Провадження № 3/679/186/2025
Справа № 679/410/25
17 квітня 2025 року м. Нетішин
Суддя Нетішинського міського суду Хмельницької області Томілін Олексій Миколайович, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 163-4 КУпАП,
В провадженні Нетішинського міського суду Хмельницької області перебуває справа про адміністративне правопорушення за протоколом № 720/10/22-01-24-08 від 20.03.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 163-4 КУпАП.
Відповідно до протоколу, під час проведення документальної планової виїзної перевірки Приватного підприємства “Такар Захід» (ПН 40425761), з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період діяльності з 01.07.2018 по 31.12.2024, та за період з 14.04.2016 по 31.12.2024 єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено, що посадова особа ПП "Такар Захід" директор ОСОБА_1 вчинив правопорушення, а саме порушив:
1.) абз. б) п. 176.2 ст. 176 розділу IV Податкового кодексу України №2756-УІ від 02.12.2010 із змінами та доповненнями, п.3.4, п.3.5 розділу III «Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку» (форма 1-ДФ), затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 13 січня 2015 року №4 (у редакціях станом на 2018-2020 роки), ПП “Такар Захід» у звітах форми №1ДФ за 3-4 квартали 2018 року, 1-4 квартали 2019 року, 1-4 квартали 2020 року помилково відображало виплату податку на доходи фізичних осіб у періодах їх нарахування, проте виплата таких доходів та податку відбувалась із значним запізненням або взагалі не була сплаченою і мала бути відображена у звітах за той період, коли вони фактично були виплачені. Такі недостовірні відомості призвели до зменшення податкових зобов'язань платника податку;
2.) п.54.2. ст. 54, пп.168.1.2 , пп.168.1.4 ст.168., пп. а) п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ із змінами і доповненнями, зокрема не перераховано нарахований податок на доходи фізичних осіб з заробітної плати працівників в сумі 770 265,70 грн. та несвоєчасно перераховано до бюджету до або під час виплати заробітної плати працівникам податок на доходи фізичних осіб в сумі 470 178,97 грн.;
3.) п.1.4, п.1.6. пункту 161 підрозділу 10 Інші перехідні положення, абз. а) п. 176.2 ст. 176 та пп.168.1.2, 168.1.4, п. 168.1, ст. 168 Кодексу - не перераховано до бюджету нарахований військовий збір в сумі 25156,34 грн. та несвоєчасно перераховано до бюджету до або під час виплати заробітної плати працівникам військовий збір в сумі 32336,09 грн..
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 163-4 КУпАП.
Перевіривши матеріали про адміністративне правопорушення, вважаю, що вони підлягають поверненню до правоохоронного органу, яким складений даний протокол, з наступних підстав.
Так, відповідно до ст. 245 КУпАП суд повинен своєчасно, повно, всебічно та об'єктивно з'ясовувати обставини справи.
З норми ст. 278 КУпАП вбачається, що суд при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує ряд питань, одним з яких є правильність складення протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до положень ст. 255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб органів внутрішніх справ.
Згідно до вимог ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Положеннями ст. 256 КУпАП встановлені вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення, який є основним процесуальним документом, доказом у справі про адміністративне правопорушення, на підставі якого встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Стаття 163-4 КУпАП передбачає відповідальність за порушення порядку утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб і подання відомостей про виплачені доходи
Так, частиною першою статті 163-4 КУпАП передбачена відповідальність за неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян.
А, частиною другою статті 163-4 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення.
Проте, у протоколі про адміністративне правопорушення за протоколом № 720/10/22-01-24-08 від 20.03.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , його дії кваліфіковано за ст. 163-4 КУпАП без визначення частини цієї статті.
Нормами КУпАП, не передбачена самостійна кваліфікація або перекваліфікація судом дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, що перешкоджає розгляду даного протоколу по суті.
Вказане не дає суду можливості при розгляді справи вирішити питання щодо правильності кваліфікації дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
За змістом ст. 278 КУпАП у випадку, якщо в протоколі чи інших матеріалах виявлені недоліки, особа, яка проводить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали органу, який порушив адміністративну справу.
Доведення вини правопорушника покладається на орган, що складає протокол про адміністративне правопорушення. Під доказуванням у провадженні у справах про адміністративні правопорушення слід розуміти процесуальну діяльність суб'єктів щодо збору, перевірки та оцінки доказів з метою встановлення об'єктивної істини у справі й прийняття на цій основі законного рішення.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Верховний Суд України роз'яснив, що правомірним є вмотивоване повернення постановою суду протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14).
За таких обставин, справа не може бути розглянута судом, а матеріали підлягають поверненню для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 221, 254, 256, 283-285 КУпАП, суддя,
Протокол про адміністративне правопорушення № 720/10/22-01-24-08 від 20.03.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 163-4 КУпАП, з доданими до нього документами, повернути до Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Томілін