 2100-0207-5/10047.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про необхідність прийняття звіту та наявність підстав для установлення встановлює нового строку для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України.
Відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Ураховуючи те, що можливість виконання судового рішення лежить у площині бюджетного процесу та огляду на специфіку і тривалість бюджетного фінансування, суд вважає необхідним установити строк для подання звіту - три місяці з дня отримання відповідачем цієї ухвали.
Суд також не вбачає підстав для накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області штрафу при розгляді цього звіту.
Керуючись ст. 245, 248, 256, 293-297, 381-1, 382 - 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 15.04.2025 про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду у справі №540/3163/20.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк для подачі звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали про встановлення нового строку для подання звіту.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя А.С. Пекний