15 квітня 2025 року справа № 640/8896/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Янківської В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії із соціального страхування ДАБІ України, Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
У травні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Комісії із соціального страхування ДАБІ України, Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у нього відсутній обов'язку надавати Акт Н-1 для отримання страхових виплат, посилаючись на ч. 2 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Закон № 1105), п. 10 ч. 1 ст. 1 Закон України « Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п. 10 Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 № 1232 (далі Порядок № 1232).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.06.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 суддя Янківська В.П. прийняла до свого провадження справу №640/8896/19.
Ухвалою суду від 27.01.2025 замінено відповідача у справі Державну архітектурно-будівельну інспекцію України на її правонаступника - Державну інспекцію архітектури та містобудування України (01133, Україна, місто Київ, Б. Лесі Українки, будинок, 26; код ЄДРПОУ 44245840).
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому просить у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
У грудні 2018 року, позивач перебував на лікарняному, в зв'язку з чим 08.01.2019, передав завідувачу сектору бухгалтерського обліку Управління Державної архітектурно- будівельної інспекції у Чернігівській області листок непрацездатності серії АДЧ № 976766 виданий 29.12.2018, причина непрацездатності: нещасний випадок на виробництві та його наслідки - 4.
Не отримавши відповідних страхових виплат, 17.04.2019 позивач звернувся до Державної архітектурно-будівельній інспекції із заявою, в якій просив повідомити про підстави та обґрунтування невиплат.
З метою дотримання процедури розслідування нещасного випадку, відповідач направив на адресу КНП «ЧМЛ №4» ЧМР (якою видано листок непрацездатності серії АДЧ № 976766) запит від 25.01.2019 № 40-502-10/493-19 щодо підтвердження звернення ОСОБА_1 до Чернігівської міської лікарні з причини нещасного випадку, що стався з ним 18.12.2018, про що зазначено у листку непрацездатності серії АДЧ № 976766.
КНП «ЧМЛ № 4» ЧМР листом від 29.01.2019 № 01-03/6405 повідомило Держархбудінспекцію, що ОСОБА_1 проходив лікування в неврологічному відділенні у період з 18.12.2018 по 24.12.2018. Діагноз: наслідки повторної ЗЧМТ (2006, 2009 роки) при виконання службових обов'язків.
З метою оплати/не оплати листка непрацездатності серії АДЧ № 976766, виданого позивачу, у період 18.12.2018 та з 23.12.2018 по 29.12.2018, Комісія на адресу Правобережного відділення управління виконавчої дирекції фонду у м. Києві Фонду соціального страхування України направила лист від 19.02,2019 40-602/48 про надання роз'яснень щодо оплати чи не оплати зазначеного листка непрацездатності, позаяк відповідно до п. 3.3 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406, зареєстровано в Мін'юсті 17.11.2004 за № 1456/10055, у графі «Причина непрацездатності:» слід обов'язково підкреслити відповідну причину звільнення від роботи. Пункти 2, 4 виправленню не підлягають.
Правобережне відділення управління виконавчої дирекції фонду у м. Києві Фонду соціального страхування України листом від 20.03.2019 № 1840-02.2 поінформовано відповідача 1, що призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання здійснюється згідно з Порядком призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженим постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 11 (далі - Порядок № 11). Допомога по тимчасовій непрацездатності пов'язана з нещасним випадком на виробництві та його наслідки може бути призначена при наявності оригіналу акта розслідування нещасного випадку форми Н-1 пов'язаного з виробництвом (надається обов'язково) на застраховану особу, з місця роботи де стався такий випадок.
Не погоджуючись з такими діями відповідачів, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірному рішенню, суд врахував таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.2019 № 1105-XIV (надалі також - Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування») Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Згідно зі ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» основними завданнями Фонду та його робочих органів є: реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування; надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до цього Закону; профілактика нещасних випадків; здійснення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, у тому числі на підставі інформації з електронного реєстру листків непрацездатності; здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду; аналіз та прогнозування надходження коштів від сплати єдиного внеску.
Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. У разі роботи за сумісництвом, за трудовим договором (контрактом) одночасно із здійсненням підприємницької чи іншої діяльності підставою для призначення допомоги є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи. Для застрахованих осіб, які одночасно здійснюють підприємницьку та іншу діяльність і не працюють на умовах трудового договору (контракту), копію листка непрацездатності засвідчує установа охорони здоров'я, яка його видає. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.
Як встановлено судом, позивач 08.01.2019, передав завідувачу сектору бухгалтерського обліку Управління Державної архітектурно- будівельної інспекції у Чернігівській області листок непрацездатності серії АДЧ № 976766 виданий 29.12.2018, причина непрацездатності: нещасний випадок на виробництві та його наслідки - 4.
Відповідно до п. 2.2 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2019 № 11 (надалі також - Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат) підставою для оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів страхувальника та надання допомоги, пов'язаної з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням за рахунок коштів Фонду, є виданий в установленому порядку листок непрацездатності та наявність акта розслідування нещасного випадку, пов'язаного з виробництвом, або акта розслідування хронічного професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.
Згідно з п. 2.6 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат для виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності добровільно застрахованій особі (потерпілому) до управління (відділення) Фонду подаються: листок непрацездатності; копія договору про добровільне страхування.
У разі проведення виплати допомоги по тимчасовій втраті працездатності добровільно застрахованій особі в управлінні (відділенні) Фонду не за місцем реєстрації страхового випадку, до документів додається копія акта розслідування нещасного випадку, пов'язаного з виробництвом, або акта розслідування хронічного професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами, засвідчена працівником управління (відділення) Фонду, за умови надання оригіналу документа.
Отже, перелік документів, що подаються до Фонду соціального страхування України є вичерпним.
З матеріалів справи вбачається, що отримавши від позивача листок непрацездатності, з метою дотримання процедури розслідування нещасного випадку, відповідач направив на адресу КНП «ЧМЛ №4» ЧМР (якою видано листок непрацездатності серії АДЧ № 976766) запит від 25.01.2019 № 40-502-10/493-19 щодо підтвердження звернення ОСОБА_1 до Чернігівської міської лікарні з причини нещасного випадку, що стався з ним 18.12.2018, про що зазначено у листку непрацездатності серії АДЧ № 976766.
КНП «ЧМЛ № 4» ЧМР листом від 29.01.2019 № 01-03/6405 повідомило Держархбудінспекцію, що ОСОБА_1 проходив лікування в неврологічному відділенні у період з 18.12.2018 по 24.12.2018. Діагноз: наслідки повторної ЗЧМТ (2006, 2009 роки) при виконання службових обов'язків.
З метою оплати/не оплати листка непрацездатності серії АДЧ № 976766, виданого позивачу, у період 18.12.2018 та з 23.12.2018 по 29.12.2018, Комісія на адресу Правобережного відділення управління виконавчої дирекції фонду у м. Києві Фонду соціального страхування України направила лист від 19.02,2019 40-602/48 про надання роз'яснень щодо оплати чи не оплати зазначеного листка непрацездатності, позаяк відповідно до п. 3.3 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406, зареєстровано в Мін'юсті 17.11.2004 за № 1456/10055, у графі «Причина непрацездатності:» слід обов'язково підкреслити відповідну причину звільнення від роботи. Пункти 2, 4 виправленню не підлягають.
Правобережне відділення управління виконавчої дирекції фонду у м. Києві Фонду соціального страхування України листом від 20.03.2019 № 1840-02.2 поінформовано відповідача 1, що призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання здійснюється згідно з Порядком призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженим постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 11 (далі - Порядок № 11). Допомога по тимчасовій непрацездатності пов'язана з нещасним випадком на виробництві та його наслідки може бути призначена при наявності оригіналу акта розслідування нещасного випадку форми Н-1 пов'язаного з виробництвом (надається обов'язково) на застраховану особу, з місця роботи де стався такий випадок.
Враховуючи викладене, в разі відсутності акта про розслідування нещасного випадку, пов'язаного з виробництвом, підстави для оплати листка непрацездатності, де причиною непрацездатності є нещасний випадок на виробництві та його наслідки, відсутні.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Згідно частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд дійшов висновку, що відповідачем як суб'єктом владних повноважень доведено правомірність своїх дій, у той час як позивач не навів достатньо обставин на підтвердження позовних вимог, а відтак у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
У відповідності до положень ст. 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА