Рішення від 26.03.2025 по справі 521/15255/24

Справа №521/15255/24

Провадження №2/521/1095/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2025 року м. Одеса

Малиновський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді Тополевої Ю.В.,

за участю секретаря Онуфрієнко К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «ДТЕК» Одеські електромережі, Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» про захист прав споживачів, -

ВСТАНОВИВ:

23 вересня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Малиновського районного суду міста Одеси із позовом до Акціонерного товариства «ДТЕК» Одеські електромережі, Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» про захист прав споживачів, в якому, після зміни предмету позову просив;

- визнати недійсним та скасувати акт про порушення №8007406, складений 03.07.2024 року структурним підрозділом АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» - про порушення споживачем ОСОБА_1 ((О/р: №01001/02004186, договір № П01001/2004186) п. 2.3.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії;

- визнати недійсним та скасувати протокол №73/7 від 13.08.2024 р. засідання комісії по розгляду акту про порушення №8007406 від 03.07.2024 р., як такий, що ухвалений на підставі недійсного акту про порушення №8007406 від 03.07.2024 року;

- визнати недоведеним факт порушення - ОСОБА_1 (О/р: №01001/02004186, Договір № П01001/2004186) п. 2.3.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії;

- визнати неправомірними дії АТ «ДТЕК Одеські електромережі» зі складання 03.07.2024 року акту про порушення №8007406 ОСОБА_1 (О/р: №01001/02004186, Договір № П01001/2004186) п.2.3.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії;

- визнати недійсним договір № 2004186 К від 01.08.2024 року (інформація про, який міститься в рахунку на оплату №2004186К/1 від 07.09.2024 року), виставлений співробітниками Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія»;

- визнати дії Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» протиправними щодо оформлення та виставлення рахунків абоненту ОСОБА_1 (О/р: №01001/02004186) за ціною комерційного тарифу (8.609 грн за 1 кВт.).

Позов обґрунтований наступними обставинами. В серпні 2024 року ОСОБА_1 стало відомо про те, що 03 липня 2024 року персоналом АТ «ДТЕК Одеські електромережі», без участі позивача складено акт № 8007406 про порушення ПРРЕЕ. За результатами розгляду акту на засіданні комісії 13 серпня 2024 р. було прийнято рішення, оформлене протоколом № 73/7.

Від АТ «ДТЕК Одеські електромережі» позивачу стало відомо про те, що 03 липня 2024 року при проведені перевірки уповноваженими представниками АТ«ДТЕК Одеські електромережі» було виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: « споживання електроенергії на непобутові потреби, а саме виявлено факт споживання електроенергії на потреби підприємницької діяльності (розважально-гостинний комплекс) за побутовим тарифом, про що складено акт про порушення № 8007406 від 03 липня 2024 року.

Позивач вважає акт про порушення № 8007406 від 03 липня 2024 року та протокол № 73/7 від 13 серпня 2024 р. незаконними та необгрунтованими, винесеними передчасно, без встановлення обставин, внаслідок чого факт порушення позивачем правил споживання електроенергії є недоведеним. Позивач вказує, що 03 липня 2024 року перевірку проведено за відсутності власника майна - ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 . Після чого, без достатньої перевірки і доказів працівниками структурного підрозділу АТ «ДТЕК Одеські електромережі» встановлено факт порушення власником дачного будинку - ОСОБА_1 п.2.3.12 ПРРЕЕ.

3 листа, направленого на поштову адресу позивача стало відомо, що оператором системи було виявлено факт споживання побутовим споживачем електричної енергії на непобутові потреби, та відповідно до абзацу 8 п. 2.3.12. ПРРЕЕ складено акт, на підставі якого внесено зміни до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 572000782717 в частині визначення виду навантаження згідно фактичного цільового використання об'єкту в частині присвоєння нового особового/контокорентного рахунку.

В зазначеному вище листі зазначено, що відповідно до п.2.3.12 на підставі рішення комісії з розгляду про порушення ПРРЕЕ, електропостачальником буде проведено перерахунок вартості за фактично спожиту електричну енергію на об'єкті споживача за відповідним тарифом (ціною) згідно чинного законодавства з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку чи технічної перевірки до дня виявлення порушення, але не більше ніж за 6 місяців та за період з дня виявлення порушення, показники з яких почнеться перерахунок зазначеного в Додатку 3 «Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії», до дня його усунення.

Позивач вказує про те, що він є добросовісним споживачем електроенергії, що підтверджується відсутністю будь-яких заборгованостей та наявністю переплати на 01 вересня 2024 року за спожиту електроенергію в загальному розмірі 25 304,76 грн. Згідно правовстановлюючих документів про право власності на об?єкт нерухомого майна, а саме будинок за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено, що вказана будівля є дачним будинком, та не має статусу комерційної забудови, отже, позивачу безпідставно встановлено споживання електроенергії на непобутові потреби, а саме, на потреби підприємницької діяльності (розважально-гостинний комплекс) за побутовим тарифом.

Крім того, АТ «ДТЕК Одеські електромережі» повідомила позивача про те, що електропостачальником буде проведено перерахунок вартості за фактичну спожиту електричну енергію на об'єкті споживача за відповідним тарифом (ціною) згідно чинного законодавства з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку чи технічної перевірки до дня виявлення порушення, але не більше ніж за 6 місяців та за період з дня виявлення порушення. Позивач в обгрунтування позову зазначає, що не має наміру оплачувати неіснуючий, на його думку, борг, який може з'явитись після вище зазначеного перерахунку вартості.

05 жовтня 2024 року позивачу стало відомо про те, що нарахування коштів за спожиту електроенергію йому здійснюється по комерційному тарифу за ціною 8.609 грн. на підставі договору № 2004186К від 01.08.2024 року, при цьому відповідачі повідомили ОСОБА_1 про те, що вказаний договір не укладався. Позивач вважає, що відповідачами без належних правових підстав застосовано тариф, на який ОСОБА_1 згоду не надавав, відповідний договір не укладав та його умови не погоджував.

17 жовтня 2024 року від представника АТ «ДТЕК Одеські електромережі» надійшов відзив на позов із запереченнями проти нього. Заперечення обгрунтовані тим, що позивачем на підтвердження своїх позовних вимог не надано жодного доказу, який би переконливо свідчив би про недійсність акту про порушення чи протоколу. АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» з 01 січня 2019 року є оператором системи розподілу на території м. Одеси та Одеської області. Позивач у своїй позовній заяві зазначає, що він є власником дачного будинку у АДРЕСА_1 . Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно дачний будинок розташований на земельній ділянці розміром 0,0368 га та становить 505 кв. м.

19 червня 2024 року НКРЕКП прийняла постанову № 1142 «Про затвердження Змін до постанови НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312», якою впорядковано певні процедури, визначені ПРРЕЕ, зокрема дії учасників роздрібного ринку електричної енергії щодо споживання (використання) індивідуальними побутовими споживачами електричної енергії на об'єкті побутового споживача на непобутові потреби, яка набрала чинності 01 липня 2024 року.

Відповідно до пункту 2.3.12 глави 2.3 розділу ІІ ПРРЕЕ електрична енергія, яка використовується на об'єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби, зокрема для підприємницької, господарської та незалежної професійної діяльності, надання платних послуг, здійснення нотаріальної діяльності, діяльності датацентрів, центрів обробки даних, діяльності зі створення віртуальних активів (майнінгу), надання інших платних послуг, у тому числі у сфері сільського зеленого туризму тощо, обліковується за умовною (віртуальною) точкою комерційного обліку окремо та оплачується за відповідними тарифами (цінами) для непобутових споживачів електропостачальника.

З метою приведення договірних відносин щодо розподілу/постачання електричної енергії у відповідність до ПРРЕЕ на об'єкті побутового споживача 03.07.2024р. було проведено перевірку.

Так, 03.07.2024р., уповноваженими представниками АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» при проведенні перевірки на предмет дотримання ПРЕЕ за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено порушення Правил, а саме згідно змісту акту: «п. 2.3.12 ПРРЕЕ - споживання електроенергії на непобутові потреби, а саме виявлено факт споживання електроенергії на потреби підприємницької діяльності (розважально -гостинний комплекс) за побутовим тарифом». 3 приводу виявленого порушення представниками АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» був складений Акт про порушення № 8007406 від 03.07.2024. В Акті про порушення № 8007406 від 03.07.2024 детально зазначено зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти Правил.

Під час складання акту про порушення був присутній син споживача - ОСОБА_2 , який допустив представників відповідача, однак підписувати зазначений акт про порушення відмовився, що підтверджується відеозйомкою, а тому акт про порушення № 8007406 від 03 липня 2024 разом з Актом вимогою № 6014916 від 03 липня 2024р., що є додатком до Акту про порушення, позивачу було направлено поштою.

13 серпня 2024 відбулось засідання комісії по розгляду актів про порушення, на яке споживач або уповноважений представник споживача не з'явився, хоча про дату, місце та час розгляду був повідомлений належним чином. На комісію також було запрошено представника електропостачальника. На засіданні комісії було прийнято рішення: - нарахування по акту про порушення згідно видів порушення визначених главою 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ не проводити; електрична енергія, яка використовується на об'єкті побутового споживача як на побутові так і на непобутові потреби, має бути розподілена та обліковуватись окремими комерційними обліками з укладанням відповідних договорів; Споживачу необхідно здійснити заходи з усунення порушення у терміни, зазначені в акті про порушення ПРРЕЕ № 8007406 та укласти відповідний договір з електропостачальником за відповідним тарифом. Засідання комісії по розгляду акту про порушення № 8007406 від 03 липня 2024 року оформлене протоколом № 73/7 від 13 серпня 2024р. Будь-яких доповнень, зауважень, звернень, доказів що б підтверджували відсутність споживання з боку побутового електричної енергії на непобутові потреби від споживача на адресу АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» не надходило. Рішення комісії було оформлено протоколом № 73/7 від 13.08.2024, який було надіслано позивачу рекомендованим листом та на адресу ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія». Тобто відповідач АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» діяло у межах своїх повноважень та при дотриманні законодавства України в сфері електроенергетики.

10 грудня 2024 року від представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» надійшов відзив на позов із запереченнями проти нього. Заперечення обгрунтовані наступними обставинами.

На виконання вимог законодавства, на підставі отриманого від АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» протоколу № 73/7 від 13.08.2024 р. засідання комісії про розгляд акту про порушення № 8007406 від 03.07.2024 р., ТОВ «ООЕК» було надіслано позивачу для оплати коригуючі рахунки за спожиту електричну енергію за період березень-серпень 2024 року та вересень-жовтень 2024 року, тобто, ТОВ «ООЕК» діяло у відповідності до вимог законодавства, а тому - відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача до ТОВ «ООЕК». Щодо твердження позивача про відсутність договірних відносин між ним та ТОВ «ООЕК» на підставі договору № 2004186К від 01.08.2024 року відповідач зазначає, що ТОВ «ООЕК» було надіслано на адресу ОСОБА_1 коригуючі рахунки за періоди березень-серпень 2024 року та вересень 2024 року разом із супровідним листом, в якому зазначено, що «Південний підрозділ ТОВ «ООЕК» відкликає раніше надіслані рахунки за спожиту електричну енергію № 01-2004186К/1 від 07.09.2024 р. та № 01-2004186/К від 04.10.2024 р. Таким чином, рахунок, на який посилається позивач, є недійсним (помилковим) та був відкликаний ТОВ «ООЕК». При цьому обсяги спожитої електроенергії та застосований тариф у відкоригованому рахунку залишились незмінними. Разом з тим, позивачем було додано до заяви про зміну предмету позову відповіді ТОВ «ООЕК» та АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» на адвокатські запити, згідно яких, ані договору про постачання електричної енергії, ані договору про розподіл електричної енергії за № 2004186К від 01.08.2024 р. між позивачем та відповідачами укладено не було. Будь-яких інших доводів та доказів на підтвердження викладених обставин позивачем надано не було. З огляду на вищезазначене, позовні вимоги позивача щодо визнання недійсним договору № 2004186К від 01.08.2024 р., є безпідставними, недоведеними та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.

Представник позивача у відкритому судовому засіданні позов підтримала, просила його задовольнити.

Представник Акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» у відкритому судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві на позов.

Представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» у відкритому судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві на позов.

Суд, вивчивши позовну заяву, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та відеозапис, вивчивши нормативно-правові акти, які регулюють спірні правовідносини, проаналізувавши і оцінивши докази в їх сукупності вважає, що у задоволенні позовних вимог належить відмовити.

Судом встановлено, та підтверджено матеріалами справи наступні фактичні обставини.

ОСОБА_1 є споживачем послуг з розподілу електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією договору № 01002/2004186 споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 31 липня 2019 року (т. 1 а. с. 31).

Житловий будинок АДРЕСА_1 належить ОСОБА_1 на праві приватної власності на підставі договору купівлі-продажу від 03.06.2015 року, і має статус дачного будинку, що підтверджується копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень, сформованого 03 червня 2015 року (т. 1 а. с. 38, 39).

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажом, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначаються Законом України "Про ринок електричної енергії" та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 312 від 14 березня 2018 року.

АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» є оператором системи розподілу на території м. Одеси та Одеської області на підставі ліцензії з розподілу електричної енергії, що видана згідно постанови НКРЕКП від 06.11.2018р. № 1345.

19 червня 2024 року НКРЕКП прийняла постанову № 1142 «Про затвердження Змін до постанови НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312», якою впорядковано певні процедури визначені ПРРЕЕ, зокрема дії учасників роздрібного ринку електричної енергії щодо споживання (використання) індивідуальними побутовими споживачами електричної енергії на об'єкті побутового споживача на непобутові потреби, яка набрала чинності 01 липня 2024 року.

Відповідно до пункту 2.3.12 глави 2.3 розділу ІІ ПРРЕЕ електрична енергія, яка використовується на об'єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби, зокрема для підприємницької, господарської та незалежної професійної діяльності, надання платних послуг, здійснення нотаріальної діяльності, діяльності датацентрів, центрів обробки даних, діяльності зі створення віртуальних активів (майнінгу), надання інших платних послуг, у тому числі у сфері сільського зеленого туризму тощо, обліковується за умовною (віртуальною) точкою комерційного обліку окремо та оплачується за відповідними тарифами (цінами) для непобутових споживачів електропостачальника.

Із листа АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» № 21/528 від 04.09.2024 року вбачається, що 03 липня 2024 року при проведенні перевірки уповноваженими представниками АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» було виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312, а саме: «споживання електроенергії на потреби підприємницької діяльності (розважально-гостинний комплекс) за побутовим тарифом, про що складено акт про порушення № 8007406 від 03.07.2024 року (т. 1 а. с. 40-41, 47).

Із листа АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» № 101/29/03-5898 від 15.08.2024 року вбачається, що за результатами розгляду акту № 8007406 на засіданні комісії 13 серпня 2024 року, на яку Дворніков Б.О. не з'явився, було прийнято рішення, оформлене протоколом № 73/7 (т. 1 а. с. 51-53).

На засіданні комісії було прийнято рішення: - нарахування по акту про порушення згідно видів порушення визначених главою 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ не проводити. Електрична енергія, яка використовується на об'єкті побутового споживача, як на побутові, так і на непобутові потреби, має бути розподілена та обліковуватись окремими комерційними обліками з укладанням відповідних договорів. Споживачу необхідно здійснити заходи з усунення порушення у терміни, зазначені в акті про порушення ПРРЕЕ № 8007406 та укласти відповідний договір з електропостачальником за відповідним тарифом.

Відповідно до ч.1 ст.77 ЗУ «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

За ч.2 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема:

- недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії (п. 2 ч. 2 цієї статті); крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної без приладів обліку (п. 4 ч. 2 цієї статті).

Відповідно до ч. с. 4, 5 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», обов'язки енергопостачальників або інших суб'єктів, визначених законом щодо постачання та розподілу електричної енергії, встановлюються законом, що регулює відносини у сфері постачання та розподілу електричної енергії. Послуга з постачання електричної енергії надається згідно з умовами договору та вимогами правил, затверджених Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно пункту 47 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії», непобутовий споживач - фізична особа - підприємець або юридична особа, споживання, яка купує електричну енергію, що не використовується нею для власного побутового у відповідності до частини першої статті 4 положень Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.

Згідно частини четвертої статті 46 Закону України «Про ринок електричної енергії», оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором. Оплата послуг з розподілу здійснюється за тарифами, які регулює Регулятор відповідно до затвердженої ним методики. Тарифи на послуги з розподілу електричної енергії оприлюднюються операторами систем розподілу в порядку та строки, визначені нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Як визначено у частинах першій-другій статті 56 Закону України «Про ринок електричної енергії», постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

Відповідно до частини другої статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії», побутові споживачі та малі непобутові споживачі мають право на отримання універсальних послуг відповідно до цього Закону.

У частині третій статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначені обов'язки споживача.

Так, споживач зобов'язаний:

1) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів;

2) надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії;

3) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;

4) врегулювати у порядку, визначеному кодексом систем розподілу, відносини щодо технічного забезпечення розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу;

5) надавати стороні, з якою укладено договір про постачання/купівлю-продаж електричної енергії, інформацію про сумарну номінальну потужність споживання електричної енергії своїх електроустановок, якщо технічна спроможність таких установок може забезпечити споживання в обсязі 600 ГВт год на рік та вище.

Постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг. Договір про постачання універсальних послуг е публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором.

Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті (частина четверта статті 63 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Згідно пункту 2.3.12. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14 березня 2018 року, споживання електричної енергії за відповідним тарифом (ціною) відповідно до комерційної пропозиції має бути забезпечене окремим комерційним обліком.

Окремі площадки вимірювання мають бути забезпечені засобами вимірювальної техніки, які дають можливість організувати комерційний облік за відповідним тарифом (ціною) на всій площадці вимірювання.

Електрична енергія, яка використовується на об'єкті побутового споживача на непобутові потреби, зокрема для підприємницької, господарської та незалежної професійної діяльності, надання платних послуг, здійснення нотаріальної діяльності, діяльності дата-центрів, центрів обробки даних, діяльності зі створення віртуальних активів (майнінгу) тощо, обліковується окремо та оплачується за відповідними тарифами (цінами) для непобутових споживачів електропостачальника.

У разі використання електричної енергії на об'єкті побутового споживача на непобутові потреби побутовий споживач має звернутись до оператора системи із заявою про організацію окремого обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби. У разі виявлення оператором системи фактів споживання побутовим споживачем електричної енергії на непобутові потреби оператор системи складає акт про порушення ПРЕЕ, у якому вказується зобов'язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення шляхом негайного припинення споживання електричної енергії непобутові потреби та організації комерційного обліку на непобутові потреби та/або укладення договору з електропостачальником за відповідним тарифом протягом місяця з дня складення акта про порушення ПРРЕЕ.

Оператор системи надає копію зазначеного акта про порушення ПРРЕЕ відповідному електропостачальнику. У разі неусунення побутовим споживачем виявленого порушення у місячний строк постачання електричної енергії такому споживачу припиняється в установленому цими Правилами порядку.

У разі виявлення оператором системи фактів споживання побутовим споживачем та іншими споживачами електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби (на потреби для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено) оператор системи складає акт про порушення ПРРЕЕ, в якому зазначаються зобов'язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення шляхом негайного припинення споживання електричної енергії на непобутові потреби та протягом 30 днів з дня складення акта про порушення ПРЕЕ організації комерційного обліку на непобутові потреби та укладення договору з електропостачальником за відповідним тарифом. Підтвердженням факту споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби, можуть слугувати:

отримана інформація від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби;

рекламні вивіски та фасадні таблички на об'єктах; зафіксовані фото (відео) з відповідною рекламою;

рекламна інформація з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet, тощо.

У відповідності до пункту 5.1.20 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого Постановою НКРЕКП 14.03.2018 № 311 (у редакції постанови НКРЕКП від 20.03.2020 № 716), на об'єкті побутового споживача має бути забезпечений окремий комерційний облік електричної енергії, що використовується на непобутові потреби. Побутовий споживач (власник об?єкта) забезпечує встановлення окремого вузла обліку (площадки вимірювання) для непобутових потреб на підставі проектних рішень.

Відповідно до п.8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об?єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж після пред'явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують графічне зображення (п.8.2.5 ПРРЕЕ).

Із матеріалів справи вбачається, що в Акті про порушення № 8007406 від 03.07.2024 зазначений зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти Правил.

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об?єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об?єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ Акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

У разі розгляду акта щодо використання на об'єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби, оператор системи додатково запрошує на засідання комісії електропостачальника та надсилає копію відповідного акта про порушення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

У зв?язку з відмовою особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт, отримувати акт про порушення № 8007406 від 03.07.2024 та акт-вимогу № 6014916 від 03.07.2024, що зафіксовано відеозйомкою, дослідженою судом у відкритому судовому засіданні, вказані документи разом із повідомленням від 04.07.2024 за вих. № 101/29/03-4718, в якому зазначено день та час проведення засідання комісії позивачу були направлені поштовою кореспонденцією (т.1 а. с. 92-98).

У відповідності до пункту 5.1.20 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого Постановою НКРЕКП 14.03.2018 № 311 (у редакції постанови НКРЕКП від 20.03.2020 № 716), на об'єкті побутового споживача має бути забезпечений окремий комерційний облік електричної енергії, що використовується на непобутові потреби. Побутовий споживач (власник об?єкта) забезпечує встановлення окремого вузла обліку (площадки вимірювання) для непобутових потреб на підставі проектних рішень.

Згідно зі ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Відповідно до п.8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об?єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об?єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Відповідно до п.8.2.6 Правил, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення розглядається відповідний акт.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі розгляду питання щодо використання на об'єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби копія рішення комісії видається/ надсилається електропостачальнику.

З урахуванням вищенаведених норм передбачається, що споживач електроенергії несе відповідальність згідно із законодавством за порушення Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії.

Правовий аналіз зазначених правових норм дає суду підстави вважати, що АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» при проведенні перевірки за об?єктом споживача та при розгляді акту про порушення № 8007406 від 03.07.2024 діяло у межах наданих йому повноважень та при дотриманні законодавства України в сфері електроенергетики.

Таким чином, відповідач діяв у суворій відповідальності з встановленими на законодавчому рівні приписами, а як наслідок доводи позивача про незаконність дій жодними належними та допустимими доказами не доводяться, а отже не заслуговують на увагу суду.

Завданням суду при здійсненні правосуддя, в силу ст. 2 Закону України Про судоустрій та статус суддів" є, зокрема, захист гарантованих Конституцією України та законами, прав і законних інтересів фізичних осіб.

За змістом положень вказаних норм, правом на пред'явлення позову до суду наділені, зокрема, фізичні особи, а суд шляхом вчинення провадження у справах здійснює захист осіб, права і охоронювані законом інтереси яких порушені або оспорюються.

Встановивши наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорення і відповідно ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.

Розпорядження своїм правом на захист є диспозитивною нормою цивільного законодавства, яке полягає у наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.

Так, предметом позову є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою - посилання на належне йому право, юридичні факти, що призвели до порушення цього права, та правове обґрунтування необхідності його захисту.

При цьому, суд вказує, що виключне право на визначення предмету та підстави позову належить позивачу, натомість суд, вирішуючи спір, повинен надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права фактичним обставинам та вимогам закону.

Як вбачається з матеріалів справи, позовні вимоги ОСОБА_1 направлені на захист його прав, як споживача електроенергії, які, на думку позивача, порушені відповідачами шляхом встановлення факту споживання ОСОБА_1 електроенергії на потреби підприємницької діяльності (розважально-гостинний комплекс) за побутовим тарифом, в той час, як ОСОБА_1 підприємницьку діяльність за адресою перевірки не веде.

Таким чином, до предмету доказування по даній справі відносяться обставини, які підтверджують доводи позивача про відсутність здійснення ним підприємницької діяльності за адресою: АДРЕСА_1 , де було виявлено порушення ПРРЕЕ, яке виразилось у споживанні ОСОБА_1 електроенергії на потреби підприємницької діяльності (розважально-гостинний комплекс) за побутовим тарифом.

За змістом частини третьої статті 12, частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У частинах першій, другій статті 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Позивач, обґрунтовуючи свої позовні вимоги не надав суду належних та допустимих доказів на підтвердження того, що за адресою: АДРЕСА_1 ним не здійснювалась підприємницька діяльність у вигляді надання розважально-гостинних послуг, що давало би підстави суду вважати ОСОБА_1 споживачем електричної енергії за побутовим тарифом.

Так, довідка про технічну характеристику дачного будинку за адресою: АДРЕСА_1 (т. 1 а. с. 49), на яку посилався позивач, як таку, що спростовує наявність за вказаною адресою готелю, датована 2019 роком, в той час як порушення позивачем Правил роздрібного ринку електричної енергії виявлено 03 липня 2024 року, що дає суду підстави дійти висновку про неактуальність вказаної довідки на час розгляду справи.

Наданий позивачем опис документів, що надаються фізичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії (т. 2 а. с. 129) на підтвердження припинення ОСОБА_1 підприємницької діяльності датований 27 грудня 2019 року, не є актуальним на час виявлення порушення позивачем Правил роздрібного ринку електричної енергії. Крім того, вказаний опис не є підтвердженням того, що підприємницька діяльність ОСОБА_1 припинена, та, що позивач не здійснює її на час виявлення порушення 03 липня 2024 року.

В той же час, в обґрунтування заперечень проти позову, відповідачами надані належні та допустимі докази здійснення ОСОБА_1 підприємницької діяльності за адресою: АДРЕСА_1 , та, споживання, відповідно, електричної енергії на непобутові потреби.

Так, судом було досліджено у відкритому судовому засіданні продемонстровану відеозапис, надану представником АТ «ДТЕК Одеські електромережі», яка містить відео з рекламною вивіскою готельно-розважальних послуг та відмови від підпису сина позивача, який допустив працівників АТ «ДТЕК Одеські електромережі» 03 липня 2024 року на об'єкт, за адресою: АДРЕСА_1 .

Також представником АТ «ДТЕК Одеські електромережі» надано до суду та досліджено судом фото з рекламною вивіскою та скриншоти з інтернет-сайтів реклами апартаментів за адресою: АДРЕСА_1 (т. 1 а. с. 123-129), які свідчать про надання ОСОБА_1 готельно-розважальних послуг за вказаною адресою.

При цьому, представник позивача у відкритому судовому засіданні не спростувала вказані обставини іншими належними та допустимими доказами.

Вказані обставини дають суду підстави вважати, що позов ОСОБА_1 є необґрунтованим та таким, який задоволенню не підлягає, так як споживання ОСОБА_1 електричної енергії за побутовим тарифом на потреби підприємницької діяльності доведені стороною відповідачів під час розгляду справи належними та допустимими доказами.

Що стосується позовних вимог ОСОБА_1 про визнання недійсним договору № 2004186 К від 01.08.2024 року, відомості про який містились у рахунках за спожиту електричну енергію за ціною комерційного тарифу, суд зауважує наступне.

За змістом ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені у ч. 2 ст. 16 ЦК України.

Як способи захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника.

У п. 2 ч. 2 ст. 16 ЦК України встановлено, що способом захисту цивільних прав є визнання правочину недійсним.

Статтею 203 ЦК України передбачені загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, зокрема зміст правочину не може суперечити ЦК України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.

Частини перша і третя статті 215 ЦК України встановлює, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

В обґрунтування позовних вимог в цій частині ОСОБА_1 посилається на те, що вказаний договір не укладався між ним та відповідачами, а тому повинен бути визнаний недійсним.

Вказані обставини визнані під час розгляду справи представником Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія», від імені якого позивачу направлялись рахунки із посиланням на вказаний договір.

Таким чином, сторони не виявили свою волю на укладення договору, на набули обумовлених ним прав та обов'язків, тому правочин є таким, що не вчинений, права та обов'язки за таким правочином сторонами взагалі не набуті, та, відповідно, правовідносини за ним не виникли, що не дає підстав суду дійти висновку про визнання вказаного договору недійсним.

Разом із цим представником відповідача надано докази на підтвердження того, що виставлені позивачу рахунки за спожиту електричну енергію № 01-2004186К/1 від 07.09.2024 рік та № 01-204186К/1 від 04.10.2024 рік відкликані, як виставлені помилково, а замість них надіслано коригуючий рахунок за спожиту електричну енергію за березень-серпень 2024 р. та коригуючий рахунок за вересень 2024 рік (т. 2 а. с. 15-20).

Таким чином, Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» права ОСОБА_1 порушені не були в зв'язку із відкликанням помилково виставлених рахунків, а коригуючи рахунки були виставлені із чітким дотриманням вимог законодавства у сфері роздрібного ринку електричної енергії, що виключає визнання дій вказаного відповідача протиправними.

Згідно з частинами першою, другою та п'ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Керуючись ст. ст. 15, 16, 203, 215 Цивільного кодексу України, ст. ст. 12, 13, 81, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 до Акціонерного товариства «ДТЕК» Одеські електромережі, код ЄДРПОУ 00131713, адреса місцезнаходження: 65031, вул. М. Боровського, буд. 28-Б, м. Одеса, Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія», код ЄДРПОУ 42114410, адреса місцезнаходження: 65003, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, буд. 88 про захист прав споживачів - залишити без задоволення.

Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Малиновського районного суду міста Одеси від 29 жовтня 2024 року у вигляді зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» та Акціонерне товариство «ДТЕК» Одеські електромережі» утриматись щодо дій стосовно відключення абонента ОСОБА_1 (О/р: № НОМЕР_2 ) від електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 .

Заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене учасниками справи до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Ю.В. Тополева