Справа №521/742/25
Номер провадження 3/521/1392/25
10 квітня 2025 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді - Кузьменко Н.Л.,
з секретарем - Табарчук Н.С.,
за участю:
представника митниці - Євдокимова Д.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Одеси матеріали справи, що надійшли з Одеської митниці Державної митної служби України відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Джилін КНР, громадянина КНР, РНОКПП НОМЕР_1 , відомості про сімейний стан відсутні, працюючого в ТОВ «Доюан КНР», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України, -
З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 16.12.2024 року о 10:10 годин, в зону митного контролю міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Старокозаче» митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, в напрямку з України в Молдову на канал руху «червоний коридор» в'їхав рейсовий автобус «МAN», сполученням «Київ-Кишинів», реєстраційний номер НОМЕР_2 (країна реєстрації Молдова).
У даному автобусі в якості пасажира переміщувався громадянин Китаю ОСОБА_2 .
Під час спільного митно-прикордонного контролю, спільно з прикордонним нарядом ОТЗ, при огляді ручної поклажі громадянина ОСОБА_2 , а саме - у внутрішній кишені валізи, без ознак приховування від митного контролю було виявлено:
- ОСОБА_3 у кількості 1 шт.
Вищевказаний орден підпадає під дію Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», ст. 19 Закону України «Про державні нагороди» і може бути вивезений за межі митної території України на підставі відповідних дозвільних документів.
Будь-яких документів на право вивезення за межі митної території України, до митного оформлення громадянин ОСОБА_4 не надав.
Таким чином, громадянин Китаю ОСОБА_2 здійснив недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, тобто здійснив недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
У зв'язку з чим, у відношенні гр. ОСОБА_4 складено протокол про порушення митних правил №1166/50000/24 від 16.12.2024 року за ч. 3 ст. 471 МК України.
Представник митниці у судовому засіданні протокол підтримав та вважав, що вина доведена повністю матеріалами справи. Просив притягнути ОСОБА_2 до відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 471 МК України.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності Xu Yanwu участі не приймав, оскільки у відповідній графі протоколу «Пояснення, зауваження особи, що притягується до відповідальності» просить провести розгляд справи без його присутності, з порушенням згоден.
Враховуючи волевиявлення особи та беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, суд вважає, що подальше відкладення розгляду справи нівелюватиме завдання провадження у ній, яким є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її з дотриманням вимог закону, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних порушень та запобігання таким правопорушенням, тому приходить до висновку про необхідність розглянути справу в межах складеного протоколу та на підставі наявних доказів.
Вислухавши представника митниці та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.
Згідно ч. 3 ст. 471 МК України відповідальність настає за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
Судом встановлено, що гр. ОСОБА_2 16.12.2024 року, під час проходження митного контролю, своєю бездіяльністю заявив про відсутність у нього предметів, заборонених або обмежених до переміщення через митний кордон України та намагався перемістити через митний кордон України предмет стосовно якого встановлено заходи контролю, а саме - Орден Червоної Зірки у кількості 1 шт.
Виявлений предмет переміщувався без ознак приховування та його виявлення не було ускладнене у будь - який спосіб.
Вказаний предмет було вилучено співробітниками митниці на підставі ст. 511 МК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», культурні цінності - об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України, зокрема, це ордени та медалі, печатки та інші предмети колекціонування.
Процес вивезення об'єктів культурної цінності передбачає певну процедуру, та підлягають обов'язковій державній експертизі, за результатами якої центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей, приймає рішення про можливість або неможливість вивезення культурних цінностей та у разі прийняття рішення про можливість вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей власнику культурних цінностей чи уповноваженій ним особі видається свідоцтво встановленого зразка на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей. Свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України. Вивезення культурних цінностей без цього свідоцтва забороняється (ст. 11, 12, 13 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей»).
При цьому, зазначеним законом визначено, що порядок вивезення культурних цінностей застосовується до всіх культурних цінностей незалежно від форми власності та є обов'язковим до виконання для всіх фізичних та юридичних осіб, які перебувають чи ведуть свою діяльність на території України.
Крім того, відповідно до Наказу Міністерства Культури та Мистецтв України від 22.04.2002 № 258 «Про затвердження інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасового вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України», громадяни які вивозять з території України нагороди (медалі) повинні надати орденські книжки або нагородні посвідчення та документи, що підтверджують родинні зв?язки.
На момент перетину державного кордону жодних дозвільних документів на переміщення ордену через митний кордон України, ОСОБА_2 не надав та відповідне декларування не здійснив.
Факт вчинення порушення митних правил підтверджується наступними даними: протоколом про адміністративне правопорушення №1166/50000/24 від 16.12.2024 року, письмовими поясненнями, паспортом, фототаблицею, описом предметів, та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об'єктивному взаємозв'язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_2 та його відношення до вчиненого згідно письмових пояснень, що містяться в матеріалах справи, а також приймаючи до уваги те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, з метою дотримання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самими правопорушником, так і іншими особами, суд приходить до висновку про застосування до нього стягнення у виді штрафу в мінімальних межах, встановлених санкцією ч. 3 ст. 471 МК України, з конфіскацією предметів правопорушення.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли. Документів, про наявність у ОСОБА_2 щодо звільнення сплати судового збору, матеріали справи не містять.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності сплачує судовий збір за ставкою 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ст. 3, 196, 197, 471, 522, 524-529 МК України, -
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у порушенні митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 (трьохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень, з конфіскацією товарів, вилучених згідно протоколу про порушення митних правил №1166/50000/24 від 16.12.2024 року.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Н.Л. Кузьменко