Вирок від 17.04.2025 по справі 621/664/25

Справа № 621/664/25

Пр. № 1-кп/621/185/25

ВИРОК

Іменем України

17 квітня 2025 року м. Зміїв

Зміївський районний суд Харківської області

головуючий суддя - ОСОБА_1 ,

за участю: секретаря - ОСОБА_2 ,

прокурора - ОСОБА_3 ,

обвинуваченого - ОСОБА_4 ,

захисника - ОСОБА_5 ,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду кримінальне провадження №22024220000000710 за обвинуваченням:

ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Арбузінки Арбузинського району Миколаївської області, є громадянином України, з середньо - спеціальною освітою, не одружений, не працює, зареєстрований в АДРЕСА_1 , фактично проживає в АДРЕСА_2 , раніше не судимий,

у кримінальних правопорушеннях, передбачених частиною 2 статті 15 частини 1 статті 201, частини 2 статті 15 частини 1 статті 333 Кримінального кодексу України,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 займаючись продажем різних товарів через платформи «OLX» та «eBay», з відправкою їх за кордон, у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 04.02.2024, встановив контакт в мережі Інтренет з особою, яка представилась йому як (англійською мовою) «Aaron Goldberg» і мешкає у Сполучених Штатах Америки та проявляє інтерес до предметів, які мають історичну та культурну цінність.

У зв'язку з цим у ОСОБА_4 , який усвідомлював що запитуванівищевказаною особою об'єкти матеріальної і духовної культури мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України, а також той факт що він не є суб'єктом здійснення переміщення культурних цінностей через державний кордон України, якому як власнику культурних цінностей, повинно бути видане відповідне свідоцтво Міністерства культури та інформаційної політики України на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України, виник кримінальний протиправний умисел, направлений на порушення встановленого порядку переміщення відповідних предметів через митний кордон України, який є необхідною умовою нормальної діяльності митних органів щодо стягнення передбачених законодавством платежів, здійснення митного контролю і митного оформлення предметів.

При цьому ОСОБА_4 , маючи достатній життєвий досвід, та з урахуванням суспільно-політичної обстановки в Україні у зв'язку з повномасштабним вторгненням збройних сил російської федерації в Україну 24.02.2022, був достовірно обізнаним щодо існуючої в державі заборони вільного вивезення з території України культурних цінностей, занесених до Державного реєстру національного культурного надбання, а також культурнихцінностей, включених в Національний архівний фонд або в Музейний фонд України, а сама приналежність того чи іншого предмета до культурних цінностей встановлюється на підставі висновків експертизи. В той же час сам факт переміщення культурних цінностей через митний кордон України може здійснюватись суб'єктом лише за наявності у нього відповідного свідоцтва, тобто обов'язкову наявність встановленого на це законом дозволу у вузькому розумінні та передбаченого відповідними підзаконними нормативно-правовими актами, а саме: - Законом України «Про вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей» від 21 вересня 1999 року (ВВРУ - 1999); - Митним кодексом України; - Угодою про вивезення та ввезення культурних цінностей (підписаною 28 вересня 2001 р. і ратифікованою Законом України від 11 січня 2006 р. № 3304-ІУ); - Наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 № 258, яким затверджено Інструкцію про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України; - Наказом Міністерства культури і туризму України від 20 серпня 2008 № 37, яким затверджено Перелік товарів із зазначенням їх кодів згідно з УКТ ЗЕД; - Постановою КМУ від 21 травня 2012 р. № 436, якою затверджено Перелік культурних цінностей, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України.

Вивезення культурних цінностей регулюється Законом України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» від 21.09.1999 №1068-XIV, у розділі І (стаття 1) визначено що: «Культурні цінності - об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, етнографічне та наукове значення...». Для вивезення через митний кордон таких товарів необхідно отримати в Міністерстві культури свідоцтво на право вивезення культурних цінностей, за процедурою, затвердженою Кабінетом Міністрів України (на основі висновків державної музейної експертизи).

Відповідно до п. 1.6. Інструкції, затвердженої Наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22.04.2002 N?258 «Про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України», вивезення, (тимчасове вивезення, у тому числі шляхом пересилання), культурних цінностей за межі митної території України дозволяється за наявності свідоцтва на право вивезення тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України (далі - свідоцтво), зразок якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.00 N 984 «Про затвердження зразка свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України.» Без зазначеного свідоцтва, вивезення культурних цінностей забороняється.

Реалізовуючи вказаний умисел, ОСОБА_4 , узгодивши ціну на заздалегідь замовлене «навершя залізного спису» з особою, яка представилась як (англійською мовою) «Aaron Goldberg», на початку лютого 2024 року, але не пізніше 04.02.2024, використовуючи можливості державного оператора поштового зв'язку АТ «Укрпошта», перебуваючи в приміщенні відділення зазначеного оператора за адресою: Харківська обл., Чугуївський район, с. Таранівка, вул. Харківська, 43, усвідомлюючи обставини і характер незаконного переміщення культурних цінностей через митну територію України, і, прагнучи їх вивезти з України, здійснив оформлення міжнародного поштового відправлення № LK066136349UA на ім?я особи «Aaron Goldberg», за адресою: +1405-441-4665, 827 S 17th St, Chickasha, OK 73018-3905, USA.

При цьому, ОСОБА_4 , здійснюючи особисто оформлення митної декларації до вказаного поштового відправлення, на порушення встановленого законодавством України порядку переміщення товарів через митний кордон України, усвідомлюючи, що підставою для переміщення товарів є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон, з метою переміщення через митний кордон України предмету контрабанди з приховуванням від митного контролю не надав до митниці свідоцтва на право вивезення культурних цінностей, тобто дозвільного документу на право переміщення через митний кордон України культурних цінностей, яким є відправлене ним «навершя залізного спису».

Крім того, ОСОБА_4 при оформленні митної декларації до вказаного поштового відправлення, намагаючись приховати від митного контролю предмет контрабанди, діючи у відповідності до заздалегідь розробленого злочинного плану, у спосіб, що утруднює виявлення зазначеного предмету, подав до митного органу як підставу для переміщення товару митну декларацію з ознаками невідповідності дійсності, оскільки в ній містилися завідомо неправдиві відомості, що підлягають обов'язковому декларуванню відповідно до законодавства з питань митної справи, та вказав в описі дані щодо відправки зазначеного товару для продажу, як «Подарунок» та зазначив у вмісті «1tip» та в графі «ТН ЗЕД» код 7205 29 00 00 (відповідно до ЗУ «Про митний тариф України» згідно з УКТ ЗЕД група 72 - «Чорні метали», 7205 - «Гранули та порошки з переробного та дзеркального чавуну, чорних металів, 7205 29 00 00 - «інші»). Тим самим він умисно намагався приховати від митного контролю фактично наявну у поштовому відправленні до Сполучених Штатів Америки культурну цінність історичного характеру, яка представляє колекційну та музейну цінність, а саме: «навершя залізного спису».

Таким чином, ОСОБА_4 , діючи в порушення вимог законодавства України у сфері здійснення зовнішньоекономічної діяльності, визначення яких наведено у Законі України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» від 21.09.1999 № 1068-XIV, у розділі І (стаття 1) та п. 1.6. Інструкції, затвердженої Наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22.04.2002 N 258 «Про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України», яким передбачено вивезення, (тимчасове вивезення, у тому числі шляхом пересилання), культурних цінностей за межі митної території України лише за наявності свідоцтва на право вивезення або тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України, зразок якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.00 № 984 «Про затвердження зразка свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України» виконав (закінчив) усі заплановані ним дії, які вважав за необхідне для доведення злочину до кінця.

Однак, довести свої злочинні дії до кінця ОСОБА_4 не зміг з причин, що не залежали від його волі, оскільки 04.02.2024 в зоні митного контролю м/п «УкрПошта», Київської митниці на території АТ «Укрпошта», розташованої у м. Києві по вул. Г. Кірпи, 2, працівниками Київської митниці ДМС Україниміжнародне поштове відправлення № LK066136349UA було зупинене та оглянуто в зоні митного контролю митного. В ході митного огляду співробітниками митниці на законних підставах було виявлено та вилучено «навершя залізного спису» у кількості 1 шт., яке було вмістом міжнародногопоштового відправлення № LK066136349UA.

В подальшому, 24 травня 2024 року слідчим СВ УСБУ в Харківській області на підставі відповідної ухвали слідчого судді Київського районного суду м. Харкова про тимчасовий доступ до речей та документів поштове відправлення № LK066136349UA (поштова оболонка та вкладення) було вилучено.

Вищевказане «навершя залізного спису» має археологічне походження, містить культурну цінність історичного характеру, а також представляє колекційну та музейну цінність оскільки він виготовлений із кричного заліза методом кування та подальшої обробки з використанням технологій до індустріального періоду; даний артефакт походить з комплексу предметів озброєння у похованнях пов'язаних з обрядом кремації (спаління). Даний об'єкт автентичний, є зразком бойової холодної зброї на древку. Культурна приналежність: Пшеворська культура. Хронологічний час пам'ятки на території України І ст. до н.е. - ІІІ ст. н.е.

Вказані підсумки підтверджено згідно з висновком від 05.06.2024 за № 149 держаної експертизи культурних цінностей Комунального закладу «Харківський історичний музей ім. М.Ф.Сумцова».

Таким чином, ОСОБА_4 як відправник міжнародного поштового відправлення, являючись суб'єктом відповідальності за декларування відомостей в митній декларації форми «CN22», діючи в порушення вимог митного законодавства України у сфері здійснення зовнішньоекономічної діяльності та, посягаючи на встановлений законодавством України порядок переміщення товарів через митний кордон України, внаслідок чого завдається шкода економіці держави, здоров'ю населення та громадській безпеці, виконав (закінчив) усі заплановані ним дії, які вважав за необхідне для доведення до кінця контрабанди рідкісних монет.

У підсумку ОСОБА_4 , діючи умисно, у зазначений вище період часу вчинив кримінально карані дії, спрямовані на контрабанду культурних цінностей, основними складовими взаємозв'язаними ознаками та мотивами якого є:

- спеціальний антидержавницький мотив, пов'язаний з вчиненням діяння, обумовленим бажанням незаконної наживи та особистого збагачення на шкоду міжнародному авторитету України;

- корислива мета, пов'язана, порушенням встановленого порядку переміщення відповідних предметів ( в даному випадку культурних цінностей) через митний кордон України, який є необхідною умовою нормальної діяльності митних органів щодо стягнення передбачених законодавством платежів, здійснення митного контролю і митного оформлення предметів;

- замах на контрабанду виявлено на стадії коли предмет контрабанди виявлено до переміщення через митний кордон України;

- суб'єктивна сторона закінченого замаху на контрабанду є усвідомленість ОСОБА_4 суспільно небезпечного характеру діяння, передбачення його суспільно небезпечних наслідків і бажання доведення початого ним злочину до кінця та настання зазначених наслідків;

- замах на злочин не доведений до кінця з причин, які не залежали від волі ОСОБА_4 , так як злочин не був завершений всупереч бажанню останньогодовести його до кінця, тобто це невдала спроба вчинення закінченого злочину;

- прямий умисел, за якого особа, не маючи відповідного свідоцтва на право вивезення культурних цінностей, тобто дозвільного документу на право переміщення через митний кордон України культурних цінностей, яким є відправлене «навершя залізного спису», усвідомлювала, що здійснює незаконне переміщення предмету культурної цінності через митну територію України і прагнула його вивезення з території України з порушенням встановленого порядку митних правил, передбачених ст. 473 Митного кодексу України.

Таким чином, ОСОБА_4 вчинив закінчених замах на контрабанду, тобто переміщенні через митний контроль України з приховуванням від митного контролю культурних цінностей.

Через кілька місяців ОСОБА_4 , не маючи наміру на припинення скоєння кримінальних правопорушень щодо контрабанди культурних цінностей, продовжив втілювати в життя свій злочинний умисел, спрямований на їх переміщення через митний контроль України з приховуванням від митного контролю.

Так, він, займаючись продажем різних товарів через платформи «OLX» та «eBay», з відправкою їх за кордон, у невстановлений в ході досудового розслідування період часу, але не пізніше 04.07.2024, встановив контакт в мережі Інтренет з особою, яка представилась йому як (англійською мовою) «Gary Rogers» і мешкає у Сполучених Штатах Америки та проявляє інтерес до предметів, які мають історичну та культурну цінність.

У зв'язку з цим у ОСОБА_4 , який усвідомлював що запитуванівищевказаною особою об'єкти матеріальної і духовної культури мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України, а також той факт що він не є суб'єктом здійснення переміщення культурних цінностей через державний кордон України, якому як власнику культурних цінностей, повинно бути видане відповідне свідоцтво Міністерства культури та інформаційної політики України на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України, виник повторний кримінальний протиправний умисел, направлений на порушення встановленого порядку переміщення відповідних предметів через митний кордон України, який є необхідною умовою нормальної діяльності митних органів щодо стягнення передбачених законодавством платежів, здійснення митного контролю і митного оформлення предметів.

При цьому він, маючи достатній життєвий досвід, та з урахуванням суспільно-політичної обстановки в Україні у зв'язку з повномасштабним вторгненням збройних сил російської федерації в Україну 24.02.2022, був достовірно обізнаним щодо існуючої в державі заборони вільного вивезення з території України культурних цінностей, занесених до Державного реєстру національного культурного надбання, а також культурних цінностей, включених в Національний архівний фонд або в Музейний фонд України, а сама приналежність того чи іншого предмета до культурних цінностей встановлюється на підставі висновків експертизи. В той же час сам факт переміщення культурних цінностей через митний кордон України може здійснюватись суб'єктом лише за наявності у нього відповідного свідоцтва, тобто обов'язкову наявність встановленого на це законом дозволу у вузькому розумінні та передбаченого відповідними підзаконними нормативно-правовими актами, а саме: - Законом України «Про вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей» від 21 вересня 1999 р. (ВВРУ. - 1999); - Митним кодексом України; - Угодою про вивезення та ввезення культурних цінностей (підписаною 28 вересня 2001 р. і ратифікованою Законом України від 11 січня 2006 р. № 3304-ІУ); - Наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 р. № 258, яким затверджено Інструкцію про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України; - Наказом Міністерства культури і туризму України від 20 серпня 2008 р. № 37, яким затверджено Перелік товарів із зазначенням їх кодів згідно з УКТ ЗЕД; - Постановою КМУ від 21 травня 2012 р. № 436, якою затверджено Перелік культурних цінностей, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України.

Вивезення культурних цінностей регулюється Законом України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» від 21.09.1999 № 1068-XIV, у розділі І (стаття 1) визначено що: «Культурні цінності - об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, етнографічне та наукове значення...». Для вивезення через митний кордон таких товарів необхідно отримати в Міністерстві культури свідоцтво на право вивезення культурних цінностей, за процедурою, затвердженою Кабінетом Міністрів України (на основі висновків державної музейної експертизи).

Відповідно до п. 1.6. Інструкції, затвердженої Наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22.04.2002 N?258 «Про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України», вивезення, (тимчасове вивезення, у тому числі шляхом пересилання), культурних цінностей за межі митної території України дозволяється за наявності свідоцтва на право вивезення тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України (далі - свідоцтво), зразок якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.00 № 984 «Про затвердження зразка свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України.» Без зазначеного свідоцтва, вивезення культурних цінностей забороняється.

Реалізовуючи виниклий повторно кримінальний протиправний умисел, ОСОБА_4 04.07.2024, узгодивши ціну на заздалегідь замовлений«наконечник стріли епохи 8-13 століття нашої ери» з особою, яка представилась як (англійською мовою) «Gary Rogers», використовуючи можливості державного оператора поштового зв'язку АТ «УкрПошта», перебуваючи в приміщенні відділення зазначеного оператора за адресою: Харківська обл., Чугуївський район, с. Таранівка, вул. Харківська, 43, усвідомлюючи обставини і характер незаконного переміщення культурних цінностей через митну територію України, і, прагнучи їх вивезти з України, здійснив оформлення міжнародного поштового відправлення № LL061422577UA на ім'я особи «GaryRogers», за адресою: 16198257719, Caminlto Mundo unit 516877, San Diego, CA921192331, USA.

При цьому, ОСОБА_4 , відчуваючи безкарність за раніше вчинену спробу контрабанди «навершя залізного спису», здійснюючи особисто оформлення митної декларації до вказаного поштового відправлення, на порушення встановленого законодавством України порядку переміщення товарів через митний кордон України, усвідомлюючи, що підставою для переміщення товарів є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон, з метою переміщення через митний кордон України предмету контрабанди з приховуванням від митного контролю не надав до митниці свідоцтва на право вивезення культурних цінностей, тобто дозвільного документу на право переміщення через митний кордон України культурних цінностей, яким є відправлене ним «наконечник з ознаками старовини».

Крім того, ОСОБА_4 при оформленні митної декларації до вказаного поштового відправлення, намагаючись приховати від митного контролю предмет контрабанди, діючи у відповідності до заздалегідь розробленого злочинного плану, у спосіб, що утруднює виявлення зазначеного предмету, подав до митного органу як підставу для переміщення товару митну декларацію з ознаками невідповідності дійсності, оскільки в ній містилися завідомо неправдиві відомості, що підлягають обов'язковому декларуванню відповідно до законодавства з питань митної справи, та вказав в описі дані щодо відправки зазначеного товару для продажу, як «Подарунок» та зазначив у вмісті «1tip» та в графі «ТН ЗЕД» код 7324290000 (відповідно до ЗУ «Про митний тариф України» згідно з УКТ ЗЕД група 73 - «Вироби з чорних металів», 7324 - «Обладнання санiтарно-технiчне та його частини з чорних металів:, чорних металів, 7324 29 00 00 - «інші»). Тим самим він умисно намагався приховати від митного контролю фактично наявну у поштовому відправленні до Сполучених Штатів Америки культурну цінність історичного характеру, яка представляє колекційну та музейну цінність, а саме: «наконечник стріли епохи 8-13 століття нашої ери».

Таким чином, ОСОБА_4 , діючи повторно, в порушення вимог законодавства України у сфері здійснення зовнішньоекономічної діяльності,визначення яких наведено у Законі України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» від 21.09.1999 № 1068-XIV, у розділі І (стаття 1) та п. 1.6. Інструкції, затвердженої Наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22.04.2002 N 258 «Про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України», яким передбачено вивезення, (тимчасове вивезення, у тому числі шляхом пересилання), культурних цінностей за межі митної території України лише за наявності свідоцтва на право вивезення або тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України, зразок якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.00 N 984 «Про затвердження зразка свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України» виконав (закінчив) усі заплановані ним дії, які вважав за необхідне для доведення злочину до кінця.

Однак, довести свої злочинні дії до кінця ОСОБА_4 не зміг з причин, що не залежали від його волі, оскільки 06.07.2024 в зоні митного контролю м/п «УкрПошта», Київської митниці на території АТ «Укрпошта», розташованої у м. Києві по вул. Г. Кірпи, 2, працівниками Київської митниці ДМС України міжнародне поштове відправлення № LL061422577UA було зупинене та оглянуто в зоні митного контролю митного. В ході митного огляду співробітниками митниці на законних підставах було виявлено та вилучено «наконечник з ознаками старовини» у кількості 1 шт., яке було вмістом міжнародного поштового відправлення № LL061422577UA.

В подальшому, 27 січня 2025 року слідчим СВ УСБУ в Харківській області на підставі відповідної ухвали слідчого судді Київського районного суду м. Харкова про тимчасовий доступ до речей та документів поштове відправлення № LL061422577UA (поштова оболонка та вкладення) було вилучено.

Вищевказаний «наконечник стріли з ознаками старовини» має археологічне походження, містить культурну цінність історичного характеру, а також представляє колекційну та музейну цінність оскільки за морфологією та матеріалом наконечник стріли може належати до предметів озброєння слов'ян і Давньої Русі, які використовувались від 8 до 13 ст. н.е.

Вказані підсумки підтверджено згідно з висновком від 29.01.2025 за № 033 державної експертизи культурних цінностей Комунального закладу «Харківський історичний музей ім. М.Ф.Сумцова».

Таким чином, ОСОБА_4 як відправник міжнародного поштового відправлення, являючись суб'єктом відповідальності за декларування відомостей в митній декларації форми «CN22», діючи повторно в порушення вимог митного законодавства України у сфері здійснення зовнішньоекономічної діяльності та, посягаючи на встановлений законодавством України порядок переміщення товарів через митний кордон України, внаслідок чого завдається шкода економіці держави, здоров'ю населення та громадській безпеці, виконав (закінчив) усі заплановані ним дії, які вважав за необхідне для доведення до кінця контрабанди рідкісних монет.

Таким чином ОСОБА_4 , діючи умисно, повторно у зазначений вище період часу вчинив кримінально карані дії, спрямовані на контрабанду культурних цінностей, основними складовими взаємозв'язаними ознаками та мотивами якого є:

- спеціальний антидержавницький мотив, пов'язаний з вчиненням діяння, обумовленим бажанням незаконної наживи та особистого збагачення на шкоду міжнародному авторитету України;

- корислива мета, пов'язана, порушенням встановленого порядку переміщення відповідних предметів (в даному випадку культурних цінностей) через митний кордон України, який є необхідною умовою нормальної діяльності митних органів щодо стягнення передбачених законодавством платежів, здійснення митного контролю і митного оформлення предметів;

- повторність тотожного злочину, тобто вчинення вдруге протиправного діяння одного й того самого виду при єдності об'єкта та об'єктивної сторони;

- замах на контрабанду виявлено на стадії коли предмет контрабанди виявлено до переміщення через митний кордон України;

- суб'єктивна сторона закінченого замаху на контрабанду є усвідомленість ОСОБА_4 суспільно небезпечного характеру діяння, передбачення його суспільно небезпечних наслідків і бажання доведення початого ним злочину до кінця та настання зазначених наслідків;

- замах на злочин не доведений до кінця з причин, які не залежали від волі ОСОБА_4 , так як злочин не був завершений всупереч бажанню останньогодовести його до кінця, тобто це невдала спроба вчинення закінченого злочину;

- прямий умисел, за якого особа, не маючи відповідного свідоцтва на право вивезення культурних цінностей, тобто дозвільного документу на право переміщення через митний кордон України культурних цінностей, яким є відправлений «наконечник стріли епохи 8-13 століття нашої ери», усвідомлювала, що здійснює незаконне переміщення предмету культурної цінності через митну територію України і прагнула його вивезення з території України з порушенням встановленого порядку митних правил, передбачених ст. 473 Митного кодексу України.

Таким чином, ОСОБА_4 , повторно вчинив закінчений замах на контрабанду, тобто переміщенні через митний контроль України з приховуванням від митного контролю культурних цінностей.

Крім того, ОСОБА_4 , бажаючи урізноманітнити свою протиправну діяльність, будучи працездатним, але ніде не працюючим та, не маючи постійного офіційного джерела доходу, визначив для себе вчинення злочинів, пов'язаних з порушення встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, як ще одного джерела доходу.

Так, ОСОБА_4 не пізніше 11.06.2024 з метою особистого збагачення, усвідомлюючи небезпеку задуманого ним злочину, діючи з умислом, направленим на порушення встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, не будучи зареєстрованим в Державній службі експортного контролю України (далі -ДСЕК) в якості суб'єкта здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, розробив план щодо вчинення зазначеного кримінального правопорушення-злочину, за наступних обставин.

Спочатку у невстановлений досудовим розслідуванням період часу, але не пізніше 11.06.2024, ОСОБА_4 , перебуваючи за місцем свого проживання: АДРЕСА_2 , використовуючи власний мобільний телефон та інтернет-платформу для покупок «OLX», придбав у невстановленої досудовим розслідуванням особи, яка на той період часу перебувала на території України, наступні вироби з ознаками товарів військового призначення: - акумулятори типу «НКП-20» у кількості 2 шт.; - радіостанцію типу «Р-105м» (Парус-3) з маркування «3346630576» та її компоненти; - наземний магнітофон «МН-61», що спеціально розроблений та призначений для військового використання з маркуванням «тип МН-61, серія 106, №23» у кількості 1 шт; - радіостанцію типу «Р-109м» (Парус-3) з маркуванням ««625350» у кількості 1 шт.

Вище перелічені придбані ним вироби він зберігав за своїм місцем мешкання з метою подальшого їх продажу за кордон.

При цьому, ОСОБА_4 , маючи певний життєвий досвід, з урахуванням суспільно-політичної обстановки в Україні, пов'язаної з військовою агресією російської федерації проти України, розпочатої 24.02.2022, та з введенням згідно з Указом Президента України № 64/2022 відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнного стану на всій території України, який в подальшому було неодноразово продовжено у встановленому законодавством України порядку, був достовірно обізнаним щодо існуючої в державі заборони вільного здійснення міжнародних передач конкретних товарів, що підлягають державному експортному контролю, яка вимагає державного регулювання міжнародних передач товарів, яка може здійснюватись суб'єктом лише за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю, тобто обов'язкову наявність встановленого на це законом дозволу у вузькому розумінні та передбаченого підзаконними нормативно-правовими актами, а саме:

- Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» №549-ІV від 20.02.2003;

- Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 р. № 1807;

- Порядку державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2004 року № 86.

Згідно з пунктом 3 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 року №1807, міжнародна передача товарів військового призначення може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб'єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання», суб'єкти господарювання України, державні замовники у сфері оборони, які мають намір здійснювати міжнародні передачі товарів, у тому числі проводити посередницьку (брокерську) діяльність, пов'язану з міжнародними передачами товарів військового призначення, попередньо реєструються як суб'єкти здійснення міжнародних передач товарів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю. З цією метою зазначені суб'єкти подають відомості та документи, необхідні для проведення попередньої експертизи товарів, до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю. За підсумками експертизи центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, ідентифікує товари, визначає умови здійснення їх міжнародних передач до конкретних держав залежно від категорії товарів, видів міжнародних передач таких товарів тощо та видає зазначеним суб'єктам посвідчення про їх реєстрацію як суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів разом з відповідними роз'ясненнями про особливості здійснення таких передач.

?При цьому, ОСОБА_4 як суб'єкт здійснення міжнародних передач товарів не реєструвався та відповідні дозвільні документи на здійснення передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, не отримував. (Даний факт підтверджено інформацією, наданою Державної служби експортного контролю України за №5992/34-24 від 17.09.2024).

В той же час ОСОБА_4 , реалізуючи кримінальний протиправний умисел, не пізніше 11.06.2024, більш точний період часу органом досудового розслідування не встановлено, перебуваючи за місцем свого проживання в буд. АДРЕСА_3 , розпочав підшукувати осіб, які могли б купити у нього наявні товари військового призначення та за допомогою власного мобільного телефону з номером мобільного оператора НОМЕР_1 і онлайн-маркету «Ebay» розмістив загальнодоступні пропозиції про їх продаж.

У відповідь на розміщені пропозиції йому почали надходити замовлення від раніше йому не знайомих осіб щодо можливого придбання товарів військового призначення, а саме:

- від користувача зазначеного онлайн-маркету - резидента США (англійською мовою) «Robert Moore» щодо відправлення йому поштовим зв'язком акумуляторів типу «НКП-20» зі складу радіостанції «Р-105м» у кількості 2 шт.;

-від користувача зазначеного онлайн-маркету - резидент США (англійською мовою) «Stephen Brda» щодо відправлення йому поштовимзв'язком радіостанції типу «Р-105м» (Парус-3) з маркування «3346630576» та її компонентами;

- від користувача зазначеного онлайн-маркету - резидент США (англійською мовою) «George Decresce» щодо відправлення йому поштовим зв'язком радіостанції типу «Р-109м» (Парус-3) з маркуванням ««625350»;

- від користувача зазначеного онлайн-маркету - резидент США (англійською мовою) « ОСОБА_6 » щодо відправлення йому поштовим зв'язкомназемного магнітофону «МН-61», серії 106, №23» у кількості 1 шт.

Після цього, ОСОБА_4 , маючи у своєму розпорядженні всі запитувані раніше йому не знайомими особами, користувачами онлайн- ІНФОРМАЦІЯ_2 », резидентами США на ім'я « ОСОБА_7 », « ОСОБА_8 », « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та « ІНФОРМАЦІЯ_4 » товари військового призначення, які потрібно було переслати ддо США, переслідуючи корисливі мотиви, з метою незаконного збагачення, під час здійснення готування до відправки зібраних виробів військового призначення та не маючи об'єктивної можливості здійснити це самостійно з огляду на введення воєнного стану в Україні, збройну агресію російської федерації та пряму заборону на експорт зазначених товарів.

В подальшому ОСОБА_4 11.06.2024 на виконання вищевказанихзамовлень користувачів онлайн-маркету «Ebay», резидентів США на ім'я « ОСОБА_7 » та « ОСОБА_8 », на порушення встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, в порушення вимог законодавства України у сфері здійснення міжнародних передач товарів військового призначення, визначення яких наведено у ст. 1 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» №549-ІV від 20.02.2003 та ст. 10 Порядку здійснення міжнародних передач таких товарів визначено пунктом 3 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 року № 1807, використовуючи можливості державного оператора поштового зв'язку АТ «Укрпошта», перебуваючи в приміщенні відділення за адресою: Харківська обл., Чугуївський район, с. Таранівка, вул. Харківська, 43, здійснив оформлення міжнародного поштового відправлення №CQ062938659UA для «Robert Moore», за адресою: USA, city Conover, street1909 Summerfield Circle, postcode 28613-8136, tel +1 828 465 2001 та міжнародного поштового відправлення № CQ062939314UA для «StephenBrda», за адресою: USA, city Imperial, street 184 Harvest Grv, postcode 63052-3846, tel +1 636 253 4124.

Через день, а саме 13.06.2024 ОСОБА_4 на виконання вищевказанихзамовлень користувачів онлайн-маркету «Ebay», резидентів США на ім'я«George Decresce» та « ОСОБА_6 » на порушення встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, в порушення вимог законодавства України у сфері здійснення міжнародних передач товарів військового призначення, визначення яких наведено у ст. 1 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» №549-ІV від 20.02.2003 та ст. 10 Порядку здійснення міжнародних передач таких товарів визначено пунктом 3 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 року № 1807, використовуючи можливості державного оператора поштового зв'язку АТ «Укрпошта», перебуваючи в приміщенні відділення за адресою: Харківська обл., Чугуївський район, с. Таранівка, вул. Харківська, 43, здійснив оформлення міжнародного поштового відправлення № CQ062972791UA для «George Decresce», за адресою: USA, city Delanson, street 8354 Western Turnpike, postcode 12053-2319, tel +1 518 399 5555 та міжнародного поштового відправлення № CQ062972862UA для «James Moen», за адресою: USA, city West Fargo, street 924 Sheyenne Park Pl, postcode 58078-3230, tel +1 701 429 3271.

Таким чином, ОСОБА_4 виконав (закінчив) усі заплановані ним дії, які вважав за необхідне для доведення до кінця порушень встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю.

Однак, довести свої злочинні дії до кінця ОСОБА_4 не зміг з причин, що не залежали від його волі, оскільки 06.07.2024 в зоні митного контролю м/п «УкрПошта», Київської митниці на території АТ «Укрпошта», розташованої у м. Києві по вул. Г. Кірпи, 2, працівниками Київської митниці ДМС України міжнародні поштові відправлення №CQ062938659UA, №CQ062939314UA, № CQ062972862UA, № CQ062972791UA були зупинені та оглянуті в зоні митного контролю. В ході митного огляду співробітниками митниці на законних підставах було вилучено вищевказані міжнародні поштові відправлення разом з їх вмістом.

Надалі 27.01.2025 слідчим СВ УСБУ в Харківській області на підставі відповідної ухвали слідчого судді Київського районного суду м. Харкова про тимчасовий доступ до речей та документів поштові відправлення №CQ062938659UA,№CQ062939314UA,№ CQ062972862UA,№CQ062972791UA(поштова оболонка та вкладення) були вилучені.

За результатами проведеної ідентифікації акумулятори типу «НКП-20» у кількості 2 шт.; радіостанція типу «Р-105м» (Парус-3) з маркування «3346630576»; наземний магнітофон «МН-61», з маркуванням «тип МН-61, серія 106, №23»; радіостанція типу «Р-109м» (Парус-3) з маркуванням ««625350» відносяться до товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.03 №1807.

Вказані підсумки підтверджені згідно з висновком Центрального науково-дослідного інституту озброєння та військової техніки ЗСУ МОУ від 14.01.2025та згідно з висновком експерта Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса» № 1270 від 05.02.2025 за результатами проведення товарознавчої експертизи майна і техніки військового призначення та озброєння.

Таким чином, ОСОБА_4 у зазначений вище період часу вчинивкримінально карані дії, основними складовими взаємозв'язаними ознаками та мотивами якого є:

- спеціальний антидержавницький мотив, пов'язаний з вчиненням діяння, обумовленим бажанням незаконної наживи та особистого збагачення на шкоду міжнародному авторитету України;

- корислива мета, пов'язана, порушенням встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, на шкоду національній безпеці України, її міжнародного авторитету у сфері дотримання міжнародних зобов'язань;

- замах на порушення встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, виявлено на стадії коли предмет злочину ще не здійснив переміщення через митний кордон України;

- суб'єктивною стороною закінченого замаху на порушення встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю є усвідомленість особою суспільно небезпечного характеру діяння, передбачення його суспільно небезпечних наслідків і бажання доведення початого ним злочину до кінця та настання зазначених наслідків;

- замах на злочин не доведений до кінця з причин, які не залежали від волі ОСОБА_4 , так як злочин не був завершений всупереч бажанню останнього довести його до кінця, тобто це невдала спроба вчинення закінченого злочину;

- прямий умисел, за якого особа, не маючи відповідного дозволу ДСЕКУ, усвідомлювала, що здійснює готування до міжнародної передачі товарів військового призначення, які підлягають державному експортному контролю, з порушенням встановленого порядку такої передачі і бажала це вчинити, за відсутності ознак правопорушень, за які встановлено адміністративну відповідальність, передбачену ст.ст. 212-4 та 188-17Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Таким чином ОСОБА_4 вчинив закінчений замах на порушення встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю.

14 березня 2025 між прокурором ОСОБА_3 та обвинуваченим ОСОБА_4 , в присутності захисника ОСОБА_5 укладено угоду про визнання винуватості, на час підписання якої, ОСОБА_4 визнав обвинувачення в обсязі обвинувачення. Угода містить відомості, щодо наслідків укладання та невиконання угоди про визнання винуватості.

В підготовчому судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 пояснив, що він розуміє надані йому законом права, розуміє наслідки укладення та затвердження угоди про визнання винуватості, визначені статті 473 КПК України, характер пред'явленого обвинувачення та вид покарання, який до нього буде застосований в результаті затвердження угоди про визнання винуватості, наполягав на затвердженні угоди про визнання винуватості.

Захисник ОСОБА_5 підтвердив позицію обвинуваченого та просив затвердити угоду про визнання винуватості.

Прокурор ОСОБА_3 вважав, що відсутні підстави для відмови у затвердженні угоди про визнання винуватості, просив ухвалити вирок за укладеною угодою.

Дослідивши матеріали кримінального провадження, вислухавши сторони кримінального провадження, з'ясувавши, що сторони правильно розуміють зміст зазначених обставин та відсутні сумніви у добровільності їх позиції, суд дійшов наступного:

Відповідно пункту 2 частини 1 статті 468 КПК України у кримінальному провадженні може бути укладена угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.

Згідно з частини 2, пункту 1 частини 4 статті 469 КПК України угода про визнання винуватості може бути укладена за ініціативою прокурора або підозрюваного чи обвинуваченого.

Угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена у провадженні щодо кримінальних проступків, нетяжких злочинів, тяжких злочинів (крім кримінальних проваджень щодо корупційних кримінальних правопорушень та кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією)

Як вбачається з наданих матеріалів кримінального провадження, обвинувачений ОСОБА_4 вчинив закінчених замах на контрабанду, тобто переміщення через митний контроль України з приховуванням від митного контролю культурних цінностей в тому числі й повторно,і його дії належить кваліфікувати за частиною 2 статті 15 частиною 1 статті 201 Кримінального кодексу України та закінчений замах на порушення встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, і його дії належить кваліфікувати за частиною 2 статті 15 частиною 1 статті 333 Кримінального кодексу України

Згідно зі статті 12 Кримінального кодексу України злочин, передбачений частиною 1 статті 201 Кримінальний України є тяжким злочином, передбачений частиною 1 статті 333 Кримінального кодексу України нетяжким злочином.

Обвинувачений ОСОБА_4 свою вину у вчиненні вказаного злочину визнав повністю; наявні фактичні підстави для визнання винуватості.

Обставинами, що пом'якшують покарання, відповідно до статті 66 Кримінального кодексу України - щире каяття, активне сприяння в розкритті злочину.

Обставини, що обтяжують покарання, відповідно до статті 67 Кримінального кодексу України - відсутні.

Встановлено, що укладення угоди про визнання винуватості між прокурором ОСОБА_3 та обвинуваченим ОСОБА_4 , в присутності захисника ОСОБА_5 , є добровільним; зміст угоди відповідає вимогам статті 472 КПК України.

З'ясовано, що обвинувачений ОСОБА_4 розуміє права визначені пунктом 1 частини 4 статті 474 КПК України, наслідки укладення та затвердження даної угоди, передбачені частиною 2 статті 473 КПК України, характер обвинувачення, вид покарання, а також інші заходи, які будуть застосовані до нього у разі затвердження угоди судом.

Укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дій будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді, умови даної угоди відповідають вимогам КПК України та КК України.

Відсутні передбачені частиною 7 статті 474 КПК України обставини для відмови у затвердженні угоди.

Згідно до частини 1 статті 475 КПК України, якщо суд переконається, що угода може бути затверджена, він ухвалює вирок, яким затверджує угоду і призначає узгоджену сторонами міру покарання.

Враховуючи, що умови угоди: не суперечать вимогам закону; відповідають інтересам суспільства; не порушують права, свободи чи інтереси сторін або інших осіб; укладення угоди було добровільним; виконання обвинуваченим взятих на себе за угодою зобов'язань є можливим; наявні фактичні обставини для визнання винуватості, укладена угода про визнання винуватості підлягає затвердженню.

Відповідно до частини 5 статті 65 КК України, у випадку затвердження вироком угоди про примирення або про визнання вини суд призначає покарання, узгоджене сторонами угоди.

Відповідно до статей 124, 126 Кримінального процесуального кодексу України з обвинуваченого ОСОБА_4 належить стягнути 16963 грн 20 коп. процесуальних витрат на залучення експертів за проведення товарознавчої експертизи майна і техніки війського призначення №1270 від 05.02.2024.

Долю речових доказів вирішити відповідно до положень статтей 96-1, 100 КПК України.

На підставі викладеного, керуючись статей 349, 374-376, 468-470, 472-475 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Затвердити угоду про визнання винуватості, укладену 14 березня 2025 року між прокурором ОСОБА_3 та обвинуваченим ОСОБА_4 у присутності захисника ОСОБА_5 у кримінальному провадженні №22024220000000710 за обвинуваченням ОСОБА_4 у кримінальних правопорушеннях, передбачених частиною 2 статті 15 частини 1 статті 201, частини 2 статті 15 частини 1 статті 333 Кримінального кодексу України.

2. Визнати ОСОБА_4 винуватим:

-у кримінальному правопорушенні, передбаченому 2 статті 15 частини 1 статті 201 Кримінального кодексу України та призначити йому узгоджене сторонами покарання у виді позбавлення волі на строк 4 (чотири) роки 6 (шість) місяців;

-у кримінальному правопорушенні, передбаченому 2 статті 15 частини 1 статті 333 Кримінального кодексу України та призначити йому узгоджене сторонами покарання у виді штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 51000 (п'ятдесят одна тисяча) грн 00 к., без позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю.

3. На підставі статті 75 Кримінального кодексу України звільнити ОСОБА_4 від відбування покарання з випробуванням на строк 1 (один) рік.

4. Відповідно до частини 1 статті 76 Кримінального кодексу України покласти на ОСОБА_4 наступні обов'язки: - періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; - повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання або роботи.

5. Покарання у виді штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 51000 (п'ятдесят одна тисяча) грн 00 к., без позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю - виконувати самостійно.

6. Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави процесуальні витрати на залучення експертів за проведення товарознавчої експертизи майна і техніки війського призначення №1270 від 05.02.2024 у розмірі 16963 ( шістнадцять тисяч дев'ятсот шістдесят три) грн. 20 к.

7. Скасувати арешт речових доказів відповідно до ухвали слідчого судді від 12 вересня 2024 року.

Речові докази:

-мобільний телефон Redmi 865126056583385/01; мобільний телефон Samsung 352721088298679/01; планшет марки Apple серійний номер F9FTL4V1HLFD; ноутбук марки НР серійний номер 5 CG5396VQ6, що передані на відповідальне зберігання ОСОБА_4 (акт прийому передачі тимчасово вилученого майна від 11.11.2024) - вважати йому повернутими.

Застосувати спеціальну конфіскацію до речових доказів, що зберігаються у СВ УСБУ в Харківській області: наконечник списа; наконечник стріли; акумулятори типу «НКП- 20» у кількості 2 шт., радіостанцію типу «Р-105» (Парус3) з маркуванням 3346630576 та її компоненти (дерев'яні та металеві вироби у брезенті (10 шт), секції антени (12 шт) антена на рамі; противага (2 шт); ключ телеграфний (1 шт); антена штирьова; лампа переносна; гарнітура; підставка чорного кольору; ремені плечові (2 шт.); кронштейн антени; провід; трубка телеграфна; магнітофон «МН-61» серії 106 №23; радіостанцію типу «Р-109» Парус-3 з маркуванням Р-109 м 625350 у комплекті з чохлом, які примусово безоплатно вилучити в дохів держави.

8. Вирок може бути оскаржений в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Зміївський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення виключно з підстав, передбачених частиною 4 статті 394 КПК України.

9. Копію вироку негайно після його проголошення належить вручити обвинуваченому та прокурору. Інші учасники судового провадження мають право отримати копію вироку в суді.

Головуючий: