17 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 160/28068/24
(суддя Неклеса О.М., м. Дніпро)
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чередниченка В.Є. (доповідач),
суддів: Шальєвої В.А., Іванова С.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року у справі №160/28068/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 21 жовтня 2024 року звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області згідно з яким просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення №046050020635 від 01.10.2024 року Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 29.04.2024 р. відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюються пенсія, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з дати призначення пенсії за віком на пільгових умовах, тобто з 29.04.2024 року, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Позов обґрунтовано тим, що нарахування пенсії позивачу відповідачем здійснено на підставі ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року однак, протиправно нарахування такої пенсії здійснено без врахування положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% заробітної плати (доходу).
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року позов задоволено частково.
Суд, визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №046050020635 від 01.10.2024 року про відмову у перерахунку пенсії.
Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.09.2024 року про перерахунок пенсії та прийняти рішення відповідно до норм чинного законодавства України. У задоволенні іншої частини позову - відмовив.
Рішення суду мотивовано тим, що висновок пенсійного органу щодо недійсності паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого на ім'я « ОСОБА_1 » 05.02.1997 р. Тернівським РВ Криворізьким МУ УМВС України в Дніпропетровській області, з підстав відсутності у цьому документі вклеєного фото позивача після досягнення нею 45-річного віку є передчасним, а тому рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області про відмову в призначенні пенсії №046050020635 від 01.10.2024 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, зазначаючи про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, оскаржило його в апеляційному порядку. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга фактично обґрунтована тим, що наявність пільгового стажу за Списком № 1 понад 7,5 років не означає автоматичного набуття права на обчислення пенсії з урахуванням норм Закону
України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дати настання права на пенсію за віком на пільгових умовах.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції з'ясовано та знайшло підтвердження під час апеляційного розгляду справи, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2024 року у справі №160/13496/24 позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (адреса: вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 13967927) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №046050020635 від 08.05.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 на підставі пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 №213-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 29.04.2024.
У задоволенні іншої частини позову - відмовлено.
Вищезазначене рішення суду набрало законної сили - 03.09.2024 року.
З матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 вбачається, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2024 року у справі №160/13496/24 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області призначено позивачу з 29.04.2024 р. пенсію на пільгових умовах за Списком №1 згідно з п.а ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788 від 05.11.1991 р.
23.09.2024 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюються пенсія, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з дати призначення пенсії за віком на пільгових умовах, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум (а.с.8).
Так, за принципом екстериторіальності заява про призначення пенсії за віком була розглянута ГУ ПФУ в Запорізькій області.
Рішенням ГУ ПФУ в Запорізькій області №046050020635 від 01.10.2024 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах через відсутність законних підстав.
Вищезазначене рішення пенсійного органу обґрунтоване тим, що відповідно до п. 2, 9 розділу 2 Порядку подання документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» під час подання заяв, передбачених пунктом 1.1 розділу 1 пунктом 3.1 розділу III та пунктом 5.1 розділу V цього Порядку, особою пред'являється паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України. Пунктом 9 постанови Верховної ради України від 28.10.1992 р. «Про затвердження положень про паспорт громадянина №37: до паспорта після досягнення громадянином 25- і 45- річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його віку.
Відповідно даних електронної пенсійної справи ОСОБА_1 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2024 по справі №160/13496/24 призначено пенсію на пільгових умовах за Списком №1 згідно п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Зобов'язання щодо обчислення пенсії відповідно до ст. 8 Закону на органи Пенсійного фонду рішенням суду не покладались.
В паспорті НОМЕР_3 , виданому 05.02.1997 р. Тернівським РВ Криворізького МУ УМВС України в Дніпропетровській області, відсутнє вклеєне фото в 45 років, а відтак наданий паспорт є недійсним (а.с.10).
Законність та обґрунтованість вищезазначеного рішення є предметом спору переданого на вирішення суду.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при ухвалені оскарженого рішення виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон №1058), документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 р. (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України №13-1 від 07.07.2014 р.), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 р. за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).
На час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії Порядок №22-1 діяв в редакції від 15.02.2024 р.
Згідно з п. 1.1 р. І Порядку №22-1, заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Додатком 1 до Порядку №22-1 затверджено форму заяви про призначення/перерахунок пенсії, яка складається з двох аркушів.
Згідно із п. 2.9 р. ІІ Порядку №22-1, під час подання заяв, передбачених пунктом 1.1 розділу І, пунктом 3.1 розділу III та пунктом 5.1 розділу V цього Порядку, особою пред'являється паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідчення біженця або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), свідоцтво про народження дитини (за відсутності у дитини паспорта громадянина України). Особи, які тимчасово проживають за кордоном (крім осіб, які проживають на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором), надсилають копії вищезазначених документів, засвідчені в порядку, визначеному пунктом 2.23 цього розділу, та документ про посвідчення факту, що фізична особа є живою.
Згідно з підпункту 4 пункту 4.2 Порядку №22-1, при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, зокрема: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7).
Згідно із приписами пункту 4.3 Порядку №22-1, створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач відмовляючи позивачу у здійсненні перерахунку її пенсії на підставі поданої нею заяви від 23.09.2024 року виходив з того, що «…в паспорті НОМЕР_3 , виданому 05.02.1997 р. Тернівським РВ Криворізького МУ УМВС України в Дніпропетровській області, відсутнє вклеєне фото в 45 років, а відтак наданий паспорт є недійсним…» (а.с.10).
Відповідно до статті 5 Закону України «Про громадянство України» №2235-III від 18.01.2001 р., документами, що підтверджують громадянство України є: паспорт громадянина України, свідоцтво про належність до громадянства України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, тимчасове посвідчення громадянина України, проїзний документ дитини, дипломатичний паспорт, службовий паспорт, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи на повернення в Україну.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України №456 від 06.06.2019 р. затверджений Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (далі - Порядок №456).
Згідно з пунктом 2 розділу І Порядку №456, паспорт оформляється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 04.06.1994 №353 «Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України».
У відповідності до положень розділу V Порядку №456, третя і п'ята сторінки паспорта передбачені для вклеювання в паспорт додаткових фотокарток при досягненні особою віку 25 або 45 років.
Абзацом 1 пункту 2 Розділу V Порядку №456 передбачено, що для вклеювання фотокартки при досягненні віку 25 або 45 років особи, на ім'я якої оформлений паспорт, протягом 30 календарних днів заявник подає працівнику територіального підрозділу заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку.
Наявність підстав для вклеювання фотокартки при досягненні особою відповідного віку та подана заявником інформація перевіряються уповноваженою особою територіального підрозділу ДМС, яка за своїми службовими обов'язками відповідає за оформлення та видачу паспорта, за даними відомчої інформаційної системи ДМС, Книгою обліку та з урахуванням вимог пунктів 4 та 5 розділу VI цього Тимчасового порядку (пункт 3 розділу V Порядку №456).
Рішення про вклеювання фотокартки до паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами проведених перевірок (пункт 5 Розділу V Порядку № 456).
Тобто, наявність підстав для вклеювання фотокартки при досягненні особою відповідного віку та подана заявником інформація перевіряються уповноваженою особою територіального підрозділу ДМС, яка за своїми службовими обов'язками відповідає за оформлення та видачу паспорта
Як правильно зазначив суд першої інстанції, у випадку виникнення сумнівів щодо достовірності поданих особою документів пенсійний орган наділений правом звернення до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій з метою отримання інформації, необхідної для здійснення їхньої діяльності, зокрема і щодо проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, продовживши при цьому строк для прийняття рішення за результатами розгляду заяви про призначення/перерахунок пенсії.
Натомість, відповідач таких дій не вчинив, зробивши висновок про те, що паспорт позивача є не дійсним та відмовив у перерахунку пенсії з цієї підстави.
Зважаючи на те, що відповідач у встановленому законом порядку не здійснив перевірки достовірності відомостей про позивача, а на власних припущеннях зробив висновок про те, що паспорт позивача є недійсним, суд апеляційної інстанції погоджується з висновок суду першої інстанції про те, що такий висновок є передчасним, як наслідок рішення №046050020635 від 01.10.2024 року є протиправним та підлягає скасуванню.
При цьому, зважаючи на те, що в оскаржуваному рішенні №046050020635 від 01.10.2024 року відповідачем питання щодо перерахунку пенсії позивача по суті не розглядалося, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що належним та допустимим захистом порушеного права позивача буде зобов'язання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.09.2024 року про перерахунок пенсії та прийняти рішення відповідно до норм чинного законодавства України.
Разом з цим, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зауважити, що висновки суду в резолютивній частині постанови - є приписами, що підлягають безумовному виконанню сторонами та третіми особами, а судове рішення має бути категоричним, тобто повинне давати відповідь на позовні вимоги таким чином, щоб зняти невизначеність у взаємовідносинах між сторонами спору, суд звертає увагу на те, що у резолютивній частині постанови повинен бути наведений ясний і однозначний за своїм формулюванням висновок про протиправність дій або бездіяльності відповідача та про спосіб відновлення порушених прав позивача.
Суд першої інстанції зробивши правильний висновок про протиправність рішення №046050020635 від 01.10.2024 року Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яким відмовлено в перерахунку пенсії позивача та, як наслідок необхідності його скасування, помилково зобов'язав іншу особу, а саме Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву позивача від 23.09.2024 року.
Дії зобов'язального характеру щодо розгляду заяви з перерахунку позивачу пенсії має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про перерахунок позивачу пенсії, яким у цьому випадку є Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Наведена правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 07.05.2024 у справі №460/38580/22.
На підставі зазначеного, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково, рішення суду першої інстанції змінити, шляхом заміни в абзаці третьому резолютивної частини рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року у справі №160/28068/24 слів «Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області» на слова «Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області», з одночасною заміною в мотивувальній частини рішення висновку про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.09.2024 року про перерахунок пенсії на необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.09.2024 року про перерахунок пенсії.
В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року у справі №160/28068/24 слід залишити без змін.
Керуючись: статтями 241-245, 250, пунктом 1, 2 частини 1 статті 315, статтями 317, 321, 322, 327, 329 КАС України, Третій апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - задовольнити частково.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року у справі №160/28068/24 - змінити шляхом заміни слів «Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області» на слова «Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області» в абзаці третьому резолютивної частини рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року, з одночасною заміною в мотивувальній частини рішення висновку про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.09.2024 року про перерахунок пенсії на необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.09.2024 року про перерахунок пенсії.
В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року у справі №160/28068/24 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 17 квітня 2025 року.
Головуючий - суддя В.Є. Чередниченко
суддя В.А. Шальєва
суддя С.М. Іванов