вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88605, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
"18" квітня 2025 р. м. Ужгород Справа № 907/367/25
Господарський суд Закарпатської області у складі судді Пригузи П.Д., розглянувши матеріали справи,
за заявою Комунального некомерційного підприємства "Закарпатська обласна клінічна стоматологічна поліклініка" Закарпатської обласної ради, код ЄДРПОУ - 01992201, Закарпатська область. м. Ужгород, набережна Незалежності, буд. 8, про відкриття справи про банкрутство, за участі секретаря судового засідання Ігнатко О.В.,
від заявника: Попов Олександр Михайлович - голова комісії з припинення (ліквідації),
Заявник, Комунальне некомерційне підприємство "Закарпатська обласна клінічна стоматологічна поліклініка" Закарпатської обласної ради, код ЄДРПОУ - 01992201, Закарпатська область, м. Ужгород, звернулось до Господарського суду Закарпатської області із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство, що мотивується прийняттям рішення Закарпатською обласною радою за №1060 від 21.03.2024 про його ліквідацію, під час здійснення якої ліквідаційна комісія виявила недостатність майна для задоволення вимог кредиторів.
Ухвалою господарського суду від 07.04.2025 заява боржника прийнята судом до розгляду, призначено підготовче засідання суду на 15.04.2025, запропоновано арбітражному керуючому Боярчукову Сергію Григоровичу, свідоцтво арбітражного керуючого від 04.02.2013 за № 120, надати до суду заяву про згоду на участь у справі, залучено до участі у справі у державний орган з питань банкрутства - Сектор з питань банкрутства у Закарпатській області відділу банкрутства Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
До початку підготовчого засідання на адресу суду надійшли: 1) заява арбітражного керуючого Боярчукова С.Г. на участь у справі, 2) заява арбітражного керуючого Шалашного Леоніда Олександровича на участь у справі.
В судове засідання 18.04.2025 з'явився голова комісії з припинення (ліквідації) юридичної особи КНП "Закарпатська обласна клінічна стоматологічна поліклініка" Закарпатської обласної ради Попов О.М.
Заслухавши представника заявника, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення заяви без руху з таких підстав.
Судом встановлено, що рішенням Закарпатської обласної ради № 1060 від 21.03.2024 року «Про ліквідацію комунального некомерційного підприємства обласної ради» ухвалено про припинення юридичної особи публічного права - Комунального некомерційного підприємства «Закарпатська обласна клінічна стоматологічна поліклініка» Закарпатської обласної ради (код ЕДРПОУ - 01992201), шляхом ліквідації; встановлено строк для заявлення кредиторами вимог до Підприємства, що припиняється, - 2 місяці з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо його припинення.
Голова комісії з припинення стверджує, що повідомлення
Протягом строку, встановленого для заявлення кредиторами вимог до КНП «Закарпатська обласна клінічна стоматологічна поліклініка» Закарпатської обласної ради, на адресу Підприємства надійшла заява кредитора - ТОВ «АВЕ Ужгород» від 06.05.2024 №248 на суму 1991,96 грн., що виникла у зв'язку з невиконання взятих на себе договором зобов'язань за надані послуги з поводження з побутовими відходами та підтверджена судовим наказом Господарського суду Закарпатської області від 01.08.2024 року у справі № 907/681 /24.
Окрім того, голова комісії з припинення стверджує про наявність заборгованості перед іншими кредиторами (без урахування штрафних санкцій та стягнутих сум судових зборів та виконавчих зборів) на загальну суму 644 065,57грн., а також заборгованості по заробітній платі перед працівниками становить 2 484 603,04 грн. (без урахування судових витрат та витрат на проведення виконавчих дій) та компенсації за невикористані відпустки, які підлягають перерахуванню на карткові рахунки працівників становить 1 120 769,34 грн., усього перед працівниками борг становить 3 605 372,38 грн.
Також загальна сума заборгованості перед бюджетом становить 1238 934,86 грн.
Рішенням Засновника - Закарпатської обласної ради № 1164 від 26.09.2024 вирішено звернутися до Господарського суду Закарпатської області із заявою про відкриття справи про банкрутство стосовно КНП «Закарпатська обласна клінічна стоматологічна поліклініка» Закарпатської обласної ради.
Станом на день подання заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство КНП «Закарпатська обласна клінічна стоматологічна поліклініка» Закарпатської обласної ради, вартість активів заявника складає 970 340,42грн., вартість заборгованості перед кредиторам складає 5 512 397,51 грн.
Таким чином, голова комісії з припинення вважає, що погашення вимог одних кредиторів Заявника за рахунок реалізації наявного майна, призведе до неможливості виконання грошових зобов'язань Заявника в повному обсязі перед іншими кредиторами, що свідчить про ознаки неплатоспроможності КНП «Закарпатська обласна клінічна стоматологічна поліклініка» Закарпатської обласної ради, що є підставою для відкриття провадження у справі про банкрутство.
Судом встановлено, що боржник Комунальне некомерційне підприємство «Закарпатська обласна клінічна стоматологічна поліклініка» Закарпатської обласної ради зареєстроване у ЄДРЮОФОПГФ за ідентифікаційним кодом 01992201, місцезнаходження м. Ужгород, вул. Набережна незалежності, буд. 8.
Відповідно до свого Статуту, затвердженого рішенням Закарпатської обласної ради від 05.05.2020 за № 1725, є юридичною особою публічного права, що засноване Закарпатською обласною радою рішенням обласної ради від 26.09.2019 за № 1725, є об'єктом права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Закарпатської області, має самостійний баланс, рахунки в установах банків, здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення соціальних та інших результатів без мети отримання прибутку і є неприбутковою організацією.
Згідно п. 1.15. Статуту Власник не відповідає за зобов'язаннями Підприємства, а підприємство не відповідає за зобов'язаннями власника, крім випадків, передбачених законом.
Заслухавши голову комісії з припинення, суд дійшов висновку, що заява задоволенню не підлягає, а у відкриття справи про банкрутство належить відмовити.
Правовий статус комунального унітарного некомерційного підприємства визначається нормами цивільного та господарського кодексів України.
Положеннями статті 140, 142 Конституції України і статті 327 Цивільного кодексу України унормовано, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого
Згідно із частинами 5 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам тощо.
Згідно ст. 24 ГК України визначено особливості управління господарською діяльністю у комунальному секторі економіки. Управління господарською діяльністю у комунальному секторі економіки здійснюється через систему організаційно-господарських повноважень територіальних громад та органів місцевого самоврядування щодо суб'єктів господарювання, які належать до комунального сектора економіки і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.
Правовий статус окремого суб'єкта господарювання у комунальному секторі економіки визначається уповноваженими органами управління відповідно до вимог цього Кодексу та інших законів. Суб'єктами господарювання комунального сектора економіки є суб'єкти, що діють, зокрема, на основі лише комунальної власності.
Органи місцевого самоврядування несуть відповідальність за наслідки діяльності суб'єктів господарювання, що належать до комунального сектора економіки, на підставах, у межах і порядку, визначених законом.
Нормами ст. 52, 53 ГК України встановлено, що некомерційне господарювання - це самостійна систематична господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку.
Порядок створення, державної реєстрації, діяльності, реорганізації та ліквідації суб'єктів господарювання окремих організаційних форм некомерційної господарської діяльності визначається цим Кодексом та іншими законами.
Згідно ч. 3 ст. 78 ГК України майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).
Згідно приписів ст. 137 ГК України правом оперативного управління визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).
Власник майна, закріпленого на праві оперативного управління за суб'єктом господарювання, здійснює контроль за використанням і збереженням переданого в оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним орган і має право вилучати у суб'єкта господарювання надлишкове майно, а також майно, що не використовується, та майно, що використовується ним не за призначенням.
Право оперативного управління захищається законом відповідно до положень, встановлених для захисту права власності.
Відповідно до частин 10 статті 78 Господарського кодексу України особливості господарської діяльності комунальних унітарних підприємств визначаються відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом щодо діяльності державних комерційних або казенних підприємств, а також інших вимог, передбачених законом.
Частиною сьомою статті 77 Господарського кодексу України встановлено, що казенне підприємство відповідає за своїми зобов'язаннями лише коштами, що перебувають у його розпорядженні. У разі недостатності зазначених коштів держава, в особі органу, до сфери управління якого входить підприємство, несе повну субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями казенного підприємства.
Як встановлено судом, рішенням Закарпатської обласної ради № 1164 від 26.09.2024 як власником вирішено звернутися до Господарського суду Закарпатської області із заявою про відкриття справи про банкрутство підприємства - КНП «Закарпатська обласна клінічна стоматологічна поліклініка».
Рішення власника прийняте відповідно до повноважень, визначених п. 20 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо вирішення питань управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Згідно ч. 2 ст. 45 ГК України порядок створення, державної реєстрації, діяльності, реорганізації та ліквідації суб'єктів підприємництва окремих організаційних форм визначається цим Кодексом та іншими законами.
За приписами ст. 110, 111, 112 ЦК України юридична особа ліквідується:
1) за рішенням її учасників, суб'єкта управління державної або комунальної власності або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Орган (особа), який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи, призначає ліквідаційну комісію (ліквідатора) такої юридичної особи.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
Проміжний ліквідаційний баланс затверджується ліквідаційною комісією (ліквідатором) юридичної особи.
Виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.
У разі недостатності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) організовує реалізацію майна юридичної особи.
Вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред'явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно.
Вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними.
Судом встановлено, що матеріали заяви про відкриття справи про банкрутство не містять відомостей про державну реєстрацію (внесення до ЄДРЮОФОПГФ, далі ЄДРЮО) даних про рішення Закарпатської обласної ради № 1060 від 21.03.2024 року «Про ліквідацію комунального некомерційного підприємства обласної ради» щодо припинення юридичної особи, відомостей про комісію з припинення (ліквідації) та про строк, визначений Закарпатською обласною радою для заявлення кредиторами своїх вимог.
Суд зауважує, що відповідно до п. 26) ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» дані про перебування юридичної особи у процесі припинення, у тому числі дані про рішення щодо припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію, керуючого припиненням тощо) та про строк, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог.
В той же час, голова комісії з припинення стверджує, що відповідно до наявної в матеріалах Виписки з ЄДРЮО таке повідомлення здійснено 14.04.2024 року.
Зважаючи на таке повідомлення, якщо відомості про це були було внесено до ЄДРЮО, то в матеріалах справи відсутні докази складання ліквідаційною комісією і затвердження проміжного ліквідаційного балансу, з якого комісія мала би зробити висновок про недостатність майна для задоволення вимог кредиторів, які відповідно до норм ЦК України заявили свої вимоги протягом 2 місяців після внесення припинення юридичної особи, відомостей про комісію з припинення (ліквідації) та про строк, визначений Закарпатською обласною радою для заявлення кредиторами своїх вимог.
Судом встановлено, що до ліквідаційної комісії, за процедурою, яку доводить голова комісії з припинення, заявлено лише одну вимогу ТОВ «АВЕ Ужгород» від 06.05.2024 №248 на суму 1991,96 грн.
Інші вимоги не заявлено.
Отже, за наявних матеріалів не підтверджується дотримання комісією з припинення цивільно-правової процедури ліквідації юридичної особи та умови визначення факту її неплатоспроможності, який набуває юридичного значення лише після завтердження проміжного ліквідаційного балансу.
Відповідно ч. 2 ст. 81, 82 ЦК юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права.
Юридична особа публічного права створюється, зокрема, розпорядчим актом органу місцевого самоврядування. На юридичних осіб публічного права у цивільних відносинах поширюються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.
Банкрутство відповідно до ст. 1 КУзПБ - визнана господарським судом нездатність боржника відновити свою платоспроможність і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Кодексом, грошові вимоги кредиторів інакше, ніж через застосування ліквідаційної процедури.
Боржник - юридична особа або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, неспроможна виконати свої грошові зобов'язання, строк виконання яких настав;
Суд зазначає, що приписами ч. 1, 2 ст. 174 та ст. 176 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. 162, 164, 172 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків.
Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Таким чином, суд постановляє ухвалу про залишення заяви без руху
Керуючись ст. 176 ГПК України, суд -
1. Заяву про відкриття справи про банкрутство КНП «Закарпатська обласна клінічна стоматологічна поліклініка» Закарпатської обласної ради, код ЄДРПОУ - 01992201, - залишити без руху.
2. Повідомити заявника про необхідність усунення недоліків заяви шляхом подання до Господарського суду Закарпатської області зазначених в мотивувальній частині цієї ухвали доказів та документів у строк не пізніше 25 квітня 2025 року.
Роз'яснити заявнику, що:
- в разі усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 ГПК України та ст. 119 КУзПБ.
- в разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя П. Д. Пригуза