61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
іменем України
14.04.2025 Справа №905/685/23
Господарський суд Донецької області у складі судді Шилової О.М.
розглянув у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін справу
за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», м.Краматорськ Донецької області
до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», м.Краматорськ Донецької області
про: визнання недійсним та скасування рішення відповідача, оформленого протоколом №260 від 24.03.2021 засідання комісії Оператора ГРМ (Слов'янське УГГ) по розгляду актів про порушення в частині задоволення акта про порушення №966 від 09.03.2021 (котельня №19) та акта про порушення №967 від 09.03.2021 (котельня №20).
Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», м.Краматорськ Донецької області, звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», м.Краматорськ Донецької області, про визнання недійсним та скасування рішення відповідача щодо зміни режиму нарахування об'ємів природного газу по котельням позивача №19 та №20 у м.Слов'янськ за період березень та квітень 2021 року (позов поданий через систему «Електронний суд»).
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що акти про порушення №966 та №967 від 09.03.2021 відповідач склав із порушенням вимог додатку 16 до Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС): з п.2 вказаних актів не зрозуміло, який саме документ відсутній у позивача на підтвердження «відповідних характеристик похибок»; у п.5 актів не зазначені заходи з ліквідації виявлених порушень і строк їх виконання. Також вважає, що відповідач прийняв незаконне рішення щодо задоволення обох актів про порушення, оформивши рішення протоколом засідання Оператора ГРМ з розгляду актів про порушення і актом-розрахунком, але названі документи позивачеві не надав. Факт порушення своїх прав позивач вбачає з отриманих від відповідача актів приймання-передачі послуги розподілу природного газу за березень та квітень 2021 року, які свідчать про донарахування відповідачем обсягів витраченого природного газу по котельням №19 та №20 у м.Слов'янськ.
Ухвалою від 14.08.2023 (а.с.151-152) суд за клопотанням позивача витребував від відповідача належним чином завірені копії: рішень комісії з розгляду актів про порушення та актів-розрахунків необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, на підставі яких здійснені донарахування об'єму природного газу за березень і квітень 2021 року по котельням №19 та №20 у м.Слов'янськ.
21.08.2023 на електронну пошту суду з клопотанням б/н від 21.08.2023 (з накладенням КЕП, вх.№01-35/3981, а.с.167-172) від відповідача надійшли витребувані судом документи: протокол №260 від 24.03.2021 засідання комісії Оператора ГРМ (Слов'янське УГГ) по розгляду актів про порушення, 2 примірники актів-розрахунків до акту про порушення №966 від 09.03.2021 за період з 01.03.2021 (з різними показниками в стовбці 7), 2 примірники актів-розрахунків до акту про порушення №967 від 09.03.2021 за період з 01.03.2021 (з різними показниками в стовбці 7).
22.08.2023 через систему «Електронний суд» позивач подав заяву б/н від 22.08.2023 (вх.№7887/23, з додатками, а.с.174-179) про зміну предмета позову, в якій у зв'язку з отриманням від відповідача його рішення, що підлягає оскарженню, просив змінити предмет позову на належний: визнати недійсним та скасувати рішення відповідача, оформлене протоколом №260 від 24.03.2021 засідання комісії Оператора ГРМ (Слов'янське УГГ) по розгляду актів про порушення в частині задоволення акту про порушення №966 від 09.03.2021 (котельня №19) та акту про порушення №967 від 09.03.2021 (котельня №20); також зазначив, що підстави позову не змінює.
Ухвалою від 23.08.2023 суд прийняв зміну предмета позову та надалі виходить з того, що предметом позову в цій справі є «визнання недійсним та скасування рішення відповідача, оформленого протоколом №260 від 24.03.2021 засідання комісії Оператора ГРМ (Слов'янське УГГ) по розгляду актів про порушення в частині задоволення акта про порушення №966 від 09.03.2021 (котельня №19) та акта про порушення №967 від 09.03.2021 (котельня №20)».
Після відкриття провадження у справі позивач також надав через систему «Електронний суд»:
- додаткові пояснення б/н від 15.08.2023 (вх.№07-10/3273/23 від 16.08.2023, з додатками, а.с.155-166), в яких повідомив, що акти розподілу за квітень 2021 року разом з супровідним листом та акти розподілу за березень 2021 року без супровідного листа представник позивача отримав у відповідача нарочно, позивач зареєстрував їх у своїй книзі реєстрації вхідної кореспонденції;
- з клопотанням б/н від 24.08.2023 (вх.№07-10/3475/23 від 25.08.2023, з додатками, а.с.187-191) - копії актів експертиз вузлів обліку природного газу в котельнях №19 (від 27.12.2007) та №20 (від 15.01.2008).
Після відкриття провадження у справі відповідач також надав на електронну пошту суду відзив б/н від 24.08.2023 (з накладенням КЕП, вх.№01-35/4045 від 24.08.2023, а.с182-185), в якому пояснив, що в двох актах-розрахунках допущено технічну помилку при зазначенні місяця: замість квітня зазначено березень 2021 року, тож актами-розрахунками за квітень 2021 року слід вважати акти, якими по котельні №19 визначено об'єм природного газу 73755м.куб, а по котельні №20 - 39828,75м.куб; з нормативним обґрунтуванням своєї позиції наполягав, що вузол обліку газу (ВОГ) може вважатись комерційним лише за умови наявності документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань такого вузла обліку, оскільки відсутність такого підтвердження унеможливлює гарантування коректності обліку споживання природного газу; зауважив, що для ВОГ, введених в експлуатацію до 04.09.2016, за позитивних результатів атестації (якщо відносні похибки вимірювань об'єму газу за стандартних умов не виходять за межі допустимих нормованих значень у всіх робочих діапазонах змін параметрів, які впливають на результати вимірювань) територіальним органом Держспоживстандарту оформлювалось: свідоцтво про державну метрологічну атестацію ВОГ встановленої форми (до січня 2008 року), свідоцтво про атестацію методики виконання вимірювання, форма якого наведена в методиці атестації (до листопада 2015 року), свідоцтво про державну метрологічну атестацію ВОГ, форма якого наведена в ДСТУ 3215 (до вересня 2016 року), для ВОГ, введених в експлуатацію з 04.09.2016, характеристики похибок або невизначеність вимірювань мають підтверджуватись декларацією про відповідність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки; відсутність таких документів свідчить про: 1) неможливість встановити, чи відповідають технічні і метрологічні характеристики ВОГ позивача вимогам п.10 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання (затв. наказом №618 від 27.12.2005 Міністерства палива та енергетики України; далі - Правила №618), що беззаперечно може вплинути на результати вимірювань, 2) неможливість підтвердження коректності роботи ВОГ позивача, що слід кваліфікувати як позаштатний режим роботи комерційного ВОГ (підп.6 п.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС); наполягав, що в силу прямої вказівки Кодексу ГРС позивач зобов'язаний мати документи, які підтверджують відповідні характеристики ВОГ (атестовану методику виконання вимірювання та свідоцтво про метрологічну атестацію, з огляду на дату введення ВОГ в експлуатацію); просив у задоволенні позову відмовити.
Відповідно до п.п.1, 3 ч.1 ст.129 Конституції України, ст.ст.2, 7, 13, 14, 74 ГПК України основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Дослідивши наявні у матеріалах справи документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням докази, які мають значення для вирішення спору, суд
Щодо фактів.
Обласне комунальне підприємство “Донецьктеплокомуненерго» (Споживач, позивач) та Публічне акціонерне товариство “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз» (Оператор ГРМ, відповідач) уклали Договір розподілу природного газу (далі - Договір) шляхом подання Споживачем Заяви-приєднання від 30.12.2015 до умов договору розподілу природного газу для споживача, що не є побутовим ( а.с.11).
Договір розподілу природного газу є договором приєднання та відповідно до ст.ст.633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України, ст.40 Закону України “Про ринок природного газу», положень розділу V Кодексу ГРС та Типового договору розподілу природного газу (затв. Постановою НКРЕКП №2498 від 30.09.2015 та за реєстр. в Мінюсті України 06.11.2015за №1384/27829) укладається на невизначений строк шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу (далі - Типовий договір), розміщеному на офіційному вебсайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Відповідно до розд.ІI “Предмет договору» Типового договору Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач - прийняти послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені договором. Обов'язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України “Про ринок природного газу» та Кодексом ГРС. За умовами розд.V “Порядок обліку природного газу, що передається Споживачу» Типового договору облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу ГРС (п.5.1.). Визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку, визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом ГРС та цим договором. Для визначення об'єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ; у разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача (п.5.2.). При здійсненні обліку спожитого природного газу Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов згідно з вимогами, визначеними в Кодексі ГРС. У разі виявлення порушень вимог Кодексу ГРС при обліку спожитого природного газу Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об'єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодексу ГРС (п.5.3.). Порядок визначення об'єму розподіленого Споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу ГРС та з урахуванням вимог цього договору (п.5.4.).
Згідно з розд.VІI “Права та обов'язки сторін» Типового договору розподілу природного газу Оператор ГРМ зобов'язується, зокрема: проводити на вимогу Споживача перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом ГРС; дотримуватись вимог цього договору та Кодексу ГРС (підп.7, 9 п.7.1.); Оператор ГРМ має право, зокрема: перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом ГРС; встановлювати на комерційному вузлі обліку (лічильнику газу) засоби дистанційної передачі даних та/або дублюючі чи контрольні засоби вимірювальної техніки, якщо такі заходи здійснюються за рахунок та силами Оператора ГРМ; інші права, передбачені договором та Кодексом ГРС (підп.4, 6, 7 п.7.2.); Споживач має право, зокрема: ініціювати перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом ГРС; звертатися до Оператора ГРМ зі скаргами та пропозиціями щодо виконання умов договору; інші права, передбачені договором та Кодексом ГРС (підп.4, 5, 7 п.7.3.); Споживач зобов'язується, зокрема: своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни щодо позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу); не перешкоджати Оператору ГРМ у здійсненні заходів щодо вдосконалення обліку природного газу для точності виміру обсягів розподілу та споживання природного газу, у т.ч. встановлення засобів дистанційної передачі даних, установлення дублюючих засобів вимірювальної техніки чи монтажу окремих закладних частин для можливості їх встановлення за рахунок Оператора ГРМ; забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків, зокрема для перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; дотримуватись інших вимог договору та Кодексу ГРС (підп.2-5, 7 п.7.4.).
Щодо котельні №19.
За змістом виданого Краматорським відділом Державного підприємства “Донецькстандартметрологія» Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики Акта від 27.12.2007 експертизи ВОГ, встановленого у котельні №19 виробничої одиниці “Слов'янськтепломережа» (м.Слов'янськ), ВОГ відповідає вимогам чинної нормативної документації на ЗВТ, а саме: лічильник газу типу “Курс-01» G100Б заводський номер 02753 клас точності “1,0», манометр типу датчик абсолютного тиску заводський номер 07262 клас точності “±(0,15+0,03Рmax/Pв)%», термометр типу PT1000 клас точності “+0,1» та коректор типу В25 заводський номер 07832 клас точності “±(0,2+0,03Рmax/Pв)%» відповідають вимогам нормативних документів щодо діапазону вимірювань, класу точності, дат повірки, правильності монтажу та правильності проведення розрахунків витрати газу (а.с.188).
За змістом Свідоцтва №05/1/М/232 від 29.09.2020 про повірку законодавчо регульованого ЗВТ (чинне до 29.09.2022) за результатами повірки встановлено: коректор об'єму газу типу «В25» в комплекті з датчиком тиску №19026 заводський номер 19035 відповідає вимогам документа «ААОЯ. 413154.001.МП, межі допустимої основної відносної похибки при перетворенні вихідних сигналів від лічильника газу, вимірюванні тиску та температури газу і обчисленні об'єму газу, зведеного до стандартних умов ±(0,2+0,018Рmax/Рв)% (а.с.21).
Копія формуляра на лічильник газу типу «Курс-01» G1000Б заводський номер 02753 наявна у матеріалах справи (а.с.13-20). Згідно з розділом 17 формуляра джерело живлення лічильника має строк служби 2,5 роки та востаннє замінене в плановому порядку 06.09.2019; за змістом розділу 18 формуляра остання повірка лічильника проведена 02.10.2019 з висновком про придатність.
Проведення останньої повірки коректора об'єму газу типу “В25» заводський номер 19035, датчик тиску заводський номер №19026 підтверджується протоколом №035 від 29.09.2020 повірки коректора об'єму газу з висновком про відповідність вимогам нормативних документів та дозволом до застосування в якості засобу вимірювальної техніки (а.с.22).
За змістом складеного відповідачем Акта №966 від 09.03.2021 про порушення (далі - Акт №966, а.с.23) у зв'язку з відсутністю документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань згідно з п.2 ст.7 Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність» та вимог п.10 Правил №618 Споживач порушив підп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРС, а саме: відсутня можливість визначити коректність обліку витрат природного газу ВОГ на об'єкті котельня №19 виробничої одиниці «Слов'янськтепломережа». На Акті №966 містяться зауваження представника Споживача: «Складений акт вважаємо неправомірним: Обставини і суть порушення, зазначені в акті не відповідають таким, що визначені у гл.2 розділу ХІ Кодексу ГРС, зокрема, не було виявлено жодних ознак позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ, визначених абз.2 п.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС».
До Акта №966 доданий акт перевірки ВОГ від 09.03.2021 на котельній №19 (а.с.24), в якому представники Оператора ГРМ зазначили серед іншого: «пломби встановлені на ВОГ раніше в цілісності не пошкоджені; несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та несанкціонованого газопроводу не виявлено; ознак пошкодження ЗВТ не виявлено; проведена перевірка витоків газу на ВОГ котельні №19 витоків не виявлено. Зауважили: «не надано документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, таким чином згідно п.2. ст.7 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та вимог п.10 Правил №618 вузол обліку газу не може вважатися комерційним». Зазначено, що дата останньої перевірки: лічильника газу заводський № 02753-02.10.2019, коректора об'єму газу заводський №19053 в комплекті з датчиком тиску №19026 та датчиком температури PT-1000 б/н - 29.09.2020.
Щодо котельні №20.
За змістом виданого Краматорським відділом Державного підприємства “Донецькстандартметрологія» Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики Акта від 15.01.2008 експертизи ВОГ, встановленого у котельні №20 виробничої одиниці “Слов'янськтепломережа» (м.Слов'янськ), ВОГ відповідає вимогам чинної нормативної документації на ЗВТ, а саме: лічильник газу типу “Курс-01» G6500Б заводський номер 03088 клас точності “1,0», манометр типу датчик абсолютного тиску заводський номер 07206 клас точності “±(0,15+0,02Рmax/Pв)%», термометр типу PT1000 клас точності “+0,1» та коректор типу В25 заводський номер 08170 клас точності “±(0,2+0,03Рmax/Pв)%» відповідають вимогам нормативних документів щодо діапазону вимірювань, класу точності, дат повірки, правильності монтажу та правильності проведення розрахунків витрати газу (а.с.189).
За змістом Свідоцтва №05/1/М/229 від 29.09.2020 про повірку законодавчо регульованого ЗВТ (чинне до 29.09.2022) за результатами повірки встановлено: коректор об'єму газу типу «В25» в комплекті з датчиком тиску №18048 заводський номер 18117 відповідає вимогам документа «ААОЯ. 413154.001.МП, межі допустимої основної відносної похибки при перетворенні вихідних сигналів від лічильника газу, вимірюванні тиску та температури газу і обчисленні об'єму газу, зведеного до стандартних умов ±(0,2+0,018 Рmax/Рв)% (а.с.46).
Копія формуляра на лічильник газу типу «Курс-01» G6500Б заводський номер 03088 наявна у матеріалах справи (а.с.39-45). Згідно з розділом 17 формуляра джерело живлення лічильника має строк служби 2,5 роки та востаннє замінене в плановому порядку 18.08.2019; за змістом розділу 18 формуляра остання повірка лічильника проведена 02.10.2019 з висновком про придатність.
Проведення останньої повірки коректора об'єму газу типу “В25» заводський номер 18117, датчик тиску заводський номер №18048 підтверджується протоколом №032 від 29.09.2020 повірки коректора об'єму газу з висновком про відповідність вимогам нормативних документів та дозволом до застосування в якості засобу вимірювальної техніки (а.с.57).
За змістом складеного відповідачем Акта №967 від 09.03.2021 про порушення (далі - Акт №967, а.с.60) у зв'язку з відсутністю документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань згідно з п.2 ст.7 Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність» та вимог п.10 Правил №618 Споживач порушив підп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРС, а саме: відсутня можливість визначити коректність обліку витрат природного газу ВОГ на об'єкті котельня №20 виробничої одиниці «Слов'янськтепломережа». На Акті №967 містяться зауваження представника Споживача: «Складений акт вважаємо неправомірним: обставини і суть порушення, зазначені в акті не відповідають таким, що визначені у гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРС, зокрема, не було виявлено жодних ознак позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ, визначених абз.2 п.6 гл.6 розділу Х Кодексу ГРС».
До Акта №967 доданий акт перевірки ВОГ від 09.03.2021 на котельній №20 (а.с.61), в якому представники Оператора ГРМ зазначили серед іншого: «раніше встановлені пломби на ВОГ на час перевірки не пошкоджені; несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та несанкціонованого газопроводу не виявлено; ознак пошкодження ЗВТ не виявлено; проведена перевірка витоків газу на ВОГ котельні №19 витоків газу не виявлено. Зауважили: «не надано документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, таким чином згідно п.2. ст.7 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та вимог п.10 Правил №618 вузол обліку газу не може вважатися комерційним». Зазначено, що дата останньої перевірки: лічильника газу «Курс-01» заводський №03088-18.09.2019, коректора об'єму газу заводський №18117 в комплекті з датчиком тиску №18048 та датчиком температури Pt-1000 б/н - 29.09.2020.
Протоколом №260 від 24.03.2021 засідання комісії Оператора ГРМ (Слов'янське УГГ) по розгляду актів про порушення (далі - Протокол) Акти №966 та №967 задоволено. До протоколу додані акти-розрахунки природного газу. В Протоколі зазначено, що порушення, викладені в Актах №966 та №967, класифікуються як робота ВОГ в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата природного газу не обліковується або обліковується некоректно згідно з підп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРС. Згідно з п.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС позаштатний режим роботи комерційного ВОГ включає, зокрема, інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання. Запропоновано перерахунки об'ємів природного газу здійснювати по номінальній потужності неопломбованого газоспоживаючого обладнання за фактичний час тривалості позаштатної ситуації згідно з підп.2 п.4 гл.4 розд.ХІ Кодексу ГРС. Вузол обліку природного газу не може вважатися комерційним, а саме немає можливості визначити коректність обліку витрати природного газу ВОГ. Пломбування ВОГ здійснено для унеможливлення несанкціонованого втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонованого відбору природного газу (а.с.169-170).
Присутні на засіданні комісії представники позивача від підпису протоколу відмовилися.
В актах-розрахунках розрахунок об'єму необлікованого природного газу згідно з підп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРС за порушення, виявлене 09.03.2021 по ВОГ ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Слов'янськтепломережа», котельня №19 за адресою: м.Слов'янськ, вул.Свободи, 36«б» по Слов'янському УГГ, виконаний за номінальними витратами газоспоживаючого обладнання, за період з 01.03.2021 (24год) складає 831420,00м.куб, за період з 01.04.2021 (66год) складає 73755,00м.куб (а.с.170, 171).
В актах-розрахунках розрахунок об'єму необлікованого природного газу згідно з підп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРС за порушення, виявлене 09.03.2021 по ВОГ ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Слов'янськтепломережа», котельня №20 за адресою: м.Слов'янськ, пров.Корнійчука, 51 по Слов'янському УГГ, виконаний за номінальними витратами газоспоживаючого обладнання, за період з 01.03.2021 (24год) складає 519870,00м.куб, за період з 01.04.2021 (57год) складає 39828,75м.куб (а.с.171, 172).
Акти-розрахунки не підписані представником Споживача.
За змістом актів приймання-передачі послуги розподілу природного газу від 01.04.2021 та від 01.05.2021 котельнею №19 в м.Слов'янську витрачено природного газу за березень 2021 року - 831420,00м.куб, за квітень 2021 року - 73755,00м.куб (а.с.26-32, 63-68).
За змістом актів приймання-передачі послуги розподілу природного газу від 01.04.2021 та від 01.05.2021 котельнею №20 в м.Слов'янську витрачено природного газу за березень 2021 року - 519870м.куб, за квітень 2021 року - 39828,75м.куб (а.с.28-32, 62-68).
Листом №1350/12 від 08.04.2021 (а.с.77-78) позивач повідомив відповідача про відмову від підписання актів приймання-передачі послуги розподілу природного газу за березень 2021 року по виробничій одиниці «Слов'янськтепломережа», оскільки не визнає об'єми за даними ПАТ «Донецькоблгаз»: по котельні №19 різниця складає 494463,30куб.м, по котельні №20 різниця - 301677,60куб.м.
Листом №1738/12 від 11.05.2021 (а.с.83-85) позивач повідомив відповідача про відмову від підписання актів приймання-передачі послуги розподілу природного газу за квітень 2021 року по виробничій одиниці «Слов'янськтепломережа», оскільки не визнає об'єми за даними ПАТ «Донецькоблгаз»: по котельні №19 різниця складає 12957,30куб.м, по котельні №20 різниця - 7028,25куб.м.
За підсумками березня й квітня 2021 року позивач з супровідними листами №1289/010 від 02.04.2021 (а.с.75, відмітка про отримання 02.04.2021) та №1483/010 від 19.04.2021 (а.с.79, відмітка про отримання 19.04.2021) на виконання п.4 гл.3 розд.ІХ Кодексу ГРС надав відповідачу звіти про дані комерційних ВОГ (роздруковані звіти з обчислювача чи коректора об'єму природного газу про добові та/або погодинні дані споживання природного газу, протокол про втручання в роботу комерційного ВОГ та протокол аварійно-діагностичних повідомлень) котельні №19 (лічильник газу «Курс-01» G1000Б №02753 повірений 21.09.2021, коректор газу В25 №19035 з датчиком тиску №19026 Pmax 0,5МПа DN 150) та котельні №20 (лічильник газу «Курс-01» G650 №03088 повірений 18.09.2021, коректор газу В25 №18117 з датчиком тиску №18048 Pmax 0,5МПа DN 150) виробничої одиниці “Слов'янськтепломережа»:
щодо котельні №19:
- за змістом звіту за контрактний місяць (а.с.33) об'єм природного газу, визначений комерційним ВОГ відповідно до звітів обчислювача за період 01-02.03.- 01.04.2021 складає 336956,70куб.м. Час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00; час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00; час аварійної роботи Q > Qmax сч (Q) 0:00:00, час роботи при Q
- відповідно до звіту (продовження, а.с.33) час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00, час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00, час аварійної роботи Q > Qmax сч. (Q) 0:00:00, час роботи при Q
- за змістом звіту за контрактний місяць (а.с.34) об'єм природного газу, визначений комерційним ВОГ відповідно до звітів обчислювача за період 01-02.04.- 12.04.2021 складає 60797,70куб.м. Час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00; час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00; час аварійної роботи Q > Qmax сч (Q) 0:00:00, час роботи при Q
- відповідно до звіту (продовження; а.с.34) час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00, час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00, час аварійної роботи Q > Qmax сч. (Q) 0:00:00, час роботи при Q
- за змістом протоколу конфігурування Qmin=10,00м.куб/год, QGmax=1600,00м.куб/год (а.с.35-36);
- відповідно до протоколу поточних значень (а.с.35) календарний час: 01.04.2021, 12:14:26; час роботи: 30265:45:59; час роботи LCD: 93:51:24; час аварійної роботи: 1:02:21. Об'єм за лічильником газу = 2108632,0м.куб; робочий об'єм (за лічильником при роботі Qmin) = 2108779,1м.куб; об'єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 1406034,8м.куб; робочий об'єм при аварійних ситуаціях = 0,0м.куб; об'єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0,0м.куб;
- відповідно до протоколу поточних значень (а.с.36) календарний час: 01.04.2021, 08:43:40; час роботи: 12741:35:06; час роботи LCD: 50:32:27; час аварійної роботи: 1:02:21. Об'єм за лічильником газу = 972166,0м.куб; робочий об'єм (за лічильником при роботі Qmin) = 972191,2м.куб; об'єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 3342175,8м.куб; робочий об'єм при аварійних ситуаціях = 0,0м.куб; об'єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0,0м.куб;
- за змістом протоколів про втручання в роботу коректора втручання не виявлені (а.с.35, 37);
- за протоколом аварійних ситуацій у березні 2021 року кількість аварійних ситуацій - 3, тривалість - 00хв 35с (04.03.2021), 2год 34хв 35с (07.03.2021) та 00хв 45с (07.03.2021) (а.с.37);
- за протоколом аварійних ситуацій у квітні 2021 року кількість аварійних ситуацій - 2, тривалість - 5г 44хв 13с (02.04.2021) та 2г 00хв 06с (07.04.2021) (а.с.38);
щодо котельні №20:
- за змістом звіту за контрактний місяць (а.с.71) об'єм природного газу, визначений комерційним ВОГ відповідно до звітів обчислювача за період 01-02.03-01.04.2021 складає 218192,40куб.м. Час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00; час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00; час аварійної роботи Q > Qmax сч (Q) 0:00:00, час роботи при Q
- відповідно до звіту (продовження, а.с.71) час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00, час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00, час аварійної роботи Q > Qmax сч. (Q) 0:00:00, час роботи при Q
- за змістом звіту за контрактний місяць (а.с.70) об'єм природного газу, визначений комерційним ВОГ відповідно до звітів обчислювача за період 01-02.04.- 13-14.04.2021 складає 32800,50куб.м. Час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00; час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00; час аварійної роботи Q > Qmax сч (Q) 0:00:00, час роботи при Q
- відповідно до звіту (продовження, а.с.70) час аварійної роботи Pmin, Pmax, PS (P) 0:00:00, час аварійної роботи Tmin, Tmax, TS (Т) 0:00:00, час аварійної роботи Q > Qmax сч. (Q) 0:00:00, час роботи при Q
- за змістом протоколу конфігурування Qmin=6,50м.куб/год, Qmax=1000,00м.куб/год (а.с.72);
- відповідно до протоколу поточних значень (а.с.725) календарний час: 01.04.2021, 07:45:55; час роботи: 12833:59:57; час роботи LCD: 68:33:01; час аварійної роботи: 1226:25:49. Об'єм за лічильником газу = 1355211,1м.куб; робочий об'єм (за лічильником при роботі Qmin) = 1355242,3м.куб; об'єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 1209016,8м.куб; робочий об'єм при аварійних ситуаціях = 0,0м.куб; об'єм, приведений до стандартних умов без аварійних ситуацій = 0,0м.куб;
- за змістом протоколів про втручання в роботу коректора втручання не виявлені (а.с.73-74);
- за протоколом аварійних ситуацій у березні 2021 року кількість аварійних ситуацій - 2, тривалість - 1год 59хв 56с (07.03.2021), 02хв 03с (28.03.2021) (а.с.73);
- за протоколом аварійних ситуацій у квітні 2021 року кількість аварійних ситуацій - 14, тривалість - 5год 44хв 13с (02.04.2021) та 2год 00хв 06с (07.04.2021) (а.с.74).
Щодо права, на яке посилаються сторони.
Згідно з ч.2 ст.7 Закону України №1314-VII від 05.06.2014 “Про метрологію та метрологічну діяльність» (набрав чинності з 01.01.2016; далі - Закон “Про метрологію») результати вимірювань можуть бути використані у сфері законодавчо регульованої метрології за умови, що для таких результатів відомі відповідні характеристики похибок або невизначеність вимірювань.
За змістом п.5.4. Правил №618 обстеження ВОГ на можливість його використання як комерційного здійснюється представниками облікової організації та споживача. Власник ВОГ має надати іншій стороні договору проектну та виконавчу документацію, свідоцтва про повірку або метрологічну атестацію ЗВТ, які встановлені на ВОГ. Під час обстеження перевіряється відповідність ВОГ технічним умовам, проектній документації та вимогам цих Правил.
Пункт 10. Правил №618 встановлює вимоги до метрологічних характеристик вимірювальних комплексів, показувальних та реєструвальних ЗВТ (зокрема, границі основної допустимої відносної похибки вимірювання для кожної зі складових ВОГ).
За приписом абз.1 п.4 гл.3 розд.IX Кодексу ГРС (тут і надалі в ред. на момент виникнення спірних правовідносин) споживач, який є власником комерційного ВОГ, зобов'язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового газового місяця надати Оператору ГРМ у спосіб та за формою, визначеними договором розподілу природного газу, звіт про дані комерційного вузла обліку за розрахунковий період. При цьому якщо комерційний ВОГ обладнаний обчислювачем чи коректором об'єму природного газу, до звіту додаються роздруковані звіти з обчислювача чи коректора об'єму природного газу про добові та/або погодинні дані споживання природного газу, протокол про втручання в роботу комерційного ВОГ та протокол аварійних/діагностичних повідомлень.
Згідно з п.4 гл.1 розд.Х Кодексу ГРС передача (розподіл, споживання) природного газу до/з газорозподільної системи здійснюється за умови наявності комерційного вузла обліку природного газу.
За змістом підп.2 п.4 гл.4 розд.Х Кодексу ГРС на дату первинного обстеження вузла обліку на місці його монтажу власником вузла обліку надається така документація для комерційного ВОГ на базі лічильника газу в комплекті з коректором або обчислювачем об'єму газу: робочий проєкт на вузол обліку, погоджений з Оператором ГРМ; технічні умови щодо приєднання або реконструкції вузла обліку; акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін; оригінали паспортів на ЗВТ, передбачені проєктом (лічильник газу, обчислювач або коректор об'єму газу, перетворювач тиску та температури, густиномір, потоковипрямляч тощо); оригінали свідоцтв про повірку ЗВТ, передбачених проєктом (лічильника газу, обчислювача або коректора об'єму газу, перетворювача тиску та температури, густиноміра тощо); паспорт (етикетки на прямі ділянки для турбінних та ультразвукових лічильників); оригінал паспорта на фільтр газу (за його наявності).
Відповідно до п.3 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС власники комерційних ВОГ протягом всього строку їх експлуатації повинні мати, зберігати та надавати на вимогу представника Оператора ГРМ при проведенні перевірок ВОГ чи передбачених п.2 цієї глави заходів оригінали документів, які пред'являлися при введенні комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені гл.4 цього розділу. Експлуатація комерційного ВОГ та його складових без наявності визначених в гл.4 цього розділу документів не допускається. У разі втрати будь-якого з документів власник комерційного ВОГ зобов'язаний їх відновити.
Відповідно до абз.2- 8 п.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ. Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Відповідно до підп.2 п.1 гл.9 розд.Х Кодексу ГРС Оператор ГРМ та споживач протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної
ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання.
За змістом абз.1 п.3 гл.9 розд.Х Кодексу ГРС до проведення перевірок комерційного ВОГ можуть залучатися уповноважені представники національної метрологічної служби (за їх згодою).
Згідно з абз.1, 2 п.6 гл.9 розд.Х Кодексу ГРС за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем. Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.
У разі виявлення Оператором ГРМ несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: у разі, якщо при вимірюванні лічильником газу або звужуючим пристроєм та/або датчиком різниці тиску перевищується діапазон вимірювання або вони працюють в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність), об'єм розподіленого (спожитого) природного газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунки проводяться за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації (підп.2 п.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС).
Відповідно до п.п.8, 9, 11 гл.5 розд.ХІ Кодексу ГРС акт про порушення не пізніше двомісячного строку з дня його складання має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо нього відповідне рішення. До складу комісії має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийняте рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Щодо суті спору та права, яким врегульовані спірні правовідносини.
Позивач вважає зазначені у Протоколі комісії та Актах №966 та №967 висновки відповідача необґрунтованими, оскільки: вони суперечать вимогам гл.2 розд.XI Кодексу ГРС - ознаки позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ (п.6 гл.6 розд.X Кодексу ГРС) не виявлені; вимога відповідача надати документально підтверджену оцінку відповідності ВОГ в цілому, який перебуває в експлуатації, є незаконною та безпідставною (з 01.01.2016 Закон України “Про метрологію та метрологічну діяльність» не передбачає свідоцтва про державну метрологічну атестацію); за фактичної відсутності визначених абз.2 п.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС ознак позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ і пошкодження ЗВТ в Акти №966 та №977 внесені завідомо неправдиві відомості про порушення, визначене підп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРС (немає можливості визначити коректність обліку витрати природного газу ВОГ).
Проаналізувавши фактичні обставини справи та наведені в цьому рішенні приписи чинного законодавства, суд дійшов висновку про відсутність встановленого в Актах №966 та №967 порушення і, відповідно, про неправомірність нарахування Оператором ГРМ не облікованого обсягу газу по котельням №19 та №20 виробничої одиниці позивача “Слов'янськтепломережа».
Окремо слід зазначити, що в актах-розрахунках нарахування проведене за період не лише до, але й після дати засідання комісії відповідача з розгляду актів про порушення, що не передбачене приписами ані п.4 гл.4 розд.XI Кодексу ГРС (передбачає, що перерахунки об'єму розподіленого природного газу проводяться за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації), ані п.11 гл.5 розд.XI Кодексу ГРС. Неправомірність розрахунку об'єму необлікованого природного газу за період після складення Протоколу №260 підтверджується також змістом п.15 гл.5 розд.XI Кодексу ГРС, відповідно до якого якщо до виявлення порушення споживач розраховувався за лічильником, відновлення розрахунків за лічильником здійснюється після усунення порушення та фіксації показань лічильника в акті про усунення порушення. Тож здійснюючи нарахування до кінця березня та за квітень 2021 року, відповідач не міг достеменно знати, що у період з 24.03.2021 до 30.04.2021 позивач не усуне поставлене йому в вину порушення і будуть відсутні підстави для відновлення розрахунків за лічильником.
В обґрунтування заявлених вимог позивач також посилається на те, що Акти №966 та №967 складені з порушенням вимог додатку 16 до Кодексу ГРС, оскільки не містять відомостей, наявність яких передбачена затвердженою названим додатком формою (а.с.3-4).
На підставі п.5 ч.4 ст.238 ГПК України суд визнає наведений аргумент позивача таким, що є явно неприйнятним з огляду на законодавство, оскільки додатком 16 до Кодексу ГРС є “Договір на приєднання до газорозподільної системи (для приєднання, що не є стандартним)», форма якого взагалі не передбачає будь-яких вимог до акта про порушення, що складається оператором ГРС; натомість п.1 гл.5 розд.ХІ Кодексу ГРС передбачає, що у разі виявлення у споживача порушень, визначених у гл.2 цього розділу, на місці їх виявлення представник Оператора ГРМ складає акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.
Оспорюване рішення Оператора ГРМ, оформлене Протоколом, обґрунтоване посиланням на приписи підп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ, підп.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС, а Акти №966 та №967 про порушення - посиланням на вимоги п.2 ст.7 Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність» (далі - Закон “Про метрологію») і п.10 Правил №618.
З приводу наявності підстав для застосування зазначених законодавчих приписів до спірних правовідносин суд зауважує таке.
1. За визначенням абз.6 п.4 гл.1 розд.I Кодексу ГРС (в ред. на момент виникнення спірних правовідносин) вузол обліку природного газу / вузол обліку / ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.
За визначенням п.6 ч.1 ст.1 Закону “Про метрологію» засоби вимірювальної техніки - засоби вимірювань, вимірювальні системи, матеріальні міри, стандартні зразки та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об'єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності.
2. Згідно з ч.2 ст.7 Закону “Про метрологію» результати вимірювань можуть бути використані у сфері законодавчо регульованої метрології за умови, що для таких результатів відомі відповідні характеристики похибок або невизначеність вимірювань.
Водночас наведений припис має застосовуватися у безпосередньому взаємозв'язку з частиною першою тієї ж статті, а не окремо.
При цьому за визначенням ч.1 ст.7 Закону “Про метрологію» вимірюванням вважається процес експериментального визначення одного або декількох значень величини, які можуть бути обґрунтовано приписані величині.
Отже, вимоги ч.2 ст.7 Закону “Про метрологію» не застосовуються до звіту про дані комерційного вузла обліку за розрахунковий період, який є результатом реального визначення фактичного об'єму споживання/розподілу природного газу по об'єкту споживача (гл.3 розд.IX Кодексу ГРС).
Натомість до спірних правовідносин є застосовуваною ст.8 “Засоби вимірювальної техніки» Закону “Про метрологію», за приписами якої: у сфері законодавчо регульованої метрології застосовуються ЗВТ, які відповідають вимогам щодо точності, регламентованим для таких засобів, у встановлених умовах їх експлуатації (ч.1); експлуатація ЗВТ, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології (далі - законодавчо регульовані ЗВТ), здійснюється з дотриманням правил застосування таких засобів, встановлених у нормативно-правових актах, і вимог щодо їх експлуатації, встановлених в експлуатаційних документах на такі засоби (ч.2); законодавчо регульовані ЗВТ, які мають елементи або функції настроювання, повинні мати захист від вільного доступу до зазначених елементів і функцій (включаючи програмне забезпечення) з метою запобігання несанкціонованому втручанню (ч.3); законодавчо регульовані ЗВТ дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та в продаж і видавати напрокат лише за умови їх відповідності цьому Закону та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких ЗВТ (ч.4).
Наведена норма не містить вимогу про необхідність визначення відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань як умову для експлуатації законодавчо регульованих ЗВТ.
Відповідач же, маючи на увазі дані комерційного ВОГ про об'єм природного газу, розподіленого/спожитого за розрахунковий період, обов'язковість надання яких позивачем передбачена п.4 гл.3 розд.IX Кодексу ГРС, оперує поняттям «вимірювання», дійсний передбачений Законом «Про метрологію» зміст якого не є тотожним змісту, який вкладає в нього відповідач.
При цьому відомості про порушення приписів ст.8 Закону «Про метрологію» під час експлуатації ВОГ котелень №19 та №20 виробничої одиниці «Слов'янськтепломережа» в Протоколі та Актах №966 та №967 відсутні.
3. За змістом підп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належить робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Відповідно до абз.8 п.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
При цьому абз.9 п.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС умовою для здійснення розрахунку необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу визначає підтвердження факту необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових.
Очевидно, що підтвердити такий факт (задокументувавши його) має особа, уповноважена здійснювати розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу - тобто Оператор ГРМ.
Всупереч припису ч.1 ст.74 ГПК України будь-якого документального підтвердження факту необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого/спожитого природного газу внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ (його складових) котелень №19 та №20 виробничої одиниці “Слов'янськтепломережа» відповідач протягом розгляду справи не надав.
Зазначення в Протоколі та Актах №966 та №967 про те, що “не надано документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, внаслідок чого ВОГ не може вважатися комерційним», “порушення класифікуються як робота ВОГ в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата природного газу обліковується некоректно» - є лише припущеннями, не доведеними ані перевіркою коректності показників ВОГ, ані експертизою ВОГ, ані змістом звітів про дані обчислювача ВОГ та протоколів конфігурування за розрахункові періоди березень, квітень 2021 року.
Отже, відповідач не довів належними та допустимими доказами стверджуваного ним в Актах №966 та №967 порушення Споживачем п.10 Правил №618. Додані до Актів №966 та №967 акти від 09.03.2021 перевірки ВОГ котелень №19 та №20 (а.с.24, 61) такими доказами не є.
Крім того, в абз.8 п.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС йдеться про ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, а відповідач, наполягаючи на необхідності доведення позивачем відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань ВОГ, помилково розповсюджує дію п.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС на ознаки, які фактично є визначенням поняття “єдність вимірювань», наведеного в Законі “Про метрологію».
Так, за визначенням п.5 ч.1 ст.1 Закону “Про метрологію» єдність вимірювань - стан вимірювань, за якого їх результати виражаються в одиницях вимірювання, визначених цим Законом, а характеристики похибок або невизначеності вимірювань відомі з певною ймовірністю і не виходять за встановлені границі.
4. За визначенням абз.18 п.4 гл.1 розд.I Кодексу ГРС (в ред. на момент виникнення спірних правовідносин) експертиза засобу вимірювальної техніки - комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України “Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності ЗВТ параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки та викривлення результатів вимірювання.
Отже, відповідач нарівні з суб'єктами судово-експертної діяльності наділений повноваженнями у разі необхідності (в тому числі у разі виникнення у нього будь-яких сумнівів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу або метрологічних характеристик комерційного ВОГ) самостійно проводити експертизу ЗВТ з метою отримання даних щодо відповідності ЗВТ метрологічним характеристикам.
За змістом глав 4, 7, 9 та 10 Кодексу ГРС Оператор ГРМ має право ініціювати проведення експертизи ЗВТ.
Докази ініціювання відповідачем проведення експертизи ВОГ котелень №19 та №20 виробничої одиниці “Слов'янськтепломережа» на відповідність метрологічним характеристикам у матеріалах справи відсутні, рівно як і задокументовані результати такої експертизи або свідчення перешкоджання позивачем її проведенню.
Натомість Оператор ГРМ безпідставно вимагає від позивача документальне підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань ВОГ, що перебувають в експлуатації.
5. За визначенням абз.56 п.4 гл.1 розд.I Кодексу ГРС (в ред. на момент виникнення спірних правовідносин) перевірка метрологічних характеристик ЗВТ - проведення спеціально уповноваженими територіальними органами у сфері метрології та стаціонарними чи пересувними повірочними лабораторіями перевірки метрологічних характеристик ЗВТ та/або загальної похибки вимірювання комерційного вузла обліку, у тому числі в умовах їх експлуатації, в порядку, визначеному регламентами перевірки метрологічних характеристик ЗВТ, та/або проведення позачергової чи експертної повірки.
На згадані в абз.56 п.4 гл.1 розд.I Кодексу ГРС регламенти сторони під час розгляду цієї справи не посилалися.
Відповідно до ч.1 ст.16 “Оцінка відповідності засобів вимірювальної техніки» Закону “Про метрологію» (в ред. на момент виникнення спірних правовідносин) оцінка відповідності законодавчо регульованих ЗВТ вимогам технічних регламентів проводиться у разі, коли це передбачено відповідними технічними регламентами.
Вимоги, яким повинні відповідати комерційні ВОГ, встановлені двома Технічними регламентами, що затверджені Постановами Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) №94 від 13.01.2016 та №163 від 24.02.2016.
Водночас за змістом п.1 Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки (затв. Постановою КМУ №94 від 13.01.2016) цей Технічний регламент встановлює вимоги, яким повинні відповідати засоби вимірювальної техніки, які призначені для застосування у сфері законодавчо регульованої метрології, коли вони надаються на ринку та/або вводяться в експлуатацію для виконання завдань, пов'язаних з вимірюваннями.
За змістом підп.1 та 5 п.4 названого регламенту введення в експлуатацію - використання засобу вимірювальної техніки за призначенням споживачем (користувачем) в Україні в перший раз; інші терміни вживаються у значенні, наведеному, зокрема, в Законі України “Про технічні регламенти та оцінку відповідності».
За визначенням абз.18 ч.1 ст.1 Закону України №124-VIII від 15.01.2015 “Про технічні регламенти та оцінку відповідності» надання на ринку - будь-яке платне або безоплатне постачання продукції для розповсюдження, споживання чи використання на ринку України в процесі здійснення господарської діяльності.
За змістом п.п.1, 2, 4, 8, 9, 13 Технічного регламенту засобів вимірювальної техніки (затв. Постановою КМУ №163 від 24.02.2016) його вимоги розповсюджуються на надання на ринку та/або введення в експлуатацію на території України ЗВТ (зокрема, лічильників газу та пристроїв перетворення об'єму, які призначені для комерційного обліку).
При цьому в п.3 Постанови КМУ №163 від 24.02.2016 установлено, що надання на ринку та/або введення в експлуатацію ЗВТ, які відповідають вимогам Технічного регламенту щодо суттєвих вимог до засобів вимірювальної техніки (затв. постановою КМУ №332 від 08.04.2009) та введені в обіг до дня набрання чинності цією постановою, не може бути заборонено або обмежено з причин невідповідності таких засобів вимірювальної техніки вимогам затвердженого цією постановою Технічного регламенту протягом строку дії, визначеного у сертифікаті відповідності засобів вимірювальної техніки затвердженому типу, виданому в установленому порядку до набрання чинності Законом “Про метрологію».
Отже, вимоги обох Технічних регламентів не розповсюджуються на ВОГ, які на момент введення в дію цих регламентів вже перебували в експлуатації.
6. Відповідно до ст.22 Закону “Про метрологію» під час метрологічного нагляду за законодавчо регульованими ЗВТ, що перебувають в експлуатації, у суб'єктів господарювання проводиться перевірка щодо: - стану та дотримання правил застосування засобів вимірювальної техніки; - додержання вимог до періодичної повірки засобів вимірювальної техніки; - застосування дозволених одиниць вимірювання під час експлуатації засобів вимірювальної техніки. Метрологічний нагляд за законодавчо регульованими ЗВТ, що перебувають в експлуатації, здійснюється шляхом проведення перевірок відповідно до Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Наведена норма не містить припису про можливість проведення у суб'єктів господарювання перевірок щодо визначення відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань під час метрологічного нагляду за законодавчо регульованими ЗВТ, що перебувають в експлуатації.
За змістом підп.2 п.1 гл.9 розд.Х Кодексу ГРС до метрологічних характеристик ВОГ та його складових належить, зокрема, загальна похибка вимірювання; на підставі результатів перевірки метрологічних характеристик встановлюється працездатність комерційного ВОГ та його складових та/або придатність ЗВТ до застосування. Згідно з п.5.4. Правил №618 під час обстеження ВОГ на можливість його використання як комерційного власник ВОГ має надати свідоцтва про повірку або метрологічну атестацію ЗВТ, які встановлені на ВОГ.
У Свідоцтві №05/1/М/232 від 29.09.2020 про повірку законодавчо регульованого ЗВТ (чинне до 29.09.2022) за результатами повірки встановлено: коректор об'єму газу типу «В25» в комплекті з датчиком тиску №19026 заводський номер 19035 відповідає вимогам документа «ААОЯ. 413154.001.МП», значення метрологічних характеристик (клас точності, похибки, діапазони вимірювання): ±(0,2+0,018 Рmax/Рв)% (а.с.21).
У Свідоцтві №05/1/М/229 від 29.09.2020 про повірку законодавчо регульованого ЗВТ (чинне до 29.09.2022) за результатами повірки встановлено: коректор об'єму газу типу «В25» в комплекті з датчиком тиску №18048 заводський номер 18117 відповідає вимогам документа «ААОЯ. 413154.001.МП», значення метрологічних характеристик (клас точності, похибки, діапазони вимірювання): ±(0,2+0,018 Рmax/Рв)% (а.с.46).
Акти перевірки ВОГ від 09.03.2021 (а.с.24, 61) свідчать, що відповідачу відомо про дати останньої повірки лічильників газу, а також коректорів об'єму газу в комплекті з датчиком абсолютного тиску, встановлених в котельнях №19 та №20 виробничої одиниці позивача «Слов'янськтепломережа».
З огляду на викладене суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та скасування оспорюваного рішення Оператора ГРМ. Визнання недійсним і скасування рішення відповідача тягне одні й ті самі правові наслідки (є тотожними способами захисту права), що виключає необхідність їх одночасного застосування судом.
Керуючись ст.ст.2, 7, 11, 13-15, 33, 42, 46, 74, 76-78, 80, 86, 129, 233, 236-238, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», м.Краматорськ Донецької області, до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», м.Краматорськ Донецької області, задовольнити.
Скасувати рішення Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», оформлене протоколом №260 від 24.03.2021 засідання комісії Оператора газорозподільних мереж (Слов'янське управління по газопостачанню та газифікації) по розгляду актів про порушення, в частині, що стосується задоволення акта про порушення №966 від 09.03.2021 (котельня №19) та акта про порушення №967 від 09.03.2021 (котельня №20) з відповідними актами-розрахунками об'єму необлікованого природного газу.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», (84313, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Південна, 1, ідентифікаційний код 03361075) на користь Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (84307, Донецька область, м.Краматорськ, пров.Земляний, 2; ідентифікаційний код 03337119) 2648,00грн судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст.256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складений та підписаний 17.04.2025.
Суддя О.М. Шилова
надр. 1прим. - у справу
(сторони мають електронні кабінети)