Справа №521/2396/25
Номер провадження 3/521/1941/25
10 квітня 2025 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді - Кузьменко Н.Л.,
з секретарем - Табарчук Н.С.,
за участю:
представника митниці - Євдокимова Д.А.,
особи, яка притягується до відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Одеси матеріали справи, що надійшли з Одеської митниці Державної митної служби України відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , без інвалідності, не працевлаштованої, заміжньої та маючої малолітню доньку ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України, -
З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 22.11.2024 року о 07:49 годині в зону відповідальності міжнародного автомобільного пункту пропуску «Маяки - Удобне - Паланка» ВМО №1 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці на виїзд з України прибув легковий автомобіль «AUDI RS E-TRON GT» НОМЕР_2 , країна реєстрації UA Україна, під керуванням гр. України ОСОБА_1 .
Під час здійснення митного контролю, водій та пасажир - власник авто, гр. України ОСОБА_1 заявила, що товарів та предметів заборонених або обмежених до переміщення законодавством України не переміщує.
Під час митного огляду легкового автомобіля «AUDI RS E-TRON GT» НОМЕР_2 , в речовому ящику серед особистих речей без ознак приховування виявлено:
- пістолет RETAY 17 № R1IRERDYS04-2301625 - 1 шт.,
- набої у кількості 12 шт.
Відповідно до наказу МВС України від 21.08.1998 № 622 «Про затвердження Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів», гр. України ОСОБА_1 повинна була отримати дозвіл для переміщення через митний кордон України зазначених предметів.
На момент перетину митного кордону України жодних дозвільних документів на переміщення вищевказаного пістолета гр. ОСОБА_1 співробітникам митниці не надавала.
Зазначені дії, на переконання митниці, мають ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України.
У зв'язку з чим, у відношенні гр. України ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил №1117/50000/24 від 22.11.2024 року.
Представник митниці у судовому засіданні протокол підтримав та вважав, що вина доведена повністю матеріалами справи. Просив притягнути ОСОБА_1 до відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 471 МК України.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні зазначила, що дана ситуація сталась випадково та вона розуміє наслідки. У вчиненому щиро каялась та просила суд суворо не карати.
Вислухавши представника митниці та особу, яка притягується до відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.
Згідно ч. 3 ст. 471 МК України відповідальність настає за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
Відповідно до п. 2 ст. 366 МК України, «зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які перемішують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митним платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщуванні ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановленні законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчать про факти, що мають юридичне значення.
Судом встановлено, що гр. України ОСОБА_1 22.11.2024 року, під час проходження митного контролю, за встановленою формою не заявила про перевезення у власному транспортному засобі предметів, стосовно яких встановлюють заходи контролю, а саме - пістолет RETAY 17 № R1IRERDYS04-2301625 - 1 шт. та набої у кількості 12 шт.
Виявлені предмети переміщувались без ознак приховування та їх виявлення не було ускладнене у будь - який спосіб.
Вказані предмети були вилучені співробітниками митниці на підставі ст. 511 МК України.
Відповідно пп. 2.3.2 п. 2.3 глави 2 розділу I та пп. 12.14. п. 12 глави 12 розділу II «Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів», затвердженої Наказом МВС України від 21 серпня 1998 року за № 622, встановлено, що перевезення через митний кордон України мисливської вогнепальної зброї, основних частин зброї, бойових припасів до неї, пневматичної, холодної та охолощеної зброї громадянами України здійснюється на підставі дозволів, які надаються уповноваженим підрозділом з контролю за обігом зброї та дозвільної системи головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях та м. Києві та уповноваженим підрозділом із контролю за обігом зброї центрального органу управління поліцією.
На момент перетину державного кордону жодних відповідних дозвільних документів на переміщення через митний кордон України предметів, вилучених за протоколом №1117/50000/24 від 22.1.2024 року, митному органу ОСОБА_1 не надала. Виявлені предмети не задекларувала.
Таким чином суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_1 у порушенні митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України доведена поза розумним сумнівом.
Встановлені обставини доведені представником митниці під час судового розгляду та підтверджуються наявними в матеріалах справи документами, які є переконливими, достатніми, знаходяться у об'єктивному взаємозв'язку між собою, та нічим не спростовані, а саме даними, що містяться в протоколі ПМП №1117/50000/24 від 22.11.2024 року; доповідній записці; описом предметів; та іншими матеріалами справи.
Провадження у справах про порушення митних правил згідно ст. 487 МК здійснюється відповідно до МК України, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 та її відношення до вчиненого згідно пояснень, наданих в ході судового розгляду, а також приймаючи до уваги те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, з метою дотримання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою правопорушницею, так і іншими особами, суд приходить до висновку про застосування до неї стягнення у виді штрафу в мінімальних межах, встановлених санкцією ч. 3 ст. 471 МК України, з конфіскацією предметів правопорушення.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли. Документів, про наявність у ОСОБА_1 щодо звільнення сплати судового збору, матеріали справи не містять.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності сплачує судовий збір за ставкою 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ст. 3, 196, 197, 471, 522, 524-529 МК України, -
Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у порушенні митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 (трьохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень, з конфіскацією товарів, вилучених згідно протоколу про порушення митних правил №1117/50000/24 від 22.11.2024 року.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Н.Л. Кузьменко