Справа № 473/1854/25
іменем України
"15" квітня 2025 р. місто Вознесенськ
Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі головуючого - судді Дробинського О.Е.,
з участю секретаря судового засідання Данилевич Т.О.,
прокурора Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону Маковецького Є.В.,
особи, притягнутої до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянув протокол №143 від 26 березня 2025 року, що надійшов з Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Білоусівка Вознесенського району Миколаївської області, громадянина України, працює на посаді командира 2 відділення охорони 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за місцем проживання та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -
Сержант ОСОБА_1 , будучи командиром 2 відділення охорони 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 та будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, відповідно до п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин, декларації типу «щорічна» за 2023 рік, чим скоїв адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172'6 КУпАП.
Відповідно до наказу № 305 від 13 грудня 2023 року сержанта ОСОБА_1 призначено на посаду командира 2 відділення охорони 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 та відповідно до цього ж наказу останній з 13 грудня 2023 року вважається таким, що справи та посаду прийняв та приступив до виконання службових обов'язків за посадою.
Постановою КМУ від 23 лютого 2022 року №154 «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міністерством оборони України.
Штати та штатний розпис територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки затверджуються начальником Генерального штабу Збройних Сил.
Штатні посади територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки комплектуються військовослужбовцями, державними службовцями та працівниками Збройних Сил відповідно до їх штату та штатного розпису.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи призначеним 13 грудня 2023 року на посаду командира 2 відділення охорони 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону відповідно до пп. «г» п. 1 ч. 1 ст. З Закону, і на нього поширюється юридична відповідальність за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Указом Президента України від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації на території України введено воєнний стан який ГіЄ до теперішнього часу.
У зв'язку з чим НАЗК відповідно до роз'яснень від 07.03.2022 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення
перевірок)» які розроблені з урахуванням положень Закону України від 03.03.2022 № 2115-ІХ «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» - відтерміновано обоє 'язок подання декларації.
Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384-ІХ який набрав чинності 12 жовтня 2023 року - відновлено обов'язок декларування.
Прикінцевими положеннями Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Так, частиною 7 статті 45 визначено, що суб'єкти декларування, які зазначені у пунктах 1-4 цієї частини (пункт 3 частини 7 - особи які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів), подають декларації у строки, визначені частинами першою - четвертою цієї статті. Суб'єкти декларування, які зазначені у пункті 5 цієї частини, подають декларації у порядку, встановленому частиною восьмою цієї статті.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону - особи, зазначені у п. 1, пп. «а», «в»-«ґ» п. 2 ч. 1 ст. З цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до роз'яснення НАЗК «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13 листопада 2023 №4 визначено, що щорічну декларацію за 2023 рік потрібно подати до - 31 березня 2024 року.
Відповідно до цього ж роз'яснення НАЗК визначено, що військовослужбовці територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки зобов'язані подавати декларації в загальному порядку незалежно від військового звання.
З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 будучи призначеним на посаду командира 2 відділення охорони 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 - 13 грудня 2023 року зобов'язаний до 31 березня 2024 року (включно) подати «щорічну» декларацію за 2023 рік.
Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу «щорічна» за 2023 рік подав лише 01.04.2024 року, чим допустив порушення встановленого строку подання електронної декларації, що підтверджується витягом з веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до відомості доведення до особового складу ОСОБА_1 доведено вимоги, заборони та обмеження встановлені Законом України «Про запобігання корупції», про що свідчить особистий підпис останнього.
Згідно послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 (іпн- НОМЕР_1 ) у період з 01 січня 2024 року по 03 квітня 2024 року встановлено, що останній зайшов до Реєстру декларацій та почав роботу лише 02 квітня 2024 року о 12:49 година та цього ж дня о 13:09 година ОСОБА_1 успішно подано щорічну декларацію за 2023 рік.
Встановлено, що ОСОБА_1 отримав електронний цифровий підпис 17 січня 2024 року через акредитований центр сертифікації ключів «ПриватБанк» термін дії якого до 16 січня 2025 року.
Вищенаведене свідчить про те, що ОСОБА_1 маючи дійсний електронний цифровий підпис не вживав жодних дій для своєчасного подання щорічної декларації за 2023 рік.
При цьому відповідно постанови великої палати Верховного суду від 24.01.2021 у справі № 800/30/17(990/1/1328/18) суд встановив, що вжиття конструкції «повинна була дізнатися» слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строків.
Поважними можуть бути визнані лише ті обставини, які були об'єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення особи, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Відповідно до абз. 9 підп. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 № 223-943/ 0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
На підставі викладеної Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 22 травня 2017 року за № 223-943/0/4-17 позиції слід зазначити, що невжиття заходів суб'єктом декларування щодо своєчасності отримання електронного ключа, відомостей про склад сім'ї, їх доходи та інших необхідних даних для заповнення декларації, не може визнаватися реабілітуючою обставиною та поважною причиною для несвоєчасного подання декларації.
Так, з моменту відновлення етапу декларування 12 жовтня 2023 року до кінцевого терміну подання «щорічної» декларації за 2021 рік - 31 березня 2024 року законодавцем надано достатньо часу для збору всіх необхідних даних та подачі декларації в установлений Законом термін.
Відповідно до інформації наданої ІНФОРМАЦІЯ_3 вбачається, що ОСОБА_1 у період визначений для подання декларації вибув до КНП «Вознесенська багатопрофільна лікарня» з 05.01.2024 по 16 січня 2024 року, у всі інші дні перебував на службі та виконував обов'язки за посадою.
Відповідно листа Національного агентства з питань запобігання корупції, де вказані дати некоректної роботи реєстру в якому чітко вказано, через збій у роботі програмного забезпечення інформаційно-комунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Реєстр), збої та перебої у роботі Реєстру спостерігались: у період з 11:26 год. по 12:51 год. 18 січня 2024 року у період з 15:25 год. по 18:50 год. 28.01.2024 та у період з 21:33 год. по 22:13 год. 31.01.2024. Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню документів до Реєстру у період з 01.01.2024 по 01.04.2024, не зафіксовано.
Таким чином, в поважних причин для несвоєчасного подання декларації у ОСОБА_1 не встановлено.
Слід зазначити, що відповідно до абзацу 14 частини 1 статті 1 Закону спеціально уповноважені суб'єкти у сфері протидії корупції - органи прокуратури, Національної поліції, НАБУ та Національне агентство з питань запобігання корупції.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень, припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення.
Таким чином, 01 квітня 2024 року сержант ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення - несвоєчасне, без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування типу «щорічна» за 2023 рік.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину, у вчиненні вказаного правопорушення, визнав.
Згідно ст. 245 КпАП України, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
На підставі ст. 252 КпАП України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП підтверджується: протоколом №143 від 26 березня 2025 року /а.с. 1-10/, рапортами о/у Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Кишинської І. Могильного О. від 26 березня 2025 року /а.с. 11, 12/, скрин-шотом подачі декларації суд'єкта декларування ОСОБА_1 /а.с. 14/, копіями наказів начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 /а.с.24, 25, 26/ та іншими матеріалами справи в сукупності.
Суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 несвоєчасно подав декларацію без поважних причин, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Досліджені та перевірені судом обставини, які поза розумним сумнівом свідчать про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення, охоплюються складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та узгоджуються із стандартом доказування поза розумним сумнівом (рішення від 18 січня 1978 року у справі Ірландія проти Сполученого Королівства (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів.
Громадянин ОСОБА_1 реалізував своє право бути депутатом 8-го скликання Вознесенської міської ради, тим самим погодився нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі згідно встановлених норм закону держави Україна, і тому він був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, за 2023 рік до 31.01.2024 року.
Поважних причин, які б могли бути визнані судом, як обставини, що були об'єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення ОСОБА_1 , та були пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, які призвели до порушення ОСОБА_1 строку подання електронної декларації, в судовому засіданні не встановлено.
Поважними можуть бути визнані лише ті обставини, які були об'єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення особи, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
В судовому засіданні поважних причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 електронної декларації, в судовому засіданні не встановлено.
Враховуючи обставини справи, особу порушника, суспільну небезпеку вчиненого правопорушення, з метою виховання та запобігання вчиненню ОСОБА_1 нових правопорушень, суд вважає необхідним накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу, відповідно до мінімальної межі, визначеної санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до п.12 ст.5 ЗУ «Про судовий збір» військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.172-6, ст.ст. 283-285 КпАП України,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КпАП України та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 50 /п'ятдесяти/ неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 850 /вісімсот п'ятдесят/ гривень 00 копійок який підлягає сплаті в дохід держави, рахунок: в дохід держави /рахунок: UA128999980313090106000014446, отримувач: Миколаїв.ГУК/тг м. Вознесенськ 21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37992030, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування: адміністративні штрафи та інші санкції, який підлягає сплаті не пізніше, як через 15 /п'ятнадцять/ днів з дня винесення копії постанови.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до ст. 308 КУпАП, в разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання, роботи або за місцем знаходженням майна, яким стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 /десяти/ днів з дня винесення постанови.
Суддя О. Е. Дробинський