17 квітня 2025 року ЛуцькСправа № 140/1865/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мачульського В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі- ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії за вислугу років та зарахувати додаткову вислугу з 24.02.2022 по 01.03.2024; зобов'язання здійснити з 02.10.2024 перерахунок та виплату пенсії виходячи із відсоткового розміру пенсії 56% від відповідних сум грошового забезпечення, вказаних у довідці та грошовому атестаті які були направлені ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ. В період з 24.02.2022 по 01.03.2024 він проходив військову службу під час мобілізації. ІНФОРМАЦІЯ_1 01.10.2024 направив відповідачу копію розрахунку вислуги років позивача. 02.10.2024 позивач подав заяву до відповідача про перерахунок пенсії, однак рішенням ГУ ПФУ у Волинській області №26 від 11.10.2024 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням додаткової вислуги в зв'язку з невиконанням умов п. «а» ст. 12 Закону №2262.
Позивач вважає, що збільшення вислуги років надає йому право на збільшення розміру пенсійних виплат до 56% від відповідних сум грошового забезпечення, зазначивши, шо приписами частиною 3 статті 2 Закону № 2262-XII пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі прийняття за контрактом на військову службу під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу в особливий період до дня фактичного звільнення.
З урахуванням наведеного просив позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 26.03.2025 відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні. Зазначає, що підстав для визначення нового відсотку розміру пенсії від вислуги не має, оскільки вислуга років позивача не досягла 25 років. Отже, відповідачем правомірно прийнято рішення про відсутність підстав для перерахунку пенсії.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.
Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі Закон - №2262-ХІІ).
Позивач в період з 24.02.2022 по 01.03.2024 проходив військову службу під час мобілізації.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 01.03.2024 №63 ОСОБА_1 звільнено з військової служби у відставку за підпунктом «а» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу.
ІНФОРМАЦІЯ_1 листом від 01.10.2024 №6335 направив до ГУ ПФУ у Волинській області копію розрахунку вислуги років позивача, з урахуванням додаткової вислуги років.
02.10.2024 позивач подав заяву до відповідача про перерахунок пенсії на підставі вказаного розрахунку.
Рішенням ГУ ПФУ у Волинській області №26 від 11.10.2024 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням додаткової вислуги в зв'язку з невиконанням умов пункту «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, з метою захисту свої прав та законних інтересів, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до частин першої та другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Законом № 2262-ХІІ визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Статтею 1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Стаття 2 Закону № 2262-ХІІ визначає, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
З матеріалів справи вбачається, що при призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України №2262-ХІІ, з 21.08.2021 вислуга років становила 16 років - в календарному обчисленні і 20 років - в пільговому обчисленні.
Відповідно до вимог частини 2 статті 12 Закону №2262-XII зберігається право на пенсію за вислугу років для осіб, які були звільнені зі служби до набрання чинності Законом України від 8 липня 2011 року №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та мають вислугу 20 років, у разі їх призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період та подальшим їх фактичним звільненням з такої служби або прийняття на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці України, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію.
Як вже зазначалося судом, пенсія позивачу у відповідності до положень Закону України №2262-ХІІ призначена ще з 2001 року.
Отже, в розумінні вказаних положень вищевказаного Закону у позивача наявне право на врахування вимог законодавця щодо призначення (перерахунку) пенсії, в тому числі щодо визначення вислуги років, що діяло на час призначення йому пенсії.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог Закону №2262-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою від 17 липня 1992 р. №393 затвердив Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі - Порядок № 393).
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №119 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 93" (далі - Постанова №119), яка набрала чинності 19 лютого 2022 року, до Порядку №393 внесено зміни, відповідно до яких Порядок № 393 доповнено пунктом 2-1 такого змісту: "Для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови".
Пункт 3 Порядку №393 (в редакції постанови №119) визначає, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяці у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Відповідач не врахував, що положеннями частини 2 статті 17-1 Закону №2262-XII прямо передбачено, що на пільгових умовах особам із числа військовослужбовців, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону, до вислуги років для визначення розміру пенсії зараховується один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.
Саме у відповідності до вимог частини 2 статті 17-1 Закону №2262-XII здійснено розрахунок вислуги років позивачу від 19.09.2024 року, відповідно до якого загальна вислуга позивача для врахуванні при розрахунку пенсійних виплат складає - 22 роки 04 місяці 05 днів.
В зв'язку з цим суд вважає протиправною відмову відповідача врахувати додаткову вислугу років від часу призову на військову службу з 24.02.2022 до дня фактичного звільнення 01.03.2024.
Суд враховує, що відповідно до вимог пункту "а" частини першої статті 13 №2262-XII наявність у позивача 22 повних років вислуги надає йому право на перерахунок та виплату з 02.10.2024 (дня звернення з заявою) пенсії в розмірі 56% (50% за 20 років і за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 відсотки (2х3=6%).
Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про задоволення взаємопов'язаних позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії за вислугу років з урахуванням додаткової вислуги з 24.02.2022 по 01.03.2024, та зобов'язати відповідача здійснити з 02.10.2024 перерахунок та виплату пенсії виходячи із відсоткового розміру пенсії 56% від відповідних сум грошового забезпечення, вказаних у довідці та грошовому атестаті які були направлені ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених грошових сум.
Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Оскільки матеріали справи не містять доказів понесення позивачем судових витрат, останні розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, код ЄДРПОУ 13358826) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років з урахуванням додаткової вислуги з 24.02.2022 по 01.03.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 02.10.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи із відсоткового розміру пенсії 56% від відповідних сум грошового забезпечення, вказаних у довідці та грошовому атестаті які були направлені ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених грошових сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий
Суддя В.В. Мачульський