Вирок від 04.04.2025 по справі 758/3266/18

Справа № 758/3266/18

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.04.2025 м. Київ

Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючої-судді ОСОБА_1 ,

суддів ОСОБА_2 ,

ОСОБА_3

за участю :

секретаря судового засідання ОСОБА_4 ,

прокурора ОСОБА_5 ,

захисника ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Подільського районного суду міста Києва в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42015010000000139 від 20.10.2015 відносно

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , уродженця м. Сімферополь, АР Крим, громадянина України, колишнього депутата Сімферопольської міської ради Автономної Республіки Крим VI скликання, останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1

за обвинуваченням, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Історія провадження.

16 березня 2018 року до Подільського районного суду міста Києва з Апеляційного суду міста Києва надійшов обвинувальний акт та додані до нього матеріалами в кримінальному провадженні 42015010000000139, відомості про яке внесені до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань 20.10.2015 за обвинуваченням ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.04.2018 справу розподілено для розгляду колегії суддів у складі головуючого судді ОСОБА_8 , суддів ОСОБА_9 , ОСОБА_2 .

Ухвалою Подільського районного суду міста Києва від 19.03.2018 у даному кримінальному провадженні призначено підготовче судове засідання, на розгляд у якому винесено питання, регламентовані ст. 314-316 КПК України.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.03.2021 здійснено заміну члена колегії суддів та визначено склад колегії суддів головуючий суддя ОСОБА_8 , судді ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.08.2021 здійснено заміну члена колегії суддів та визначено склад колегії суддів головуючий суддя ОСОБА_1 , судді ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .

Ухвалою Подільського районного суду міста Києва від 19.02.2024 у даному кримінальному провадженні призначено судовий розгляд на підставі обвинувального акту, і постановлено здійснювати спеціальне судове провадження за обвинуваченням ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України.

Формулювання обвинувачення за обвинувальним актом.

У лютому 2014 року представниками органів державної влади Російської Федерації на території Автономної Республіки Крим організовано введення пропагандистської підривної діяльності за наслідками якої усупереч Конституції України та Законів України відбулась тимчасова окупація зазначеної території.

Так, відповідно до вимог ч. 2 ст. 19, ст. 68 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Статтями 5, 72, 73 Конституції України передбачено, що Україна є республікою. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами. Питання про зміну території України вирішується виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їх повноважень, встановлених Конституцією України.

Не зважаючи на це, у приміщенні Верховної Ради АР Крим 06.03.2014 у порушення ч. 3 ст. 2, ст. 73, п. 2 ч. 1 ст. 85, ст. 132 Конституції України та п. 2 ч. 3 ст. 3, ст.ст. 6, 18, 27 Закону України «Про всеукраїнський референдум» депутатами Верховної Ради АР Крим прийнято незаконну постанову № 1702-6/14 «О проведении общекрымского референдума» з визначенням дати такого волевиявлення, а саме на 16.03.2014, на яке виносилося питання про входження АР Крим до складу Російської Федерації на правах суб'єкта федерації.

Відповідно до зазначеної постанови 16.03.2014 проведено незаконний референдум, результатом якого стала тимчасова окупація території АР Крим і міста Севастополя, а також їх входження до складу Російської Федерації на правах суб'єкта федерації.

У подальшому, 17.03.2014 депутатами Верховної Ради АР Крим прийнято постанову № 1745-6/14 «О независимости Крыма», згідно з якою на підставі Декларації про незалежність Республіки Крим, прийнятої на позачерговому пленарному засіданні Верховної Ради АР Крим 11.03.2014 та позачерговому пленарному засіданні Севастопольської міської ради 11.03.2014, створено нелегітимне державне утворення «Республика Крым».

Крім того, Верховною Радою АР Крим ухвалено постанову № 1748-6/14 від 17.03.2014 «О правоприемстве Республики Крым», пунктом 1 якої передбачено, що «с момента провозглашения Республики Крым как независимого суверенного государства высшим органом власти Республики Крым является Государственный Совет Республики Крым - парламент Республики Крым в депутатском составе шестого созыва Верховной Рады Автономной Республики Крым на срок полномочий до сентября 2015 года».

Надалі, 18.03.2014 між Російською Федерацією та представниками нелегітимного державного утворення «Республика Крым» ОСОБА_10 , ОСОБА_11 і ОСОБА_12 підписано договір про входження території АР Крим та м. Севастополя до складу Російської Федерації.

Разом з цим, 20.03.2014 Державною Думою Російської Федерації прийнято Федеральний конституційний закон від от 21.03.2014 № 6-ФКЗ «О принятии в Российскую Федерацию Республики Крым и образовании в составе Российской Федерации новых субъектов - Республики Крым и города федерального значения Севастополя».

Також, 11.04.2014 у позачерговому засіданні незаконно створеного органу «Государственный Совет Республики Крым» було прийнято рішення про прийняття так званої Конституцию Республики Крым.

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянином України, депутатом Сімферопольської міської ради, обраним на чергових виборах депутатів Верховної Ради АР Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, селищних та сільських рад від 31 жовтня 2010 року та будучи призначеним на підставі рішення Верховної Ради АРК від 06.03.2014 №1709-6/14 на посаду міністра інформації і масових комунікацій Автономної Республіки Крим, достовірно знаючи про те, що територія Автономної Республіки Крим є невід'ємною частиною України, а створення нелегітимного державного утворення «Республика Крым», так само як і створення «Государственного Совета Республики Крым», а також прийняті ним акти є незаконними, маючи на меті допомогти представникам іноземної держави, а саме Російської Федерації, у проведенні підривної діяльності проти України, у якості представника органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим, забезпечував функціонування незаконно створених на території України органів влади іноземної держави.

Так, 11.04.2014 ОСОБА_7 , точний час та дата не встановлені, перебуваючи в приміщенні Верховної Ради Автономної Республіки Крим за адресою: м. Сімферополь, вул. Карла Маркса, 18, взяв участь у позачерговому засіданні незаконно створеного органу законодавчої влади «Государственный Совет Республики Крым» у якості міністра інформації і масових комунікацій Автономної Республіки Крим, чим забезпечив підтримку незаконних рішень та функціонування незаконно створеного органу «Государственный Совет Республики Крым», на якому у цей день було прийнято рішення про прийняття так званої «Конституцию Республики Крым», відповідно до якої Республіка Крим є невід'ємною частиною території Російської Федерації.

Також, 27.06.2014 у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, достовірно знаючи, про незаконність проведення на території АР Крим та міста Севастополя референдуму, наслідком якого стало відокремлення вказаних адміністративно-територіальних одиниць та приєднання їх до складу Російської Федерації, маючи на меті сприяти представникам Російської Федерації у проведенні підривної діяльності на території України, ОСОБА_7 погодився на незаконну пропозицію обійняти посаду «Заместителя председателя Совета министров Республики Крым - министр внутренней политики, информации и связи Республики Крым» на підставі указу так званого «И.о. Главы Республики Крым» ОСОБА_10 від 27.06.2014 № 70-У.

Продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_7 15.10.2014 у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, достовірно знаючи, що Автономна Республіка Крим є невід'ємною частиною України, на території якої діють виключно закони України та міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою, у відповідності до так званої «Конституции Республики Крым», Закону так званої «Республики Крым» № 9-ЗРК «О государственных должностях Республики Крым», постанови так званого «Государственного Совета Республики Крым» від 09.10.2014 №45-1/14 «Об изрании Главы Республики Крым», ОСОБА_7 погодився на незаконну пропозицію бути повторно призначеним на посаду «Заместитель председателя Совета министров Республики Крым - министр внутренней политики, информации и связи Республики Крым» на підставі наказу так званого «Главы Республики Крым» ОСОБА_10 від 15.10.2014 № 393-У. На зазначеній посаді, ОСОБА_7 виконував і продовжує виконувати незаконні вказівки та розпорядження так званого «Главы Республики Крым» ОСОБА_10 . Також, згідно положення «О Министерстве внутреней политики, информации и связи Республики Крым» від 27.06.2014 (в останній редакції від 15.08.2016) прийнятого постановою незаконно створеного «Совета Республики Крым» ОСОБА_7 виконував та продовжує виконувати повноваження та обов'язки, які покладенні на так званого «Министра внутренней политики, информации и связи Республики Крым», здійснює діяльність з формування політики Російської Федерації в сфері внутрішньої політики так званої «Республики Крым», а саме: масових комунікацій і засобів масової інформації, зв'язку, в тому числі електронних засобів зв'язку, інформаційних технологій, мережі Інтернет, систем телевізійного (цифрового) мовлення і радіомовлення, друку і видавничої діяльності, поштового зв'язку, зовнішньої реклами, яка повинна відповідати інтересам Російської Федерації та її політиці, чим забезпечив та продовжує забезпечувати тривалу окупацію АР Крим і функціонування незаконно створених на території України органів влади іноземної держави так званих «Государственного Совета Республики Крым» та «Министерство внутренней политики, информации и связи Республики Крым».

Також, ОСОБА_7 продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, маючи на меті сприяти представникам Російської Федерації у проведенні підривної діяльності на території України, достовірно знаючи, що Автономна Республіка Крим є невід'ємною частиною України, на території якої діють виключно закони України та міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою, керуючись постановою так званого «Совет Республики Крым» від 27.06.2014 (в останній редакції від 15.08.2016) «Об утверждении Положения о Министерстве внутреней политики, информации и связи Республики Крым», виконуючи повноваження та обов'язки, які покладені на так званого «Министра внутренней политики, информации и связи Республики Крым», перебуваючи у своєму службовому кабінеті, за адресою: м. Сімферополь, проспект Кірова 13, каб. 121, у період з 2014 по 2017 роки, в якості «Заместителя председателя Совета министров Республики Крым - министр внутренней политики, информации и связи Республики Крым» затвердив шляхом підписання ряд наказів, прийнятих на підставі незаконних рішень так званого «Государственного Совета Республики Крым», чим забезпечив виконання таких рішень на території АР Крим, зокрема:

- 17.07.2014, точний час не встановлений, «Приказ Мининформа №3 "Об утверждении квалификационных требований к профессиональным знаниям и навыкам, необходимым для исполнения должностных обязанностей по соответствующей должности государственной гражданской службы Республики Крым Министерства внутренней политики, информации и связи Республики Крым"», яким впроваджено порядок організації та проведення перевірок закладів, підприємств та організацій, які знаходяться у підпорядкуванні так званого «Министерства внутренней политики, информации и связи Республики Крым». Відповідно до даного порядку, всі перевірки проводяться у відповідності до законодавчих актів Російської Федерації, що у свою чергу порушує законодавство України та суперечить її внутрішній політиці;

- 17.02.2015, точний час не встановлений, «Приказ Министерства внутренней политики, информации и связи РК № 42 «Об определении банка-партнера для обеспечения приема и обработки платежей населения по оплате жилищно-коммунальных ресурсов и услуг», яким визначається «банк-партнер» через який громадяни України, які проживають на території окупованого півострова Крим, зобов'язані здійснювати платежі за житлово-комунальні послуги. Відповідно до даного наказу, який приймався із врахуванням законодавства Російської Федерації, таким банком-партнером було визначено «Российский национальный коммерческий банк»;

- 26.02.2016, точний час не встановлений, «Приказ Министерства внутренней политики, информации и связи Республики Крым № 53 «Об утверждении Порядка назначения (освобождения) на должность руководителей государственных унитарных предприятий, государственных учреждений, некоммерческих организаций, отнесённых к ведению Министерства внутренней политики, информации и связи Республики Крым, а также заключения трудового договора на новый срок», яким запроваджуються стандарти по зібранню та подачі документів на посади керівників унітарних підприємств, державних установ, некомерційних організацій, які віднесені до відання так званого «Министерства внутренней политики, информации и связи Республики Крым». Так, у відповідності до вищезазначеного порядку, кандидати на відповідні посади повинні зібрати всі необхідні документи у відповідності до розпорядження уряду Російської Федерації від 26.05.2005 № 667-р., а у випадку не дотримання умов, які передбачені зазначеним розпорядженням, кандидату на посаду відмовляють у прийнятті документів, чим фактично порушують його Конституційні права як громадянина України;

- 30.06.2016, точний час не встановлений, «Приказ Министерства внутренней политики, информации и связи Республики Крым № 161 «Об утверждении регламентов», яким введено в дію регламент порядку роботи інформаційної системи «Центр обработки данных Республики Крым», у відповідності до стандартів Російської Федерації та за допомогою якої через всесвітню мережу інтернет зможуть функціонувати сайти так званих «Министерств Республики Крым»;

- 14.11.2017, точний час не встановлений, «Приказ Министерства внутренней политики, информации и связи Республики Крым № 319 «О вопросах функционирования Портала независимой антикоррупционной экспертизы Республики Крым», яким забезпечується виконання указу президента Російської Федерації про введення в дію «Национального плана противодействия коррупции на 2016-2017 годы» від 01.04.2016 №147, що у свою чергу зобов'язує додержуватися законодавства країни-окупанта та проводити антикорупційну внутрішню політику у відповідності до стандартів Російської Федерації.

Всі вищезазначені накази видані із врахуванням інтересів внутрішньої політики держави окупанта та відповідно до її законодавства, що у свою чергу забезпечує тривалу окупацію Автономної Республіки Крим та порушує права громадян, які знаходяться на тимчасово окуповані території.

Продовжуючи виконання свого злочинного умислу, направленого на допомогу у проведенні підривної діяльності проти України та з метою підтримки окупаційної влади АР Крим, а також легітимізації законодавства Російської Федерації на території півострова, ОСОБА_7 керуючись повноваженнями міністра інформації і масових комунікацій Автономної Республіки Крим та так званого «Заместителя председателя Совета министров Республики Крым - министра внутренней политики, информации и связи Республики Крым» неодноразово приймав участь у засіданнях незаконно створеного органу виконавчої влади, так званого «Совета Министров Республики Крым», зокрема:

- 22.04.2014, у невстановлений досудовим розслідуванням час, перебуваючи у залі засідань незаконно створеного «Совета Министров Республики Крым», за адресою: м. Сімферополь, проспект Кірова, 13, ОСОБА_7 у якості міністра інформації і масових комунікацій Автономної Республіки Крим, прийняв участь у першому засіданні незаконно створеного органу виконавчої влади так званого «Совета Министров Республики Крым», на якому обговорювалися питання та були прийняті рішення щодо адаптації окупованого півострова АР Крим до законодавства та внутрішньої політики Російської Федерації, а також зміни грошової одиниці української гривні на російський рубль, якою необхідно розраховуватись населенню яке проживає на окупованій території АР Крим;

- 23.07.2014, у невстановлений досудовим розслідуванням час, перебуваючи у залі засідань незаконно створеного «Совета Министров Республики Крым», за адресою: м. Сімферополь, проспект Кірова, 13, ОСОБА_7 у якості «Заместителя председателя Совета министров Республики Крым - министр внутренней политики, информации и связи Республики Крым» прийняв участь у засіданні незаконно створеного органу виконавчої влади так званого «Совета Министров Республики Крым», на якому обговорювалися питання та були прийняті рішення щодо виділення грошових коштів із бюджету тимчасово окупованого Криму у сумі 400 000 000 (чотирьохсот мільйонів) рублів, на зарплати так званих «ополченцов» та узаконення їх діяльності на території АР Крим;

- 07.10.2014, у невстановлений досудовим розслідуванням час, перебуваючи у залі засідань незаконно створеного «Совета Министров Республики Крым», за адресою: м. Сімферополь, проспект Кірова, 13, ОСОБА_7 у якості «Заместителя председателя Совета министров Республики Крым - министр внутренней политики, информации и связи Республики Крым» прийняв участь у засіданні незаконно створеного органу виконавчої влади так званого «Совета Министров Республики Крым», на якому відбулося вітання із днем народження президента країни-окупанта - Російської Федерації та висловлення подяки за так зване «приєднання» АР Крим до Російської Федерації, також на зазначеному засіданні обговорювалися питання та були прийняті рішення щодо продажу майна яке було «націоналізовано» окупаційною владою Криму;

- 28.10.2014, у невстановлений досудовим розслідуванням час, перебуваючи у залі засідань Ялтинської міської ради, за адресою: м. Ялта, площа Радянська 1, ОСОБА_7 у якості «Заместителя председателя Совета министров Республики Крым - министр внутренней политики, информации и связи Республики Крым» прийняв участь у першому виїздному засіданні незаконно створеного органу виконавчої влади так званого «Совета Министров Республики Крым», на якому були прийняті рішення щодо перереєстрації всіх курортних об'єктів на території окупованого півострова Крим у відповідність до вимог законів держави-окупанта;

- 01.04.2015, у невстановлений досудовим розслідуванням час, перебуваючи у актовому залі санаторію «Планета», за адресою: м. Євпаторія, проспект Леніна 73/29, ОСОБА_7 у якості «Заместителя председателя Совета министров Республики Крым - министр внутренней политики, информации и связи Республики Крым» прийняв участь у засіданні незаконно створеного органу виконавчої влади так званого «Совета Министров Республики Крым», на якому приймалися рішення щодо внутрішньої політики так званої «Республики Крым».

Зазначені засідання так званого «Совета Министров Республики Крым», у яких приймав участь ОСОБА_7 , забезпечували функціонування незаконно створених на території України органів виконавчої влади так званої «Республики Крым», підтримували продовження окупації шляхом впровадження у відповідність до законодавства Російської Федерації, норм та стандартів на території Автономної Республіки Крим.

Також, ОСОБА_7 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, обіймаючи посаду так званого «Заместителя председателя Совета министров Республики Крым - министра внутренней политики, информации и связи Республики Крым», у період з 2016-2018 рр., допомагав та продовжує допомагати у проведенні підривної діяльності проти України, яка виражається у втручанні у внутрішню політику України, а саме у розпалюванні сепаратистських настроїв серед населення України та організації інформаційної експансії з боку Російської Федерації, шляхом надання інтерв'ю засобам масової інформації (далі ЗМІ), під час яких ОСОБА_7 підтримував окупаційну владу Автономної Республіки Крим та окупацію Російською Федерацією півострова, зокрема:

- 01.02.2016 на офіційному сайті засобу масової інформації «Лента.ру», розміщено інтерв'ю ОСОБА_7 , який надав його у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, у якому він, як «Заместитель председателя Совета министров Республики Крым - министр внутренней политики, информации и связи Республики Крым», підтримав окупаційний владу та внутрішню політику Російської Федерації щодо проведення незаконного референдуму на території Автономної Республіки Крим у 2014 році, розкритикував організацію деокупації АР Крим українською владою та висловив підтримку спецслужбам Російської Федерації у їх діяльності проти осіб, які вважають АР Крим територією України;

- 30.09.2017 опублікована стаття із ОСОБА_7 , який у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, надав інтерв'ю ЗМІ «Федерал Пресс», у якому він, як «Заместитель председателя Совета министров Республики Крым - министр внутренней политики, информации и связи Республики Крым», підтримав окупаційну владу та внутрішню політику Російської Федерації щодо будівництва Керченського мосту, який станом на 30.09.2017 незаконно будується та повинен з'єднати АР Крим із материковою частино Російської Федерації, що у свою чергу посилить окупаційний режим на півострові;

- 14.02.2018 на офіційному сайті так званого «Министерства внутренней политики, информации и связи Республики Крым», розміщено інтерв'ю ОСОБА_7 , який у якості так званого «Заместителя председателя Совета министров Республики Крым - министра внутренней политики, информации и связи Республики Крым», у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, у ефірі радіо «Спутник Крыма», повідомив про готовність сприяти окупаційній владі Автономної Республіки Крим у проведенні чергових виборів президента Російської Федерації 2018 року, організації територіальних виборчих комісій та агітації громадян, які проживають на території АР Крим, з приводу необхідності голосувати на даних виборах, чим забезпечив підтримку окупаційної влади та продовження тривалої окупації півострова.

Цими діями, ОСОБА_7 , будучи громадянином України, забезпечив та продовжує забезпечувати функціонування незаконно створених органів так званої «Республики Крым», сприяв та продовжує сприяти представникам Російської Федерації у проведенні підривної діяльності проти України, розпалюванні сепаратистських настроїв серед населення України та організації інформаційної експансії з боку Російської Федерації, що забезпечує тривалу окупацію півострова Крим.

Таким чином, ОСОБА_7 обвинувачується у вчиненні умисного діяння громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості України, а саме в наданні іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.111 КК України (в редакції від 07.10.2014 №1689-VII).

Застосовані судом правові процедури.

Оскільки судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого ОСОБА_7 (in absentia), останній показань суду не надавав, при цьому заяв та клопотань на адресу суду також від нього не надходило.

Водночас, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника, який був забезпечений державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в місті Києві.

Аналіз наявних в матеріалах справи численних документів на підтвердження завчасних належних викликів ОСОБА_7 до слідчого (прокурора), суду, направлених йому повідомлень з приводу його прав та обов'язків, оголошеної підозри, висунутого обвинувачення та руху спеціального судового провадження свідчить про те, що обвинувачений мав підстави усвідомлювати, що проти нього розпочато кримінальне провадження, він отримав чи мав би отримати оголошену підозру, відповідні виклики та пред'явлене обвинувачення, мав можливість бути обізнаним із усіма своїми правами, в тому числі, на захист та доступ до правосуддя. Відтак, держава Україна під контролем сторони захисту та суду використала всі можливості для того, щоб обвинувачений мав право під час судового провадження як мінімум на такі гарантії: а) бути терміново і докладно повідомленим мовою, яку він розуміє, про характер і підставу обвинувачення; б) мати достатній час і можливості для підготовки свого захисту, обрати самому захисника; в) бути присутнім в судовому засіданні і захищати себе особисто або за посередництвом обраного ним захисника, бути повідомленим про це право і мати призначеного захисника безплатно. Така ситуація узгоджується із взятими на себе зобов'язаннями, яких повинна дотримуватися держава Україна з тим, щоб забезпечити реальне використання права, яке гарантується статтею 6 Європейської Конвенції з прав людини та ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права. Натомість, ОСОБА_7 скористався своїми правами на власний розсуд за відсутності будь-яких перешкод для їх реалізації на території України.

Вказані висновки ґрунтуються і на правовій позиції Європейського суду з прав людини (напр., справа «Колоцца проти Італії» від 12 лютого 1985 року, «Шомоді проти Італії» від 18 травня 2004 року та ін.), за якою суд при розгляді справи в порядку спеціального судового провадження зобов'язаний обґрунтувати чи були здійсненні всі можливі, передбачені законом заходи, щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя.

Суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_7 , який повинен знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом за діяння вчинені на території суверенної України, юрисдикцію якої над собою він не визнає, та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про його наміри ухилитися від зустрічі з правосуддям держави Україна.

Ухилення обвинуваченого від правосуддя суд оцінює як реалізацію останнім його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.

Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого, як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.

Позиція сторони захисту та сторони обвинувачення

Прокурор у судовому засіданні вказав, що подані стороною обвинувачення письмові докази підтверджують протиправність злочинних дій обвинуваченого поза розумним сумнівом, кваліфікація кримінального правопорушення є правильною, просив суд визнати ОСОБА_7 винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України та призначити йому покарання у виді 13 років позбавлення волі.

Захисник обвинуваченого ОСОБА_7 - адвокат ОСОБА_6 просив суд виправдати обвинуваченого у інкримінованому кримінальному правопорушенні. Вказав на помилкову кваліфікацію його дій.

Фактичні обставини, які суд визнає загально відомими і такими, що не потребуються доказування в межах даного провадження.

Так, судом визнано загальновідомим і таким, що не потребує доказуванню в межах даного провадження, що 06.03.2014 у приміщенні Верховної Ради АР Крим, у порушення ч. 3 ст. 2, ст. 73, п. 2 ч. 1 ст. 85, ст. 132 Конституції України, п.2 ч. 3 ст. 3, ст. ст. 6, 18, 27 Закону України «Про всеукраїнський референдум», депутатами Верховної Ради АР Крим прийнято незаконну постанову № 1702-6/14 «О проведении общекрымского референдума» з визначенням 16.03.2014 датою такого волевиявлення, на яке одним з питань виносилося, зокрема, питання про входження АР Крим до складу Російської Федерації на правах суб'єкта.

Також, 11.03.2014 в порушення вищезазначених вимог законодавства України, в приміщенні Верховної Ради Автономної Республіки Крим за адресою: м. Сімферополь, вул. Карла Маркса, 18, проведено засідання Верховної Ради Автономної Республіки Крим на якому прийнято незаконну постанову № 1727-6/14 «О Декларации о независимости Автономной Республики Крым и города Севастополя», відповідно до якої «в случае если в результате предстоящего 16 марта 2014 года прямого волеизъявления народов Крыма будет прийнято решение о вхождении Крыма, включая Автономную Республику и города Севастополь, в состав России, Крым после референдума будет объявлен независимым и суверенным государством с республиканской формой правления», «Республика Крым как независимое и суверенное государство в случае соответствующих результатов референдума обратиться к Российской Федерации с предложением о принятии Республики Крым на основе соответствующего межгосударственного договора в состав Российской Федерации в качестве нового субъекта Российской Федерации».

Відповідно до вищезазначених незаконних постанов 16.03.2014 проведено незаконний референдум, результатом якого стала тимчасова окупація території АР Крим і міста Севастополя, а також їх входження до складу Російської Федерації на правах суб'єкта федерації.

Крім того, у приміщенні Верховної Ради АР Крим за адресою: м. Сімферополь, вул. Карла Маркса, 18, 17.03.2014 депутатами Верховної Ради АР Крим, повноваження якої припинено постановою Верховної Ради України від 15.03.2014 № 891-VII, прийнято постанову № 1745-6/14 «О независимости Крыма», пунктом 1 якої передбачено «провозгласить Крым независимым суверенным государством - Республикой Крым, в которой город Севастополь имеет особый статус», тобто створено нелегітимне державне утворення «Республика Крым».

В цей же день депутатами Верховної Ради АР Крим з метою створення незаконно створеного органу прийнято постанову № 1748-6/14 від 17.03.2014 «О правоприемстве Республики Крым», пунктом 1 якої передбачено, що «с момента провозглашения Республики Крым как независимого суверенного государства высшим органом власти Республики Крым является Государственный Совет Республики Крым - парламент Республики Крым в депутатском составе шостого созыва Верховнолдй Рады Автономной Республики Крым на срок полномочий до сентября 2015 года».

У подальшому, 18.03.2014 між Російською Федерацією та представниками нелегітимного державного утворення «Республіка Крим» ОСОБА_10 , ОСОБА_11 і ОСОБА_12 підписано договір про входження території АР Крим та м. Севастополя до складу Російської Федерації.

Крім того, 11.04.2014 в приміщенні Верховної Ради Автономної Республіки Крим за адресою: м. Сімферополь, вул. Карла Маркса, 18 відбулось позачергове засідання незаконно створеного органу «Государственный Совет Республики Крым», на якому 88 колишніми депутатами Верховної Ради Автономної Республіки Крим одноголосно прийнято так звану «Конституцию Республики Крым», відповідно до якої «Республика Крым является демократическим правовым государством в составе Российской Федерации, а территория Республики Крым является единой и неделимой и составляет неотъемлемую часть территории Российской Федерации».

Указом Президента України від 07.03.2014 № 261/2014 дія Постанови Верховної Ради АР Крим «Про проведення загальнокримського референдуму» від 06.03.2014 зупинена, а рішенням Конституційного Суду України № 2-рп/2014 від 14.03.2014 визнана неконституційною.

Указом Президента України від 14.03.2014 № 296/2014 дія Постанови Верховної Ради АР Крим від 11.03.2014, якою прийнята «Декларація» та проголошено АР Крим «суверенною державою» - «Республікою Крим» зупинена, а рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/2014 від 20.03.2014 визнана неконституційною.

Постановою Верховної Ради України від 15.03.2014 № 891-VII Верховна Рада АР Крим була розпущена.

Докази на підтвердження встановлених судом обставин, мотиви суду при їх врахуванні та наданні оцінки, висновки суду.

Колегія суддів, безпосередньо дослідивши подані стороною обвинувачення докази, встановила наступні обставини.

ОСОБА_7 є громадянином України та на час дій, які ставляться йому в провину, був депутатом Сімферопольської міської ради АР Крим.

Відповідно до дослідженого протоколу огляду інтернет видань від 16.02.2015 встановлено, що згідно інформації з сайту незаконно створеного «Уряду Республіки Крим» за адресою: http://rk.gov.ru/rus/ministries.htm, ОСОБА_7 , обіймаючи посаду так званого «Заступника голови Ради міністрів Республіки Крим» прийняв та підписав низку «наказів» щодо діяльності незаконно створеного «Міністерства внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим».

З дослідженого в судовому засіданні протоколу огляду інтернет видань від 29.09.2017, зафіксовано виступ ОСОБА_7 як «віце прем'єра кримського уряду» виданню «федерал пресс».

Відповідно до дослідженого протоколу огляду інтернет видань від 30.09.2015 встановлено, що згідно інформації з сайту незаконно створеного «Уряду Республіки Крим» за адресою: http://crimea.gov.ru , у вкладці «Нормативно-правові та інші акти» розміщено Рішення ВР АРК від 06.03.2014 № 1709-6/14, відповідно до якого ОСОБА_7 призначено на посаду Міністра з інформації та масової комунікації Автономної Республіки Крим.

Відповідно до дослідженого протоколу огляду інтернет видань від 30.09.2015 встановлено, що згідно інформації з сайту незаконно створеного «Міністерства внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим» за адресою: http://minfo.rk.gov.ru/ ОСОБА_7 призначений на посаду «Заступника голови Ради міністрів Республіки Крим - міністр внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим», а також наведено коротку біографію останнього.

Згідно з дослідженого протоколу огляду інтернет видань від 30.09.2015 встановлено, що відповідно до інформації з сайту Центральної виборчої комісії (офіційний веб-сервер), ОСОБА_7 06.11.2010 як заступника політичної партії «Руська Єдність» обрано депутатом Сімферопольської міської ради.

Відповідно до дослідженого протоколу огляду інтернет видань від 01.10.2015 встановлено, що згідно інформації з сайту так званого «Глави Республіки Крим - Сергія Аксьонова» за адресою: http://glava.rk.gov.ru, ОСОБА_7 призначено на посаду «Заступника голови Ради міністрів Республіки Крим - міністр внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим» указом від 27.06.2014 № 70-У, а також перепризначено ОСОБА_7 на цю посаду указом від 15.10.2014 № 393-У.

Відповідно до дослідженого протоколу огляду інтернет видань від 05.10.2015 встановлено, що згідно інформації з сайту незаконно створеного «Уряду Республіки Крим» за адресою: http://rk.gov.ru/rus/ministries.htm у вкладці «Склад Ради міністрів РК» наведено склад незаконно створеного «Уряду Республіки Крим», де серед іншого зазначено, що ОСОБА_7 обіймає посаду так званого «Заступника голови Ради міністрів Республіки Крим - міністр внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим».

З дослідженого в судовому засіданні протоколу огляду інтернет видань від 05.10.2015, відповідно до якого оглянуто відеохостинг «YouTube» встановлено, що ОСОБА_7 присутній на засіданні «Ради міністрів Республіки Крим», про що йдеться у сюжеті новин під назвою «На повестке дня заседания Совета Министров девятнадцать» каналу «ИТВ» від 07.10.2014.

З дослідженого в судовому засіданні протоколу огляду інтернет видань від 05.10.2015, відповідно до якого оглянуто відеохостинг «YouTube» встановлено, що ОСОБА_7 присутній на засіданні «Ради міністрів Республіки Крим», про що йдеться у сюжеті новин під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_4» від 23.07.2014.

З дослідженого в судовому засіданні протоколу огляду інтернет видань від 05.10.2015, відповідно до якого оглянуто відеохостинг «YouTube» встановлено, що ОСОБА_7 присутній на засіданні «Ради міністрів Республіки Крим», про що йдеться у сюжеті новин під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_5» від 04.02.2015.

З дослідженого в судовому засіданні протоколу огляду інтернет видань від 05.10.2015, відповідно до якого оглянуто відеохостинг «YouTube» встановлено, що ОСОБА_7 присутній на засіданні «Ради міністрів Республіки Крим», про що йдеться у сюжеті новин під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_6» від 24.06.2014.

З дослідженого в судовому засіданні протоколу огляду інтернет видань від 06.10.2015, відповідно до якого оглянуто відеохостинг «YouTube» встановлено, що ОСОБА_7 присутній на засіданні «Ради міністрів Республіки Крим», про що йдеться у сюжеті новин під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_7» від 08.10.2014.

З дослідженого в судовому засіданні протоколу огляду інтернет видань від 06.10.2015, відповідно до якого оглянуто відеохостинг «YouTube» встановлено, що ОСОБА_7 присутній на засіданні «Ради міністрів Республіки Крим», про що йдеться у сюжеті новин під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_8» від 28.10.2014.

З дослідженого в судовому засіданні протоколу огляду інтернет видань від 06.10.2015, відповідно до якого оглянуто відеохостинг «YouTube» встановлено, що ОСОБА_7 присутній на засіданні «Ради міністрів Республіки Крим», про що йдеться у сюжеті новин під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_9» від 22.04.2014.

З дослідженого в судовому засіданні протоколу огляду інтернет видань від 07.10.2015, відповідно до якого оглянуто відеохостинг «YouTube» встановлено, що ОСОБА_7 присутній на засіданні «Ради міністрів Республіки Крим», про що йдеться у сюжеті новин під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_10» від 01.04.2015.

З дослідженого в судовому засіданні протоколу огляду інтернет видань від 07.10.2015, відповідно до якого оглянуто відеохостинг «YouTube» встановлено, що ОСОБА_7 присутній на засіданні «Ради міністрів Республіки Крим», про що йдеться у сюжеті новин під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_11» від 29.10.2014.

Відповідно до дослідженого протоколу огляду інтернет видань від 22.06.2016 встановлено, що згідно інформації з сайту незаконно створеного «Уряду Республіки Крим» за адресою: http://rk.gov.ru/rus/ministries.htm у вкладці «Склад Ради міністрів РК» наведено склад незаконно створеного «Уряду Республіки Крим», де серед іншого зазначено, що ОСОБА_7 обіймає посаду так званого «Заступника голови Ради міністрів Республіки Крим - міністр внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим» та наведена його коротка біографія.

Відповідно до дослідженого протоколу огляду інтернет видань від 30.06.2016 встановлено, що згідно інформації з сайту незаконно створеного «Уряду Республіки Крим» за адресою: http://rk.gov.ru/rus/ministries.htm ОСОБА_7 нагороджено медаллю «За защиту Республики Крым».

Відповідно до дослідженого протоколу огляду інтернет видань від 18.01.2018 встановлено, що згідно інформації з сайту незаконно створеного «Уряду Республіки Крим» за адресою: http://rk.gov.ru/ у вкладці «Повноваження» наведені повноваження так званого «Заступника голови Ради міністрів Республіки Крим».

Відповідно до дослідженого протоколу огляду інтернет видань від 18.01.2018 встановлено, що згідно інформації з сайту незаконно створеного «Міністерства внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим» за адресою: http://minfo.rk.gov.ru/ у вкладці «Положення про міністерство …» міститься документ під назвою «Положення про Міністерство внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим», також, у розділі «Нормативні правові документи» містяться накази, видані та підписані ОСОБА_7 як «Заступником голови Ради міністрів Республіки Крим - міністром», а саме: «Наказ Міністерства внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим № 382» від 29.12.2017, «Наказ Міністерства внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим № 53» від 26.02.2016, «Наказ Міністерства внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим № 42» від 17.02.2015, «Наказ Міністерства внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим № 16» від 19.08.2014, «Наказ Міністерства внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим № 3» від 17.07.2014, «Наказ Міністерства внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим № 1» від 17.07.2014.

Відповідно до дослідженого протоколу огляду інтернет видань від 18.01.2018 встановлено, що згідно інформації з сайту незаконно створеного «Міністерства внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим» за адресою: http://minfo.rk.gov.ru/ у розділі «Нормативні правові документи» містяться накази, видані та підписані ОСОБА_7 як «Заступником голови Ради міністрів Республіки Крим - міністром», а саме: «Наказ Міністерства внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим № 319» від 14.11.2017, «Наказ Міністерства внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим № 181» від 25.07.2016, «Наказ Міністерства внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим № 161» від 30.06.2016, «Наказ Міністерства внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим № 101» від 10.11.2014.

Відповідно до дослідженого протоколу огляду інтернет видань від 22.02.2018 встановлено, що згідно інформації з сайту незаконно створеного «Міністерства внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим» за адресою: http://minfo.rk.gov.ru/ у розділі «Новини» міститься інтерв'ю ОСОБА_7 із назвою «ІНФОРМАЦІЯ_12» від 14.02.2018.

Відповідно до дослідженого протоколу огляду інтернет видань від 22.02.2018 встановлено, що згідно інформації з сайту незаконно створеного «Міністерства внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим» за адресою: http://minfo.rk.gov.ru/ у розділі «Новини» міститься інтерв'ю ОСОБА_7 із назвою «ІНФОРМАЦІЯ_13» від 28.10.2014.

З дослідженого в судовому засіданні протоколу огляду предметів від 19.10.2017, відповідно до якого оглянуто диск із відеозаписами та зроблено з нього скріншоти, вбачається, що на ньому містяться сюжети новин телеканалів «1+1», «СТБ», «Інтер», «ATR», які стосуються обставин прийняття так званої «конституції Республіки Крим» та проведення незаконного референдуму на півострові. У сюжеті телеканалу «ATR» під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_14» на 03 хв. 04 сек., а також у сюжеті під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_15» на 03 хв. 10 с. вбачається, що на них зображена особа, ззовні схожа на ОСОБА_7 .

Крім цього, згідно висновку експерта № 21501/17-35 від 20.11.2017, особа, зафіксована у відеосюжеті телеканалу «ATR» під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_14» на 03 хв. 04 с., а також зображена у відеозаписі «ІНФОРМАЦІЯ_15» на 03 хв. 10 с. є ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Враховуючи узгодженість між собою вказаних доказів за змістом, їх єдність та взаємозв'язок за часом та характером подій, колегія суддів визнає наведені та проаналізовані вище документовані дані про діяльність Ради міністрів АР Крим та «Правительства Республики Крым» за участю ОСОБА_7 , як заступника голови ради міністрів - міністра інформації і масових комунікацій АР Крим, достовірними доказами обвинувачення, а тому кладе в основу свого вироку.

Більш того, всі вказані дані узгоджуються між собою та відомостями, які колегія суддів вважає загальновідомими.

Подання окремих протоколів огляду в копіях пояснюється процесуально, оскільки є наслідком виділення шляхом копіювання матеріалів даного провадження з інших кримінальних проваджень, про що прокурором подано відповідні достовірні докази у вигляді прийнятих та належно оформлених процесуальних рішень. Більш того, це не вплинуло на зміст самих доказів.

Інші, подані стороною обвинувачення та досліджені судом документи, доказового значення в межах даного провадження не мають.

Крім того, надані стороною обвинувачення та досліджені судом процесуальні документи у даному кримінальному провадженні за своїм змістом не містять ознак доказів, що мають значення для вирішення кримінального провадження по суті пред'явленого обвинувачення, ні зі сторони обвинувачення, ні зі сторони захисту, а лише засвідчують відповідність окремих проведених слідчих та процесуальних дій вимогам закону та належними процесуальними особами, а тому, суд, у розумінні ст. 84 КПК України, процесуальним документам оцінки не надає.

Положеннями ст. 62 Конституції України передбачено, що ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

За правилами ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КК України підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом.

Відповідно до вимог ст. 91 КПК України у кримінальному провадженні наряду з іншим підлягають доказуванню: подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення; вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат.

Відповідно до змісту статті 92 КПК України, обов'язок доказування покладений на прокурора. Саме сторона обвинувачення повинна встановити об'єктивну істину та на неї покладається обов'язок доказування, доводити винуватість особи поза розумним сумнівом.

Колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду у постанові від 05.04.2018 у справі № 658/1658/16-к зазначено, що кваліфікація злочину - кримінально-правова оцінка поведінки (діяння) особи шляхом встановлення кримінально-правових (юридично значущих) ознак, визначення кримінально-правової норми, що підлягає застосуванню, і встановлення відповідності ознак вчиненого діяння конкретному складу злочину, передбаченому Кримінальним кодексом, за відсутності фактів, що виключають злочинність діяння.

За своєю суттю і змістом кваліфікація злочинів завжди пов'язана з необхідністю обов'язкового встановлення і доказування кримінально-процесуальними і криміналістичними засобами двох надзвичайно важливих обставин: 1) факту вчинення особою (суб'єктом злочину) суспільно небезпечного діяння, тобто конкретного акту її поведінки (вчинку) у формі дії чи бездіяльності; 2) точної відповідності ознак цього діяння ознакам складу злочину, передбаченого відповідною статтею Особливої частини КК.

Склад злочину це сукупність юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначають вчинене суспільне небезпечне діяння, як конкретний злочин, передбачений кримінальним законом.

Об'єктивними ознаками злочину є об'єкт і об'єктивна сторона, суб'єктивними суб'єкт і суб'єктивна сторона.

Відсутність хоча б однієї з цих ознак, складу злочину не утворюють.

Відповідно до ч. 1 ст. 111 КК України (в редакції Закону № 1183-VII від 07 жовтня 2014 року) державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в умовах

воєнного стану або в період збройного конфлікту, шпигунство, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.

При ухваленні вироку відносно обвинуваченого ОСОБА_7 суд вважає за необхідне, відповідно до положень ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» , застосувати як джерело права Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини.

Так, у рішеннях по справі «Коробов проти України» (Korobov v. Ukraine заява № 39598/03) від 21.10.2011, у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom) від 18.01.1978 Європейський суд з прав людини зазначає, що при оцінці доказів Суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом». Проте така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростованих презумпцій факту.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, що сформульована у п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14.02.2008 року у справі «Кобець проти України» («Kobets v. Ukraine») (з відсиланням на п.282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини» («Avsar v. Turkey»), згідно яких «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом».

Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.

За таких обставин, суд визнає доведеним, що ОСОБА_7 , будучи громадянином України, депутатом Сімферопольської міської ради, обраним на чергових виборах депутатів Верховної Ради АР Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, селищних та сільських рад від 31 жовтня 2010 року та будучи призначеним на підставі рішення Верховної Ради АРК від 06.03.2014 №1709-6/14 на посаду міністра інформації і масових комунікацій Автономної Республіки Крим, достовірно знаючи про те, що територія Автономної Республіки Крим є невід'ємною частиною України, а створення нелегітимного державного утворення «Республіка Крим», так само як і створення «Державної Ради Республіки Крим», а також прийняті ним акти є незаконними, 11.04.2014, точний час та дата не встановлені, діючи умисно, маючи на меті допомогти представникам іноземної держави, а саме Російської Федерації, у проведенні підривної діяльності проти України, перебуваючи в приміщенні Верховної Ради Автономної Республіки Крим за адресою: м. Сімферополь, вул. Карла Маркса, 18, взяв участь у позачерговому засіданні незаконно створеного органу законодавчої влади «Державна Рада Республіки Крим» у якості міністра інформації і масових комунікацій Автономної Республіки Крим, на якому у цей день було прийнято так звану «Конституцію Республіки Крим», відповідно до якої Республіка Крим є невід'ємною частиною території Російської Федерації, чим забезпечив підтримку незаконних рішень та функціонування незаконно створеного органу «Державна Рада Республіки Крим».

Також, продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_7 27.06.2014, у порушення вимог ч. 2 ст. 19, ст. 68 Конституції України, достовірно знаючи про незаконність проведення 16.03.2014 на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя референдуму, наслідком якого стало відокремлення вказаних адміністративно-територіальних одиниць та приєднання їх до складу Російської Федерації, достовірно знаючи, що Автономна Республіка Крим є невід'ємною частиною України, на території якої діють виключно закони України та міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, діючи умисно, маючи на меті сприяти представникам Російської Федерації у проведенні підривної діяльності на території України, погодився на незаконну пропозицію так званого «Глави Республіки Крим» ОСОБА_10 обійняти посаду «Заступника голови Ради міністрів Республіки Крим - міністр внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим» та у подальшому, 15.10.2014, ОСОБА_7 погодився на незаконну пропозицію бути повторно призначеним на посаду «Заступника голови Ради міністрів Республіки Крим - міністр внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим», на якій він виконував і продовжує виконувати незаконні вказівки та розпорядження так званого «Глави Республіки Крим» ОСОБА_10 , а також повноваження та обов'язки, які покладенні на так званого «міністра внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим», зокрема, здійснювати діяльність з формування політики Російської Федерації в сфері внутрішньої політики так званої «Республіки Крим».

Крім того, ОСОБА_7 , діючи умисно, маючи на меті сприяти представникам Російської Федерації у проведенні підривної діяльності на території України, достовірно знаючи, що Автономна Республіка Крим є невід'ємною частиною України, на території якої діють виключно закони України та міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою, виконуючи повноваження та обов'язки, які покладені на так званого «міністра внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим», перебуваючи у своєму службовому кабінеті, за адресою: м. Сімферополь, проспект Кірова 13, каб. 121, у період з 2014 по 2017 роки, в якості «Заступника голови Ради міністрів Республіки Крим - міністр внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим» затвердив шляхом підписання ряд наказів, прийнятих на підставі незаконних рішень так званої «Державна Рада Республіки Крим» із врахуванням інтересів внутрішньої політики держави-окупанта та відповідно до її законодавства, чим забезпечив його виконання на території Автономної Республіки Крим, що у свою чергу забезпечує тривалу окупацію та порушує права громадян, які знаходяться на тимчасово окуповані території, зокрема:

- 17.07.2014, «Приказ Мининформа №3 "Об утверждении квалификационных требований к профессиональным знаниям и навыкам, необходимым для исполнения должностных обязанностей по соответствующей должности государственной гражданской службы Республики Крым Министерства внутренней политики, информации и связи Республики Крым"»;

- 17.02.2015, «Приказ Министерства внутренней политики, информации и связи РК № 42 «Об определении банка-партнера для обеспечения приема и обработки платежей населения по оплате жилищно-коммунальных ресурсов и услуг»;

- 26.02.2016, «Приказ Министерства внутренней политики, информации и связи Республики Крым № 53 «Об утверждении Порядка назначения (освобождения) на должность руководителей государственных унитарных предприятий, государственных учреждений, некоммерческих организаций, отнесённых к ведению Министерства внутренней политики, информации и связи Республики Крым, а также заключения трудового договора на новый срок»;

- 30.06.2016, «Приказ Министерства внутренней политики, информации и связи Республики Крым № 161 «Об утверждении регламентов»;

- 14.11.2017, «Приказ Министерства внутренней политики, информации и связи Республики Крым № 319 «О вопросах функционирования Портала независимой антикоррупционной экспертизы Республики Крым».

Також, ОСОБА_7 неодноразово приймав участь у засіданнях незаконно створеного на території Автономної Республіки Крим органу виконавчої влади так званої «Ради Міністрів Республіки Крим», у якості члена такого органу, зокрема:

- 22.04.2014, перебуваючи у залі засідань незаконно створеного органу «Ради Міністрів Республіки Крим», за адресою: м. Сімферополь, проспект Кірова, 13, у якості міністра інформації і масових комунікацій Автономної Республіки Крим, прийняв участь у першому засіданні так званої «Ради Міністрів Республіки Крим», на якому обговорено та прийнято рішення щодо адаптації окупованого півострова до законодавства та внутрішньої політики Російської Федерації, а також зміни на окупованій території грошової одиниці української гривні на російський рубль;

- 23.07.2014, перебуваючи у залі засідань незаконно створеного органу «Ради Міністрів Республіки Крим», за адресою: м. Сімферополь, проспект Кірова, 13, у якості «Заступника голови Ради міністрів Республіки Крим - міністр внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим» прийняв участь у засіданні так званої «Ради Міністрів Республіки Крим», на якому обговорено та прийнято рішення щодо виділення грошових коштів із бюджету тимчасово окупованого Криму у сумі 400 000 000 (чотирьохсот мільйонів) рублів, на зарплати так званих «ополченцов» та узаконення їх діяльності на території Автономної Республіки Крим;

- 07.10.2014, перебуваючи у залі засідань незаконно створеного органу «Ради Міністрів Республіки Крим», за адресою: м. Сімферополь, проспект Кірова, 13, у якості «Заступника голови Ради міністрів Республіки Крим - міністр внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим» прийняв участь у засіданні так званої «Ради Міністрів Республіки Крим», на якому обговорено та прийнято рішення щодо продажу майна, яке «націоналізовано» окупаційною владою Криму, а також висловлено подяку президенту - Російської Федерації за так зване «приєднання» Автономної Республіки Крим до Російської Федерації;

- 28.10.2014, перебуваючи у залі засідань Ялтинського міської ради, за адресою: м. Ялта, площа Радянська 1, у якості «Заступника голови Ради міністрів Республіки Крим - міністр внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим» прийняв участь у першому виїзному засіданні так званої «Ради Міністрів Республіки Крим», на якому прийнято рішення щодо перереєстрації всіх курортних об'єктів на території окупованого півострова Крим у відповідність до вимог законів держави-окупанта;

- 01.04.2015, перебуваючи у актовому залі санаторію «Планета», за адресою: м. Євпаторія, проспект Леніна 73/29, у якості «Заступника голови Ради міністрів Республіки Крим - міністр внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим» прийняв участь у засіданні так званої «Ради Міністрів Республіки Крим», на якому прийнято рішення щодо внутрішньої політики так званої «Республіки Крим».

Зазначені засідання так званої «Ради Міністрів Республіки Крим», у яких в якості члена такого органу приймав участь ОСОБА_7 , забезпечили функціонування незаконно створених на території України органів виконавчої влади так званої «Республіки Крим», сприяли продовженню окупації шляхом впровадження у відповідність до законодавства Російської Федерації норм та стандартів на території Автономної Республіки Крим.

Також, ОСОБА_7 , діючи умисно, з метою сприяння іноземній державі у веденні підривної діяльності на території України, обіймаючи посаду так званого «Заступника голови Ради міністрів Республіки Крим - міністр внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим», у період з 2016-2018 років, допомагав та продовжує допомагати у проведенні підривної діяльності проти України, яка виражається у втручанні у внутрішню політику України, а саме у розпалюванні сепаратистських настроїв серед населення України та організації інформаційної експансії з боку Російської Федерації, шляхом надання інтерв'ю засобам масової інформації, під час яких ОСОБА_7 підтримував окупаційну владу Автономної Республіки Крим та окупацію Російською Федерацією півострова, зокрема:

- 01.02.2016 на офіційному сайті засобу масової інформації «Лента.ру», розміщено інтерв'ю ОСОБА_7 , у якому він, як «Заступник голови Ради міністрів Республіки Крим - міністр внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим», підтримав окупаційну владу та внутрішню політику Російської Федерації щодо проведення незаконного референдуму на території Автономної Республіки Крим у 2014 році, розкритикував організацію деокупації Автономної Республіки Крим українською владою та висловив підтримку спецслужбам Російської Федерації у їх діяльності проти осіб, які вважають Крим територією України;

- 30.09.2017 опублікована стаття із ОСОБА_7 , який надав інтерв'ю засобу масової інформації «Федерал Пресс», у якому він, як «Заступник голови Ради міністрів Республіки Крим - міністр внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим», підтримав окупаційну владу та внутрішню політику Російської Федерації щодо будівництва Керченського мосту, який станом на 30.09.2017 незаконно будується та повинен з'єднати територію півострова із материковою частино Російської Федерації, що у свою чергу посилить окупаційний режим;

- 14.02.2018 на офіційному сайті так званого «Міністерства внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим», розміщено інтерв'ю ОСОБА_7 , який у якості так званого «Заступника голови Ради міністрів Республіки Крим - міністр внутрішньої політики, інформації і зв'язку Республіки Крим», у ефірі радіо «Спутник Крыма», повідомив про готовність сприяти окупаційній владі Автономної Республіки Крим у проведенні чергових виборів президента Російської Федерації 2018 року, організації територіальних виборчих комісій та агітації громадян, які проживають на території Автономної Республіки Крим, з приводу необхідності голосувати на даних виборах, чим забезпечив підтримку окупаційної влади та продовження тривалої окупації півострова.

У колегії суддів не виникає сумніву у тому, що ОСОБА_7 діяв з метою надання допомоги російській федерації в проведенні підривної діяльності проти України на шкоду суверенітетові, територіальної цілісності та недоторканості України.

Вказані дії ОСОБА_7 суд кваліфікує за ч.1 ст. 111 КК України (в редакції Закону № 1183-VII від 07 жовтня 2014 року), оскільки він, будучи громадянином України, вчинив державну зраду, тобто умисне діяння на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості України у виді надання іноземній державі (російській федерації) та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.

Таким чином, розглянувши кримінальне провадження з дотриманням положень ч. 1 ст. 337 КПК України, в межах висунутого обвинувачення, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ, наданий стороною обвинувачення, з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку, вважає зазначені докази належними, допустимими, достовірними та в сукупності достатніми для прийняття рішення про винуватість обвинуваченого ОСОБА_7 у вчиненні ним інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України (в редакції Закону № 1183-VII від 07 жовтня 2014 року).

Згідно з ст. 50 КК України, покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.

Вирішуючи питання про обрання міри покарання обвинуваченому ОСОБА_7 , суд, відповідно до вимог ст. 65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винної, обставини, що пом'якшують та обтяжують її покарання.

Так, обставин, що пом'якшують чи обтяжують покарання ОСОБА_7 , відповідно до ст. 66, 67 КК України, судом не встановлено.

Суд враховує характер та ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке відповідно до вимог ст. 12 КК України відноситься до особливо тяжких злочинів, обставини його вчинення, характер діяння, форму й ступінь вини, мотив вчинення кримінального правопорушення.

Приймаючи до уваги характер, ступінь тяжкості та суспільну небезпеку скоєного ОСОБА_7 кримінального правопорушення, яке відноситься до особливо тяжких злочинів, наслідки вчиненого, які в подальшому призвели до незаконної анексії іноземною державою Автономної Республіки Крим, як території України, особу обвинуваченого, який раніше не судимий, відсутність пом'якшуючих та обтяжуючих покарання обстави, суд вважає, що обвинуваченому ОСОБА_7 необхідно призначити покарання у виді позбавлення волі в межах санкції ч.1 ст. 111 КК України з конфіскацією майна, оскільки саме таке покарання, на думку суду, є справедливим, необхідним та достатнім для його виправлення і попередження вчинення як обвинуваченим, так і іншими особами кримінальних правопорушень.

Початок строку відбування покарання слід обраховувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного взяття його під варту.

Запобіжний захід щодо ОСОБА_7 не обирався.

Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлено.

Речові докази та процесуальні витрати у кримінальному провадженні відсутні.

Крім того, відповідно до вимог ч. 2 ст. 124 КПК України, підлягає стягненню із обвинуваченого ОСОБА_7 на користь держави вартість проведення експертизи №21501/17-35 від 20.11.2017, що становить 4 456 гривень 80 копійок.

Керуючись ст. 2, 7, 349, 368 - 371, 373, 374, 376, 532 Кримінального процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України та призначити йому покарання у виді 13 (тринадцяти) років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Строк відбування покарання ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , обраховувати з моменту звернення вироку до виконання.

Стягнути з ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь держави вартість проведення експертизи, що становить 4 456 (чотири тисячі чотириста п'ятдесят шість) гривень 80 (вісімдесят) копійок.

Речові докази, які знаходяться в матеріалах даного кримінального провадження, після набрання вироком законної сили, - залишити при матеріалах кримінального провадження.

На вирок можуть бути подані учасниками судового провадження апеляційні скарги до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.

Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.

Інформацію про ухвалений вирок, опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 297-5 КПК України та на офіційному веб-сайті суду.

Головуючий суддя ОСОБА_14

Судді

ОСОБА_3 ОСОБА_2