Постанова від 15.04.2025 по справі 128/1095/25

Справа № 128/1095/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 квітня 2025 року м. Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області в складі головуючого судді Фанди О.А., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

- за ст.ст.172-6 ч. 1, 172-6 ч. 1 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 288 від 21 березня 2025 року ОСОБА_1 , будучи 25 березня 2024 року звільненим з посади директора ДП «Дослідне господарство Подільської дослідної станції садівництва Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України», являючись згідно пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону), суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз.1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні (за період з 01 січня 2024 року по 25 березня 2024 року) в чому вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію при звільненні за період з 01 січня 2024 року по 25 березня 2024 року до 23:59 год. 24 квітня 2024 року (протягом 30 календарних днів). Датою вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією є 01 лютого 2025 року, тобто, дата фактичного подання декларації особи, яка виконує функції держави або місцевого самоврядування

Також, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №287 від 21 березня 2025 року ОСОБА_1 , будучи 25 березня 2024 року звільненим з посади директора ДП «Дослідне господарство Подільської дослідної станції садівництва Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України», являючись згідно пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону), суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік (2023) в чому вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2023 рік до 31 березня 2024 року. Датою вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією є 01 лютого 2025 року, тобто дата фактичного подання декларації особи, яка виконує функції держави або місцевого самоврядування.

Постановою Вінницького районного суду Вінницької області від 15 квітня 2025 року справи про адміністративні правопорушення за ст.172-6 ч. 1 КУпАП (справа №128/1095/25, провадження №3/128/463/25), ст. 172-6 ч. 1 КУпАП (справа №128/1096/25, провадження №3/128/464/25) стосовно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності, за вказаними протоколами, об'єднано в одне провадження. Об'єднаній справі присвоєно №128/1095/25, провадження №3/128/463/25.

ОСОБА_1 вину у вчиненому правопорушенні визнав повністю, заперечень щодо протоколу не має, про що подав письмову заяву.

Прокурор Приходько Д.Є. протокол підтримала в повному обсязі, просила ОСОБА_1 визнати винним у вчинення вказаного адміністративного правопорушення та накласти адміністративне стягненння в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Дослідивши матеріали справи, поза будь-яким розумним сумнівом суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, виходячи з наступного.

Відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 3 ст. Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є: народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

Згідно примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Частинами 1, 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до Роз'яснень щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затверджених Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції 13.11.2023 р. №4, Законом передбачено чотири типи декларацій суб'єкта декларування:

1) щорічна декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року;

2) декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності;

3) декларація кандидати на посаду - декларація, яка подається відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону та охоплює період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особи подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено законодавством та за загальними правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Судом встановлено, та підтверджено матеріалами справи, що відповідно до наказу №2-к від 21 січня 2021 року Подільської дослідної станції садівництва Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України» ОСОБА_1 приступив до виконання обов'язків директора з 21 січня 2021 року.

Згідно з наказом №25/к від 20 вересня 2021 року Подільської дослідної станції садівництва Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України» ОСОБА_1 було звільнено із займаної посади.

Відповідно до наказу №379-к від 20 вересня 2021 року НААН України ОСОБА_1 призначено на посаду директора ДП «Дослідне господарство Подільської дослідної станції садівництва Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України» з 21 вересня 2021 року.

В подальшому, відповідно до наказу №132-к від 25 березня 2024 року НААН України ОСОБА_1 було звільнено із посади директора ДГІ «Дослідне господарство Подільської дослідної станції садівництва Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України» з 25 березня 2024 року за власним бажанням.

Згідно до пп.«а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та зобов'язана подавати декларації відповідно до цього Закону.

Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію при звільненні за період з 01 січня 2024 року по 25 березня 2024 року до 23:59 год. 24 квітня 2024 року (протягом 30 календарних днів) та подати щорічну декларацію за 2023 рік до 31 березня 2024 року.

Відповідно до ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, факт вчинення ОСОБА_1 корупційного правопорушення підтверджується, окрім визнання вини ним самим, матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме: протоколами про адміністративне правопорушення № 288 від 21 березня 2025 року та № 287 від 21 березня 2025 року, результатом пошуку декларацій - 12, щорічною декларацією за 2023 рік, декларацією при звільнення за період 01 січня 2024 року по 25 березня 2024 року, копією наказу №2-к від 21 січня 2021 року Подільської дослідної станції садівництва Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України», копією наказу №25/к від 20 вересня 2021 року Подільської дослідної станції садівництва Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України» ОСОБА_1 , копією наказу №379-к від 20 вересня 2021 року НААН України ОСОБА_1 , копією наказу наказу №132-к від 25 березня 2024 року НААН України, копією контракту, копією листа Національної академії аграрних наук від 30 березня 2021 року № 14-108.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність правопорушника, суд визнає повне визнання вини ОСОБА_1 .

Обставин, які обтяжують, відповідальність правопорушника, судом не встановлено.

Проаналізувавши докази, що містяться в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, враховуючи ставлення ОСОБА_1 до вчиненого, характер вчиненого правопорушення, яке є корупційним діянням, його суспільну небезпеку, особу правопорушника, визнання ним вини, щире каяття, майновий стан, ступінь вини ОСОБА_1 , який порушив законодавство України про корупцію, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч.1 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.5 ст.283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

З огляду на вищевикладене та враховуючи характер вчинених ОСОБА_1 правопорушень, обставини їхнього вчинення, а також встановлених у судовому засіданні обставин, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, з урахуванням ст. 36 КУпАП, вважаю з метою виховання ОСОБА_1 в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненням як ним, так й іншими особами нових правопорушень, можливим застосувати щодо нього адміністративне стягнення у виді мінімального штрафу, визначеного санкцією статті.

В силу ст.40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в розмірі 605,60 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. 172-6 ч.1, ст. ст. 23, 27, 29, 33, 38, 40-1, 221, 252, 280, 283, 284, 289, 290, 291 КпАП України, Законом України «Про запобігання корупції», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя О.А. Фанда