Справа № 127/7682/25
Провадження № 3/127/1619/25
14 квітня 2025 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Вохмінова О.С., з участю прокурора Приходько Д.Є., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.ст. 172-6 ч. 1, 172-6 ч. 1 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , зареєстрований в АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду молодшого інспектора 2 категорії відділу режиму і охорони ДУ «Вінницька установа виконання покарань № 1», будучи згідно п.п. «Д» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п.2-7 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 01.02.2024 року подав до Реєстру НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду молодшого інспектора 2 категорії відділу режиму і охорони ДУ «Вінницька установа виконання покарань № 1», будучи згідно п.п. «Д» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п.2-7 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 01.02.2024 року подав до Реєстру НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину в порушенні ст. 172-6 ч. 1 КУпАП не визнав. Суду пояснив, що декларації за 2021 рік та за 2022 рік він подав 01.02.2024 року. Вважає, що вимог закону цими діями не порушив.
Прокурор Приходько Д.Є. просила об'єднати в одне провадження справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.ст. 172-6 ч. 1, 172-6 ч. 1 КУпАП. Суду пояснила, що ОСОБА_1 знав про свій обов'язок подати декларації шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за встановленою формою у строк до 31.01.2024 року, однак, подав такі декларації із запізненням, а саме 01.02.2024 року. Просила суд визнати ОСОБА_1 винним за ст.ст. 172-6 ч. 1, 172-6 ч. 1 КУпАП, накласти на нього стягнення у виді штрафу та стягнути судовий збір.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 вказаного Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність. Правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно вимог ст. 38 ч. 4 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Датою вчинення ОСОБА_1 правопорушень, пов'язаних з корупцією є 01.02.2024 року, датою виявлення - 10.03.2025 року - дата складення протоколів про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією № 253, № 252.
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду молодшого інспектора 2 категорії відділу режиму і охорони ДУ «Вінницька установа виконання покарань № 1», згідно п.п. «д» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією та зобов'язаний подавати декларацію згідно зазначеного закону.
Згідно посадової інструкції, посада, яку обіймає ОСОБА_1 відноситься до категорії посад державної кримінально-виконавчої служби, з посадовою інструкцією він був ознайомлений.
Статтею 65-1 Закону «Про запобігання корупції» визначено, що за вчинення корупційних або пов'язаних із корупцією правопорушень особи, зазначені в ч. 1 ст. 3 цього Закону притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Згідно вимог ч. 1, ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи зобов'язані подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022 - 2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до ст. 45 цього Закону і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України «Про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені в ч.ч. 7-14 ст. 45 цього закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені ч.ч. 7-14 ст. 45 цього закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Згідно п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.
З метою реалізації цього повноваження та на виконання п. 3 розд. ІІ Закону України від 20.09.2023 року № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз'яснення від 13.11.2023 року № 4 щодо типів існування декларацій, коли їх слід подавати та який звітний період вони охоплюють.
Згідно Роз'яснення щорічна декларація подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 год. 00 хв. 01 січня до 00год. 00 хв. 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Крім того, згідно п.1-1 даного Роз'яснення, за загальним правилом, до 31.01.2024 року слід подати щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди; декларацію при звільненні за 2022-2023 роки, якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 року включно.
Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічні декларації за 2021 рік та за 2022 рік до 31.01.2024 року.
За місцем роботи ОСОБА_1 , який працює в установі виконання покарань з 2015 року, було доведено вимоги п.2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» щодо подання декларацій шляхом заповнення відповідних форм на веб сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Незалежно від наявності умислу законодавцем встановлено відповідальність суб'єкта декларування за неподання або несвоєчасне подання декларації.
За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 подав «Щорічну» декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік лише 01.02.2024 року о 22.06 год., «Щорічну» декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік лише 01.02.2024 року о 21.49 год.
Невизнання ОСОБА_1 вини у вчиненні правопорушень, передбачених ст. 172-6 ч. 1, ст. 172-6 ч. 1 КУпАП суд вважає обраним ним способом захисту.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення ОСОБА_1 , дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ст. ст. 172-6 ч. 1, 172-6 ч. 1 КУпАП доведена відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за відповідні періоди, рапортом, повідомленням Управління проведення спецперевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій про послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 , протоколами про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією від 10.03.2025 року №№ 252, 253.
Згідно вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП суд вважає необхідним об'єднати в одне провадження справи № 127/7682/25 та № 127/7684/25 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП ОСОБА_1 .
При накладенні стягнення суд враховує вимоги ч. 2 ст. 36 КУпАП, характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, ступінь його вини, обставини, що обтяжують та пом'якшують відповідальність, і вважає необхідним накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу.
Згідно вимог ст. 41-1 КУпАП, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» з ОСОБА_1 на користь держави слід стягнути судовий в сумі 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 280, 283, 284 КУпАП,
об'єднати в одне провадження справи № 127/7682/25, № 127/7684/25 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП ОСОБА_1 та присвоїти об'єднаній справі № 127/7682/25.
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий в сумі 605,60 грн.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: