Рішення від 16.04.2025 по справі 600/173/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/173/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

I. РУХ СПРАВИ

1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач або ТЦК), в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить:

- визнати протиправними дії начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 надати відстрочу від призову під час мобілізації на підставі п. 9. ч. 1 ст. 23 ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

- зобов'язати начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 оформити ОСОБА_1 , 1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , відстрочку від призову за мобілізацією на підставі п. 9. ч. 1 ст. 23 ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», шляхом внесення відомостей про відстрочку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та видачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 довідки про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

1.2. Ухвалою суду від 20.01.2025 року відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

2.1. Обґрунтовуючи позов, позивач зазначає, що він звернувся до територіального центру комплектування із заявою про надання відстрочки від призову, оскільки здійснює постійний догляд за батьком дружини, який має інвалідність II групи та потребує сторонньої допомоги. Було подано весь необхідний пакет документів, включаючи медичні довідки та акти, які підтверджують догляд.

2.2. Однак у наданні відстрочки було відмовлено, оскільки є інша особа першого ступеня споріднення (дочка інваліда), яка не є військовозобов'язаною. Орган ТЦК послався на п. 13 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», хоча сам ОСОБА_2 посилався на п. 9 тієї ж статті.

2.3. Позивач наголошує, що ні його дружина, ні дружина ОСОБА_3 за станом здоров'я не можуть здійснювати догляд, а отже, він є єдиною особою, яка фактично та юридично спроможна це робити. Додатково надані медичні висновки підтверджують нездатність інших членів родини забезпечити догляд.

2.4. Згідно із законом та положеннями Постанови КМУ №560, надані документи відповідають вимогам для отримання відстрочки. Відмова ТЦК, на думку позивача, є протиправною, оскільки не враховує всі обставини та суперечить суті правової норми.

2.5. Комісія, що приймала рішення, не дотрималась передбаченого порядку розгляду документів, чим порушила принципи адміністративного судочинства, зокрема неупередженість та обґрунтованість.

2.6. У зв'язку з вищевикладеним, позивач просить суд визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати надати йому відстрочку від призову під час мобілізації на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Позиція відповідача

2.7. Відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався, хоча ухвалу від 20.01.2025 року про відкриття провадження у даній справі ним отримано 23.01.2025 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу.

З врахуванням положень статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд вважає за можливим розглянути на вирішити цей спір на підставі наявних матеріалів.

ІІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

3.1. Так, відповідно до свідоцтва про одруження від 01.12.2001 року, НОМЕР_1 одружений на ОСОБА_4 , яка згідно свідоцтва про народження НОМЕР_2 є донькою ОСОБА_3 та ОСОБА_5 .

3.2. Згідно витягів з Реєстру територіальної громади ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживають за однією адресою, а саме АДРЕСА_1 .

3.3. Відповідно до довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААГ №354786 від 15.04.2024 року та посвідчення серії НОМЕР_3 від 28.05.2024 року ОСОБА_3 є особою з інвалідністю, група ІІ, причини інвалідності - загальне захворювання.

3.4. Згідно висновку ЛКК №400 від 24.05.2024 року (КНП «Хотинська багатопрофільна лікарня Хотинської міської ради») ОСОБА_3 за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду.

3.5. Відповідно до Висновку №400 від 24.05.2024 року про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_3 рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.

3.6. Також, згідно довідки огляду сімейного лікаря від 30.10.2024 року ОСОБА_3 за станом здоров'я непридатний до самообслуговування та потребує постійного медикаментозного лікування та постійного стороннього догляду.

3.7. Крім цього, за заявою ОСОБА_3 уповноваженою комісією 22.11.2024 року складено акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду, згідно змісту якого ОСОБА_1 здійснює постійний догляд за ОСОБА_3 . Обстеження проведено за адресою АДРЕСА_1 .

3.8. Дослідженням матеріалів справи встановлено, до дружина ОСОБА_3 - ОСОБА_5 згідно довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААГ №580451 від 26.09.2023 року є особою з інвалідністю, група ІІ (безтерміново), причини інвалідності - загальне захворювання. Їй протипоказана робота у звичайних виробничих умовах, може працювати у спеціально створених умовах.

3.9. Дружина позивача та донька ОСОБА_3 - ОСОБА_6 згідно висновку ЛКК №157 від 08.08.2024 року (КНП «Хотинська багатопрофільна лікарня Хотинської міської ради») за станом здоров'я не може здійснювати догляд за сторонньою особою.

3.10. 17.12.2024 року ОСОБА_1 надіслано поштою до ТЦК заяву про надання відстрочки від мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", за формою, встановленою Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року, №560.

До заяви додано: копія паспорта та ІПН ОСОБА_1 ; витяг про реєстрацію місця проживання; копія паспорта та ІПН дружини ОСОБА_6 ; копія висновку ЛКК №157 від 08.08.2024 року; копія свідоцтва про одруження; копія свідоцтва про народження; копія паспорта та ІПН ОСОБА_3 ; витяг про реєстрацію місця проживання; копія довідки МСЕК; копія пенсійного посвідчення; копія висновку ЛКК №400; копія акту встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 22.11.2024 року; копія огляду сімейного лікаря; копія паспорта та ІПН ОСОБА_5 ; копія пенсійного посвідчення; копія довідки МСЕК; військово-обліковий документ «Резерв+».

3.11. Згідно трекінгу відправлення Укрпошти ТЦК отримав заяву ОСОБА_1 - 24.12.2024 року.

3.12. 02.01.2024 року представником позивача адвокатом Соником В.В. на адресу ТЦК надіслано адвокатський запит, з проханням надати інформацію про результати розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову під час мобілізації від 17.12.2024 року у вигляді копії довідки про надання відстрочки чи копії довідки про відмову у наданні відстрочки; та надати витяг з рішенням комісії ТЦК щодо надання ОСОБА_1 відстрочки від призову під час мобілізації.

3.13. 02.01.2025 року ТЦК на адресу адвоката Соника В.В. спрямовано лист №73, в якому повідомляється, що заява ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову під час мобілізації розглянута та по ній прийнято відповідне рішення, копія якого надається.

3.14. Так, відповідно до Повідомлення ТЦК від 23.12.2024 року, №5457 за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 17.12.2024 року про надання відстрочки від мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", комісія з надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_1 ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки. Причина відмови є наявна особа І ступеня споріднення яка не є військовозобов'язаною та згідно із законом зобов'язана здійснювати догляд за батьком (протокол від 20.12.2024 року, №449).

ІV. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА

4.1. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

На момент розгляду цієї адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.

4.2. Крім цього, відповідно до пункту 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» військовому командуванню разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування доручено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України “Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

4.3. Згідно із статтею 1 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 року № 389-VIII (далі - Закон № 389-VIII, в редакції станом на час виникнення спірних відносин,), воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

4.4. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 “Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію (далі - Указ №69/2022). Згідно пункту 4 Указу № 69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

4.5. Статтею 1 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року №3543-ХІІ (далі - Закон № 3543-ХІІ), в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що:

- мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;

- особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій;

- особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

4.6. Статтею 23 Закону №3543-XII визначений вичерпний перелік осіб, які мають право на відстрочку від призову під час мобілізації та на особливий період.

4.7. Так, згідно пункту 9 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.

4.8 Також, на виконання вимог Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 року, №3633-ІХ Кабінетом Міністрів України постановою №560 від 16.05.2024 року (набрала чинності 18.05.2024 року), затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560), яким врегульовано процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення;

4.9. Зокрема, відповідно до пункту 57 Порядку №560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

4.10. Крім цього, згідно пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.

Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.

Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.

Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

4.11. Згідно пункту 61 Порядку №560 військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім'я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання особи, зазначеної у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за якою здійснюється догляд. У заяві повинні бути зазначені такі відомості про військовозобов'язаного, який здійснює постійний догляд: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); відомості про особу, за якою здійснюється постійний догляд (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).

Військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», до заяви, зазначеної в абзаці першому цього пункту, додають документи, визначені у підпунктах 9 і 14 додатка 5 (крім акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду складає та надає військовозобов'язаному акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

4.12. Підпункт 9 додатку 5 до Порядку №560: Категорія осіб: 9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду

Документи, що підтверджують право на відстрочку: для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;

для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд);

для особи, яка зайнята постійним доглядом за батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення постійного догляду дружиною (чоловіком) або іншим працездатним членом сім'ї (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу іншого працездатного члена сім'ї в постійному догляді або свідоцтво про смерть такого члена сім'ї, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або рішення суду про визнання безвісно відсутнім або рішення суду про оголошення його померлим), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

V. ПОЗИЦІЯ СУДУ

5.1. Відповідно до змісту позову його предметом є дії начальника ТЦК, щодо відмови ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову під час мобілізації, на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII.

5.2. Отже, в цій справі суд має встановити які саме дії ТЦК та чому є протиправними, оцінивши їх через призму верховенства права та критеріїв законності рішення суб'єкта владних повноважень, які наведені в частині 2 статті 2 КАС України.

5.3. При цьому суд наголошує, що принцип верховенства права підпорядковує державу інтересам людини, а не навпаки. Коли учасником правовідносин виступає держава, остання у суперечці щодо права з будь-якою особою, має поступитися на користь опонента, оскільки вона сама створила ситуацію правової невизначеності і порушила в такий спосіб принцип верховенства права.

Щодо суті спору

5.4. Як встановлено судом вище, 17.12.2024 року ОСОБА_1 надіслано поштою до ТЦК заяву про надання відстрочки від мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", за формою, встановленою Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року, №560.

До заяви додано: копія паспорта та ІПН ОСОБА_1 ; витяг про реєстрацію місця проживання; копія паспорта та ІПН дружини ОСОБА_6 ; копія висновку ЛКК №157 від 08.08.2024 року; копія свідоцтва про одруження; копія свідоцтва про народження; копія паспорта та ІПН ОСОБА_3 ; витяг про реєстрацію місця проживання; копія довідки МСЕК; копія пенсійного посвідчення; копія висновку ЛКК №400; копія акту встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 22.11.2024 року; копія огляду сімейного лікаря; копія паспорта та ІПН ОСОБА_5 ; копія пенсійного посвідчення; копія довідки МСЕК; військово-обліковий документ «Резерв+».

5.5. Відповідно до частини 5 статті 22 Закону №3543-XII порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України. Цей порядок визначає, окрім іншого, порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

5.6. Відповідно до пункту 57 Порядку №560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії, на ім'я голови якої, у відповідності до пункту 58 Порядку №560, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані особисто подають заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

5.7. Крім цього, згідно пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отриману заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.

Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

5.8. На реалізацію наведених положень Порядку №560 ТЦК Повідомленням від 23.12.2024 року, №5457 повідомила позивача, що за результатами розгляду його заяви від 17.12.2024 року про надання відстрочки від мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", комісія з надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_1 ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки. Причина відмови є наявна особа І ступеня споріднення яка не є військовозобов'язаною та згідно із законом зобов'язана здійснювати догляд за батьком (протокол від 20.12.2024 року, №449).

5.9. Суд вважає таке рішення ТЦК обґрунтованим виходячи з наступного.

5.10. Так, в розумінні сімейного законодавства України, родичами І ступеня споріднення, зокрема є дружина та донька.

5.11. Вище судом встановлено, що дружина ОСОБА_3 - ОСОБА_5 згідно довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААГ №580451 від 26.09.2023 року є особою з інвалідністю, група ІІ (безтерміново), причини інвалідності - загальне захворювання. Їй протипоказана робота у звичайних виробничих умовах, може працювати у спеціально створених умовах.

Отже, вона не є іншим працездатним членом сім'ї, який зобов'язаний та може здійснювати постійний догляд за ОСОБА_3 (відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» під непрацездатним громадянином розуміють особу, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до закону).

5.12. Натомість донька ОСОБА_3 - ОСОБА_6 не є особою з інвалідністю, а згідно висновку ЛКК №157 від 08.08.2024 року (КНП «Хотинська багатопрофільна лікарня Хотинської міської ради») виключно за станом здоров'я не може здійснювати догляд за сторонньою особою.

5.13. Положення пункту 9 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII та підпункту 9 додатку 5 до Порядку №560 передбачають, що документом, який підтверджує право на відстрочку для особи, яка зайнята постійним доглядом за батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення постійного догляду дружиною (чоловіком) або іншим працездатним членом сім'ї (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу іншого працездатного члена сім'ї в постійному догляді або свідоцтво про смерть такого члена сім'ї, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або рішення суду про визнання безвісно відсутнім або рішення суду про оголошення його померлим), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

5.14. Тобто, у досліджуваних правовідносинах для отримання відстрочки, позивач мав, окрім інших документів, подати висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу дружини в постійному догляді.

Однак, замість цього висновку ЛКК, ним поданий висновок ЛКК №157 від 08.08.2024 року, згідно якого його дружина за станом здоров'я не може здійснювати догляд за сторонньою особою.

5.15. Аналізуючи наведене, слід прийти до висновку, що позивачем не подано до ТЦК необхідний висновок ЛКК щодо його дружини, згідно змісту якого вона потребує постійного догляду.

Наданий висновок ЛКК №157 від 08.08.2024 року щодо не можливості здійснення догляду за сторонньою особою, собою не підмінює висновок ЛКК передбачений положенням пункту 9 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII та підпункту 9 додатку 5 до Порядку №560, який позивач мав подати до ТЦК для отримання відстрочки.

5.16. Щодо подання позивачем акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8), то такий акт є альтернативою документу про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд, а не висновку ЛКК про потребу іншого працездатного члена сім'ї в постійному догляді.

5.17. За таких обставин суд вважає, що у задоволенні цього позову необхідно відмовити повністю.

VІ. ВИСНОВКИ СУДУ

6.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною другою статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.

6.2. Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

6.3. У цій справі судом встановлено, що ТЦК за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 17.12.2024 року про надання відстрочки від мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" діяв відповідно до своїх повноважень, у спосіб та на підставі визначений Порядком №560.

Позивач про прийняте рішення отримав Повідомленням від 23.12.2024 року, №5457, згідно змісту якого протокол комісії з надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.12.2024 року, №449, відмовлено у наданні відстрочки у зв'язку із наявністю особи І ступеня споріднення яка не є військовозобов'язаною та має можливість здійснювати догляд за батьком.

6.4. Наявний у справі висновок ЛКК №157 від 08.08.2024 року (КНП «Хотинська багатопрофільна лікарня Хотинської міської ради»), згідно якого ОСОБА_6 за станом здоров'я не може здійснювати догляд за сторонньою особою, не є тим документом, про який йдеться в пункту 9 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII та підпункті 9 додатку 5 до Порядку №560, та не може його підмінювати.

6.5. Отже, у задоволенні цього позову суд відмовляє у повному обсязі.

VІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

7.1. Статтею 139 КАС України визначені правила розподілу судових витрат.

Оскільки у задоволенні цього позову відмовлено повністю, суд не стягує та не присуджує судові витрати у цій справі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, відмовити повністю.

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_4 );

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ).

Суддя О.В. Анісімов