Справа № 761/4980/25
Провадження № 3/761/1709/2025
03 квітня 2025 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Антонюк Марина Станіславівна, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із Шевченківського УП ГУ НП в м. Києві ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, громадянина України, який працює менеджером у Evoys finance, неодружений, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1732 КУпАП,
З матеріалів протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №622886 від 27.01.2025 вбачається, що 27 січня 2025 року о 03 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відносно своєї співмешканки - ОСОБА_2 , а саме: ображав нецензурною лайкою, бив по тілу та головою об підлогу. Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 1732 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про дату і час судового розгляду, не з'явився. Разом з тим, до початку судового розгляду через канцелярію суду надійшли письмові пояснення ОСОБА_1 , в яких останній вказує, що зі співмешканкою ОСОБА_2 мав непорозуміння, у ході якого остання попросила свою знайому викликати поліцію. Остання вирішила таким чином провчити його. Наразі конфлікт вичерпано, а він є невинним у вчиненні інкримінованого правопорушення.
За таких обставин, враховуючи, що ОСОБА_1 повідомлявся про час та дату розгляду справи, клопотань про відкладення судового розгляду до суду не направляв, з метою дотримання вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, а також беручи до уваги, що судом вживались вичерпні заходи для забезпечення участі особи при розгляді справи, при цьому, участь особи при розгляді справ про адміністративне правопорушення за ст. 1732 КУпАП не є обов'язковою, суддя вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .
Потерпіла ОСОБА_2 , будучи належним чином повідомленою про дату і час судового розгляду, не з'явилася. Разом з тим, до початку судового розгляду через канцелярію суду надійшли письмові пояснення останньої, в яких потерпіла вказує, що 27.01.2025, будучи роздратованою на свого співмешканця ОСОБА_1 , вирішила його провчити та попросила свою знайому викликати працівників поліції. У той же час, викладене у протоколі не відповідає дійсності, ОСОБА_1 не застосовував до неї насильство фізичного чи психологічного характеру, не душив, словесно не ображав, не бив головою об підлогу, відтак, у своїх поясненнях виклала поліції недостовірні факти. Враховуючи наведене, просила суд закрити провадження стосовно ОСОБА_1 .
Ретельно вивчивши матеріали провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , а також дослідивши викладені у заявах сторін провадження доводи, суддя прийшла до таких висновків.
Адміністративним правопорушенням (проступком) ч. 1 ст. 9 КУпАП визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 245 КУпАП є:своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Так, ст. 280 КУпАП закріплює, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 1732 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
У ході розгляду справи судом враховується, що домашнє насильство характеризується такими ознаками як умисність (з наміром досягнення бажаного результату), спричинення шкоди, порушення прав і свобод людини значна перевага сил (фізичних, психологічних, пов'язаних із вищою посадою тощо) того, хто чинить насильство.
Для наявності складу адміністративного правопорушення щодо вчинення домашнього насильства є обов'язковим одночасне існування вищевказаних ознак, а тому, у разі відсутності хоча б однієї із ознак, дії особи не можна розцінювати як насильство.
Виходячи зі змісту ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП, розгляд справ про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який і є підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
У свою чергу, згідно з ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №622886 від 27.01.2025, складеного стосовно ОСОБА_1 , вбачається, що 27 січня 2025 року о 03 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відносно своєї співмешканки - ОСОБА_2 , а саме: ображав нецензурною лайкою, бив по тілу та головою об підлогу, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 1732 КУпАП.
Разом з тим, з аналізу досліджених доказів у їх сукупності, суддею встановлено, що сама подія адміністративного правопорушення не мала місце 27.01.2025, оскільки після прибуття працівників поліції 27 січня 2025 року о 03 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_2 , потерпіла ОСОБА_2 надала працівникам поліції недостовірні відомості щодо обставин, які відбувалися у ході побутового конфлікту з її співмешканцем ОСОБА_1 .
Так, з пояснень потерпілої, які надійшли до суду 18.02.2025, вбачається, що остання, будучи роздратованою на свого співмешканця ОСОБА_1 , повідомила поліцейським, що останній ображав її нецензурною лайкою, бив по тілу та головою об підлогу, душив. В подальшому, у скерованій на адресу суду наступній заяві від 03.04.2025, потерпіла ОСОБА_2 підтвердила достовірність таких пояснень, викладених у раніше скерованих письмових поясненнях.
Разом з тим, інших доказів на підтвердження викладеного у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №622886 від 27.01.2025 судді не надано, а всі долучені до протоколу докази ґрунтуються виключно на недостовірних показання потерпілої.
Враховуючи вищенаведене, суддя приходить до висновку, що досліджені докази в їх сукупності не свідчать про вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства психологічного та фізичного характеру стосовно своєї співмешканки ОСОБА_2 .
З урахуванням встановлених у судовому засіданні обставин та відсутності будь-яких доказів на підтвердження викладеного у складеному стосовно ОСОБА_1 протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №622886 від 27.01.2025, суддя приходить до висновку про недоведеність вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства.
Вказане свідчить про відсутність доказів на підтвердження наявності в діях ОСОБА_1 ознак домашнього насильства, тобто складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1732 КУпАП.
Згідно зі ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є забезпечення доведеності вини.
У силу Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди України застосовують при розгляді справ Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
У п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на первісне визначення цього принципу у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey, п. 282) зазначається, що доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Конституційний Суд України у рішенні від 26.02.2019 №1-р/2019 зауважив, що елементом принципу презумпції невинуватості є принцип «in dubio pro reo», згідно з яким при оцінюванні доказів усі сумніви щодо вини особи тлумачаться на користь її невинуватості. Презумпція невинуватості особи передбачає, що обов'язок доведення вини особи покладається на державу.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного вище, суддя дійшла висновку, що провадження у справі відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1732 КУпАП, підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 9, 23, ст. 1732, 247, 268, 279, 280, 283-285 КУпАП, суддя
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 1732 КУпАП закрити за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Києва.
Суддя Шевченківського
районного суду міста Києва М.С. Антонюк