Справа №: 486/1502/24 Провадження № 3/486/56/2025
16 січня 2025 року Южноукраїнський міський суд Миколаївської області
у складі: головуючого судді - Савіна О.І.,
при секретарі - Манзенко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Південноукраїнську Миколаївської області справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Відділення поліції №3 Вознесенського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 51 КУпАП,
21.08.2024 року о 17:15 год. ОСОБА_1 в м.Южноукраїнськ по вул.Європейській, буд.44, в магазині «Добрий Кошик» здійснив дрібну крадіжку, а саме: таємно заволодів трьома батончиками «Орео» на загальну вартість 117 грн, чим спричинив матеріальну шкоду.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст. 51 КУпАП.
У судове засідання, ОСОБА_1 не з'явився, з клопотанням про відкладення розгляду справи не звертався, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, а тому у відповідності до ст. 268 КУпАП справу розглянуто за його відсутності за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що провадження по справі підлягає закриттю по наступним підставам.
Відповідно до ст.ст. 245, 246, 252, 256, 268, 280, 283 КУпАП, суддя при розгляді справи розглядає всі питання факту і права, але в межах порушеного провадження, дотримуючись принципів судочинства та здійснення правосуддя, коли висновки судді не можуть ґрунтуватися на припущеннях, а всі сумніви вини тлумачаться на користь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, у зв'язку з чим докази повинні бути оцінені суддею на їх достатність для достовірних і безперечних висновків про скоєний на принципах забезпечення доведення вини за ст. 129 Конституції України, і визнання провини згідно зі ст. 252 КУпАП не може мати наперед встановленої сили.
Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Так, відповідно до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Як і в Конституції України, так і в міжнародних актах (Загальна декларація прав людини, Конвенція про захист прав людини та основних свобод, Міжнародний пакт про громадянські і політичні права), йдеться про застосування принципу презумпції невинуватості у справах про притягнення до відповідальності за скоєння кримінальних правопорушень.
Однак, адміністративне правопорушення та кримінальне правопорушення мають аналогічний склад, а їх відмежування один від одного проводиться за ступенем суспільної небезпеки, тому з урахуванням принципу верховенства права, презумпція невинуватості діє у всіх випадках звинувачення людини (суб'єкта приватного права) державою, в тому числі, і в разі притягнення особи до відповідальності за адміністративні правопорушення.
В своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції (п.1 ст.32 Конвенції) неодноразово наголошував, що суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом».
Таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій щодо фактів (п.75 Рішення ЄСПЛ у справі «Огороднік проти України» від 05.05.2015 року).
Згідно ст. 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовими особами, тобто складання протоколує процесуальною дією суб'єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, в тому числі: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів, відповідно ст. 251 КУпАП, покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
За змістом вимог ст. 256, ч.1 ст.257 КУпАП, питання наявності або відсутності складу адміністративного правопорушення суд вирішує лише у межах протоколу, складеного відносно конкретної особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Вимогами ст. 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю з підстав відсутності події і складу адміністративного правопорушення (п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП).
Таким чином, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Відповідно до п.п.7,8 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ №1376 від 06.11.2025 року (зі змінами), не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено. Протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Протокол про адміністративне правопорушення сам по собі без підтвердження іншими належними та допустимими доказами не є безумовним та беззаперечним доказом на доведення вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення, а є лише формою фіксації правопорушення.
Судом встановлено, що факт здійснення ОСОБА_1 дрібної крадіжки, а саме: таємного заволодіння трьома батончиками «Орео» на загальну вартість 117 грн, не знайшов свого підтвердження під час дослідження матеріалів справи, оскільки до протоколу не долучено жодних належних, допустимих та достатніх доказів вчинення саме ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 51 КУпАП, тоді як в заяві продавця ФОП « ОСОБА_2 » ОСОБА_3 від 21.08.2024 року про здійснення крадіжки невідомим її чоловіком та в її поясненнях зазначено, що останній намагався заховати за футболкою три пачки «Орео» та почав рухатися повз каси й хотів винести продукт, але вона його зупинила і запропонувала вийняти те що він сховав під футболкою, однак він вийняв та кинув на полицю. Потім вона натиснула тривожну кнопку та приїхав наряд охорони, після даного громадянина запросили проїхати до ВП №3 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області.
Крім того, як вбачається з пояснень ОСОБА_1 від 21.08.2024 року, що він того ж дня прийшов до магазину «Добрий Кошик», де на полиці з печивом взяв два батончики печива «Орео», яке він поклав до кишені шортів, виходячи перед касою його зупинила продавець магазину, після цього він печиво положив на місце.
Таким чином, дане правопорушення не конкретизоване.
Інших доказів, а саме відео з камер спостереження магазину чи свідків, які б підтвердили факт здійснення крадіжки ОСОБА_1 , що мало місце саме 21.08.2024 року о 17:15 год., матеріали справи не містять.
Відповідно до ч.3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях і всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, враховуючи відсутність доказів на підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 51 КУпАП, беручи до уваги ті протиріччя, які містяться у наданих доказах: а саме щодо пояснень ОСОБА_3 та ОСОБА_1 про подію, яка зазначена в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №147221 від 21.08.2024 року, а також вартості викраденого та рапортів працівника поліції, провадження по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 51 КУпАП слід закрити за відсутністю складу вказаного адміністративного правопорушення в його діях.
Як зазначено в п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Судовий збір стягненню з ОСОБА_1 не підлягає.
На підставі наведеного, керуючись ст. 40-1, ч.1 ст. 51, п.1 ч.1 ст. 247, ст.ст. 283, 284 КУпАП, суд, -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду через Южноукраїнський міський суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Южноукраїнського
міського суду О.І. Савін