Миколаївської області
Справа №477/372/25
Провадження №3/477/348/25
16 квітня 2025 року місто Миколаїв
Суддя Жовтневого районного суду Миколаївської області Семенова Л.М., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з відділення поліції № 4 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та проживає у АДРЕСА_1 , дані про працевлаштування та індивідуальний податковий номер відсутні,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.173-2 КУпАП,
Відповідно до змісту адміністративного протоколу серії ВАД № 369058, « ОСОБА_1 о 20-00 годин 21.02.2025 року знаходився за місцем мешкання за адресою АДРЕСА_1 , умисно з перевагою сили вчинив сварку відносно своєї матері, під час якої словесно ображав нецензурною лайкою, принижував і погрожував фізичною розправою, намагався спричинити бійку, чим міг завдати шкоди психічному здоров'ю, таким чином вчинив психологічне насилля».
За вищевикладеним подіями працівником поліції відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення від 21.02.2025 року, за ч.1 ( виправлено на ч.3) ст. 173-2 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та потерпіла особа ОСОБА_2 , за заявою якої складено протокол, будучи належним чином повідомленими, в судове засідання не з'явилися, про день, час і місце розгляду справи повідомлені належно.
Згідно ст.268КУпАП присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, не є обов'язковою.
За наведених обставин вважаю за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, яка належним чином повідомлена про дату та час розгляду справи, та від неї не надійшло клопотання про відкладення її розгляду.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши наявні докази, дослідивши усі обставини у їх сукупності, керуючись законом дійшла висновку, що докази на доведення винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 (3?) ст. 173-2 КУпАП, посадовою особою, яка склала протокол, не зібрані та суду не надані.
Так, згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Пунктом 3 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (далі Закон) визначено, що домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь;
Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
За змістом ст. 173-2 КУПАП України, в редакції на день вчинення правопорушення, вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.
Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи, тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до п'ятдесяти годин, або адміністративний арешт на строк від двох до десяти діб.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, тягне за собою накладення штрафу від шістдесяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк від трьох до п'ятнадцяти діб.
Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 вчинив щодо ОСОБА_2 домашнє насильство психологічного характеру. Як вбачається зі змісту зібраних та наданих суду матеріалів, до поліції 21.02.2025 року о 19-59 год. звернулася потерпіла, яка повідомила про факт вчинення відносно неї неправомірних дій її сином у нетверезому стані, який намагається вчинити бійку та спричиняє фізичне насильство в сім'ї.
Матеріали також містять пояснення потерпілої ОСОБА_2 щодо вчиненням ним домашнього насилля у виді погроз.
Будь які інші докази, у тому числі пояснення ОСОБА_1 , працівниками поліції не відібрані та суду не надані.
Складена органами поліції форма оцінки ризиків та заборонний припис носять формальний характер та не мають доказового значення за справою.
Згідно з ч.2 ст.7 КУАП України провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 245 КпАП України передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
ОСОБА_1 не опитувався працівниками поліції на місці вчинення правопорушення, до суду не з'явився, будь якої інформації крім заяви потерпілої про його причетність матеріали не містять.
Таким чином, у матеріалах справи відсутні докази, що свідчать про вчинення ним правопорушення відповідно до змісту Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
За приписами ст. 252 КУпАП, о рган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Таким чином, суд вважає не доведеною вину ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 ч.1 (3)? КУпАП, у зв'язку з чим провадження підлягає закриттю на підставі ст. 247ч.1 п.1 КУпАП.
Виходячи з викладеного, керуючись статтями 1, 9, 23, 33, 247, 266, 268, 276-285 КУпАП,
Провадження у справі щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 173-2 КУпАП закрити за відсутності події та складу вказаного адміністративного порушення.
Постанова може бути оскаржена через Жовтневий районний суд до апеляційного суду Миколаївської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Семенова Л.М.