вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"31" жовтня 2024 р. м. Київ Справа № 911/2005/24
Суддя Господарського суду Київської області Смірнов О.Г., за участю секретаря судового засідання Дубенко Г.В., розглянувши матеріали справи
за позовом: Фастівської окружної прокуратури (08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Суворова, буд. 3)
до відповідача: Фастівської міської ради (08500, Київська обл., м. Фастів, площа Соборна, буд. 1)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Комунальне підприємство Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» (08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Нова, буд. 3)
про зобов'язання вчинити дії
за участю представників:
від прокурора: Вакуленко М.Г., посвідчення № 069075 від 01.03.2023
від відповідача: не з'явився
від третьої особи: не з'явився
Фастівська окружна прокуратура звернулась до Господарського суду Київської області з позовною заявою за вих. №б/н від 29.07.2024 до Фастівської міської ради про зобов'язання вчинити дії.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.07.2024 вищевказану позовну заяву передано для розгляду судді Смірнову О.Г.
Ухвалою суду від 07.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 19.09.2024 залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Комунальне підприємство Фастівської міської ради “Фастівська житлово-експлуатаційна контора» (08500, Київська обл., м. Фастів, вул.. Нова, буд. 3, код ЄДРПОУ 05447958).
17 жовтня 2024 на адресу суду від Фастівської міської ради надійшло клопотання про розгляду справи за відсутності її представника за наявними матеріалами.
В судове засідання 31 жовтня 2024 з'явився прокурор та підтримав свою позицію, позов просив задовольнити.
Представники відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явились, про дату та час судового засідання були повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відтак, неявка в судове засідання 31.10.2024 представників відповідача та третьої особи сторін, які належним чином повідомлені про дату та час розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті без їх участі.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався, тому справа розглядається за наявним матеріалами відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України.
З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правові норми, які підлягають застосуванню, враховуючи позицію прокурора справи, суд встановив.
Позов прокурора мотивовано тим, що всупереч положень п. 10 Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301, будь-яких рішень щодо сховища № 161040 балансоутримувачем, органом місцевого самоврядування або його виконавчим органом після завершення процедури списання багатоквартирного будинку № 30 по вул. Київській у місті Фастів не приймалось, а право комунальної власності на нього станом на момент звернення до суду з позовом не зареєстроване в установленому законом порядку відповідно до положень Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Прийняття Радою рішення від 11.02.2021 № 32-VII-VIII та затвердження в подальшому акту про списання багатоквартирного будинку з балансу від 01.03.2021, не засвідчує юридичний факт списання з балансу комунального підприємства разом із будинком сховища № 161002 та, відповідно, його вибуття з комунальної власності (зміну форми власності), адже співмешканці багатоквартирного будинку не можуть набути права власності на протирадіаційне укриття в силу закону, а саме норм ст. 345 Цивільного кодексу України, ч. 2 ст. 4 Закону України “Про приватизацію державного та комунального майна», ч. 12 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України, згідно яких захисні споруди цивільного захисту державної та комунальної власності не підлягають приватизації (відчуженню).
Бездіяльність органу місцевого самоврядування, як власника нерухомого майна комунальної форми власності, та балансоутримувачем щодо дій з реєстрації права комунальної власності на таке приміщення в установленому законом порядку та прийняття його на баланс уповноваженого балансоутримувача, за доводами прокурора, створює правову невизначеність щодо статусу цього об'єкта цивільного захисту та суб'єктів, зобов'язаних здійснювати його утримання у придатному до використання стані за призначенням в особливий період - укриття населення.
Прокурор вважає, що вжиття заходів до державної реєстрації права комунальної власності на спірне сховище № 161040 є обов'язком Фастівської міської ради, яка в силу положень ст.ст. 172, 327 Цивільного кодексу України, ч. 1 ст. 10, ч. 5 ст. 16, ч.ч. 1, 5 ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» реалізує повноваження власника такого нерухомого майна від імені Фастівської міської територіальної громади з метою його належного обліку, утримання та використання за цільовим призначенням.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно облікової картки ЗСЦО сховища, станом на 01.02.2008, та паспорта сховища (протирадіаційного укриття) № 161040 від 12.03.2008, тип укриття: вбудоване, розташоване за адресою: 08500, місто Фастів, вулиця Кірова (наразі Київська), будинок 5, перебуває у комунальній власності та експлуатується ЖЕК-1.
Комунальним підприємством Фастівської міської ради - Фастівське міжміське бюро технічної інвентаризації, за замовленням КП “Фастівська ЖЕК», виготовлено технічний паспорт на захисну споруду цивільного захисту (цивільної оборони), що розташоване за адресою: м. Фастів, вулиця Кірова, буд. 5.
Рішенням Фастівської міської ради Київської області від 11.02.2021 № 32-VII-VIII “Про надання згоди на списання з балансу Комунального підприємства Фастівської міської ради “Фастівська житлово-експлуатаційна контора» багатоквартирних будинків», надано згоду КП “Фастівська ЖЕК» на списання багатоквартирних будинків, перелік яких зазначений в додатку № 1 до вказаного рішення, серед яких багатоквартирний будинок, що розташований за адресою: м. Фастів, вул. Київська, буд. 5
Актом від 01.03.2021 про списання багатоквартирного будинку з балансу, затвердженим КП “Фастівська ЖЕК», списано багатоквартирний будинок, що розміщений за адресою: м. Фастів, вул. Київська, буд. 5, з балансу КП “Фастівська ЖЕК».
Рішенням Ради від 27.11.2023 № 533 “Про затвердження Переліку фонду захисних споруд цивільного захисту Фастівської міської територіальної громади в новій редакції» затверджено в новій редакції Перелік фонду захисних споруд цивільного захисту сховищ та протирадіаційних укриттів Фастівської міської територіальної громади (додаток 1), згідно із п. 2 затвердженого переліку до фонду захисних споруд цивільного захисту сховищ та протирадіаційних укриттів Фастівської міської територіальної громади входить сховище (обліковий номер 161040), що розташоване за адресою: м. Фастів, вулиця Київська, буд. 5 комунальної форми власності, що перебуває на балансі КП “Фастівська ЖЕК», орган управління сховищем є Виконавчий комітет Фастівської міської ради.
Згідно Акта оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту сховища № 161040 від 12.12.2023, останнє розташоване за адресою: м. Фастів, вул. Київська, буд. 5 комунальної форми власності та належить КП “Фастівська ЖЕК» станом на 12.12.2023 оцінюється як не готове до використання за призначенням.
Листом від 22.02.2024 № 56 05-1618/56 8 ГУ ДСНС у Київській області повідомило Прокуратуру про те, що в ході проведення комісійних оперативних оглядів захисних споруд цивільного захисту Фастівського району фахівцями відділу організації заходів цивільного захисту Фастівського РУ ГУ ДСНС України у Київській області було виявлено 22 безхазяйних захисних споруд цивільного захисту, у тому числі сховище № 161040.
Листом від 01.03.2024 № 06-16/1130 Рада повідомила Прокуратуру про те, що нею не приймалися на баланс об'єкти цивільного захисту, зокрема сховище № 161040.
Листом від 14.03.2024 № 56.05-2382/56.8 ГУ ДСНС у Київській області повідомило Прокуратуру про те, що захисна споруда цивільного захисту - сховище № 161002 перебуває на електронному обліку захисних споруд цивільного захисту Київської області та занесене до Інформаційної системи “Облік та візуалізація фонду захисних споруд цивільного захисту», крім того ні в минулому, ні в поточному році звернень щодо погодження виключення з фонду захисних споруд цивільного захисту сховища № 161040 до Головного управління не надходило.
Листом від 29.03.2024 № 01-18/113 КП “Фастівська ЖЕК» повідомило прокуратуру про те, що об'єкт цивільного захисту - сховище № 161040 станом за підприємством не обліковується.
Оцінивши та дослідивши надані до матеріалів справи докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов прокурора підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Частиною 5 ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України захисні споруди цивільного захисту - інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.
Пунктами 1, 2 ч. 1 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що до захисних споруд цивільного захисту належать: сховище - це герметична споруда, в якій створені умови для перебування людей та їх захисту протягом певного часу (не менше 48 годин) шляхом виключення або зменшення прогнозованого впливу небезпечних чинників, що можуть виникнути внаслідок надзвичайної ситуації, застосування зброї масового ураження та звичайних засобів ураження під час воєнних (бойових) дій та/або терористичних актів; протирадіаційне укриття - це негерметична споруда, в якій створені умови для перебування людей та їх захисту протягом певного часу (не менше 48 годин) шляхом зменшення прогнозованого впливу небезпечних чинників, які можуть виникнути внаслідок надзвичайної ситуації, та іонізуючого опромінення у разі радіаційної аварії і радіоактивного забруднення місцевості та непрямої дії звичайних засобів ураження під час воєнних (бойових) дій та/або терористичних актів.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Кодексу цивільного захисту України до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить: забезпечення цивільного захисту на відповідній території; виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання, експлуатації та реконструкції об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення контролю за станом утримання об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту; організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, виключення їх за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, з фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення інших повноважень у сфері цивільного захисту, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Відповідно до ч. 5 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, виключення таких споруд з фонду та ведення його обліку визначається Кабінетом Міністрів України.
Утримання об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням та експлуатація таких об'єктів здійснюються їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі утримання та експлуатація споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів та інших не заборонених законодавством джерел (ч. 8 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України).
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 138 затверджено Порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, виключення таких споруд із фонду та ведення його обліку (далі - Порядок № 138), який визначає механізм створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту (далі - захисні споруди), виключення таких споруд із фонду, ведення обліку сховищ, протирадіаційних укриттів, споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів, що є об'єктами відповідного фонду, а також статус таких об'єктів для забезпечення захисту населення.
В силу приписів п. 9 Порядку № 138 утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами. У разі використання однієї захисної споруди кількома суб'єктами господарювання вони беруть участь в її утриманні відповідно до договорів, укладених з балансоутримувачем захисної споруди. Балансоутримувачі можуть організовувати утримання та експлуатацію сховищ як протирадіаційних укриттів у разі відсутності потреби в таких сховищах відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд.
Згідно з п. 10 Порядку № 138 балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд. Конкретний строк приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням (крім споруд, що відповідно до законодавства повинні перебувати в постійній готовності) зазначається в паспорті захисної споруди.
Вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються МВС. Здійснення контролю за готовністю захисних споруд цивільного захисту до використання за призначенням забезпечує ДСНС разом з відповідними центральними органами виконавчої влади, місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до вимог законодавства (пункти 11, 12 Порядку № 138).
Зі змісту прийнятого Радою рішення від 11.02.2021 № 32-VII-VIII “Про надання згоди на списання з балансу Комунального підприємства Фастівської міської ради “Фастівська житлово-експлуатаційна контора» багатоквартирних будинків» вбачається, що Рада керувалась Порядком списання з балансу багатоквартирних будинків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301 (далі - Порядок № 301).
Названий Порядок № 301 визначає механізм списання багатоквартирних будинків, у яких розташовані квартири та нежитлові приміщення приватної та інших форм власності, з балансу міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (зокрема із спеціальним статусом), органів місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств, установ, організацій, а також господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, створених внаслідок приватизації або корпоратизації державних або комунальних підприємств, зокрема щодо багатоквартирних будинків, які не увійшли до статутного капіталу таких господарських товариств та перебувають у них на балансі (обліку) як об'єкти державної або комунальної власності.
У відповідності до положень Порядку № 301 списання багатоквартирних будинків, у яких розташовані квартири та нежитлові приміщення приватної та інших форм власності, з балансу міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (зокрема із спеціальним статусом), органів місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств, установ, організацій, а також господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, створених внаслідок приватизації або корпоратизації державних або комунальних підприємств щодо багатоквартирних будинків, які не увійшли до статутного капіталу таких господарських товариств та перебувають у них на балансі (обліку) як об'єкти державної або комунальної власності (далі - балансоутримувач), здійснюється на підставі прийнятого ними рішення про списання багатоквартирного будинку. Балансоутримувач багатоквартирного будинку визначає у відповідному багатоквартирному будинку належність приміщень до приватної та інших форм власності. За результатами роботи комісії складається акт про списання багатоквартирного будинку.
Згідно з приписами п. 10 Порядку № 301 у разі коли у списаному з балансу багатоквартирному будинку окремі квартири та/або нежитлові приміщення не перебувають у приватній власності та право державної чи комунальної власності на них не зареєстроване, такі квартири та/або нежитлові приміщення приймаються на баланс балансоутримувача, а право власності на них реєструється в установленому законом порядку.
Згідно положень ч. 11 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що захисна споруда цивільного захисту втрачає цей статус з моменту її виключення із фонду споруд цивільного захисту.
Пунктом 27 Порядку № 138 визначено, що виключення захисних споруд (споруд подвійного призначення) з фонду захисних споруд, облік яких ведеться в паперовій формі, здійснюється міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування після їх виключення організаційно-розпорядчим документом з фонду захисних споруд на підставі погоджених із ДСНС матеріалів. Вимоги щодо визначення критеріїв неможливості подальшого утримання та експлуатації захисних споруд (споруд подвійного призначення), оформлення документів, що підтверджують таку неможливість, для прийняття міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування рішень щодо виключення за погодженням із ДСНС таких споруд із фонду захисних споруд визначає МВС. Внесення інформації до Інформаційної системи щодо виключення захисних споруд (споруд подвійного призначення) з фонду захисних споруд здійснюється ДСНС, а найпростіших укриттів - міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування після набрання чинності організаційно-розпорядчим документом щодо їх виключення із зазначеного фонду. Виключення захисних споруд (споруд подвійного призначення) з фонду захисних споруд здійснюється з одночасним поповненням фонду захисних споруд відповідно до потреб, визначених місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.
Суд встановив, що сховище № 161040 перебуває у комунальній власності та експлуатувалось ЖЕК-1, дана обставина підтверджується обліковою карткою ЗСЦО станом на 01.02.2008 та паспортом сховища (протирадіаційного укриття) від 12.03.2008. Доказів протилежного матеріали справи не містять.
Разом з тим, рішенням Ради № 32-VII-VIII від 11.02.2021 “Про надання згоди на списання з балансу Комунального підприємства Фастівської міської ради “Фастівська житлово-експлуатаційна контора» багатоквартирних будинків», надано згоду КП “Фастівська ЖЕК» на списання багатоквартирних будинків, перелік яких зазначений в додатку № 1 до вказаного рішення, серед яких багатоквартирний будинок, що розташований за адресою: м. Фастів, вул. Київська, 5, в якому знаходиться сховище № 161040.
Відповідно до акту від 01.03.2021 про списання багатоквартирного будинку з балансу, затвердженим КП “Фастівська ЖЕК», списано багатоквартирний будинок, що розміщений за адресою: м. Фастів, вул. Київська, буд. 5 з балансу КП “Фастівська ЖЕК».
За інформацією органів ДСНС, сховище № 161040 перебуває на електронному обліку захисних споруд цивільного захисту Київської області.
Доказів на підтвердження факту виключення сховища № 161040 із фонду споруд цивільного захисту до матеріалів даної справи не надано.
Разом з тим, згідно з рішенням Ради від 27.11.2023 № 533 “Про затвердження Переліку фонду захисних споруд цивільного захисту Фастівської міської територіальної громади в новій редакції» затверджено в новій редакції Перелік фонду захисних споруд цивільного захисту сховищ та протирадіаційних укриттів Фастівської міської територіальної громади (додаток 1), відповідно до п. 2 затвердженого переліку до фонду захисних споруд цивільного захисту сховищ та протирадіаційних укриттів Фастівської міської територіальної громади входить сховище (обліковий номер 161040), що розташоване за адресою: м. Фастів, вулиця Київська, буд. 5, комунальної форми власності, що перебуває на балансі КП “Фастівська ЖЕК», орган управління сховищем є Виконавчий комітет Фастівської міської ради.
Водночас, враховуючи положення ст. 32 Кодексу цивільного захисту України, а саме те, що захисні споруди цивільного захисту комунальної власності не підлягають приватизації (відчуженню), сховище № 161040, внаслідок прийняття Радою рішення № 32-VII-VIII від 11.02.2021, підписання та затвердження акта від 01.03.2021, не вибуло із комунальної власності територіальної громади міста Фастова та станом на момент розгляду справи є комунальною власністю Фастівської міської ради та підлягає утриманню за рахунок коштів територіальної громади міста Фастова.
Отже, як підтверджується матеріалами справи сховище № 161040, розташоване за адресою: вулиця Київська, буд. 5, м. Фастів, Київська обл. не виключено із фонду споруд цивільного захисту та перебуває на електронному обліку захисних споруд цивільного захисту Київської області, однак Рада не вчинила дій спрямованих на внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та взяття вказаного майна уповноваженим балансоутримувачем на баланс.
Згідно з положеннями ст. 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 цього ж закону державній реєстрації прав підлягають: право власності та право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов'язання на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов'язання на майбутній об'єкт нерухомості.
Між тим, як вбачається з матеріалів справи, станом на момент розгляду справи Фастівською міською радою не вчинено належних дій щодо державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права комунальної власності на захисну споруду цивільного захисту - сховище № 161002, що розташоване за адресою: м. Фастів, вулиця Кірова, 30.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Статтею 16 Цивільного кодексу України та ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України визначений такий спосіб захисту порушених, невизнаних чи оспорюваних прав як примусове виконання обов'язку.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права або інтересу залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (правові позиції викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 р. у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 р. у справі № 905/1926/16 та від 30.01.2019 р. у справі № 569/17272/15-ц).
Таким чином, оскільки захисна споруда цивільного захисту - сховище № 161040, яке розташоване за адресою: Київська область, місто Фастів, вулиця Київська, буд. 5 , перебуває на електронному обліку захисних споруд цивільного захисту Київської області, занесене до інформаційної системи “Облік та візуалізація фонду захисних споруд цивільного захисту», у встановленому законом порядку не було виключено із фонду споруд цивільного захисту, не втратило такого статусу та є майном, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Фастова, а станом на момент розгляду справи Фастівською міською радою не вчинено належних дій щодо державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права комунальної власності на захисну споруду цивільного захисту - сховище № 161040, вимоги прокурора є законними і обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Витрати по сплаті судового збору, у відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються судом на відповідача у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 73-80, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов Фастівської окружної прокуратури Київської області задовольнити.
2. Зобов'язати Фастівську міську раду вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності Фастівської міської територіальної громади на захисну споруду цивільного захисту - сховище № 161040, яке розташоване за адресою: Київська область, місто Фастів, вулиця Київська, буд. 5.
3. Стягнути з Фастівської міської ради (08500, Київська обл., місто Фастів, площа Соборна, будинок 1, ЄДРПОУ 34446857) на користь Київської обласної прокуратури (01601, м. Київ, бул. Л. Українки, 27/2, ЄДРПОУ 02909996) судовий збір в сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн.. 00 коп., видавши наказ.
Повне рішення складено 18.04.2025.
Суддя О.Г. Смірнов
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.