про повернення позовної заяви
21.12.07р.
Справа № АП38/9377-07
Суддя Бишевська Н. А., розглянувши матеріали
за позовом Акціонерного Сільськогосподарського Риболовецького Товариства Закритого Типу "ім. Богдана Хмельницького".
до Державної інспекції охорони, відтворення водних живих ресурсів та врегулювання рибальства, м.Київ
про визнання нечинним рішення
Подано позов Акціонерного Сільськогосподарського Риболовецького Товариства Закритого Типу "ім. Богдана Хмельницького" про визнання нечинним рішення Державної інспекції охорони, відтворення водних живих ресурсів та врегулювання рибальства.
Позов подано з посиланням на норми Кодексу адміністративного судочинства України.
Подана позовна заява залишена без руху з підстав, викладених в ухвалі господарського суду Дніпропетровської області від 28.11.07р., позивачу надано строк для виконання вимог, викладених в ухвалі. 20.12.07р. на виконання ухвали господарського суду Дніпропетровської області від позивача надійшли відповідні документи документи. Розглянувши подані матеріали суд встановив наступне.
Статтею 19 КАС України визначено територіальну підсудність адміністративних справ. Згідно ч.1 ст.19 цього кодексу адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
Положення ч.2 ст.19, на які посилається позивач застосовуються лише якщо оскаржуються правові акти індивідуальної дії, а також дія чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної особи.
Так, позивач оскаржує рішення відповідача про затвердження положення. Дія положення розповсюджується не лише на позивача, а взагалі на всіх осіб, які експлуатують конкретний об'єкт, тобто встановлює певні правила та має локальний характер. Таким чином Дане рішення про затвердження не є правовим актом індивідуальної дії, а є нормативним актом.
Зазначене підтверджується п.6.2 Роз'яснень Президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000р. №02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів"
Нормативний акт - це прийнятий уповноваженим державним чи іншим органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово. Що ж до актів ненормативного характеру (індивідуальних актів), то вони породжують права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані.
Таким чином, справа не підсудня Дніпропетровському господарському суду за територіальним принципом підсудності.
Згідно п.6 ч.3 ст.108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. 106, ч. 3 ст. 108, ст. 165, ч. ч. 4-6 ст. 186, 254, п. 6 Розділу VІІ Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Повернути позовну заяву і додані до неї матеріали.
Ухвала набирає законної сили у відповідності до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ч. ч. 4-6 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.
Суддя
Н.А. Бишевська