Справа № 560/12952/24
іменем України
15 квітня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) , Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ), Адміністрації Державної прикордонної служби України, в якому просить:
- визнати протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України щодо відмови ОСОБА_1 в розрахунку вислуги років на військовій службі в пільговому обчисленні (за період служби ОСОБА_1 в НОМЕР_1 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України на посаді першого заступника начальника відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип В) з 04.04.2022 року по 05.01.2023 року (9 місяців 1 день) як один місяць служби за три місяці у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України) та подачі такого розрахунку до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області для перерахунку розміру пенсії;
- зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України здійснити розрахунок вислуги років ОСОБА_1 в пільговому обчисленні за період служби ОСОБА_1 в НОМЕР_1 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України на посаді першого заступника начальника відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип В) з 04.04.2022 року по 05.01.2023 року (9 місяців 1 день) як один місяць служби за три місяці у зв'язку із участю в бойових діях; безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України, відповідно до пункту 3 Постанови від 17 липня 1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
- зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби подати до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області для перерахунку розміру пенсії розрахунок вислуги років ОСОБА_1 в пільговому обчисленні за період служби ОСОБА_1 в НОМЕР_1 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України на посаді першого заступника начальника відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип В) з 04.04.2022 року по 05.01.2023 року (9 місяців 1 день) як один місяць служби за три місяці у зв'язку із участю в бойових діях; безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України, відповідно до пункту 3 Постанови від 17 липня 1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що вислуга років позивача визначена з порушенням законодавства, що зумовило отримання пенсії з 11.01.2023 (дата призначення пенсії за вислугу років) у меншому розмірі.
Відповідачі правом подати відзив не скористалися, а тому, відповідно до вимог частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе вирішити справу за наявними у ній матеріалами.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.09.2024 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 16.03.2022 №101-ОС "Про особовий склад" позивача зараховано у списки особового складу та на всі види забезпечення, призначено на посаду першого заступника начальника відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип В) з 16.03.2022.
Згідно з витягом з наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 10.01.2023 №9-ОС "Про особовий склад" позивач виключений зі списків особового складу та з усіх видів забезпечення з 10.01.2023. Вислуга років станом на 10.01.2023 становить 23 роки 09 місяців 05 днів, у тому числі календарна - 23 роки 04 місяці 08 днів; пільгова - 0 років 04 місяці 27 днів. Остаточною датою закінчення проходження військової служби вважається 10.01.2023.
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_2 від 05.01.2023 №12/02 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України позивач дійсно в період з 04.04.2022 по 05.01.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи н.п. Привільне Миколаївська область, н.п. Михайлівка, н.п. Осокорівка, н.п. Широка Балка Херсонської області.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням, виданим 06.03.2023.
Згідно з протоколом пенсійної справи позивачу розмір пенсії за вислугу років визначений з урахуванням 23 років вислуги.
Позивач звернувся до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України щодо здійснення розрахунку вислуги років для визначення розміру пенсії за період з 04.04.2024 по 05.01.2023 (9 місяців 1 день), виходячи із одного місяця участі у бойових діях у воєнний час за три місяці вислуги, та направлення оновленого розрахунку вислуги років Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для перерахунку пенсії.
Листом №08/4438-24 від 08.06.2024 відповідач повідомив, що при проведенні розрахунку вислуги років на військовій службі позивача керувався постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" (далі - Постанови №393). При цьому, відповідно до підпункту 3 пункту 3 розділу ІІ Закону України від 11.04.2024 №3633-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" (далі - Закон №3633-ІХ), зміни, які стосуються приведення Порядку №393 у відповідність до вимог статті 17-1 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) на момент надання відповіді Кабінетом Міністрів внесені не були.
Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Закон України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-XII) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Закон України від 20.12.1991 №2011 "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей.
Згідно з частиною 1 статті 8 Закону №2011-XII час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджено Порядок №393.
Відповідно до пункту 3 Постанови №393 до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому продовжувався і діє на теперішній час.
Отже, починаючи з 24.02.2022 за умови участі у бойових діях позивач набув право на зарахування до вислуги років таких періодів на пільгових умовах.
Як встановив суд, згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_2 від 05.01.2023 №12/02 позивач дійсно в період з 04.04.2022 по 05.01.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи н.п. Привільне Миколаївська область, н.п. Михайлівка, н.п. Осокорівка, н.п. Широка Балка Херсонської області.
При цьому, відповідачі не заперечували участь позивача у бойових діях у воєнний час та у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України у спірний період.
Крім того, статтею 17-1 Закону №2262-ХІІ (в редакції Закону №3633-IX, чинній на час звернення позивача щодо перерахунку вислуги років), встановлено, що на пільгових умовах особам із числа військовослужбовців, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону, до вислуги років для визначення розміру пенсії зараховується один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.
Щодо доводів відповідача про не приведення Постанови №393 у відповідність до вимог статті 17-1 Закону №2262-ХІІ в редакції Закону №3633-IX, суд вважає їх безпідставними. Реалізація соціальних гарантій не повинна залежати від невиконання державними органами покладених на них обов'язків. Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на встановлену державою гарантію для осіб, як складової їхнього правового статусу, будуються на принципі юридичної визначеності. Дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.
Таким чином, дії НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) щодо відмови ОСОБА_1 в розрахунку вислуги років на військовій службі в пільговому обчисленні за період з 04.04.2022 по 05.01.2023 як один місяць служби за три місяці та подачі такого розрахунку до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області є протиправними. Як наслідок, слід зобов'язати зазначеного відповідача здійснити розрахунок вислуги років позивача в пільговому обчисленні за період з 04.04.2022 по 05.01.2023 як один місяць служби за три місяці та подати такий розрахунок до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Адміністрації Державної прикордонної служби України вчинити дії, суд вважає відсутніми підстави для їх задоволення з урахуванням такого. Позивач проходив військову службу в спірний період в НОМЕР_1 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України. Зарахування позивача до списків особового складу та виключення зі списків особового складу відбулося відповідно до наказів начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України. Також, відмова у зарахуванні вислуги років на пільгових умовах, у відповідь на звернення позивача, надавалася НОМЕР_1 прикордонним загоном Державної прикордонної служби України.
Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що згідно з пунктом 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994).
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведене свідчить про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Враховуючи відсутність судових витрат у цій справі, питання про їх розподіл суд не вирішує.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України щодо відмови ОСОБА_1 в розрахунку вислуги років на військовій службі в пільговому обчисленні за період з 04.04.2022 по 05.01.2023 як один місяць служби за три місяці та подачі такого розрахунку до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) здійснити розрахунок вислуги років ОСОБА_1 в пільговому обчисленні за період з 04.04.2022 по 05.01.2023 як один місяць служби за три місяці та подати такий розрахунок до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 )
Відповідачі:НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 ) Адміністрація Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська 26, м. Київ, 01601 , код ЄДРПОУ - 00034039)
Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк