17 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 392/1041/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 05 листопада 2024 року (суддя Кавун Т.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов у справі про адміністративне правопорушення,-
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА № 00018475 від 03.04.2024, скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА № 00018482 від 04.04.2024, закрити справу про адміністративне правопорушення та стягнути з відповідача на його користь понесені судові витрати.
Рішенням Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 05 листопада 2024 року у задоволенні позову відмовлено.
Позивачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, позов задовольнити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, не враховано порушення відповідачем Інструкції з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України від 27.09.2021 №512, не встановлено вид причепів, які були приєднані до спеціалізованих вантажних сідлових тягачів, а отже, як наслідок не вірно застосував до Позивача показник 40 тон.
Зазначено, що суд не врахував те, що напівпричіп-контейнеровоз не міг перевозити нічого іншого крім змінного кузова чи контейнера, а порушення, які вказуються в оскаржуваних постановах було зафіксовані під час використання транспортних засобів орендарем, тобто ТОВ «ХЮРРЕМ».
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як було встановлено судом першої інстанції, в постанові про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, серії АА№ 00018475 від 03 квітня 2024 року, складеної старшим державним інспектором відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушеннь Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті, зазначено, що 30.03.2024 о 18 год 03 хв за адресою Н-11, км 76+702, Дніпропетровська область, автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб «MAN TGX 26.480», реєстраційний номер НОМЕР_1 , ОСОБА_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених п. 22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 5.075% (2,03 тон), при дозвільній максимальній фактичній масі 40 тон, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст.132-1 КУпАП. У зв'язку з чим ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 8 500,00 гривень. У графі «фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу», зазначено: кількість вісей - 6 шт; спарені колеса - 3 вісь; відстань між вісями - 1-2: 2610 мм, 2-3: 1350 мм, 3-4: 5840 мм, 4-5: 1320 мм: 5-6: 1310 мм; навантаженість на вісь 1-5950 кг, 2-4800 кг, 3-8900 кг, 4-9500 кг, 5-8900 кг, 6-8650 кг; загальна маса - 46700 кг; висота - 4.087 м; ширина - 2.549 м; довжина - 15.927 м. У графі «виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу», зазначено: загальна маса - 42030 кг.
В постанові про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, серії АА№ 00018482 від 04 квітня 2024 року, складеної старшим державним інспектором відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушеннь Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті, зазначено, що 31.03.2024 о 18 год 07 хв за адресою М-22, км 74+810, Полтавська область, автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб «MAN TGX 26.440», реєстраційний номер НОМЕР_2 , ОСОБА_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених п. 22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 5.075% (2,03 тон), при дозвільній максимальній фактичній масі 40 тон, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст.132-1 КУпАП. У зв'язку з чим ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 8 500,00 гривень. У графі «фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу», зазначено: кількість вісей - 6 шт; спарені колеса - 3 вісь; відстань між вісями - 1-2: 2620 мм, 2-3: 1350 мм, 3-4: 5690 мм, 4-5: 1320 мм: 5-6: 1320 мм; навантаженість на вісь 1-6200 кг, 2-5300 кг, 3-9650 кг, 4-8500 кг, 5-8750 кг, 6-8300 кг; загальна маса - 46700 кг; висота - 4.065 м; ширина - 2.557 м; довжина - 15.314 м. У графі «виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу», зазначено: загальна маса - 42030 кг.
05.06.2024 державним виконавцем Подільського відділу державної виконавчої служби у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №75214863 про стягнення з ОСОБА_1 на користь держави штраф у розмірі 8 500,00 гривень, на підставі постанови серії АА № 00018482 від 04.04.2024.
05.06.2024 державним виконавцем Подільського відділу державної виконавчої служби у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 75214977 про стягнення з ОСОБА_1 на користь держави штраф у розмірі 8 500,00 гривень, на підставі постанови серії АА № 00018475 від 03.04.2024.
Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 , вбачається, що власником транспортного засобу «MAN TGX 26.480», реєстраційний номер НОМЕР_1 , є ОСОБА_1 .
Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 , вбачається, що власником спеціального напівпричіп н/пр-контейнеровоз (з пристр. самовивантаж) для перевезення контейнерів/сипких вантажів (зернових культур), марка «GRAY ADAMS», реєстраційний номер НОМЕР_5 , є ОСОБА_1 .
Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_6 , вбачається, що власником транспортного засобу «MAN TGX 26.440», реєстраційний номер НОМЕР_2 , є ОСОБА_1 .
Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_7 , вбачається, що власником спеціального напівпричіп н/пр-контейнеровоз (з пристр. самовивантаж) для перевезення контейнерів/сипких вантажів (зернових культур), марка «KAESSBOHRER», реєстраційний номер НОМЕР_8 , є ОСОБА_1 .
14 серпня 2023 року між ОСОБА_1 (наймодавець) та ТОВ «ХЮРРЕМ» (наймач), укладено договір найму (оренди) транспортних засобів, відповідно якого наймодавець передає, а наймач приймає в тимчасове платне користування (в найм/оренду) транспортні засоби, з яких: спеціалізований вантажний сідловий тягач марки «MAN TGX 26.480», реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належить наймодавцеві на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 .
14 вересня 2023 року між ОСОБА_1 (наймодавець) та ТОВ «ХЮРРЕМ» (наймач), укладено договір найму (оренди) транспортних засобів, відповідно якого наймодавець передає, а наймач приймає в тимчасове платне користування (в найм/оренду) транспортні засоби, з яких: спеціалізований напівпричіп н/пр-контейнеровоз марки «GRAY ADAMS», реєстраційний номер НОМЕР_5 , що належить наймодавцеві на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 , спеціалізований вантажний сідловий тягач марки «MAN TGX 26.440», реєстраційний номер НОМЕР_2 , який належить наймодавцеві на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_6 .
14 вересня 2023 року між ОСОБА_1 (наймодавець) та ТОВ «ХЮРРЕМ» (наймач), укладено договір найму (оренди) транспортних засобів, відповідно якого наймодавець передає, а наймач приймає в тимчасове платне користування (в найм/оренду) транспортні засоби, з яких: спеціалізований напівпричіп н/пр-контейнеровоз марки «KAESSBOHRER», реєстраційний номер НОМЕР_9 , що належить наймодавцеві на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_7 .
Згідно товарно-транспортної накладної № 9 від 29 березня 2024 року, автомобілем «MAN», реєстраційний номер НОМЕР_1 , номер причепу НОМЕР_10 , водій ОСОБА_2 , замовник ТОВ «ХЮРРЕМ», вантажовідправник ПРАТ «АТП-15339», здійснювалось перевезення пшениці, пункт навантаження: вул. Центральна, 25, с. Високе Полтавська область, пункт розвантаження: провулок Зерновий, 2, Лиманський район Одеська область. У графі відомості про вантаж зазначено: найменування вантажу - пшениця; кількість місць - 28120; маса - брутто 43 920, тара 15800, нетто 28120. У графі відомості про параметри транспортного засобу зазначено: довжина - 3,85; ширина - 2,5; висота - 5,9. У графі вантажно-розвантажувальні операції зазначено: маса брутто, т - 43 920.
Згідно товарно-транспортної накладної № 5 від 31 березня 2024 року, автомобілем «MAN», реєстраційний номер НОМЕР_2 , номер причепу НОМЕР_9 , водій ОСОБА_3 , відповідальний перевізник ТОВ «ХЮРРЕМ», відправник ПРАТ «АТП-15339», здійснювалось перевезення пшениці, пункт навантаження: вул. Центральна, 25, с. Високе Полтавська область, пункт розвантаження: вул. Челюскіна, 1, м. Мала Виска Новоукраїнського району Кіровоградської області. У графі відомості про вантаж зазначено: найменування вантажу - пшениця; маса - брутто 43 940, тара 16720, нетто 27220.
Відповідно до витягу з реєстру Черкаської територіальної громади за № 2023/007456410 від 17.09.2023, ОСОБА_1 проживає по АДРЕСА_1 . Дата декларування/реєстрації - 15.09.2023.
Відповідно до витягу з реєстру Маловисківської територіальної громади за № 2024/004634679 від 08.05.2024, ОСОБА_1 проживає по АДРЕСА_2 .
Згідно паспорта громадянина України НОМЕР_11 , ОСОБА_1 зареєстрований по АДРЕСА_3 .
Не погодившись із постановами серії АА № 00018475 від 03.04.2024 та АА №00018482 від 04.04.2024, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність оскаржених постанов було доведено.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Відповідно ч.2 ст.132-1 КУпАП, Перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами -
тягне за собою накладення штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%.
Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, згідно п. 3 яких транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктом 22.5 ПДР встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Тобто, з означено вбачається, що підставою для притягнення водія до адміністративної відповідальності за відсутність дозволу, виданого органом Національної поліції для перевезення великовагового вантажу є перевищення максимальної маси або осьової маси хоча б одного з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з п.1 ст. 247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішенні справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функцію фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно Порядку фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженому постановою КМ України № 1174 від 27.12.2019 встановлено, що “ 2. …система фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі (далі - система) - взаємопов'язана сукупність автоматичних пунктів та інформаційно-комунікаційної системи. …7. Фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах, які облаштовані відповідно до вимог, визначених у додатку….12. Автоматичний пункт може забезпечувати:
вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу;
вимірювання загальної маси транспортного засобу;
визначення кількості осей транспортного засобу та віднесення транспортного засобу до однієї із відповідних категорій;
вимірювання міжосьових відстаней транспортного засобу;
визначення кількості коліс (скатності) на осях транспортного засобу (за можливості);
вимірювання габаритів транспортного засобу (за можливості);
фіксацію та розпізнавання номерного знака транспортного засобу;
фіксацію фронтального зображення транспортного засобу;
фіксацію загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) в момент проїзду через автоматичний пункт (оглядова фотографія транспортного засобу, на якій відображені його контури та кількість осей);
первинне оброблення зібраних даних та передачу інформації до інформаційно-комунікаційної системи за допомогою засобів захищених каналів зв'язку із використанням наскрізного шифрування;
автентифікацію автоматичного пункту, контроль цілісності, авторства, доступності, а також неспростовності дій щодо інформації, що передається від автоматичного пункту до інформаційно-комунікаційної системи.
13. Під час вимірювання габаритно-вагових параметрів транспортних засобів застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність.
14. Інформація від автоматичних пунктів передається до інформаційно-комунікаційної системи у вигляді метаданих».
Відтак, Порядком встановлений механізм фіксації автотранспортних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, а в постанові про адміністративне правопорушення вказуються інформаційні дані щодо вчинення правопорушення.
Згідно Інструкції №512, затвердженої Наказом МІУ від 27.09.2021 в постанові має вказуватися інформація про дату, час та місце вчинення адміністративного правопорушення, марка, модель, державний номерний знак транспортного засобу, прізвище, ім'я та по батькові особи, дата народження, місце проживання реєстраційний номер облікової картки платника податків, серії та номер паспорту, опис обставин, встановлених під час розгляду справи.
Як вбачається з матеріалів справи, спірні відповідають формі додатку №1 Інструкції № 512.
Згідно п.22.5 ПДР України встановлено, що рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують: Б) фактичної маси автомобіля для автомобільних доріг державного значення для двовісного автомобіля (тягача) з трьохвісним напівпричепом - 40 тон, а трьохвісний автомобіль (тягач ) з двовісним або трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 м. - 44 тони.
Таким чином максимальне значення фактичної маси автомобіля 44 тони передбачене для перевезення контейнерів та змінних кузовів.
Матеріали справи не містять доказів, що позивач використовував свій спеціалізований напівпричіп як контейнеровоз чи перевозив вантаж в контейнері.
Суд першої інстанції також вірно врахував, оскільки транспортний засіб зареєстрований за позивачем і інших відомостей про передачу транспортного засобу в оренду іншій особі в Реєстрі щодо належного користувача транспортного засобу не значиться, позивач є відповідальним за перевезення вантажу із перевищенням нормативних параметрів зазначених п.22.5ПДР України.
Доводи апеляційної скарги зазначеного не спростовують.
Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 05 листопада 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов у справі про адміністративне правопорушення залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий - суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш